Da li se trud isplati?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Da li se trud isplati?

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2013, 12:27

Kako mi se čini, već treću godinu za redom propašće mi bašča. Prva dva puta zbog suša a sada zbog obilnih kiša. Usjev jedva da je nikao a korov je potpuno prekrio svu parcelu. Ono što je najgore, ne može se ni okopati jer je mokro i blato je do vrata.

Propade mi 100 km za oranje, sijanje i djubrivo. :lupa

Ili recimo, uloži čovjek puno truda u na primjer, radnu karijeru i sve se nekako završi drugačije od očekivanog a zbog sasvim neočekivanih dogadjaja ili zbog toga, što je sredina takva kakva i jeste.

Isplati li se ići tim putem? Ulagati trud i računati s tim da će rezultati biti vidljivi u svakom slučaju?
Kako vi to radite? Spadate li medju one koji se trude i samo trude ili birate neki lakši put?
Postoje li zapravo ti lakši putevi a da su pošteni i etički čisti? Kako se nositi s pomišlju da smo nešto nepošteno stekli?

Isto ovo važi i za prijateljstva, ljubavi i sve druge medjuljudske odnose.
Da li se vama trud baš uvijek isplatio ili ste poneki put, ostali poraženi činjenicom da je bilo uzalud?
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Dalia » 01 Jun 2013, 12:36

Ja nikad u životu nisam ništa dobila s lahke strane. :ooo Ljudi me smatraju osobom koja se puno trudi i stvarno jesam takva i
trud mi se uvijek na kraju isplati, iako skoro uvijek bude trnovito do cilja.
Ljubomorna sam na osobe koje imaju više sreće nego pameti :oo doduše tješi me što takve sreća izda kad je najviše trebaju :oo
Ovo je što se tiče faksa i škole, a što se tiče odnosa s ljudima, pa ne znam oko prijateljstava ako nešto i radim , to mi nekako nije
trud nego zadovoljstvo. Mogu brzo procijenit je li neko materijal za prijatelja, poznanika ili je materijal za ignor.
U ljubavnim odnosima, e tu sam konj svjetske klase , i pored zdravih očiju i pameti, i kad vidim da nešto ne ide, ne odustajem
kad nekog volim, na kraju naravno trud se ne isplati, a i kako će kad nešto nije išlo. :grana
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by bubica » 01 Jun 2013, 13:13

Behko, sto se tvoje baste tice, ako bas ne moras onda prestani, usij koliko je za tebe dovoljno eto da imas frisko voce i povrce. Moji roditelji su godinama jednu njivu sijali naizmjenicno kukuruz / psenica dok im moj muz nije izracunao , oni su ustvari to sto su ulozili i ubrali, njihov posao se nije ubrojao. Ne isplati se. Drago mi je na uspjehu drugih koji bas idu trnovitim putem do uspjeha, nemam sazaljenja na one koji bez imalo razmisljanja cine neke stvari pa tresnu, jos vise sam ljuta na one koji sjede u hladovini (kad je ima) puse, kahvenishu a kukaju na sva usta nema se, ne trude se uopste da bilo sta postignu.
trud se isplati u svakom slucaju, ako ne financijski u svakom slucaju smo za jedno iskustvo bogatiji.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Krokodil Behko » 01 Jun 2013, 13:25

bubica wrote:Behko, sto se tvoje baste tice, ako bas ne moras onda prestani, usij koliko je za tebe dovoljno eto da imas frisko voce i povrce. Moji roditelji su godinama jednu njivu sijali naizmjenicno kukuruz / psenica dok im moj muz nije izracunao , oni su ustvari to sto su ulozili i ubrali, njihov posao se nije ubrojao. Ne isplati se. Drago mi je na uspjehu drugih koji bas idu trnovitim putem do uspjeha, nemam sazaljenja na one koji bez imalo razmisljanja cine neke stvari pa tresnu, jos vise sam ljuta na one koji sjede u hladovini (kad je ima) puse, kahvenishu a kukaju na sva usta nema se, ne trude se uopste da bilo sta postignu.
trud se isplati u svakom slucaju, ako ne financijski u svakom slucaju smo za jedno iskustvo bogatiji.
Ma ne isplati se. To veš znam ali ne može biti ni ledina. Nilkada nisam išao linijom manjeg otpora i navikao sam na trud. Eh saddd... Pitanje je koliko kao društvena bića učinimo za druge, misleći da činimo za sebe a koliko činimo za same sebe misleći da činimo za druge. Trud je bio osnov čovjekove vrijednosti ali čini mi se da se i taj osnov poljuljao.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Zagorka » 01 Jun 2013, 14:54

Dalia wrote:Ja nikad u životu nisam ništa dobila s lahke strane.
De malo pričaj mi o tome :grana
Ako imaju samo dva načina da se dođe do nečeg,mene će zapasti ovaj teži.Ali ovo uopće nije subjektivno.Stvarno činjenica.
Yebi ga,treba se roditi sretan.
Ali neka,naučila sam ja.Kad nebi bilo komplikacija,pravo bi mi neobično bilo :ooo
Ne da se trud ne isplati uvijek u zivotu,nego se u vecini slučajeva ne isplati.Ali šta se može.To je život.

Što se bašte konkretno tiče Behko,ako ima manje od dunuma,moze se i naštijati/ushašoviti,i onda ne košta novca,samo znoja.
U principu nije isplativo sijati ništa,jedino šta se isplati to što jedeš domaće.
I što imaš hobi.
Ali ako ti se neda,nemoj.Život je prekratak da radiš stvari koje ti se nedaju,ako još i ne moraš ;)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by dacina_curica » 01 Jun 2013, 16:01

Ah, valjda se nekad isplati....Cekam da jos mnogo sta urodi plodom, guram, ne prestajem se truditi u svakom slucaju...Ako mi je nesto vazno onda dajem sve od sebe, pokusavam sva vrata dok ne naidjem na ona koja ce se otvoriti.

I slobodno se mogu uvrstati u grupicu ovih koji su vazda na onom "road less traveled" zadatku. Ali nema posustajanja. Isplati li se uvijek? Ne. Ali zivjeti a ne pokusati nije zivot vrijedan zivljenja. I ne filozofiram, fakat je tako. ♡

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Rockefeller » 01 Jun 2013, 23:20

Dacina nam postala emotivna, biće kriza srednjih godina ya kriza zbog pada šećera u krvi. :ooo

Trud se uvijek isplati, ako u namjeri imaš razloga ustrajat. Udri glavom u zid, probićeš ga. :zubi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by dacina_curica » 02 Jun 2013, 00:44

Eno sad! :sok Emotivna! :sok Jok ja. :oo Ne planiram toliko dugo zivjeti pa sam srednje godine vec prevazisla a cokolada mi tece krvotokom tako da ni ta kriza ne pije vode. :oo Samo trezveno razmisljam. :naklon

Udarati glavom u zid da probijes rupu je sasvim u redu.... jedini problem je sto moras uzeti u obzir stetu koju nanosis svojoj sivoj mozdanoj masi....Znaci ici za ciljem ali imati u vidu koleteralnu stetu je neophodan korak za uspjeh.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Dust » 02 Jun 2013, 00:49

Valjda se isplati. Ko to ceka da mu sve sa drveta padne u krilo? (mamine i tatine sinove/kceri ne racunam... oni su podvrsta :oo )

Trudis se, pokusas, uspjeces koliko-toliko. Ako ne pokusavas nista, ne radis nista da dodjes do cilja, onda ne znam kako mozes nesto i ocekivati.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by komsija » 02 Jun 2013, 00:55

Moramo se truditi a sad da li se isplati....pa ne mozemo uvijek na to misliti
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by dacina_curica » 02 Jun 2013, 00:56

Upravo to komsinice :pusa....Trudis se, pokusas....Ako posrnes - ustanes, otreses prasinu sa sebe, nastavis dalje (ili probas ponovo). To je zivot...

Kao sto to Thoreau mnogo ljepse rece od mene - ne zelim pred kraj svog zivota shvatiti da uopste nisam zivio....

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by paparaci » 02 Jun 2013, 01:21

Krokodil Behko wrote: Isplati li se ići tim putem? Ulagati trud i računati s tim da će rezultati biti vidljivi u svakom slučaju?


svakako. u biti si samo u dobitku kako god okrenes.
kao sto tetka (daca) rece. moras pokusati. od nerada, lijenosti i nemarnosti je sigurno korisnije.
Kako vi to radite? Spadate li medju one koji se trude i samo trude ili birate neki lakši put?
Postoje li zapravo ti lakši putevi a da su pošteni i etički čisti? Kako se nositi s pomišlju da smo nešto nepošteno stekli?
Isto ovo važi i za prijateljstva, ljubavi i sve druge medjuljudske odnose.
pa zadam se ono pravo. zajunim k'o vol. :D.
znaci, kad nesto radim - radim pravo ili nikako.
to po obicaju znaci mnogo truda, rada, znoja, zivaca,..... - ali "nije greda".
rijetko kad se to da ostvariti laksim putem. sto znaci da rado iskoristim priliku ici precicom ukoliko tom prilikom necu raditi protiv svojih (etickih) principa.



Da li se vama trud baš uvijek isplatio ili ste poneki put, ostali poraženi činjenicom da je bilo uzalud?
jok. razocara se covjek cesto. posebno na polju ljubavi. :hihi :D.
al' de, sta's. dec lajf.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Sibila » 02 Jun 2013, 01:31

ja sam..nekako nestrpljiva......cak mi je mrsko to da objasnim sad....a da bi se razumjelo.........uglavnom ..............izmedju krahova.....................moram da odmorim :plavi :ooo


p.s. ovo je drugi ili treci put da uhvatim paparacija kako pominje ovo o ljubafi :hm

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by paparaci » 02 Jun 2013, 01:37

pratis me kao sena, a?! :p

hajd kao da je to nesto spesli ba. :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Sibila » 02 Jun 2013, 01:41

nije, vise kao OSA i SIPA :pusi


koje? ljubaf ? ne znam ni ja, mene Heidi ubjedjuje da jest.............uvjek me tjera da mislim da je tako :ooo :p

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by paparaci » 02 Jun 2013, 01:43

ma ne. mislio sam na razocarenja u ljubafi. a ljubaf jeste sigurno nesto veri spesli. samo valja ubosti tj. potrefiti. :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Sibila » 02 Jun 2013, 01:55

mislis ono...........da te ubode prst sudbine :oo .........ja to tako gledam........ciji se putevi ukrste......koga zapadne kolo srece............ko izvuce lutriju itd itd................ma sta znam...............ne znam ja puno o tome :ooo

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Rockefeller » 02 Jun 2013, 23:45

dacina_curica wrote:Eno sad! :sok Emotivna! :sok Jok ja. :oo Ne planiram toliko dugo zivjeti pa sam srednje godine vec prevazisla a cokolada mi tece krvotokom tako da ni ta kriza ne pije vode. :oo Samo trezveno razmisljam. :naklon
Da ti nama malko ne lagiš za godine, a? :valja

Kak'i prevazišla, ta ne misliš valjda sa pedeset mret. :place
dacina_curica wrote: Udarati glavom u zid da probijes rupu je sasvim u redu.... jedini problem je sto moras uzeti u obzir stetu koju nanosis svojoj sivoj mozdanoj masi....Znaci ici za ciljem ali imati u vidu koleteralnu stetu je neophodan korak za uspjeh.
Izgleda da ne meRemo bez kolateralnih šteta.

Bitno je da smo zid probil. :cool Da se moglo iz prve ne bi ni trebali trud.

U suprotnom, moRemo vazda kupiti hilti, al' će kolateralna šteta biti u naše novčaniku. Meni se ne svidja. :jok

Edit: U suštini se ja sa tobom slažem, to ti zaboravih reći. :zubi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Peggy Sue » 03 Jun 2013, 09:38

Ja to, Behko, ovako nekako gledam - ako se trudim, pa se ne isplati - manje se jedim, jer znam da sam se trudila...

A ako dignes sve cetiri u zrak pa cekas s lahke strane - nista od toga... Na kraju vala nije slatko ni ako sta postignes..
Image

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Da li se trud isplati?

Post by Johny » 08 Jun 2013, 11:30

zavisi da li je posao ili osoba vrijedna truda,,,i naravno koliko ti je stalo do necega/nekoga

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests