Smrtne kazne

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by navika » 01 Aug 2015, 02:36

Evo pokusala se zamisliti - mogu im odredit zatvor, is kojeg istina mogu pobjeci ali sanse za tim su skroz male, skoro da ih i nema.
- Mogu ih ubiti, i nosit na savjesti citav zivot. Jer ti koji sudis upoznat budes sa svim okolnostima koje su dovele do zlocina i uopste sa zivotom zlocinca. I tad mozda tek shvatis, ne opravdavas, daleko od toga, al shvatis. Shvatis izmedju ostalog i to da svi snosimo dio odgovornosti za sve sto se desava oko nas.
Last edited by navika on 01 Aug 2015, 03:06, edited 1 time in total.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Čarobni » 01 Aug 2015, 03:06

Zapravo, šanse za bijeg iz zatvora uopšte nisu male. Zatvorenici iz zatvora bježe svakodnevno, pa čak i iz najbolje čuvanih zatvora na svijetu, a da ne spominjemo loše čuvane zatvore.

U Americi je nekoliko njih pogubljeno, jer su usmrtili zatvorske čuvare, dakle, ti, kao sudija, moraš mislit i na živote osoblja koje radi u zatvoru. Ako ti je ubica, pedofil, silovatelj pobjegao iz zatvora i ubio zatvorskog čuvara ili nekog nevinog civila, silovao dijete, djevojku i sl. onda nisi donijela ispravnu odluku, nisi zaštitila ljude koje si trebala, tek onda ćeš imat dobar razlog da nekog nosiš na duši, a tada porodica nastradalog neće kriviti svakog, već isključivo tebe, jer je taj zatvorenik bio isključivo tvoja odgovornost.

Nije sve u tome da im odrediš zatvor, možeš li preuzeti brigu o njima i svim mogućim rizicima?

Vjerovatno zvuči strašno kada čuješ sve ovo, ali to je realnost. Kada se u društvu naruši red i mir, država je prva na meti, jer je prihvatila odgovornost.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by navika » 01 Aug 2015, 03:19

Pa ne kazem ni da su zatvori idealna rjesenja, pogotovo takvi kakvi jesu. Razumijem, desi se da strada cuvar, ali ja mislim da ce ipak stradat 50 zatvorenika dok strada jedan cuvar.
I normalno je da ce ljudi pokusavat pobjec iz takve jazbine. Jer sta oni jos imaju izgubiti!? Nije sad da zagovaram ni da im se namjeste uslovi kakve imaju zatvorenici u Hagu, ali nemora ih se ni tretirati ko pse, jer tad normalno nece dozivit promjene, bar ne one pozitivne prirode.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Čarobni » 01 Aug 2015, 15:33

Kao društvo, nekad ne možemo sebi priuštit da nekom dajemo drugu šansu niti svako zaslužuje drugu šansu. Koliko šansi bi trebalo dati jednom ubici? Koliko poštenih ljudi treba poginuti da bi on bio došao tobe?

Kad već pričamo o psima, zatvoriti čovjeka u prostoriju 2x2 je veoma slično praksi koju provodimo na psima.

Pogubljenje nije samo kazna, to je nekad najefikasniji mogući način da se društvo zaštiti od onih koji su previše opasni čak i kad su u zatvoru.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Biba » 01 Aug 2015, 15:50

Čarobni wrote:Kao društvo, nekad ne možemo sebi priuštit da nekom dajemo drugu šansu niti svako zaslužuje drugu šansu. Koliko šansi bi trebalo dati jednom ubici? Koliko poštenih ljudi treba poginuti da bi on bio došao tobe?

Kad već pričamo o psima, zatvoriti čovjeka u prostoriju 2x2 je veoma slično praksi koju provodimo na psima.

Pogubljenje nije samo kazna, to je nekad najefikasniji mogući način da se društvo zaštiti od onih koji su previše opasni čak i kad su u zatvoru.
:ok Nisam ni ja za ubijanje ali ti si jako dobro opisao sve. Ne volim čak ni ime manijaka navesti...Bio je ubijao iz čiste razonode - totalno poremećena osoba ali imao je dozvolu izlazaka vikendom. Zarobio je obitelj i ubio policajca...eno ga u Remetincu, prijeti ubojstvom i u zatvoru ...Sam je u ćeliji...taj će i kad izađe iz zatvora opet ubijati koga poželi...Ubio je djevojčicu koja je samo išla u školu...ali društvo će njega pustiti iz zatvora, što nije normalno - stradat će opet netko sasvim nedužan
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by navika » 01 Aug 2015, 15:56

Dokazano je da smrtna kazna nije ucinkovita u prevenciji kriminala tako da cak i bez njih zemlja je i dalje opasno prebivaliste i sve nas vrebaju neke potencijalne ubice.
I nije da mislim da neki ljudi nisu zasluzili biti pogubljeni, ali u neka postenija vremena, s nekim postenijim ljudima na celu. U ovim gdje ti lopovi sude za kradju i ubice za ubistva - jednostavno sam protiv.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by navika » 01 Aug 2015, 15:59

Biba wrote:
Čarobni wrote:Kao društvo, nekad ne možemo sebi priuštit da nekom dajemo drugu šansu niti svako zaslužuje drugu šansu. Koliko šansi bi trebalo dati jednom ubici? Koliko poštenih ljudi treba poginuti da bi on bio došao tobe?

Kad već pričamo o psima, zatvoriti čovjeka u prostoriju 2x2 je veoma slično praksi koju provodimo na psima.

Pogubljenje nije samo kazna, to je nekad najefikasniji mogući način da se društvo zaštiti od onih koji su previše opasni čak i kad su u zatvoru.
:ok Nisam ni ja za ubijanje ali ti si jako dobro opisao sve. Ne volim čak ni ime manijaka navesti...Bio je ubijao iz čiste razonode - totalno poremećena osoba ali imao je dozvolu izlazaka vikendom. Zarobio je obitelj i ubio policajca...eno ga u Remetincu, prijeti ubojstvom i u zatvoru ...Sam je u ćeliji...taj će i kad izađe iz zatvora opet ubijati koga poželi...Ubio je djevojčicu koja je samo išla u školu...ali društvo će njega pustiti iz zatvora, što nije normalno - stradat će opet netko sasvim nedužan
Ja mislim da se ovo jos moze i desiti samo na Balkanu - da se ubici daje nekakv dopust vikendom :cudi

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Čarobni » 01 Aug 2015, 17:04

navika wrote:Dokazano je da smrtna kazna nije ucinkovita u prevenciji kriminala tako da cak i bez njih zemlja je i dalje opasno prebivaliste i sve nas vrebaju neke potencijalne ubice.
I nije da mislim da neki ljudi nisu zasluzili biti pogubljeni, ali u neka postenija vremena, s nekim postenijim ljudima na celu. U ovim gdje ti lopovi sude za kradju i ubice za ubistva - jednostavno sam protiv.
Učinkovitost smrtne kazne se, u statistikama, često pogrešno prezentuje, jer je statistika takva da je možeš prikazati kako hoćeš.

Međutim, realno stanje je malo drugačije. Pogubljeni ubica, silovatelj, pedofil više nikada neće ubijati i time je direktno spriječen kriminal koji bi ti ljudi bili sposobni načiniti u slučaju da su ostali živi. Neko drugi će vjerovatno načiniti ta zlodjela, ali pogubljeni kriminalci neće sigurno.
Smrtna kazna je tu i da bi se sigurnosna situacija održala pod kontrolom.

Jedan narko diler u Americi, tokom svoje "karijere", otruje i uništi živote 50-ak ljudi (npr.), jer biva uhapšen, pa pušten, pa opet uhapšen, pa opet pušten tako da je njegovo djelovanje poprilično slobodno, što je jako loša praksa.

U Saudijskoj Arabiji ili Kini (npr), to je nemoguće, jer se dileru ne daje više nikakva šansa da poveća broj svojih žrtava.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Biba » 01 Aug 2015, 17:17

Tako je čarobni...eto a meni tu zvrndaju kad pišem o kriminalu u svom seocetu...naš diler je nazalost cijenjen jer u svadbama poklanja motore...i sestri je auto kupio..kucu na sprat uzido...a bjezao iz skole i nista pod milim bogom korisno ne zna raditi...jos kad vidim kako su njegova zena i mater ponosne...nisam ja nimalo zavidna, daleko im lijepa kuca iako mi je prekoputa....ubija mladost...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Mika » 01 Aug 2015, 18:51

navika wrote:
Ja mislim da se ovo jos moze i desiti samo na Balkanu - da se ubici daje nekakv dopust vikendom :cudi
U Holandiji zatvorenici imaju pravo 6 puta godisnje provesti vikend kod kuce. To je kad je rijec o zatvorima gdje su smjesteni "najopasniji" zatvorenici, znaci oni osudjeni za teske zlocine.
Oni koji se ne smatraju toliko opasnim za drustvo su smjesteni u tzv "poluotvorene" zatvore i imaju pravo jedan vikend mjesecno otici kuci.

I nije bilo samo jednom u vijestima da je zatvorenik ubio/silovo/opljacko nekoga bas za vrijeme tog "slobodnog" vikenda. :cudi

Sto se tice smrtne kazne - uvijek ce biti ljudi koji su za i ljudi koji su protiv. Obe strane imaju dobrih argumenata da brane svoje misljenje.

Jedini razlog zbog kojeg bih ja bila protiv, je iz straha da se moze desiti da i nevin covjek bude osudjen. I vjerujem da se desava, ali ne vjerujem da se desava vrlo cesto i to za mene ne vaze dovoljno da bih bila protiv smrtne kazne.

Neki ljudi su nazalost dokazali, neki cak i vise puta, da ne mogu normalno funkcionisati u drustvu. Ako se ponasas ko zivotinja treba te tretirati kao takvog. Ko namjerno ubije nekoga, ko siluje a pogotovo ko se usudi da uradi nesto djetetu - sve potamanit, i to po kratkom postupku. Ne u zatvor, pa godinama cekanje na izvrsenje presude ..nego onako ko u Kini, cini mi se barem. Danas osudjen, sutra na strijeljanje.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by titicha » 01 Aug 2015, 18:59

Ja sam za uvođenje smrtne kazne. Ne jedanput se dogodilo da idioti naprave nešto na šta svi ostanemo bez riječi...pobiju cijelu obitelj,čak i dijete od dvije-tri godine,nevine ljude...i to bez razlga.
Jedino šta mislim je da je nekakva injekcija preblaga smrt...trebalo bi nešto gdje će patiti kao i njhove žrtve. A posebno se to
odnosi na pedofile

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Mirelam » 01 Aug 2015, 19:03

Kratki film o ubijanju (Krótki film o zabijaniu, 1988) Krzysztof Kieślowski
Ne bi bilo lose pogledati ko ima jaci stomak.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Pasaga » 01 Aug 2015, 19:08

Uglavnom,svi imate neke argumente za i protiv..
Svi smo u neku ruku u pravu.
Uzet cu primjer...
SAD prednjace,bar po medijima,sa tim nepopularnim mjerama.
Tek nakon izvrsenja te kazne,u veoma dosta slucajeva se pokazalo da su osudili ili ubili pogresnog(nevinog)covjeka.
To je i bio razlog da vecina tih saveznih drzava ukine tu kaznu.
Ova kolegica gore,u sesiru :) ,veli,trebalo bi da i taj vinovnik osjeti istu bol...
Tu se nebih slozio...
Bol je bol,svaka je ista,teska za rodbinu...prijatelje.
Smisao svih kazni je,poruka,vaspitna opomena,onim koji bi mozda pocinili neko nedjelo ili sta znam sta sto je
protiv zakona i ljudskih normi.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by vila » 01 Aug 2015, 19:12

A ne znam sta bi rekla
nekako se smrtna kazna cini kao kratkotrajna muka,,,pa dođe ko nagrada
a opet,,,,mozda bi postojanje i lakse i cesce dosuđivanje smrtne kazne bilo efektnije za sprecavanje najgorih zlocina
Strah od smrti je zajebaniji od bilo kakvog zatvora
a onda opet,,,nekako nehumano,,,izjednacavamo se ubijanjem

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Mika » 01 Aug 2015, 19:23

To i jest jedan od argumenata - nije humano. Ne znam opet koliko je humanije drzat nekoga zatvorenog u celiji citav zivot.

Ali kad je rijec ovoj temi, meni je i apsurdno pricat o humanosti. Ljudi koji urade tako nesto to ne zasluzuju. Ne pricam sad o malim kriminalcima, vec o ubicama, pedofilima i silovateljima.
Oko za oko, zub za zub.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by vila » 01 Aug 2015, 19:26

Razumjem sta hoces reci
ja u obitelji ima slucaj gdje je smrtno stradao otac troje djece od ruke zatvorenika na dopustu
koji je bio osuden za ubojstvo!!!!
prestrasno
samo nekako mi nehumano staviti nekog u polozaj da mora presuditi smrtnu kaznu
tesko je to,,,bez obzira na opravdanost

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Pasaga » 01 Aug 2015, 19:26

Ginger wrote:To i jest jedan od argumenata - nije humano. Ne znam opet koliko je humanije drzat nekoga zatvorenog u celiji citav zivot.

Ali kad je rijec ovoj temi, meni je i apsurdno pricat o humanosti. Ljudi koji urade tako nesto to ne zasluzuju. Ne pricam sad o malim kriminalcima, vec o ubicama, pedofilima i silovateljima.
Oko za oko, zub za zub.
Na neki nacin,to bi i opravdao.
Svi ti koji su dostigli taj stepen nepopravljivosti...dosli u situaciju da moraju i zasluzuju tu kaznu
...imali su vjerovatno prije toga hejbet tih sukoba sa zakonom....
I...stas....sutra ce napravit jos gore...druge ce osokolit.... :cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by titicha » 01 Aug 2015, 19:29

Ginger wrote:To i jest jedan od argumenata - nije humano. Ne znam opet koliko je humanije drzat nekoga zatvorenog u celiji citav zivot.

Ali kad je rijec ovoj temi, meni je i apsurdno pricat o humanosti. Ljudi koji urade tako nesto to ne zasluzuju. Ne pricam sad o malim kriminalcima, vec o ubicama, pedofilima i silovateljima.
Oko za oko, zub za zub.
:ok
Točno to! Paša,imaš ti jednim dijelom pravo i Vila šta je napisala... ali otmica i silovanje nečijeg djeteta,ubojstvo nečijeg djeteta
i masa takvih stvari ne zaslužuje ništa drugo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Pasaga » 01 Aug 2015, 19:34

titicha wrote:
Ginger wrote:To i jest jedan od argumenata - nije humano. Ne znam opet koliko je humanije drzat nekoga zatvorenog u celiji citav zivot.

Ali kad je rijec ovoj temi, meni je i apsurdno pricat o humanosti. Ljudi koji urade tako nesto to ne zasluzuju. Ne pricam sad o malim kriminalcima, vec o ubicama, pedofilima i silovateljima.
Oko za oko, zub za zub.
:ok
Točno to! Paša,imaš ti jednim dijelom pravo i Vila šta je napisala... ali otmica i silovanje nečijeg djeteta,ubojstvo nečijeg djeteta
i masa takvih stvari ne zaslužuje ništa drugo
Sve razumijem...
Nedaj mi boze biti u toj sit. da nekom moram izreci tu presudu,oduzet zivot...
Iza te osobe,je vjerovatno ostao ugasen neciji zivot,reklo bi se...zasto ne...jednostavno je...
Jednostavno nisam taj tip.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Smrtne kazne

Post by Čarobni » 01 Aug 2015, 19:52

Izricanje teške kazne nikada nije lahko i upravo zbog toga ne može svako biti sudija.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests