Mršav zglob ruke (zapešće)

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by greeneyes » 16 Jul 2015, 00:36

Kad ti je već to toliki problem, natakariš kak'ih glomaznih narukvica, satova po ruci i sve pet.
Samo sabura

Silva32
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 14 Jul 2015, 13:30
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Silva32 » 16 Jul 2015, 23:54

greeneyes wrote:Druže, lagao bih te kad bih rekao da je to normalna debljina ruke kod zgloba, al' opet mislim da to nije ni izbliza strašno koliko to sebi umišljaš. A što se tiče ovih tvojih radnih kolega ili ti pakšua u tvom slučaju, samo se našališ na svoj račun, al' u smislu-toliko mi je mršav zglob da mi je i hašim deblji od istog. :kafa
Hvala na iskrenosti,i ja mislim da nije normalno da muškarac od 26 godina ima tako mršav zglob.
Čarobni wrote:Šefe, pravo da ti kažem, ne primjećujem ništa neobično, ruke su ti normalne.
Ma nije normalno,pogledaj sliku...
http://i.imgur.com/Gju057w.jpg?1
Slučajni prolaznik wrote:njega zapravo više muče zapešća koja viđa sa strane,možda na slikama,možda na televiziji kod nekih mišićavih tipova i onda se za tim ogleda,sebe uspoređuje s tim i to ga ubija u pojam,ti trendovi koje bi htio pratiti...a nije sve u tim zapešćima...ne gledaju cure danas ta zapešća :oo to im je manje bitno...


znači ne trebaš se toliko opterećivati s tim...poradi radije na onom mišiću u glavi :D budi zadovoljan s tim što imaš...zapešće ko zapešće...najmanji problem...dižeš paniku zbog ničega :valja
Da,al nisu to mišičavi tipovi,to su "normalni" ljudi.
Pa nevjerujem ni da će se ovdje među vama naći čovjek koji ima opseg zapešća 16cm.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by uvijek_kontra » 17 Jul 2015, 00:28

Zalostno je da su te komentari nekih nebitnih ljudi
naveli da razmisljas uopste o tome. Ruka ti je sasvim
normalna, kao u vecine muskaraca.

Centimetar + - nece te napraviti boljim il ljepsim
covjekom. Budi ono sto jesi i ne obaziri se na druge
jer je jako bezveze da trosis svoje vrijeme na takve
misli, a tek glupe ljude.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Čarobni » 17 Jul 2015, 01:29

Ne ubjeđuj sebe u istinitost tuđih riječi tek tako. Čak ti nisu ni važni ljudi koji te prozivaju, ne igraju bitnu ulogu u tvom životu, pa prema tome neka i njihovo mišljenje postane jedna od nebitnih stvari.

Tvoja ruka je veći problem njima nego tebi, sutra će to biti tvoja odjeća, tvoja frizura, tvoje cipele... Ne možeš se vječno prilagođavat drugima i puštat da te oblikuju kako žele, negdje moraš povući crtu i reći "dosta, ovo će bit po mom!"

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by rethna » 17 Jul 2015, 01:37

Slazem se sa carobnim,ako tako nastavis izgubiti ces svoje "JA".
Question everything.

User avatar
Senf
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 485
Joined: 11 Jul 2015, 23:03
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Senf » 20 Jul 2015, 21:31

Ajd bolje zglob nego nesta drugo :ok

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Mala_Mu » 20 Jul 2015, 21:33

Odoh uslikati svoj ,da ga utjesim :ooi

User avatar
Senf
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 485
Joined: 11 Jul 2015, 23:03
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Senf » 30 Jul 2015, 11:04

Citao sam negdje da dzepni bilijar jaca podlakticu pa se sjeti tebe

Silva32
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 14 Jul 2015, 13:30
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Silva32 » 06 Aug 2015, 00:03

Čarobni wrote:Ne ubjeđuj sebe u istinitost tuđih riječi tek tako. Čak ti nisu ni važni ljudi koji te prozivaju, ne igraju bitnu ulogu u tvom životu, pa prema tome neka i njihovo mišljenje postane jedna od nebitnih stvari.

Tvoja ruka je veći problem njima nego tebi, sutra će to biti tvoja odjeća, tvoja frizura, tvoje cipele... Ne možeš se vječno prilagođavat drugima i puštat da te oblikuju kako žele, negdje moraš povući crtu i reći "dosta, ovo će bit po mom!"
Da,ne mogu se stalno prilagođavati drugima,al ako do toga dođe,odjeću,frizuru,cipele mogu promjeniti al zapešće nikako da udebljam. :place
Radim u takvom okruženju gdje je vruče i fakat me sramota da se skinem u kratke rukave,a moram 8h biti u kratkim rukavima.
rethna wrote:Slazem se sa carobnim,ako tako nastavis izgubiti ces svoje "JA".
Rekao bi da sam ga već izgubio :(
Mala_Mu wrote:Odoh uslikati svoj ,da ga utjesim :ooi
Utješi me. :hihi
Senf wrote:Citao sam negdje da dzepni bilijar jaca podlakticu pa se sjeti tebe
Ne ,ne pomaže. :)
greeneyes wrote:Kad ti je već to toliki problem, natakariš kak'ih glomaznih narukvica, satova po ruci i sve pet.
Radim u firmi gdje moram imati kratke rukave i bez kakvih gluposti po rukama.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by navika » 06 Aug 2015, 00:12

Bio sam tuzan sto nisam imo cipale sve dok nisam vidio covjeka koji nije imo noge.

Procitala ovo negdje davno i zapatila. Ko da sam znala da ce trebat:)

User avatar
Senf
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 485
Joined: 11 Jul 2015, 23:03
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Senf » 07 Aug 2015, 10:55

Ma daj koga interesuje zglob ruke..mislim ko to gleda :grana

Silva32
Na probnom
Na probnom
Posts: 10
Joined: 14 Jul 2015, 13:30
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Silva32 » 16 Aug 2015, 19:42

navika wrote:Bio sam tuzan sto nisam imo cipale sve dok nisam vidio covjeka koji nije imo noge.

Procitala ovo negdje davno i zapatila. Ko da sam znala da ce trebat:)
Pa uvijek može gore...
Senf wrote:Ma daj koga interesuje zglob ruke..mislim ko to gleda :grana
A eto očito se gleda,nebi ja tu pisao da nitko ne gleda.
Kad bi samo gledali bilo ni super,al svi ti komentari i zezanja oko toga me ubijaju.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2022, 10:14

Kvržica u zglobu šake: što je ganglion i trebamo li se zabrinuti


Image

Ganglion ili higrom je cista koja se sastoji od glatke fibrozne ovojnice i šupljine ispunjene bistrom želatinoznom tekućinom. Ganglioni čine oko 60% svih kroničnih oteklina mekih tkiva šake. Obično se nalazi kao pojedinačna tvorba na vanjskoj strani zapešća ili na dorzumu stopala. Najčešće se javlja kod odraslih osoba u dobi između 20 i 50 godina, a tri puta češće kod žena.

Ovojnica je obično tankom peteljkom povezana s ovojnicom nekog od brojnih malih zglobova zapešća ili tetivom mišića koja tuda prolazi. Tekućina koja ispunjava cistu po sastavu je jednaka sinovijalnoj tekućini koja normalno u vrlo tankom sloju oblaže ovojnice zglobova i tetiva te omogućuje glatke pokrete.

Uzroci nastanka
Pretpostavlja se da nastaju kao posljedica prenaprezanja zbog ponavljajućih pokreta prstiju ili šake. S vremenom kronična manja oštećenja mekih tkiva uzrokovana dugotrajnim iskrivljenim položajem šake, ponavljajućim pokretima uz primjenu sile, vibracijama ili ekstremnim položajima, nadvladaju sposobnost samoobnavljanja i regeneracije tetiva, sluznih vreća, hrskavica i mišića. Govorimo o sindromima prenaprezanja koji su česti kod radno aktivne populacije kao posljedica radnog procesa, ali i profesionalnih i rekreativnih sportaša.

Postavljanje dijagnoze: što sve treba isključiti
Pri postavljanju dijagnoze važno je prvo isključiti akutnu traumu, odnosno oteklinu nastalu kao posljedicu ozljede, krvarenja, loma ili iščašenja. Za razliku od traume, ganglionska cista je obično bezbolna i spontano raste kroz dulji period. Najčešće ne remeti funkciju šake. Bol se može javiti kod pritiska na živac u blizini.

U sindrome prenaprezanja ubrajamo još i tenosinovitise tetiva mišića šake te kompresivna oštećenja živaca pri prolasku kroz kanale na šaci. Može se javiti upala tetiva bilo kojeg prsta, iako je na šaci najčešća upala tetiva pri korijenu palca. Očituje se oštrim bolovima u zapešću i palcu, pogotovo uz pokrete zavrtanja i cijeđenja, pa je nekad to bila bolest pralja. Upale tetiva mišića koji zatvaraju šaku (fleksori prstiju) uzrokuju zadebljanje i čvoriće unutar tetive i ometaju glatko klizanje tetive pri savijanju prsta. Prst se zna zakočiti te potom naglo otkočiti uz škljocaj. Tenosinovitisi su češći u dijabetičara i pacijenata koji boluju od reumatoidnog artritisa.

Kod reumatoidnog artritisa javljaju se ciste koje mogu podsjećati na ganglionske ciste, ali se, osim po konzistenciji, razlikuju i po smještaju. Nalaze se pri vrhu prstiju, uz završni članak prsta i tetivu koja tuda prolazi.

Degenerativne promjene kostiju i zglobova šake u starijoj životnoj dobi očituju se deformacijama i narušenom funkcijom šake.

Giht, kao jedna od najčešćih metaboličkih bolesti, očituje se bolnim, crvenim, otečenim zglobovima palca stopala, lakta, koljena ili zglobova šake. Nastaje kao posljedica odlaganja u zglobove viška mokraćne kiseline iz krvi, što se može pratiti laboratorijskim pretragama.

Iako rijetke, zloćudne novotvorine kosti i mekih tkiva također treba isključiti prije postavljanja dijagnoze gangliona.

Praćenje i liječenje
Jednom kada se postavi točna dijagnoza, ganglion se može samo pratiti. Ako ne ometa funkciju i ne uzrokuje bol, nije potrebno liječenje. U suprotnom, može se pokušati kratkom imobilizacijom šake ili stopala te izbjegavanjem ponavljajućih pokreta.


SAZNAJTE VIŠE
Ponekad se ganglion spontano smanji i povuče. Kod većih gangliona obično se pokuša aspiracija iglom. Tekući sadržaj ciste se izvuče iglom, a u šupljinu se ubrizga lijek na bazi kortikosteroida s ciljem da smiri kronični podražaj i upalu. Veći ganglioni uklanjaju se kirurški, manjim endoskopskim zahvatom ili klasičnim kirurškim otvorenim rezom. Nakon toga je potrebno mirovanje, a oko 10% gangliona javlja se ponovo na istom mjestu
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by greeneyes » 05 Jan 2022, 10:32

Imam tu kvrgicu na lijevom zglobu kad savijem ruku. Nije golema, ali nervira me :o
Samo sabura

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Mršav zglob ruke (zapešće)

Post by Calla » 21 Jan 2022, 14:03

Ako imas bolove kada nesto sa rukama tesko radis cjepanje drva, uvrtanje zavrtanje sarafa, kopas
Idi na operaciju gangliona.
Ponekad se ganglion I posle operacije ponovo vrati ali ipak si par godina uzivao bez bolova, mozda se potrefi da se nikada vise I ne vrati.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests