déjà vu

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

déjà vu

Post by merylin » 01 Apr 2010, 09:31

Znate li što je deja vu?

Déjà vu (franc. već viđeno) prvi je opisao francuski filozof Émile Boirac koji je fenomenu i nadjenuo ime davne 1876. godine. On je naveo da déjà vu podrazumijeva isključenje, odnosno sudar između objektivne nepoznanice i subjektivnog osjećaja da vam je nešto poznato.

Taj fenomen, koji se može opisati kao prolazan osjećaj u trajanju od najviše pola minute, a barem ga je jednom doživjelo oko 96 posto ljudi!

Pravi razlozi zbog kojih ljudi doživljavaju déjà vu nisu poznati znanstvenicima no ono što se zna je da su u njega uključeni dijelovi mozga u kojima se percipirane informacije povezuju sa sjećanjima.

Teorija o razlozima zbog kojih doživljavamo déjà vu ima mnogo. Među prvima su se pojavile one spiritualnog karaktera prema kojima se radi o iskustvima iz prošlih života.

Prema nekim narodnim vjerovanjima ovaj fenomen je posljedica prikupljanja životnog iskustva no znanstvenici kažu da se, statistički gledano, déjà vu najčešće javlja u periodu kasne adolescencije, a učestalost njegovog pojavljivanja u kasnijim fazama života opada što znači da teorija o iskustvu ne drži vodu te pravi razlog i dalje ostaje skriven negdje u dubini naše (ne)svijesti.

Da li vam se takvo što ikada dogodilo?

Možda ste se i uplašili toga?

Kakvi su vaši stavovi prema ovome,mislite da su to izmišljotine ili zaista u svemu tome ima istine?
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by mrki62 » 01 Apr 2010, 14:09

Indira je davno pjevala o tome :kogfd

Colonia - Deja Vu [media]RGflo5eshl8[/media]
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Gorshtak
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Gorshtak » 01 Apr 2010, 19:04

Dozivio sam taj deja vu .. puno puta..
Sta da kazem?? Kako da kazem nesto o necemu sto je potpuna nepoznanica
za psihologe..? Uglavnom me drzi oko desetak sekundi i u tim momentima,pokusavam otici tragom tog eja vu.. doznati sta je bilo na kraju.. uz prisustvo blage nervoze.. Ono covjek ima osjecaj da mu se vraca nesto sto je bitno i da mora odigrati neki krupan potez.. Ali koji? To se desava u svim situacijama i najcesce,kad se najmanje nadamo.. Pojma nemam zasto se deja vu deava.. Moze biti svasta: Moze biti i da je do telepatije.. dsakle,nije nesto iz nase proslosti nego iz necije druge.. Ili da smo nesto zapravo sanjali pa nam se to isto desi na javi..i mozak reagira po principu "match found"..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Maja » 01 Apr 2010, 20:23

da, desilo mi se više puta. nekad je ono baš jak osjećaj. milion posto sam uvjerena da se to već desilo i onda poslije pokušavam skontati jesam li to možda sanjala, ili se stvarno desilo nekad prije, al onda skontam da nije ni to ni to. mislim da neke stvari nikad nećemo saznati. isto kao što ne znamo zašto je zijevanje tako zarazno, a i smijanje, zašto kišemo zatvorenih očiju...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by mrki62 » 01 Apr 2010, 20:37

Vidovita Dzemila wrote: isto kao što ne znamo zašto je zijevanje tako zarazno, .
Ma haj bježi ba, ako je kakva sexy žeMska pored mene i ako ona zijeva ja sigurno neću zijevati jer mi se nešto sasvim drugo mota po glavi ,...................... bože dragi jesam ja pun grijeha :hiujj
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Ideja » 05 Apr 2010, 17:23

U doba puberteta mi se to često dešavalo ali sada srećom sve rjeđe :lol: . Kažem srećom, jer uglavnom u tom trenutku budem zbunjena, previše se skoncentrišem i hoću da se sjetim gdje, kada, sa kim sam to već doživjela, pa onda zbunim i one koji mi budu blizu.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by alex_cyber » 29 Sep 2010, 15:12

mandibulas wrote:kako fina tema - neki tip kara trebu i pita je "jesam li ti ja prvi" - a ona mu odgovara "moze biti - nesto si mi poznat" .. elem "deja vu" zar ne
:respekt
:ok

što se tiče deja vua i inna je pjevala o tome
ali ne sada ozbiljno imam ga i to često ako ne i svaki mjesec a nekad zna biti učestal pogotovo kad je škola i testovi , dođemi da se roknem kad se sjetim da sam već prije vidio neka pitanja :zid :zid :zid :)
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Voljena » 22 Sep 2011, 21:12

Deja vu se desava kad mozak napravi "gresku" pa umjesto u blisku proslost dogadjaj smjesti u daleku
proslost, odnosno memoriju. Zbog toga imamo osjecaj kao da se to vec dogodilo..........

User avatar
StateOfTrance
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 115
Joined: 21 May 2011, 10:27
Location: Sarajevo, BiH.
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by StateOfTrance » 27 Sep 2011, 14:39

Ja sam cesto sanjao buducnost... tj sanjam nesto, i onda se to za 2-3 dana dogodi ... :/

Jesam li :lud ?
They, the mortals are ignorant and prideful animals. They doth lie to one another, injure themselves and their fellows, and they kill each other all around for sport. Their folly is immeasurable!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120144
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: déjà vu

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2012, 11:35

Veoma je zanimljiv taj fenomen..
Kao da je covjek vec zivio jednom taj tren..taj dogadjaj.
Moje licno,ali bas licno misljenje o tome je da se nesto zapravo desi,
na relaciji ego-alterego.. nastane dishronizacija misli.. I zato nam se cini
da smo to vec dozivjeli... Jer alterego jetaj,koji je u nama i slican je alteregu ostalih ljudi,vise nego sto je ego slican egu ostalih ljudi.. dakle,u jednom momentu,moguce je da alterego,plasira do svijesti slike koje nam te trenutke prikazuju kao vec prozivljene u nasem zivotu. A ne mora znaciti da je to tako.. Mozda ih niko nikad nije prozivio.. To su redovito,neki trenuci,u kojima se (bar meni) nista spektakularno i ne desava. To se nikad ne desava u nekom dinamicnom ili na bilo koji nacin znacajnom dogadjaju. Dakle,alterego samo pusta ono sto je poznato pod nazivom "matrix" i karakteristican je za sve ljudske zivote.. Ili tako ili da povjerujemo u reinkarnacije,stotine drugih dimenzija,vanzemaljce u nama i tomu slicno..
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Julia-Klara » 15 Dec 2012, 11:50

:kafa
greska u sistemu... :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Zagorka » 15 Dec 2012, 12:07

Mm :djed je imao ovo,možda sam i pominjala negdje,kad je letio u Afganistan,i kad je izišao i stao,totalno bum osjećaj,u smislu kao bio je već tu,sve ulice zna,hodao je već nekad tim ulicama,kaže da je pomalo zastrašujuće,pogotovo što je osjećaj bio intenzivan....

Ja nekako vjerujem u teoriju o prošlim životima,to inače puno toga objašnjava,i smislenije mi je nego "mozak napravio grešku",i to je uostalom teorija..... :kafa
(koja mi čak i glupo zvuči nekako,prazno) :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Katja » 15 Dec 2012, 13:07

Teorija o prošlim životima ti je smislenija od toga da je mozak napravio greškicu? :misli

Valjda znaš da naše tijelo nije savršeno i stalno „radi greške“. :cudi
Da ne radi, nitko nikad ne bi ljosnuo na pod jer je izgubio ravnotežu, nikome se nikad ne bi zaletila hrana u dušnik, nikoga nikad ne bi ulovio grč, a da ne pričam da nitko nikad ne bi obolio od raka.
Naše tijelo, organi, naš mozak.. griješi. Često. Tako ponekad dođe i do malog prolaznog poremećaja na strani desnog hipokamusa i dogodi se ono što mi zovemo deja vu. Ne'š ti misterije. :ooo

Dobro, svjesna sam da neuroznanstvenici sa svojim hipokamusom nisu toliko zanimljivi i senzacionalni kao hinduisti sa svojim reinkarnacijama i prošlim životima. :ooo

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Zagorka » 15 Dec 2012, 18:14

Katja wrote:Teorija o prošlim životima ti je smislenija od toga da je mozak napravio greškicu? :misli

Valjda znaš da naše tijelo nije savršeno i stalno „radi greške“. :cudi
Da ne radi, nitko nikad ne bi ljosnuo na pod jer je izgubio ravnotežu, nikome se nikad ne bi zaletila hrana u dušnik, nikoga nikad ne bi ulovio grč, a da ne pričam da nitko nikad ne bi obolio od raka.
Naše tijelo, organi, naš mozak.. griješi. Često. Tako ponekad dođe i do malog prolaznog poremećaja na strani desnog hipokamusa i dogodi se ono što mi zovemo deja vu. Ne'š ti misterije. :ooo

Dobro, svjesna sam da neuroznanstvenici sa svojim hipokamusom nisu toliko zanimljivi i senzacionalni kao hinduisti sa svojim reinkarnacijama i prošlim životima. :ooo
:lala :lala

meni ovo ljepše :mrgud

:oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Jaca » 15 Dec 2012, 19:53

Zagorka wrote:Mm :djed je imao ovo,možda sam i pominjala negdje,kad je letio u Afganistan,i kad je izišao i stao,totalno bum osjećaj,u smislu kao bio je već tu,sve ulice zna,hodao je već nekad tim ulicama,kaže da je pomalo zastrašujuće,pogotovo što je osjećaj bio intenzivan....

Ja nekako vjerujem u teoriju o prošlim životima,to inače puno toga objašnjava,i smislenije mi je nego "mozak napravio grešku",i to je uostalom teorija..... :kafa
(koja mi čak i glupo zvuči nekako,prazno) :cudi
zagorka i ja vjerujem u tu teoriju i nekako mi sve lakse za shvatiti i smrt i rodjenje i dushe :)

Nedavno mi se desilo da mi dosla djevojka u prodavnicu gdje radim. Ja je ljubazno pozdravim i pitam sta zeli a ona ne trepce i samo gleda u mene. Ponovim pitanje ona opet nista. Haj reko mozda ima slusalice ispod kape pa me ne cuje. Ja iz sale mahnem ono ko mima sis :D kad kao iz transa ona se trze i rece "Sad sam imala deja vu"...."Sve sam ovo vidjela vec jednom i vas i ovu prodavnicu i sve oko mene " , a ovdje sam prvi put i slucajno sam svratila jer sam izgubila upaljac. :cudi

A opet sam negdje procitala da se nasi zivoti vrte isto kao filmska traka na onom obrucu -beskonacno- ...uvijek iznova i iznova tako da po toj teoriji smo ovo vec dozivjeli i da cemo opet isto iznova sve i tako u beskraj.

Vrag bi ga znao sta je tacno :cudi
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Katja » 15 Dec 2012, 22:42

Zagorka wrote:
:lala :lala

Još ćemo o tome razgovarati kasnije. Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Zagorka » 17 Dec 2012, 20:11

Samo ti listaj,evo i Jacika me podupire,nem'reŠ mi niš :oo :travolta
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by paparaci » 18 Dec 2012, 02:51

Maja wrote:da, desilo mi se više puta. nekad je ono baš jak osjećaj. milion posto sam uvjerena da se to već desilo i onda poslije pokušavam skontati jesam li to možda sanjala, ili se stvarno desilo nekad prije, al onda skontam da nije ni to ni to. mislim da neke stvari nikad nećemo saznati. isto kao što ne znamo zašto je zijevanje tako zarazno, a i smijanje, zašto kišemo zatvorenih očiju...

isti slucaj. samo sto sam ja i dalje 100% ubijedjen da sam to zaista dozivio, samo sto nikako ne mogu povezati stvari. a na drugu stranu, kazem nemoguce je. :hihi

tako sam nedavno nakon sto sam pogledao u kinu onaj film "fetih 1453" imao osjecaj da sam taj film vec jednom pogledao. :D. pa sam sebi ka'em - ma daj, ti si puk'o.

sto se boldiranog dijela tice - to je zbog toga da nam oci ne bi ispale. ziva istina. pri kihanju se stvori tako jak pritisak, da je to automaCka tj. zastitna reakcija.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by Peggy Sue » 18 Dec 2012, 09:27

Dozvijela nekoliko puta...
Al tad izgledam bas ono smušeno kao ova sto je dosla u prodavnicu.. Stanem upo frke i onoooo :sok

Sjecam se da sam jednom srela komsinicu i stala da pitam za zdravlje (red je red, jel)... Dijalog sam napamet znala... Ne znam kako..
:sok :sok
Image

User avatar
visper
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 763
Joined: 26 Oct 2010, 19:35
Status: Offline

Re: déjà vu

Post by visper » 18 Dec 2012, 09:47

A ima toga svuda meni se cesto desi da sanjam stvari koje ce se desiti al vecinom molim boga da to ne sanjam jer cesto mi stradaju meni bliski
NE CINI DRUGIMA ONO STO NEZELIS DA TEBI DRUGI CINE

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests