Heroj dana

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Hurija » 15 May 2021, 14:28

;) svjesno je varao narod, treba tog šarlatana oštro kazniti.
Ostalo je cutanje.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by insomnia » 15 May 2021, 14:28

Ne vjerujem da je svjesno
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Melek » 15 May 2021, 16:55

Nestade Malbora sa foruma kako ovome dohakaše :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 26 May 2021, 11:57

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11757 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Maja » 30 May 2021, 10:11

Screenshot_20210530-100724_Samsung Internet.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Taare » 30 May 2021, 18:26

Je li to naša vrhbosnica :sok
Svi mi se morete obratit

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 11 Jul 2021, 12:01

Njeno ime je Jeren Bašturk, a u Istanbulu je poznata kao "devojka sa žutom torbom", studira i ima 25 godina. Svaki dan odvoji malo svog vremena za prikupljanje plastičnih i staklenih flaša. Od novca koji dobije za njih kupuje hranu za napuštene životinje.
FB_IMG_1625997584099.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53249
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14902 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by HAVANA » 15 Jul 2021, 15:43

:srce

Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 16 Jul 2021, 12:18

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by ironman » 16 Jul 2021, 12:25

Rume,sta ti ocekujes od sefa tajne sluzbe.
Incognito bro to ti je opis posla.. :ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 16 Jul 2021, 12:29

ironman wrote: 16 Jul 2021, 12:25 Rume,sta ti ocekujes od sefa tajne sluzbe.
Incognito bro to ti je opis posla.. :ooo
Covic se ne oglasi po pitanju hrvata Osmana :plavi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 21 Jul 2021, 18:08

IMG_20210721_180809_545.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 02 Aug 2021, 19:49

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 10 Sep 2021, 23:00

Vedad iz Zenice je prekrasni dječak koji se bori sa tumorom, njegova priča je inspiracija za sve nas

Image

Pjesmom smo započeli razgovor. Vedad voli sevdah. Zapjevao je “Duni, vjetre, malo sa Neretve”, njegov glas odzvanjao je zeničkim parkom, glas malog borca, glas života i nade, glas sreće. Vedad ima sedam godina i jučer je krenuo u prvi razred, a u borbi sa rakom on je pobjednik.


Medijska grupacija Oslobođenje, zajedno sa udruženjima Srce za djecu oboljelu od raka i Iskra, obilježava Zlatni septembar, mjesec u kojem se podiže svijest o kancerogenim oboljenjima kod djece. Tokom devetog mjeseca predstavićemo vam mališane koji se bore sa opakom bolešću.

Iako se prvi put odvojio od majke, nakon operacije Vedad je uspio naći telefon i nazvati je da joj kaže da je dobro


Otac Jasmin Hadžić govori nam da je Vedadov pozitivan i vedar duh jedan od glavnih faktora u borbi koja još traje.
– Kada smo mi bili na konopcima, kada su predviđanja bila najcrnja, on se nadao, on nas je spasio, a spasio je i sebe, kaže nam Jasmin i pojašnjava šta se zapravo dešavalo.


U jednom trenutku imao je manje od 13 kilograma, prognoze su bile najcrnje, ali nismo odustajali. Od prvog momenta kada smo saznali da ima tumor na mozgu, rekli smo sami sebi da moramo ići korak po korak, biti trezveni i biti mu najveća podrška. Kroz podršku, kroz osmijeh, kroz sevdah mi smo uspjeli da se izborimo. Dešavale su nam se zaista filmske, nevjerovatne stvari. Kada je išao na prvu operaciju, prvi put se odvojio od mame, ali je nakon operacije uspio naći telefon i nazvati je da joj kaže da je dobro, priča Vedadov tata.

Image


Zahvalni smo našim doktorima, koji su zaista dali sve od sebe, to su vrhunski stručnjaci. Roditeljima poručujem da nikada ne odustaju, mi smo zaista imali male šanse, ali dogodilo se čudo. Čuda su moguća ako u njih vjerujete, rekao nam je Jasmin.

Crtam kamione
Superheroj Vedad, dječak iz Zenice koji zrači pozitivnim duhom, iako je preživio teške operacije, govori nam da sada ima devedeset cura, voli da crta, raduje se druženju sa školskim drugarima i ići će u produženi boravak.


– Najviše volim da crtam aute i kamione, ići ću i u produženi, priča nam Vedo.
Vedin šareni svijet, okice koje se vesele svakom novom pitanju, izuzetna komunikativnost, popravile su nam dan. Iako borba sa tumorom i dalje traje, vjerujemo da će biti pobjednik.

Videopriču o divnom dječaku iz Zenice pogledajte na portalu Oslobođenja.



Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by insomnia » 10 Sep 2021, 23:19

Jebo te hljeb i pravda
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Naseef Mushroom » 16 Sep 2021, 13:28

Narodna skupština rs-a jučer

Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Šabović Adis » 16 Sep 2021, 13:53

Čirilica. :grana
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 20 Sep 2021, 11:34

Zeničanin Alen Talić ima nevjerovatnu memoriju: Brži je od Googla, a već 4 godine živi na respiratoru, sreća je da može kratko sam disati, jer dešavalo se da stane...\\


Image

Alen Talić, tridesetogodišnji Zeničanin, vjerovatno je jedini u Zeničko-dobojskom kantonu, a među rijetkima u Bosni i Hercegovini koji žive u kućnim uvjetima na respiratoru. Boluje od Duchenne mišićne distrofije. Krajem 2017. godine je završio na respiratoru, nakon čega je proveo sedam sedmica na odjelu intenzivne njege u Kantonalnoj bolnici Zenica. Četiri godine živi u kućnim uslovima na respiratoru. O njemu brinu roditelji i sestra, koji su morali učiti da rade sve kao i medicinari koji njeguju pacijente na respiratoru.

Image

Alen nema snage da pritisne zvono, ali može klikom preko miša na kompjuteru pritisnuti zvono, alarmirati ih da ima neki problem

– Mnogi iz medicinske struke se čude kada čuju za moj slučaj, jer je nemoguće da u našoj državi i ovom sistemu djeca, omladina i ljudi poput mene ikada napuste bolnice i žive koliko je moguće normalnim životom. Može se reći da smo moji roditelji i ja srušili barijere. Mnogi ljudi nisu ni svjesni moje situacije ili toga da postoje osobe poput mene u BiH. Upravo zbog toga, jer smatram da se u javnosti ne govori dovoljno o sličnim situacijama, ali i općenito o osobama sa nekom vrstom invaliditeta, odlučio sam da podijelim moju priču i iskustva. Prije svega, da podignem svijest ljudi o postojanju osoba poput mene, s nadom da će vođeni mojim primjerom u budućnosti biti mnogo više djece, omladine i ljudi poput mene koji žive van bolnica, kaže nam Alen.
Prije nekoliko mjeseci je počeo voditi blog o svom životu na respiratoru, kako bi se na ovaj način borio protiv predrasuda prema osobama sa invaliditetom i da bi motivisao što više ljudi.

Kao osoba sam jako svestran, društven i znatiželjan. Volim svakodnevno nešto novo da učim ili usavršavam se u naučenim vještinama. Dosta sam izučavao i grafički dizajn, da nadogradim znanje sa IT Academy. Poznajem rad u Adobe Illustratoru i Photoshopu, čak se pokušavam i ozbiljnije baviti grafičkim dizajnom. Volim da pišem, trenutno radim na tri romana i zbirci poezije, što je dugotrajan proces. Želja i cilj mi je da u narednih nekoliko godina izdam bar jednu od tih knjiga. San mi je da budem pisac sa objavljenim djelima. Volim mnogo da čitam. Volim i muziku. To je nešto što me najviše motiviše, bez čega ne mogu. Slušam raznovrsnu muziku, ali pretežno rock, metal, hip-hop i klasičnu. Ali, nisu mi ni strani drugi žanrovi. Također, skupljam vinyl LP ploče, priča Alen


Image

Dodaje kako je jako komunikativan, voli sticati poznanstva i ima mnogo prijatelja koji su mu uz roditelje i sestru najveća podrška.

– To je ono što me i gura da ne odustanem. Podrška ljudi koji me vole, pa tek onda rad i svestranost. Moj životni moto kojim se godinama vodim je ujedno moto američkih marinaca: ‘’Improviziraj, prilagodi se i prevaziđi”, ističe Alen.

S nevjerovatnom ljubavlju o Alenu se brinu njegova sestra Ajla, majka Sabina i otac Edin. On im pomaže smirenošću, šalama. Zna se često organizovati i muzički nastup gostiju, dođu Ajline kolegice s posla s gitarom i harmonikom (Ajla Talić radi kao profesorica u Muzičkoj školi u Zenici, op. a.), ali i drugi prijatelji. Alen je sretan što dolaze prijatelji, što su uz njega.

Edin Talić sina od milja zove Google. Jednostavno, Alen ima nevjerovatnu memoriju, razumije se u mnogo toga, govori engleski, zna se služiti italijanskim i brži je od pomenutog pretraživača kada nešto treba da se provjeri.

U literaturi sam našao da u BiH ima jedna žena koja je na respiratoru i nju njeguje osam medicinskih sestara, po dvije u četverobrigadnom sistemu, govori otac Edin

– Znali smo od prvog osnovne da ima najteži oblik distrofije mišića. U sedmom razredu je sjeo u kolica. Nije bilo pristupa školi. Mi smo napravili rampu. Kada je trebao da krene u srednju školu, birali smo zgradu zbog pristupa. U Ekonomskoj školi sam napravio rampu, a časove je imao u prizemlju. Alen je pomogao drugoj djeci koja su u invalidskim kolicima da kasnije idu regularno u školu. Čekali smo na zgradu Ekonomije i Prava da bi imao lakši pristup fakultetu. Nažalost, ovo kod njega je progresivna bolest i stanje se pogoršalo. Alen se nije predavao, posvetio se web dizajnu. Bolest ide svojim tokom, a on je mnoge barijere pomjerio. Knjige kažu da se obično do 20 godina živi sa ovom bolešću. Prije četiri godine morao se priključiti na respirator. Jedino država Njemačka ima riješen sistem za ovakve pacijente. Teško je ovako njegovati osobu, ali to je samo deset posto onoga što radimo, jer 90 posto je borba da se osigura ovo sve. Ovakvih pacijenata nema nigdje u regulativi, napominje Edin.

Sabina ističe da su morali naučiti mnoge stvari, a jedna od njih je brzo promijeniti kanilu. Dešavalo se da stane respirator s radom, te da je sreća što Alen još može kratko disati sam, što može govoriti i što je miran u takvim situacijama. Smiruje sestru i roditelje.

– Alen ima veliki uticaj u mom životu. Ljudi se pitaju otkud mi kao njegovoj sestri tolika smirenost. To je zato što je Alen takav. Imamo lijep odnos brata i sestre, pričamo o svemu, jako smo bliski. Često unosimo pozitivu, u smislu da se šalimo. Pokušavamo izvući iz svega nabolje. Živimo dan po dan i izaberemo ono što je najbolje, kaže Ajla.
Slavljenje života

Kad je Alen završio u bolnici, veli da su se ljudi dokazali koliko su uz njih.

– Pokazivala sam slike i videa Alenu ljudi koji su ga pozdravljali, davali podršku. Mislim da ga je to održalo dok je bio u bolnici. Kad se vratio kući, mogao je viđati ljude. Često organizujemo druženja, roštilje… Ima ljudi koje je Alen upoznao nakon izlaska iz bolnice, koji dolaze često, druže se. Mislim da je poenta da Alena ne gledaju drugačije. Alen je psihički možda zdraviji od svih nas. Mi smo raja, sakupimo se, družimo, pjevamo. Iako Alen nema glasa, pjeva zajedno sa nama. Jednostavno, pokušavamo živjeti što normalnije, pojašnjava Ajla.

Niko ne može biti raspoložen 24 sata dnevno, pa tako ni Alen niti njegova sestra, majka i otac. Ali, kao tim su jaki. Ne daju se. Pokazuju čitavom svijetu pravi recept za slavljenje života.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11757 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Maja » 20 Sep 2021, 15:58

Ne daj boze

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Heroj dana

Post by Rum » 23 Sep 2021, 19:58

Imran, zahvaljujući komunikatoru, krenuo u redovnu školu

Image

Dječak bez motoričkih funkcija i bez sposobnosti govora ove godine krenuo je u redovnu školu. Nastavu će, uz pomoć asistenta, pohađati uz pomoć komunikatora, a svoje školske zadatke Imran rješava mislima.

Cerebralna paraliza Imranu je oduzela pokrete i glas, ali njegove intalektualne sposobnosti ostale su netaknute. Upravo je to razlog zbog čega je dobio komunikator koji njegove misli pretače u riječi, ali i omogućava da učestvuje u redovnoj nastavi i druži se s vršnjacima.

“Imran je dobar drug. Mašemo mu kada nesto uradi dobro, plješćemo mu i kada je odmor, pričamo mu”, “Sa Imranom radim puno stvari, družim se, pričam, mašem i plješćem”, “Imran je jako dobar, sluša dobro u školi. Ja Imranu plješćem zato što dobro uradi”, ispričali su za FTV Imranovi drugovi iz razreda.

Pobjedi ovog neverbalnog, nepokretnog dječaka nad preprekama koje je život stavio pred njega, najviše se raduje majka Irna. Iako su se, do sada, sporazumijevali na svoj način, veseli je što Imran sada očima komunicira sa cijelim svijetom:

“Ne mogu vam opisati koja je sreća doživjeti nakon toliko godina da vam dijete putem komunikatora napiše: Mama, volim te. To je zaista posebno. Sada moje dijete ima mogućnost da reproduicira svoje znanje, da pokaže šta zna.”

Komunikator je bez ustezanja nabavilo Mistarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK, što se pokazalo kao izuzetna odluka s obzirom na to da Imran, zasad, usvaja gradivo bez problema. Svjedoči tome i Selvedina Babić, Imranova asistentica u nastavi:

“Kada učiteljica postavi neki zadatak, Imran uz pomoć komunikatora odgovori, dakle, na displej napiše odgovor, a postoji i opcija izgovora tako da učiteljica, a i druga djeca mogu da čuju da je Imran obavio zadatak tačno.”

“Sve do sada je mogao, pratio i radio uspješno što mene kao učiteljicu i asistenticu i njegove kolege jako veseli. I dječica kao dječica na svoj način to nagrade”, dodaje učiteljica Nadira Prasko.

Pred Imranom je mnogo izazova, ali najveći od svih je pokazati društvu šta sve mogu djeca s poteškoćama u razvoju ukoliko im se samo pruži podrška. federalna.ba

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests