Apel za pomoc

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Dust » 02 Aug 2013, 22:16

:oo bravo, neuropathy... sjedi pet!
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Ruana
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Ruana » 02 Aug 2013, 22:29

Znam i ja da je moja svekrva seceras od 27 godine i da je djecu odgojila, penziju zaradila a uz to sve ostale poslove obavljala pa joj cak i danas doktori preporucuju fizicke aktivnosti da bi secer bio manji.
Dolje su svi navikli prosit i primat humanitarnu. Eno one zene tamona "apel za pomoc" dojku su joj otkinuli, pluca operisali pa ne prosi i da je drugi nisu stavili na internet nikad ne bi stavila oglas.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Pasaga » 02 Aug 2013, 23:18

Nebih da ulazim u te teske sudbine ljudi...da osudjujem ili odobravam.
Covjek nezna,mozda ucini grjeh.
A rekao bih ,jedan istinit slucaj...
Imam komsiju,vodoinstalater,to radi vec 30-tak god. ima benzinsku pumpu,trgovinu....
jos uvjek se aktivno bavi tim vodoinstalaterskim poslom.
Sta je tu bitno u toj prici...
Da....rodjen je bez jedne sake,znaci ni prstiju nema,samo djelic dlana.
Predprosle god. bio na odmoru u Turskoj...i prica mi.
Lezim na plazi veli on....i prilazi mi tip koji prosi....
ja ga pogledam....i vidim isti slucaj ko i ja....bez sake i prstiju.
Tu je on sa njim zapoceo pricu.....kako to da prosi....a nemoze radit
i objasnjavao mu koliko je on zaradio sa takvom rukom.....i jos uvjek radi...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Krokodil Behko » 02 Aug 2013, 23:23

Ruana wrote:Znam i ja da je moja svekrva seceras od 27 godine i da je djecu odgojila, penziju zaradila a uz to sve ostale poslove obavljala pa joj cak i danas doktori preporucuju fizicke aktivnosti da bi secer bio manji.
Dolje su svi navikli prosit i primat humanitarnu. Eno one zene tamona "apel za pomoc" dojku su joj otkinuli, pluca operisali pa ne prosi i da je drugi nisu stavili na internet nikad ne bi stavila oglas.

Ko će mu dati ljekarsko da je zdrav pa da se zaposli?
Navedi mi ime te institucije i nemoj mi šarati o svekrvama i Dancima.
Dakle "Institut... bla bla.." ul.. ta i ta. br... ?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Pasaga » 02 Aug 2013, 23:27

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:Znam i ja da je moja svekrva seceras od 27 godine i da je djecu odgojila, penziju zaradila a uz to sve ostale poslove obavljala pa joj cak i danas doktori preporucuju fizicke aktivnosti da bi secer bio manji.
Dolje su svi navikli prosit i primat humanitarnu. Eno one zene tamona "apel za pomoc" dojku su joj otkinuli, pluca operisali pa ne prosi i da je drugi nisu stavili na internet nikad ne bi stavila oglas.

Ko će mu dati ljekarsko da je zdrav pa da se zaposli?
Navedi mi ime te institucije i nemoj mi šarati o svekrvama i Dancima.
Dakle "Institut... bla bla.." ul.. ta i ta. br... ?
Behko....kod nas je sve posebno i boze sacuvaj.
Kod nas ni drustvo ne cini nista.Ovdje ljudima koliko su god invalidi,
ponude ono sto moze da radi,nadju takav posao.
Mozemo i mi imati tu svjest,nema interesa a ni discipline.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by mailed » 02 Aug 2013, 23:29

Sto bi moja mama rekla: Ako neces pomoci nemoj ni odmagat.

Ruana
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Ruana » 03 Aug 2013, 00:43

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:Znam i ja da je moja svekrva seceras od 27 godine i da je djecu odgojila, penziju zaradila a uz to sve ostale poslove obavljala pa joj cak i danas doktori preporucuju fizicke aktivnosti da bi secer bio manji.
Dolje su svi navikli prosit i primat humanitarnu. Eno one zene tamona "apel za pomoc" dojku su joj otkinuli, pluca operisali pa ne prosi i da je drugi nisu stavili na internet nikad ne bi stavila oglas.

Ko će mu dati ljekarsko da je zdrav pa da se zaposli?
Navedi mi ime te institucije i nemoj mi šarati o svekrvama i Dancima.
Dakle "Institut... bla bla.." ul.. ta i ta. br... ?
Sta ce mu ljekarsko neka nekome iscjepa drva i zaradi za veceru. Eto sto nije pitao tog momka iz Gradiske da mu pokosi, nacjepa drva, nije sakat.
A prica je ubjedljiva isto kao i ona o vehabiji i serijatskoj policiji. Isto tako voljela bih ga vidjeti na nekom ljekarskom pregledu i da vidim koji ce ga doktor proglasiti radno nesposobnim na osnovu dijabetisa.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by Nela » 03 Aug 2013, 11:56

Ne volim gledati "ispuni mi zelju" (emisija humanitarnog tipa) ali sam jednom bila u gostima i silom prilika gledala. Apelovali su za zenu koja zivi sa bebom i nema joj sta dati da jede, nema struje, zivi u tudjoj kuci, na prozorima najloni itd. Krenemo muz i ja kuci u namjeri da nakupujemo nekih stvari i svratimo jer znam gdje je ulica i kuca. Prvo cemo do kuce ostaviti neke stvari pa idemo. Prolazimo pored pomenute kuce, ima prozore, gori svjetlo. Ta kuca je od jednog roma, tacnije kucetina. Nadjem na netu tu zenu i ona izgleda kao romkinja. Kazem muzu da mi je sve to sumnjivo, sacekat cemo da provjerimo situaciju.
Medjutim, nema vise nikakve informacije. Nekidan ponovo prica o njoj, obajvim na fb i ko god zeli da se organizujemo i pomognemo joj. Sutradan u Oslobodjenju opsirna prica. Raja je slala, narocito ljudi iz vana, kupovali, jedna zena nosila i sve slikala, bilo je vise akcija. Nasli su joj posao u mjesnoj zajednici da pravi kafe, medjutim, odbila je izgovorom da joj je neprijatno raditi gdje ima muskaraca. ne javlja se na telefo, isli kuci nisu je nasli. komsinica rekla da se okane, helem zenska je dobila dosta novca i pomoci i nestala. Kad sam malo bolje pogledala izgleda kao petnaestogodisnjakinja.
sta reci. Treba biti oprezan, nazalost, neki koriste tudju nesrecu i malo sam pazljivija oko ovakvih stvari.
Evo sta sve napisah nevezano za ovaj slucaj ali poenta bi bila da se prvo dobro provjeri.
Licno znam zenu koja svake godine "nabavi" bebu i s njom ide od vrata do vrata i sama sam znala trcati za njom na ulici kad je vidim dok je nisam vidjela u kafani samu, lijepo obucenu i dok nisam skontala naredne godine da ima drugo dijete koje u svakom slucaju nije moglo biti njeno.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dovde je došlo: Porodica traži hranu preko oglasa

Post by mrki62 » 03 Aug 2013, 13:20

Radila sam sa covjekom koji je imao secer udaro sam sebi insulin 3 put dok smo na poslu i to dijabetis 1 koji je dobio u djetinstvu. Nije invalid ako ima secer sto ne moze raditi, lakse prositi.
Od sad pa dok si živa; ni jedan jedini šećeraš nije za primjer drugome.
Imaš šećeraša koji žive i rade normalno a imaš i onih koji rade al kad obole sa diabetesom ih invalidska komisija pošalje u mirovinu/penziju - pitaš li se zašto ?
Nedaj bože ti imati šećeš tipa ovog il onog , koji ti napada vid, krvotok, bubrege, živce, napada ti tijelo na način da nekontrolisano mršaviš itd itd.
Jedan jedini primjer nije identičan drugom - tako ti je kod diabetisa.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

Re: Apel za pomoc

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2013, 12:17

Pomozimo Aldijani, otkazao joj je bubreg, ne vidi, živi na aparatima

Image

Petomjesečna Aldijana Vukalić iz Bužima, koja je nedavno helikopterom Oružanih snaga BiH hitno iz bihaćke bolnice “Dr. Irfan Ljubijankić” prevezena na Odjel za pulmologiju Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), priključena je na aparate.

Upala pluća

To je, kako nam je kazao njen otac Husein, učinjeno zbog jake upale pluća i problema s disanjem.

Image
Roditelji Husein i Fata sa starijom kćerkom Aldinom: Potrebna im pomoć dobrih ljudi


Aldijana je rođena 5. marta, a teška je četiri i po kilograma. Poslije rođenja, s radom joj je prestao jedan bubreg, a drugi je, kako su nam kazali doktori, policističan tako da hitno mora na operaciju. Dijagnosticiran joj je i sistolni šum na srcu, jer krv kroz dvije vene nikako nema dotoka u mozak, što pogoršava ionako komplicirano stanje - kazao je Husein.

Pored ovih dijagnoza, kako nam je kazao njen otac, Aldijana ima problema s vidom, jer su joj odignute mrežnice u očima.

Troškovi liječenja

- Iako je tek beba, Aldijana nikako ne vidi. Da bi progledala, doktori kažu da mora na operaciju kako bi joj skinuli te mrene - pojašnjava Husein, koji danima nije vidio kćerku, jer kako kaže, nema novca da kupi autobusku kartu za Sarajevo.

Aldijanina porodica nije u mogućnosti da plati troškove liječenja, koji iznose više od 10.000 maraka. Zbog brojnih dijagnoza, djevojčica bi hitno trebala biti izmještena u inozemstvo.

Kako nam je kazala njena majka Fatima, koja povremeno dolazi u Sarajevo da obiđe bebu, Aldijana na operaciju srca može ići tek kada napuni godinu, jer njen organizam sada ne bi mogao podnijeti taj operativni zahvat.

Kako pomoći

Svi oni koji žele pomoći, mogu to uraditi uplatom novca na žiroračun:

Za inozemstvo: IBANKOD: BA391612350006835047 SWIFT: RZBABA2ES
Zmaja od Bosne BB, Sarajevo, BiH.

Za uplate iz BiH broj transakcijskog računa je TRN: 1610000000000011, PARTIJA: 09350306154, Raiffeisen banka BiH, Zmaja od Bosne BB, Sarajevo. Kontakt-telefon je 064 445 5035.

(dnevni avaz)
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by Blackhawk » 08 Oct 2013, 21:14

Kopirano sa fejsa...
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 187&type=3
Znaš li ti, prijatelju moj, kako je spavati na paletama?
By Pomozi

10 photos

Oktobar je, godina je 2013! Nije ni '92, '93, '94, a ni '95 pa da spavamo na paletama, u betonu, među ciglama. Međutim, kako kaže Zlatica, rat je bio dobar u odnosu na ovo što se danas dešava.
Eh, zamislite sad, da vaše dijete, dijete koje se rodilo sa uklještenjem lijeve strane vrata, dijete koje je bilo 60% invalid prije operacije, spava na paletama u 33 kvadrata čistog betona.

Zamislite da vaše dijete nema kadu, nema umivaonik, nema ogledalo, nema televizor, nema sto, nema stolice, nema ormar, nema luster, nema pod, nema zidove..
Zlatica ne mora to zamišljati jer mali Amar sve to nema. Sve što mali Amar ima su cigle, beton, par dobronamjernih komšija i što je najbitnije ima majku koja bi sve učinila za njega.

Da vam pričam priču od starta, od rođenja Amara sa ljevostrukim tortikolisom, preko operacije do deložacije i svih tih stvari previše je teško i za vas, a i za mene da opet prolazim kroz sve ono što sam danas čuo i vidio.

Ono što je bitno je to, da mi idemo ponovo kod njih u ovo dan-dva i nosimo im hranu i neke od stvari koje trenutno imamo u skladištu kao što su televizor, kauč, stolice i još neke stvari.

Poslije toga, prioritet će biti pravljenje kupatila jer kupatila kao što se vidi na slikama, uopšte nema.
Donacije u materijalu za kupatilo su više nego dobrodošle kao i sve ostale stvari koje bi koristile ovoj porodici, a za one koji žele da pomognu uplatama možete koristiti standardni račun pomozi.ba :

Transakcijski račun za uplate u BiH :
Intesa Sanpaolo Banka BIH - 154-160-20044490-67

Za uplate iz inostranstva :
Banks name : Intesa Sanpaolo Banka BIH
SWIFT CODE:UPBKBA22
IBAN: BA39 1541602004449067
Udruženje "Pomozi", Brčanska 17, 71000 Sarajevo
Svrha : Za Zlaticu i Amara

Paypal : paypal@pomozi.ba

Na kraju, moram vas zamoliti za share albuma da što više ljudi vidi šta se sve dešava u našoj lijepoj Bosni, a što je najgore od svega, ovo nije jedina porodica koja živi u ovakvim uslovima, ako se ovo uopšte može i nazvati uslovima.

Trepavica
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by Trepavica » 20 Oct 2013, 21:31

Sarajka Ana Bajić živi u kući od kartona, niko ni da se osvrne na nju
Dok Sarajlije postavljaju hiljade pitanja o početku sezone grijanja, cijena ogrjeva, plina, struje, šezdesetpetogodišnju Anu Bajić to previše ne zanima.

Image

Da živi u nekoj državi, sigurno bi je proglasili fenomenom, a ovako je samo jedan od brojnih beskućnika čiji život ne interesuje ama baš nikoga. Prolaze u Nedžarićima pored nje automobili vrijedni nekoliko desetina i stotina hiljada maraka, niko da se osvrne na gomilu kartona u koje se uvuče ova starica oko ponoći da bi dočekala naredno jutro i opet krenula u borbu sa birokratijom, ljudskim nemarom i bezosjećajnošću.
Tortura
- Živjela sam 28 godina u braku sa svojim Salihom. Imali smo lijep život. Nažalost, on je preminuo prije sedam godina i u naš stan je uselila moja pastorka, Salihova kćerka iz prvog braka. Nekako smo na početku našle zajednički jezik, razumjele smo se, živjele lijepo, a onda preko noći sve je krenulo nizbrdo. Počelo joj je smetati ako jedem, pijem, hodam, dišem... Ako zatvorim prozor ili vrata, problem je, ako ih otvorim, opet ne valja, ako legnem, moram ustati, ako ustanem, što ne legnem. Tortura se iz dana u dan povećavala, proganjana sam, pastorka me je čak i udarila. Htjela je da me smjesti u psihijatrijsku bolnicu, ali ja na to ne pristajem. Iz stana me je sve češće tjerala i prošlu godinu sam bila primorana dolaziti kući iza ponoći kada ona zaspe i ustajati oko četiri sata i u zoru izlaziti iz stana, jer mi je naredila tako. U jesen 2012. godine sam shvatila da ne mogu tako vječno, izlaziti iz kuće po kiši, snijegu, vjetru i onako bunovna bauljati gradom. U decembru sam odlučila doći ovdje u ove ruševine, namjestiti sebi prenoćište i čekati da se riješi pitanje vlasništva stana, kaže Ana, kojoj je krevet karton, deka karton, zidovi karton...

Povremeno odlazi kod pastorke u stan kako bi oprala veš, nekada se i kupala u stanu, a u posljednje vrijeme i to obavlja u improvizovanom kupatilu, naravno sa zidovima od kartona.

- Nije mi hladno. Kako su se i prije ljudi kupali napolju. Pred Bajram sam se okupala hladnom vodom. Nije mi bilo ništa, potpuno sam zdrava, ističe Ana.

Dolazile su Sarajlije za Bajram i donijele Ani bajramski ručak, zadovoljna je i podrškom koju joj pružaju radnici preduzeća koja posluju u njenoj blizini.

Čopori pasa

- Skupe se oko ponoći čopori pasa oko mene, ali otjeraju ih uposlenici koji rade okolo. Tu su za mene uvijek i često me počaste kafom, čajem... Nadam se da će do kraja ove godine moj problem biti riješen. Ja znam da je teško živjeti u zajednici, moja jedina želja je da prodamo stan koji imamo na Čengić-Vili i da ja sebi kupim malu vikendicu u Rakovici. Time bi svi moji problemi riješeni. Ja sam skromna i vrijedna i ništa mi ne bi bio problem, kaže Ana Bajić, kojoj treba dugo vremena da se ispravi dok hoda, jer posljednju godinu dane i noći provodi sklupčana, umotana u džempere i deke i prekrivena kartonima.


(OSLOBODJENJE.BA)

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by paparaci » 20 Oct 2013, 22:54

pa gdje su podaci o ziroracunu i slicnom?
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by Blackhawk » 20 Oct 2013, 23:25

Pa koliko ja vidim da ona i ne trazi takvu vrstu pomoci... nego da se rijesi pitanje kuce, tj da se rijesi spor sa pastorkom, pa da prodaju kucu i da moze sebi kupit nesto malo da ima..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by paparaci » 20 Oct 2013, 23:31

znam. ali sam pretpostavljao da joj se ipak zeli i treba pomoci dok se to pitanje ne rijesi. ipak vec jako dugo zivi u vise nego neljudskim okolnostima i ko zna koliko ce to jos potrajati (iako se navodi da se uskoro ceka odluka) i kakav ce ishod biti.

nije mi jasno kako ti politicari mogu biti toliki besdusnici i dozvoliti ovako nesto. zar je tesko iole posteno zaraditi tu platu, pa i odrezati dio iste kako bi se ovakve osobe zbrinule. fuj. stoka pogana.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96424
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34380 times
Been thanked: 21118 times
Contact:
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by Rum » 06 Nov 2013, 22:00

Klinika u Turskoj odbila Mahira Šehića, ali njegovi roditelji ipak ne gube nadu

Dvadesetčetverogodišnji Zeničanin Mahir Šehić, koji se već sedam godina bori sa teškom bolešću bubrega, svoje liječenje neće moći završiti u Turskoj, a njegovi roditelji traže druga rješenja kako bi što prije osigurali normalan život svom sinu.


Image

Kako je za Klix.ba kazao Mahirov otac Sifet, klinika iz Turske je poslala negativan odgovor za Mahirovo liječenje u toj zemlji, ali ističe da će i dalje tražiti i druge načine za liječenje.

"Dobili smo negativan odgovor iz Turske, nije moguće obaviti transplataciju tamo, tako da idemo dalje. Želim se iskreno zahvaliti svima koji su nam pomogli, bilo je dosta transakcija od objave teksta na vašem portalu i ovom prilikom želim se zahvaliti svima. Mi ćemo i dalje tražiti druge načine, možda jeftinije solucije, ali prije svega kvalitetne klinike kako bi transplatacija bila uspješna", kazao je Sifet te dodao da uvijek postoji mogućnost da liječenje obave u Francuskoj i to preko Otvorene mreže, a za to je potrebno da sakupe 80.000 KM.

Za Mahirovo liječenje u Turskoj bilo je potrebno 38.000 dolara i bubreg jednog donatora, u ovom slučaju to bi bila Mahirova mama, no klinika nije prihvatila zahtjev koji je uputila šefica Odjela dijalize Kantonalne bolnice Zenica, dr. Lejla Hantalašević.

Image



Podsjetimo, Mahir se već sedam godina bori sa teškom bolešću bubrega, a već treću godinu ide na dijalize. Stanje mu se iz dana u dan pogoršava, nastaju nove komplikacije, a Mahirovi roditelji su nezaposleni i posljednjih sedam mjeseci su na Kamenom mostu u Zenici, gdje prikupljaju novčana sredstva kako bi Mahiru osigurali transplantaciju bubrega.

Mahiru možete pomoći i vi pozivom na humanitarni broj 090/291-003 ili uplatom novca na donatorski račun:

Investiciono-komercijalna banka d.d. Zenica
Transakcijski broj: 134-010-0000000120
KM račun: 01-004-0000006.3
Devizni račun: 01-305-0000001.6
IBAN: BA391340130500001605
SWIFT CODE: IKBZBA2X
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Apel za pomoc

Post by Peggy Sue » 07 Nov 2013, 11:00

Ovo treba pdorzati... Ljudi su svaki dan na tom mostu... Nezaposleni... roditelji.. srce da pukne...
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

Re: Apel za pomoc

Post by Krokodil Behko » 12 Nov 2013, 10:23

Hazim dvije godine uz svoju Sabiru

Image

Na stranici Pomozi.ba objavljen je dirljiv apel za pomoć. Prenosimo:
- Prošlo je više od godinu dana kako ulazimo u domove ljudi i slušamo razne teške životne priče, priče u kojima se ledi krv u žilama i u većini slučajeva se radi o siromaštvu, ali nije siromaštvo to što nas baca u očaj jer svakome naiđe težak period u životu ali bolest, bolest je ta koja nam pokazuje koliko smo mali, nemoćni i nedodirljivi.
Uvijek mi je najteže pisati o tim stvarima, pišem pa brišem i sve tako, ne znam šta napisati, koju riječ upotijebiti da dočaram ljudima ono što vidim i osjetim u tom trenutku kada dođem u kuću, zateknem osobu u teškom zdravstvenom stanju i čujem priču ukućana.
Tako je bilo i ovaj put kada sam došao kod Hazima da čujem priču o njegovoj bolesnoj ženi Sabiri. Sabira je oko dvije godine u jednoj vrsti kome i kada se to desi cijela porodica je na udaru, prije svega emotivnom, a zatim finansijskom I kojem sve ne.
Hazim je 24 sata uz svoju suprugu Sabiru i tako već dvije godine, spava na podu pored nje i samo se u rijetkim trenutcima odvoji od žene kojoj je rekao “ I u dobru i u zlu”.
Hazim se u ratu borio za ovu državu, ali nažalost država se sada ne bori za njega, a posebno me dirnulo kada mi reče da je bio “pokošen” po nogama u ratu i da ga je baš ta njegova Sabira, Sabira koja sada leži nepomična, digla na noge i da sada zahvaljujući njoj i uz Božiju pomoć može da hoda.
Sabira hranu prima kroz cjevčicu na stomaku i sve to naš heroj Hazim prvo skuha i onda miješa u blender nekoliko puta dnevno i kako mi reče da nekada mjesečno promjeni 2-3 blendera zbog intenzivnog korištenja.
Hazim ne može da radi jer mora da bude uz Sabiru konstantno, a samo na osnovne lijekove i medicinska pomagala mjesečno ode oko 500 maraka, a gdje je hrana, gdje su režije i sve ostale stvari potrebne da se pregura mjesec?
Sada ću apelovati na sve one koji hoće da pomognu da bi najbolje bilo da lično kontaktiraju Hazima na kućni broj telefona 070 245 972, jer kada jednom dođete i vidite ovakav slučaj shvatite da se to može desiti svakome, a jednom kada se desi ne mogu vam pomoći ni sve vikendice, kuće na moru, auta, motori, računari, mobiteli… u tom trenutku sve pada u vodu i sve što vam ostaje su vaša dobra djela.
U produžetku je spisak potrebnih stvari na mjesečnom nivou:
- Tablete Lioresal 10mg – 2x mjesečno
- Tablete Piracetam 10mg – 2x mjesečno
- Antidekubitna krema – 2kom mjesečno
- Sterilne gaze – 2 paketa
- Sterilne rukavice – 8 paketa
- Silikonski kateter – 5x
- Kese za kateter – 10x
- Voda za kateter – 5x
- Šprice za peg 50ml – 15kom
- Gel za kateter
- Povidon jod – 2x
- Nutricija energy 500 ml
Zamoliću sada sve da urade share albuma kako bi što više ljudi vidjeli ovaj slučaj i eventualno pomogli, a opet ću ponoviti da bi bilo dobro da svi koji mogu lično odu i pomognu, a oni koji nisu u mogućnosti mogu koristiti naše standardne račune ispod ili dopremiti medicinske potrepštine do naših aktivista koji će onda to proslijediti njima.
Transakcijski račun za uplate u BiH :
Intesa Sanpaolo Banka BIH – 154-160-20044490-67
Za uplate iz inostranstva :
Banks name : Intesa Sanpaolo Banka BIH
SWIFT CODE:UPBKBA22
IBAN: BA39 1541602004449067
Udruženje “Pomozi”, Brčanska 17, 71000 Sarajevo
Svrha : Za Sabiru M.
Paypal : paypal@pomozi.ba
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Online

U BiH počela akcija "Kruh, hljeb za kasnije"

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2013, 09:34

Image

Akcija ”Kruh za kasnije” počela je prije tri dana i u Bosni i Hercegovini.
Pokretač ove akcije u BiH je Ivana Mandžo-Skoko iz Gruda, uz potporu svojih prijatelja i poznanika iz mnogih gradova.

Kako je rekla u telefonskom razgovoru za portal Jabuka.tv, ideju o akciji ”Kruh za kasnije” prenijela je iz Hrvatske, uz njihovo odobravanje i zadovoljstvo, te je akcija prvo počela u Mostaru, Stocu, Čapljini i Zenici… Također, svi zainteresirani za ovu akciju mogu se javiti Ivani na broj 063/329-611 ili na facebook stranici ”Portal dobrote – Kruh za kasnije!”

Pekare ili trgovine koje žele sudjelovati u ovoj akciji, trebaju istaknuti dolje navedeni tekst u izlog i postaviti jednu korpu u koju bi se kruh za siromašne i beskućnike mogao odvajati.

Image

Priključite se ovoj hvalevrijednoj akciji i pomozite najsiromašnijim sugrađanima! – poručuju organizatori.
(Doznajemo.com/www.jabuka.tv)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: U BiH počela akcija "Kruh, hljeb za kasnije"

Post by Julia-Klara » 02 Dec 2013, 11:13

ovo je super akcija :respekt mislim da vecina nas moze kupiti jos jedan hljeb "pride" i pomoci onima koji su ga ne mogu priustiti
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests