Strah od mrtvih ljudi

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by navika » 19 Apr 2015, 02:16

Calla wrote:jos dok sam isla u medicinsku skolu patologija kao predmet me poprilicno privlacio a i odbijao istovremeno sve dok se nisam u praksi na intenzivnoj njezi susretala sa lesevima pacijenata koji u noci preminu i koje sam morala srediti do ujutro dok ne dode prva smjena,,(na svu srecu napustila sam i ovaj posao nakon 12 godina staza)
ovo sredivanje mrtvaca u klinickom sektoru ima sistematsku listu koju smo morali odradivati,,pa smo kretali sa rezanjem i vadenjem pismejkera ,,vadenjem svih kathetera,,skidanje prstenja dok je tjelo jos vruce i ostavljanje tjela na par sati da sve tekucine izadu prije neg krenemo sa zadnjim pranjem ,,e sve ove praktike ili primjeri koje navedoh kroz praksu ,oduzmu svaki strah od mrtvih ljudi!
Respect tebi sestro za ovaj posao...Ali ja to nebih radila za svo bogatstvo ovog svijeta. Moja kcerka je bila jako zainteresirana za patologiju, no srecom preusmjerila se...Meni je stresno i strasno sresti se i nekoliko puta u zivotu s mrtvim, i ne znam sta nekog odvede da mu to bude zivotna okupacija. Ali jasno mi je, neko i to mora.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Terasa svjesti » 19 Apr 2015, 10:12

Morbidna tema. Negdje sam ovdje spomenuo da mrtav čovjek ili meit neposredno nakon smrti ima čudan "slatkast ", zapravo "zlokoban miris. Ispočetka ti taj miris smeta a poslje "odrveniš" i navikneš se na njega .

Danas ga povremeno osjetiš prilikom dženaza .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Biba » 19 Apr 2015, 23:13

Nisam se nikad bojala.Najprije je umrla baka.Kad je umro moj otaac ja sam bila jedina s njim u sobi.Prvo sto sam pomislila...hvala ti Boze..da si se sjetio i da se otaac vise ne pati...Godinama je nolovao od Parkinsonove..Bila sam i kad su ga oblacili i pomogla.Cijelu noc je bio u skrinji u kuci.Imala sam dojam kao da spava.Nedavno sam bila sigurna da mi mama umire na rukama...ishemija...Ne znam cega se neki ljudi boje.Moja kuharica se bojala dotaknuti svog mrtvog oca...bas se boji...Meni ima nesto u smrti...nesto mirno...jedino ako osoba nije mlada....I kao dijete sam vidjala mrtvu djecu...Nekako mi je najstrasnije bilo vidjeti tijelo ubijenog susjeda u bašči mog prvog susjeda...tijelo je bilo pokriveno, samo je noga virila....i na internetu imaju fotografije i ....bio je nasilan i goropadan....mislim da mi je to bilo tesko vidjeti jer sam cula i pucanje kad je ubijen...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by srculence7 » 27 Apr 2017, 04:27

Nemam strah, razmišljam o njima,životu koji su imali, koga su za sobom ostavili...
U petom razredu, poginula mi je drugarica, uvek smo se zajedno iz škole vraćale kući, tako i tog dana, sutradan umesto proslave njenog rođendana, bila je sahrana :grana
Ta slika nje, kako nepomično leži mi je i danas pred očima...Uvek obiđem i njen grob kada posetim moje tamo,imam neki čudan osećaj, kao da ona to zna... :(
I većinu mojih, koji su završili svoju životnu karijeru sam videla, osim oca, ali ne zato što nisam htela, nego su mi savetovali da je bolje da se sanduk ne otvara.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by spacebound » 27 Apr 2017, 06:23

Ne bojim se.Kroz svoj poziv sam se nagledala mrtvaca.Dodjes ujutro u smjenu, i vidis poredani u hodniku.Jos u skolu dok sam isla ucionica je bila tacno ispod mrtvacnice, pa smo cesto gledali kako ih dovoze.
Izdvojila bih dva slucaja.
Prvi kad sam gledala zenu kako umire, to je bio prvi put da sam se zatekla kraj osobe iz koje zivot izlazi.Pokusavali smo joj pomoci, nije joj bilo spasa, i sjecam se tacno kako joj usne plave i onog trenutka kad je postala sasvim mirna.Nakon toga drugarica i ja smo imale napad smijeha, sasvim neprikladan, grozan za trenutak i mjesto, ali nezaustavljiv.Vjerujem da smo tako reagovale na sok.
Drugi put, najtezj trenutak u mom zivotu, najveca tuga koju sam ikada osjetila.Moj rodjak, tetkin sin, 19 godina star, hladan, nepomican, plav, u gasulhani.Nije mu tu mjesto.Trebalo bi da se smije, da dise punim plucima, da trci, da igra kosarku...A ne da lezi u toj hladnoj prostoriji, ne da ga stavljaju na tabut.Poljubila sam mu nos, pogledala to lice, skoro mi neprepoznatljivo bez one iskre u ocima, bez onih rupica na obrazima, koje su ga uvijek krasile, jer uvijek je bio nasmijan.U nevjerici izasla i gledala kako ga spustaju u hladnu, crnu zemlju.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Chloe » 27 Apr 2017, 07:19

Ciklama wrote:Od dženaze mojih dječaka rahmetli, da im Allah dž.š. podari lijepi dženet, (tečić i stričević) u ratu, nisam vidjela mejit (mrtvaca) do smrti moga dide, o čijoj smrti još nisam spremna ništa pisati.
Njih dvojica su ubijeni, drugog smo prenosili po prestanku rata, stričevića onako krvavog sam na svojim rukama držala. Miris ustajale krvi, prijeke smrti, zla i danas osjećam, ali se nesjećam izraza njihovih lica tada i to mi je drago, kad gledam njihove fotografije, meni suze idu a oni se smješe kao da me tješe.
:tuga ... Plašim se živih ... mrtvih se s tugom sjećam ... :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Čupava » 27 Apr 2017, 08:58

Ne ni mrtvih a ni živih ..
.

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by C12H22O11 » 27 Apr 2017, 09:46

"Sasvim je prirodno umrijeti kao i biti rođen", neko pametan reče. Mrtvi su sasvim OK, ali živi, e ti znaju biti problem. Boga malo, roba ni malo, živog ili mrtvog.

Poslano sa mog LG-D851 koristeći Tapatalk

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Venera » 27 Apr 2017, 21:52

Maja wrote:Meni je omiljena zanimacija da hodam po nepoznatim grobljima i haremima. Ne znam zašto to volim. Ne izvodim nikakve rituale :D samo čitam imena, datum rođenja i smrti, računam koliko su živjeli. Posebno volim stare grobove iz 1800 i neke.
Vidjela sam nekolika mrtvaca ali svi su mi bili skoro pa stranci tako da i nije bilo neke reakcije. Ne kažem da mi je bilo svejedno al nije me bilo strah.
Majo, pa u mnogim svjestkim poznatim grboljima su napravljeni parkovi za setnju, npr. Varazdin j eimao jedno od najljjpeish grbolja, bilo je normalnod a se ode vidjeti kao atrakcija, a groblja na otocima Kariba su interesantna, kucice flourocentnih boja, no u SAD imas groblja ,a jedn dio se korsiti za vjencanja :hihi :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Čupava » 27 Apr 2017, 21:55

Cuj groblje za vjenčanje :plavi
.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Venera » 27 Apr 2017, 22:01

Čupava wrote:Cuj groblje za vjenčanje :plavi
dio groblja ima lokaciju za vjencanja :hihi :kafa

ovdje autom prosetas do groba :hihi :kafa ogromne parcele , osim naravno groblja starijih od 100 godina :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Čupava » 27 Apr 2017, 22:07

Ma eto ljudi žele vjenčanje na groblju - :grana ljudi imaju razlicite prohtjeve - za razlicite situacije...


Za koju godinu mozda bude i rađanja ... :grana



Poznajem tete koje zakažu vrijeme izlaska u setnje i te setnje budu bas po groblju, ujedno obiđu groblja svojih..tu se osjecaju prijatno!
.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Socrates » 27 Apr 2017, 22:07

Vjencanje je ionako glorifikovana sahrana :ooo
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35684
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1071 times
Been thanked: 578 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Venera » 27 Apr 2017, 22:11

Čupava wrote:Ma eto ljudi žele vjenčanje na groblju - :grana ljudi imaju razlicite prohtjeve - za razlicite situacije...


Za koju godinu mozda bude i rađanja ... :grana



Poznajem tete koje zakažu vrijeme izlaska u setnje i te setnje budu bas po groblju, ujedno obiđu groblja svojih..tu se osjecaju prijatno!
oh,da, a taj dio grbolja je naravno maloo izdvojen od konkretnih parcela sa grobovima, izgleda kao ogorman gradski park :hihi

tete u setanjama posjete grobove svojih najrdazih, to je vec razumljivo :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by String » 31 Oct 2017, 01:14

LAMPIR :poludio
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Mutevelija » 13 Nov 2017, 21:50

Smrt sam vidio prvi put sa svoje 3 godine kad mi je djed umro, i tog se prizora i danas sjecam.
Katu da sam.plakao, i da su me sutradan varali da je djed otisao negdje, medjutim ja sam znao da je to bilo gotovo, a volio sam ga, branio me od matere :hihi
To je bilo doba patrijarhata kad se did postovao a ne muz ilii zena.
Ali tad znao se je neki red.
Nakon njegove smrti dolazi do poremecaja u porodici.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Chloe » 13 Nov 2017, 22:32

Zašto je došlo do poremećaja? Baš me zanima tvoje viđenje situacije. Ne moraš odgovoriti ... :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Hannibal » 13 Nov 2017, 22:33

nema ga ko branit od mame
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Strah od mrtvih ljudi

Post by Mutevelija » 14 Nov 2017, 02:55

Chloe wrote: 13 Nov 2017, 22:32 Zašto je došlo do poremećaja? Baš me zanima tvoje viđenje situacije. Ne moraš odgovoriti ... :)
Doslo je zato sto otac nije mogao da bude glava kuce, jer je bio bolestan, i sazalijevsn kao takav, bio je visoko kootiran pa je nisko pao obolio i pao.
A nije osoba koja je kao djed imala karakter, (djed je bio na svoju ruku zeznut covjek) Mladi Musliman, onda bio pp zatvorima, pa je htio lahko u mladosti ubosti cakijom.
Sa 20 godina bio u ratu.
U prevodu nije se dao zajebavat.
Dok otac je skroz druga pricakao ucenik generacije uvijek je bio povucen miran streber, i u skoli ga je udarao ko je htio.
Jednostavno kasnije kad je nisko pao nije mogao da se odrzi ili brine o nekim stvarima.
Sto se mene tice ja sam zivot zivio onako, do 4 razredA osnovne su me maltretirali itd, kasnije u 5 , dolazim pod utjecaj drugih i pretvaram se i ja u nekog ko druge maltretira.
Uto dolazi i prva cura jer sam bio ko najjaci tad u razredu.
Pa srednja skola, u principu nisam nikog dirao trpio sam do kobnog momenta kad bi se potukao i protiv fizicki veceg jer to nije vazno, vazno je kakvog si bijesa i na sta si sve spreman.ici.
Tako tucama bi uvijek sebi podizao rejting, jer su svi znali da se smijem potuci i, sa najjacim ako afekt to dozvoljava.
Tako je u skoli.
Nasilja ce uvijek biti, a na nasilje je najbolje nasiljem uzvratiti. Tad taj koji uzvraca stice respekt.

Postoje nepisana pravila opstanka i hijerarhije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests