Sujeta

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Sujeta

Post by Heidi » 17 Dec 2012, 19:49

evo jedna od mojih ultra tema 2012.


kontam, dumam, razglabam, gubim se, vrtim u krug....ta mislim :oo

vjerujem da smo svi sujetni manje-vise.
postoji li pozitivna tastina ili se to drugacije zove? zdrave ambicije, zdrava doza samopouzdanja?

ili to nema veze sa:

tastina je jedna rijec za narcizam, aroganciju, sarkazam, cinizam? hladnokrvna ispovijed namocora sto mrze odraz svoga lica u ogledalu i nalickaju se samo u inat drugima? nisu voljeni, niko im ne brise prasinu sa reflektora za kojima tako zudno zjape?

:123

ja bih prvo da uperimo pistolje i pucamo u NEGATIVNU sujetu (ako pozitivna uopste postoji, to jos nisam bas tacno dokucila) sto nam rusi svijet!

svako zlo proizilazi iz nje, dovoljna je jedna varnica i sve vec bukti. ooohhh, pomislim - jadan li si covjece! kraj sve ove ljepote koja ti je poklonjena, (za koju nisi TI zasluzan osim da je otkrivas dan po dan) , neobjasnjenih fenomena, misterija, nauke i religije, razlicitih kultura i tradicija, planete zemlje, beskonacnog svemira – ti se nasao da budes sujetan?

dobro je Mesa kazao – volim ljude ali ne znam sta cu s njima.

vjerujem da covjek donese sa sobom odredjeni karakter na koji kasnije uticu mnogi faktori kao porodica i drustvo i jos mnogo toga. ne mogu (ili necu) da vjerujem da ugleda ovaj svijet kao prazna ploca, i time pecati teoriju da se covjek rodi kao glup ili zao. ne mogu! a i to vjerovatno zato sto to remeti moja uvjerenja (neki bi rekli iluzija) koju ja gajim u svojoj glavi da smo odgovorni jedno za drugo. (ovo je sad neki drugi vid tastine, ali plemenitiji? neka odluci svako za sebe).

kako se ponasate prema sujetnim ljudima?
teska sorta i uglavnom osjecam tugu kad ih upoznam. cudno ali...imam potrebu da im pomognem. imam potrebu da im kazem....ma imam potrebu da zaurlam .... ne samo da trune i izjedaju druge, nego u najvecem djelu unistavaju i degradiraju sebe. ostaju sami, nemaju prijatelja i mrzak im je i jadan postar sto casno odradi posao i donese racune njihove samozaljubljenosti.

aaaaj....lude kad ih ignorises! sa iskrivljenih lica citam > ne treba mi ni ludjacka kosulja i ne zatvaraj me nigdje, bespotrebno je. ionako me niko ne vidi i nista o meni ne zeli znati<.

ne posjedujem nista drugo osim sebe i svog vremena koje zelim uloziti (SVJESNO) u svojoj okolini i nesto promijeniti. svojim prisustvom, razgovorima i najprije mislim - MORAMO LJUDE SASLUSATI! svi imaju nesto reci! izvlaciti kockice i redjati po sopstvenom iskustvu, pokazati da ima i drugih pravaca i ljepsih raskrsnica. pa hajde, eto.... neka je i plitka psihologija kao >vecina ih je oblikovana (kako iznad napomenuh) kroz porodicu, drustvo, idole u skoli, pa kao i skup svega<....na kraju krajeva... bitno je da nosimo dobru namjeru. treba mu 8 grama ljubavi i paznje, daj mu makar 1 za pocetak. mozda zadovoljimo tako te potrebe donesene u genima? jesu li te informacije tu zaronile ili je u pitanju nesto drugo?

oh, sve sam sad pobrkala, zato mi treba vase misljenje.

sad mi opet sinu:
SUJETAN ILI NE - ko da snosi krivicu? SVI SNOSIMO KRIVICU? uvijek svi i u svemu?

moramo si pomagati, nemamo drugog izbora. eto, kako god okrenem, kako god da razmisljam u ljubavi vidim jedini spas. :srce






izgleda sam ja bolesno zbunjena i nemam pametnijeg posla. (mada sam danas sve usisala, obrisala, oprala i SKUHALA RUCAK koji nije izgorio)


(da sam bogdom sujetnija sto se tice pravopisa, ali o tome cu misliti sutra)

ocekujem odgovore iz dubine duse :) :ljub

eto...i necete vise nikad pozeljeti da napisem ozbiljan post ;)

vasa miss haos :123
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 17 Dec 2012, 20:16

Uh....

Ja sam vec u vise navrata rekla da si ti mnogo bolji covjek od mene jer imas razumijevanja za svakoga i svakkme bi pomogla pa cak i onima koji ti skacu po zivcima.

Nisam sujetna, ako cemo iskreno, preveliki sam flegman da bih se zamarala istom. Istovremeno nemam ni trunke tolerancije za sujetne ljude, zaobilazim ih, preskacem ih, ne ulazim u polemiku s istim, jednostavno ne trosim sivu mozdanu masu na takve osobe.

Sujetu smatram jednom o najruznijih (ako ne i ultimativno najruzniju) osobina, i mislim/smatram da ista proizlazi iz manjka samopouzdanja pogotovo u situacijama u kojima je vazno odrzati vec (lazno) izgradjenu sliku samopouzdane osobe. (Malo ga ja zapetlja :lupa)

Cek da dodjem kuci, odose mi prsti helac od ovog telefona. :ranjenikplaceodmuke

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 17 Dec 2012, 20:22

prva recenica - eeeeenk!
dacina_curica wrote: Cek da dodjem kuci, odose mi prsti helac od ovog telefona. :ranjenikplaceodmuke
cekam :ok
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Maja » 17 Dec 2012, 20:22

Kako ono kažu za sujetu. To je ono između onog što jesi i što misliš da jesi.
Ko je kriv za sujetu. Možda roditelji najviše. Npr djeca koju roditelji nerealno hvale za svaku glupost, koju uzdižu, odrastu u uvjerenju da su savršeni, pa kad im neko nabaci kritiku ne znaju kako da se nose s njom i onda se naljute i bivaju povrijeđeni. Misle da su na njih svi ljubomorni. Sujetni ljudi znaju biti jako iritantni jer upravo zato što sebe smatraju nadmoćnim, imaju potrebu da se miješaju u tuđe stvari, da nas kritikuju i pametuju kako i šta trebamo/smo trebali uraditi. Nije lako s njima.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 17 Dec 2012, 20:40

Maja is onto something! :djed

Majo mensecini da si iz prve potrefila u srz problema. Mnogo je do odgoja ali mislim da i visak kritike moze imati isti ucinak kao i manjak iste. Ljudi koji su od malih nogu stavljani na pijedastal za svaku sitnicu logicno imaju poremecenu sliku o vrijednostima (sto licnim sto drugih) i mjerilima istih. Naravno da ce u vecini slucajeva takva djeca odrasti sa mislju da su zvjezda oko koje se planeta okrece dok su svi drugi manje vrijedni.

Medjutim, mislim da i ona djeca koja su od malih nogu kritikovana za svaku sitnicu, kao i ona djeca ciji roditelji prozivljavaju svoje neispunjene ambicije kroz njih, sujetu koriste kao vrstu odbrambenog mehanizma. Isticanjem svoje (umisljene) superiornosti odgovaraju svojim kriticarima i daju im do znanja da su bolji, vrjedniji itd. Za njih sujeta nije negativna osobina, naprotiv.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by carobnjak N » 17 Dec 2012, 20:43

Vjerovatno su sujeta i zavidnost jako bliski ili jedno nastaje iz drugog ,nemam pojma . Ne može (po meni) postojati pozitivna sujeta ali pozitivna zavidnost može ,ono kad zavidiš nekome na dobrim stvarima koje je spreman uraditi ,i samo taj oblik zavidnsoti je dobar.
Ostali oblici stvaraju tu sujetu ,to da vidiš u drugome samo loše ,a u sebi samo neko dobro . Vjerovatno ti je onda i iskrivljena percepcija poimanja dobra ....ono tipa izdigneš nekoga u nekoj trgovini i kažeš ,pa čak se i hvališ
"joj dobar sam ! kako sam ga samo namagarčio jes glup ahahahaa"
To je uobičajeno ,međutim kod malo komplexnijih ličnosti stvara se opet komplexnije i zapetljanije poimanje dobra ali se sve svodi na isto ,opet mislimo o sebi uvjek pozitivno ,a o drugima većinom primjećujemo loše osobine ,mada to onda znamo na jedan sofisticiraniji način zapakovati.
Mislim da niko nije pošteđen sujete i da je jedan od najboljih načina da upoznamo sami sebe ,jeste da nam neko kaže "vidiš to ti nije dobro" i da mi razmislimo jel to fkt ima smisla ,a ne odmah da zauzimamo gard .
To ti je ono što hafiz Bugari zna reći ,kao kad zidar zida zid ,on se mora odmaknuti da vidi jel negdje se izbacila neka cigla ,on to ne vidi izbliza ,tako i mi vrlo teško vidimo sami sebe
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 17 Dec 2012, 20:58

naravno, svi smo sujetni u neku ruku, napomenuh vec. vise me zanima vas odnos prema tim ljudima.

na primjer - maja saslusa ali radi po svom. nije nikom nista duzna i brine svoj problem.
ali....sad kontam...iz postovanja prema toj tetki (znam, joooj, kod nas to ne fercera bas) treba MOZDA da pojasni svoje stajaliste i brani svoj integritet, a ne samo tetka da brani svoju nadmenost....(bez uvrede, samo primjer...ZIVA I ZDRAVA BILA TETKA uprkos svemu). u stvari, braneci svoj integritet, na fin i kulturan nacin, (po mozda bezbroj puta) mozemo promijeniti nesto. iza nas ostaju djeca, trnci me hvataju... :123

kao i ona djeca ciji roditelji prozivljavaju svoje neispunjene ambicije kroz njih, sujetu koriste kao vrstu odbrambenog mehanizma
roditelji i okolina stvaraju sujetne ljude?
i bas iz tog razloga, ako je moguce, trebamo da ih saslusamo? :hm da li mi trebamo nesto mijenjati jer smo ocito, po svom ovom pisanju, 'zdraviji' i s tim automatski imamo odgovornost da to iz njih vadimo? (a da ne djelujemo kao pametnjakovici :123 OD TOGA BJEZE )
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7905 times
Status: Online

Re: Sujeta

Post by Krokodil Behko » 17 Dec 2012, 21:00

carobnjak Nurudin wrote:Vjerovatno su sujeta i zavidnost jako bliski ili jedno nastaje iz drugog ,nemam pojma . Ne može (po meni) postojati pozitivna sujeta ali pozitivna zavidnost može ,ono kad zavidiš nekome na dobrim stvarima koje je spreman uraditi ,i samo taj oblik zavidnsoti je dobar.
Ama malo je to drugačije :D
Evo Maja je započela svoj post dobro
Maja wrote:Kako ono kažu za sujetu. To je ono između onog što jesi i što misliš da jesi.
Ali ostatak joj je loš. Ne postoje ljudi koji nisu sujetni. Zapravo svi smo sujetni.
Neki manje a neki više. Uglavnom sujeta je stepen koegzistencije i poklapanja rezultata tvog rada i vrijednovanja istog od strane drugih ljudi a u poredjenju sa tvojim egom.

Dakle koherentnost.

Ukoliko neko sebe realnije procjenjuje, nema velike ambicije i nije mu potrebno puno prostora, da tako kažem, da bi se samoimplementirao u svoje okruženje onda je manje sujetan. Problemi nastaju kada ego čovjeku izdiktira njegove (uglavnom) precijenjene vrijednosti a od okoline mu stalno pristižu drugačije ocjene. Tada se ego buni i traži akciju protiv svih tih "klevetničkih" stavova i ocjena.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by carobnjak N » 17 Dec 2012, 21:09

naravno, svi smo sujetni u neku ruku, napomenuh vec. vise me zanima vas odnos prema tim ljudima.

na primjer - maja saslusa ali radi po svom. nije nikom nista duzna i brine svoj problem.
ali....sad kontam...iz postovanja prema toj tetki (znam, joooj, kod nas to ne fercera bas) treba MOZDA da pojasni svoje stajaliste i brani svoj integritet, a ne samo tetka da brani svoju nadmenost....(bez uvrede, samo primjer...ZIVA I ZDRAVA BILA TETKA uprkos svemu). u stvari, braneci svoj integritet, na fin i kulturan nacin, (po mozda bezbroj puta) mozemo promijeniti nesto. iza nas ostaju djeca, trnci me hvataju...
Pa nema rašta ,jer takvi ljudi ne razumiju o čemu im pričaš ,ništa nećeš postići osim da ga možda za trenutak zbuniš .
Jedino što ti imaš od toga svog "znanja" jeste da vidiš tu osobu kompletnu kakva je i da je shvataš tj razumiješ zašto je tako uskogrudna, ali je ne podržavaš naravno
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 17 Dec 2012, 21:11

Behko mislim da ambicija nema bas neke veze sa sujetom. Zar covjek ne moze biti ambiciozan a da ne bude sujetan? :cudi

Heidi :pendrek ja ti lijepo rekoh u prvom postu a ti mi nesto proturjecis... :ble nisam ja dzaba ledenica :oo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 17 Dec 2012, 21:14

na kraju krajeva uvijek je najbolja zlatna sreda....al hajd....ta cu im ja :123
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by carobnjak N » 17 Dec 2012, 21:20

Ma problem sa tom sujetnom emocijom jeste što ona u stvari više šteti onome ko je proizvodi ,a skroz rijetko dopre do onoga ko je cilj tih nekih sujetnih komentara .Danas u ovom virtualnom svijetu je taj omjer malo promijenjen ,jer pisana riječ ostaje kao dokaz i podsjeća ,pa znamo kakvi sve sukobi izbijaju radi sujetnih komentara na FB.
To je u stvari autodestruktivna emocija i u našu korist je da je se potpuno riješimo ili bar koliko možemo.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7905 times
Status: Online

Re: Sujeta

Post by Krokodil Behko » 17 Dec 2012, 21:22

dacina_curica wrote:Behko mislim da ambicija nema bas neke veze sa sujetom. Zar covjek ne moze biti ambiciozan a da ne bude sujetan? :cudi

Heidi :pendrek ja ti lijepo rekoh u prvom postu a ti mi nesto proturjecis... :ble nisam ja dzaba ledenica :oo
Ja sam rekao da se sujeta javlja kad se pojavi diskurs izmedju onoga što je u egu zacrtano i onoga što je na terenu a u situaciji nekog pritiska. Baš kao što postoji zdrava ambicija, tako postoji i bolesna. :cudi
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by carobnjak N » 17 Dec 2012, 21:24

Krokodil Behko wrote:
dacina_curica wrote:Behko mislim da ambicija nema bas neke veze sa sujetom. Zar covjek ne moze biti ambiciozan a da ne bude sujetan? :cudi

Heidi :pendrek ja ti lijepo rekoh u prvom postu a ti mi nesto proturjecis... :ble nisam ja dzaba ledenica :oo
Ja sam rekao da se sujeta javlja kad se pojavi diskurs izmedju onoga što je u egu zacrtano i onoga što je na terenu a u situaciji nekog pritiska. Baš kao što postoji zdrava ambicija, tako postoji i bolesna. :cudi
Prije da ti govoriš o taštini ,bar ja te tako razumijem. Ona je isto povezana s tim
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by silence » 17 Dec 2012, 23:20

Sujeta je povezana sa egom i narcisoidnošću, a opet to dovodi do prepotentnosti...
Ako se ne razlikuje prepotentnost od samosvijesti, lažni ponos od stvarnog samopoštovanja, tada nastaje problem.
Ljudi znaju o sebi da pričaju pozitivno, ali ne moraju biti umišljeni, oni mogu da govore o kvalitetima koje zaista posjeduju, pa onda se za njih ne može reći da su umišljeni niti sujetni.
Sujeta je vjerna pratilja gordih... A gordost nije nimalo dobra čovjekova osobina.
(Zreli) ljudi bi trebali da znaju razlikovati samopoštovanje i sujetu. Razlika je ogromna... Tek kada se ima sposonost razlikovati to dvoje, onda se može i reći za nekog da li je sujeten ili ima samopoštovanje. Ljude bi morali odlično poznavati, pa tek im onda pripisivati određene karakteristike. :kafa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Heidi » 17 Dec 2012, 23:24

Ljude bi morali odlično poznavati, pa tek im onda pripisivati određene karakteristike.
zato i nije nigdje skenirana XY licna karta, pisemo uopsteno.

silence, kako reagujes kad si spoznala u nekoliko navrata da je neko sujetan i uz to nepravedan?
ignorises, posavjetujes?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by silence » 17 Dec 2012, 23:38

Heidi wrote:
Ljude bi morali odlično poznavati, pa tek im onda pripisivati određene karakteristike.
zato i nije nigdje skenirana XY licna karta, pisemo uopsteno.

silence, kako reagujes kad si spoznala u nekoliko navrata da je neko sujetan i uz to nepravedan?
ignorises, posavjetujes?
Da, pišem i ja uopšteno. :)

Govorim o realnom životu, o ljudima koje poznajem ili koje sam usput upoznala. Slagala bih ako bih rekla da nije ili nema sujetnih, jer svaki čovjek u sebi posjeduje dozu sujete, zavisno od veličine njegovog EGA. Iskreno da ti kažem, egoistične ne volim, ne da ih mrzim, ali izbjegavam ih. Ako je neko meni blizak, zavisno od situacije želim ukazati na sebičnost (egoizam, ili sujetu), tako ja to nazivam. Ali, kada u toj situaciji posmatram sebe, onda bi se moglo reći da sam u tom momentu sujetna, jer se u datom trenutku izdižem iznad, da bih ukazala na tu neku nepravdu. Ako osjetim da je moja ličnost na neki način povrijeđena, dadnem do znanja na neprikladnio ponašanje, a samo iz jednog razloga, a to je zato što sama sebe poštujem i ne želim da se ponovi. Danas je Heidi jako teško tako nešto postići, to se može postići samo sa bliskim osobama. Prati me nešto, jedan davni i lijep očev savjet: "Svojim lijepim ponšanjem daj ljudima do znanja kako da sa tobom postupaju". Ali... nisu uvjek preko puta mene ljudi... :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Ruana
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by Ruana » 17 Dec 2012, 23:49

Imam jednu rodicu, ona nema prijateljice, ne znam kako je ukucani trpe. Ona ne moze da shvati da nju neko ne voli. Ona misli da je najpametnija, najljepsa i najbolja u svemu zena jednostavno ima toliko visoko misljenje o sebi da i kada nesto pogresno uradi, ona ne prizna, a kada stvarno uvidi da je kriva onda je to obavezno neko njoj nesto pogresno rekao, uradio itd...
A cijeli zivot "ispravlja krivu Drinu" sve sto neko kaze ona misli da je njoj upuceno, i sve shvata licno.
Meni dosadi i ja joj kazem, onda se ona naljuti i kaze da sam ja ljubomorna na nju.
Po meni sujetni ljudi su uglavnom, ljudi koji su nesigurni u sebe.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by silence » 18 Dec 2012, 00:17

Zaboravila sam u svom postu da kažem nešto veoma važno, vezano je za sujetu.
Sujetni ljudi, nemaju moć izvinjenja. Sujetni ljudi se nikada ne izvinjavaju za svoje greške... Tako se mogu prepoznati sujetni... :grana
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

dacina_curica
Status: Offline

Re: Sujeta

Post by dacina_curica » 18 Dec 2012, 00:25

carobnjak Nurudin wrote:Ma problem sa tom sujetnom emocijom jeste što ona u stvari više šteti onome ko je proizvodi ,a skroz rijetko dopre do onoga ko je cilj tih nekih sujetnih komentara. Danas u ovom virtualnom svijetu je taj omjer malo promijenjen ,jer pisana riječ ostaje kao dokaz i podsjeća ,pa znamo kakvi sve sukobi izbijaju radi sujetnih komentara na FB.

To je u stvari autodestruktivna emocija i u našu korist je da je se potpuno riješimo ili bar koliko možemo.
:bravo

Krokodil Behko wrote: Ja sam rekao da se sujeta javlja kad se pojavi diskurs izmedju onoga što je u egu zacrtano i onoga što je na terenu a u situaciji nekog pritiska. Baš kao što postoji zdrava ambicija, tako postoji i bolesna. :cudi
Ma ja sam se osvrnula na zadnji paragraf u kojem kazes da su manje ambiciozni ljudi manje sujetni pa se nisam slozla s tim. A sto se ovo gore pomentuog tice tu smo na istoj talasnoj.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests