Ljudi su društvena bića

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Ljudi su društvena bića

Post by Krokodil Behko » 17 Aug 2013, 16:00

Sam naslov sadrži bit filozofske nauke a o suštini čovjeka. Eh sad, biti društveno biće znati imati pomalo smisla za ljude oko sebe pa i za društvo u cjelosti.

Ono o čemu želim govoriti jeste da srećem i neke drugačije likove na koje se ovo iznad, ne može primjeniti. Nekako su samoživi. Mene ta samoživost podsjeća, najblaže rečeno, na neke davnašnje pećinarske periode.

Znači li to da pojedinac ne napreduje ili čak nazaduje ako nema osjećaj za društvo i opšti interes? Čini mi se da je to tako.
Šta je tu zanimljivo? Šta je tu sposobnost i moć ukoliko ja mislim uvijek samo na sebe? Ono što nam otežava živote ali i čini nas ljudima jesto to što sam već naveo. Najmanji problem, pobrinuti se samo za sebe, za svoju avliju i reći: Meni je dobro a ostalima potop.

Neshvatljivo, zar ne?
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by laganini » 17 Aug 2013, 16:34

sokrat ili možda neki drugi grčki filozof je reka da je čovjek koji se brine samo o sebi idiot..doslovno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Dust » 17 Aug 2013, 17:00

U danasnje vrijeme kada samo najjaci opstaju, svaka individua mora prvo da se pobrine za sebe i svoju egzistenciju, pa tek onda da misli na ostale. Ovo "na sebe" se odnosi i na djecu da ne bi bilo zabune.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Mister No » 17 Aug 2013, 17:04

Dust wrote:U danasnje vrijeme kada samo najjaci opstaju, svaka individua mora prvo da se pobrine za sebe i svoju egzistenciju, pa tek onda da misli na ostale. Ovo "na sebe" se odnosi i na djecu da ne bi bilo zabune.
I to sve vise dolazi do izrazaja...
High Hopes...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by laganini » 17 Aug 2013, 17:08

dust je logično postavila stvari..ali to ne isključuje društveni angažman..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Dust » 17 Aug 2013, 17:12

Naravno da ne iskljucuje. Mozes imati i duhovnu satisfakciju tako sto ces nedeljom recimo volontirati u narodnoj kuhinji ili podijeliti visak garderobe sirotinji. Pomoc je temporalna, ali je i kao takva dobrodosla.
Sita sam angazmana na duge staze.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by laganini » 17 Aug 2013, 17:16

možeš e i politički angažirat..pogotovo na lokalnoj razini..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Dust » 17 Aug 2013, 17:17

U to sam vjerovala dok sam bila klinka, ono jedan glas moze promijeniti sve. Poslije sam shvatila da su glasaci ustvari samo piuni velikih korporacija, tako da od toga vise nema nist'.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Krokodil Behko » 17 Aug 2013, 17:18

laganini wrote:dust je logično postavila stvari..ali to ne isključuje društveni angažman..
Također.
I prije trideset godina se govorilo "u današnje vrijeme".
Mišljenja sam da izostanak "društvenog momenta" kod pojedinaca, rezultira slabljenjem društva koje se oličava na mnoge načine. Neke od njih svakodnevno čitamo u vidu crnohroničnih članaka. Da se na vrijeme svakome objasni da svaki pojedinac ima mjesto i neku važnost unutar društva, valjda bi drugačije bilo. Žalim slučaj ali mislim baš da je doba tih predatora prošlo. Ovo sada, neki se samo mogu ufuravati oko toga. Suština je ta da razina društvene svijesti = zdravlje društva a samim tim i pojedinca.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by laganini » 17 Aug 2013, 17:24

u pravu si društveni rad je nepriznata kategorija a opet ako čovika ispunjava ne moš protiv svoje prirode..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Mister No » 18 Aug 2013, 15:00

Ma to vam vrijedi u uredjenim drzavama tipa Svedske, Norveske i sl., ovdje je doba predatora u punoj snazi.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2013, 21:29

Mister No wrote:Ma to vam vrijedi u uredjenim drzavama tipa Svedske, Norveske i sl., ovdje je doba predatora u punoj snazi.
Ovdje nije nikakvo doba predatora nego kriza moralnih vrijednosti a koje se sigurno neće popraviti ako će svi ili da se poklope sa ušima ili da se pridruže lopovsko/lagalačko/munafičkoj klasi koja diktira sve. Baš mi se čini da bi trebali pokazati da smo društvena bića pa složnije nastupati protiv istih a ne odmahnuti rukom i učiniti ono suprotno. Nikakav dobar amanet se na taj način, iza sebe neće ostaviti i tako ti na kraju priče, samo produžavaš to stanje.

Takvi kao što su oni i takvi koji to aminuju, nikada u historiji svijeta nisu povukli naprijed. Ili ti možda možeš navesti neke drugačije primjere?
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Mister No » 18 Aug 2013, 22:55

Krokodil Behko wrote:
Mister No wrote:Ma to vam vrijedi u uredjenim drzavama tipa Svedske, Norveske i sl., ovdje je doba predatora u punoj snazi.
Ovdje nije nikakvo doba predatora nego kriza moralnih vrijednosti a koje se sigurno neće popraviti ako će svi ili da se poklope sa ušima ili da se pridruže lopovsko/lagalačko/munafičkoj klasi koja diktira sve. Baš mi se čini da bi trebali pokazati da smo društvena bića pa složnije nastupati protiv istih a ne odmahnuti rukom i učiniti ono suprotno. Nikakav dobar amanet se na taj način, iza sebe neće ostaviti i tako ti na kraju priče, samo produžavaš to stanje.

Takvi kao što su oni i takvi koji to aminuju, nikada u historiji svijeta nisu povukli naprijed. Ili ti možda možeš navesti neke drugačije primjere?
Pokusavas mene, a zapravo negiras sam sebe. :cudi
Ako je kriza moralnih vrijednosti u drustvu (a kod nas to jeste) to automatski znaci da je nastalo doba "predatora" (kako ih ti nazva), i to je bar jasno.
Nastupas ba populistički! Generalno mozes mahati i rukama i nogama i neces promijeniti trenutno stanje.
Ono (stanje) se mijenja onako kako je to počeo Linić u Hrvatskoj, sto ce reci uspostavom drzave u svim njenim segmentima (prije svega u sferi ubiranja poreza, ukidanja rada na crno, kontrolisanjem neplacenog prekovremenog rada i sl.).

Na taj način predatori (koji prezive cistku) postaju poslovni ljudi, a drustveno - korisni rad ce sam po sebi dobiti smisao, i to kod svih.

Dakle, uvođenje reda ide odozgo (od vrha drzave i politicara) prema dole, a ne od puka prema gore, kako ti sugerišeš da bi trebalo.
Ta linija koja krene od puka prema gore, obicno zavrsi u anarhiji.
Da se to ne bi desilo postoje stranke i izbori da puk moze odabrati one koji ce im obezbijediti bolji zivot.
Zato kod nas puk, evo vec 25 godina, neprekidno glasa za SDA, jer im njihovi direktori i ministri obezbjedjuju ovakvo blagostanje.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2013, 23:19

Mister No wrote: Pokusavas mene, a zapravo negiras sam sebe. :cudi
Ako je kriza moralnih vrijednosti u drustvu (a kod nas to jeste) to automatski znaci da je nastalo doba "predatora" (kako ih ti nazva), i to je bar jasno.
Ti slabo vladaš definicijom te riječi. Predatori su izrazite individue kojima su svi oko njih žrtve a ovdje kako sam već rekao, riječ je o ..ček da vidim šta sam napisao.. aha!
lopovsko/lagalačko/munafičkoj klasi koja diktira sve
Dakjle nisam govorio o nekim individuama nego o cijeloj klasi koji združeno to rade. Niđe veze sa predatorima.

Nastupas ba populistički!
Šta je za tebe populizam? Kratak odgovor ako može?
Generalno mozes mahati i rukama i nogama i neces promijeniti trenutno stanje.
Ti ako si protiv društvene prirode ljudi onda to i reci a ne unaprijed proglašavati neke neuspješnosti drugačijih planova.

Ono (stanje) se mijenja onako kako je to počeo Linić u Hrvatskoj, sto ce reci uspostavom drzave u svim njenim segmentima (prije svega u sferi ubiranja poreza, ukidanja rada na crno, kontrolisanjem neplacenog prekovremenog rada i sl.).

Na taj način predatori (koji prezive cistku) postaju poslovni ljudi, a drustveno - korisni rad ce sam po sebi dobiti smisao, i to kod svih.
Pusti me da pogađam.. Očekuješ da će bog poslati nekog takvog jer mu ovi neće dozvoliti da dođe na vlast? Čini mi se da je prilično jasno da samo masa tog čovjeka može dovesti na vlast.. Neki komentar?
Dakle, uvođenje reda ide odozgo (od vrha drzave i politicara) prema dole, a ne od puka prema gore, kako ti sugerišeš da bi trebalo.
Toga ima još samo u S. Koreji. Narod se treba pitati i niko više. Državom trebaju vladati drugačiji a oni neće biti drugačiji sve dok narod ne počne insistirati, a on neće insistirati jer si ti tu da unaprijed sve osudiš na propast.
Ta linija koja krene od puka prema gore, obicno zavrsi u anarhiji.
Neki primjeri?
Mensečini da ti više na zastupaš samo coca colu.. ima tu svega :oo
Da se to ne bi desilo postoje stranke i izbori da puk moze odabrati one koji ce im obezbijediti bolji zivot.


Pa zar ti ne reče maloprije da se promjene vrše odozgo? Otkud sad promjena poslije svega tri rečenice?
Zato kod nas puk, evo vec 25 godina, neprekidno glasa za SDA, jer im njihovi direktori i ministri obezbjedjuju ovakvo blagostanje.
Bezveze. Bili su i drugi na vlasti pa ništa.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Mister No » 18 Aug 2013, 23:29

Eto ti vladas svim definicijama... :mah
High Hopes...

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Ljudi su društvena bića

Post by Biba » 06 Apr 2015, 20:30

E ja sam se uvijek vise brinula o drugima i isto mislim da sam bar malo idiot :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7873 times
Status: Offline

Isplati se biti fin: Ljubazniji ljudi imaju više seksa

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2016, 09:23

Image
Kada je riječ o uspjehu na polju osvajanja, isplati li se biti ljubazan i fin ili je bolje imati agresivniji i sebičniji pristup?

Odrastajući vrlo često čujemo izreku kako "fini uvijek završe posljednji", što nam zapravo daje dojam kako se "ne isplati biti fin" te kako ljudi uvijek traže partnere koji se znaju izboriti za sebe i ono što žele, a uz to pokazati određenu agresivnost i spremnost da se nametnu, istaknu i sebe stave na prvo mjesto.

Ipak, sudeći prema jednoj od novijih studija objavljenih u publikaciji British Journal of Psychology, biti ljubazan i fin je zapravo jedna od najseksi osobina koje osoba može imati.

U studiji je učestvovalo 300 učesnika koji su bili detaljno ispitani o altruističkim osobinama i aktivnostima, kao što su spremnost na volontiranje, darivanje krvi, učešće u humanitarnim akcijama i sl, te o broju seksualnih partnera koje su imali.

I zamislite - oni koji su bili altruistički nastrojeni su imali više seksualnih partnera od onih koji nisu pokazivali slične osobine.

Naravno, studiju treba uzeti s oprezom, budući da dosta ljudi voli za sebe misliti kako su bolji nego što jesu i nedostaje im kritički osvrt za vlastita djela.

U svakom slučaju, u pitanju su zanimljivi podaci koji na određen način ruše predrasude o tome kako se "ne isplati biti fin".

(klix)
online

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Isplati se biti fin: Ljubazniji ljudi imaju više seksa

Post by titicha » 09 Aug 2016, 09:34

bez obzira na sex,uvijek se više isplati biti ljubazan i fin
ništa ne košta,to je samo kultura ponašanja
pri tom ne mislim na ono-biti ljigavo sladunjav,to mi je :bua

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Isplati se biti fin: Ljubazniji ljudi imaju više seksa

Post by dr laganini » 09 Aug 2016, 10:56

..gentlemen sam..i..

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3077 times
Status: Offline

Re: Isplati se biti fin: Ljubazniji ljudi imaju više seksa

Post by Chloe » 09 Aug 2016, 11:58

Nemaju li oni šta pametnije istraživati? :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests