In memoriam

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15208
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 966 times
Status: Offline

Re: ODLAZAK FILMSKE LEGENDE Preminuo glumac Deni Ajelo

Post by Tokmak » 16 Dec 2019, 20:12

Gdje je jos ovaj glumio,odnekud mi je jos poznat...
Mozda bas iz Kuma... :ovaj
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by storm » 20 Dec 2019, 09:35

SJEĆANJE NA GLUMCA

Kolege se sjećaju velikog Žana Marolta: Ostala je nagrada i uzdah za neprevaziđenim glumčinom

Lejla Kajić


Image
Kolege se sjećaju velikog Žana Marolta: Ostala je nagrada i uzdah za neprevaziđenim glumčinom
Koliko epiteta stane pored imena jednog čovjeka? Koliki je trag nekoga ko je otišao prije deceniju, ali još diše u gradu koji ga ne zaboravlja? Žan Marolt preminuo je 2009. godine, a njegovi prijatelji, kolege i njegov Kamerni teatar 55 još uvijek su sigurna skrovišta u kojima njegov duh i aura nastavljaju živjeti.
Pojam "glumac" u rječniku označava dvije stvari: onoga ko se bavi glumom kao profesijom i onoga ko se pretvara. I to zaista nije netačno, ali jeste uopšteno značenje i površno gledanje ove riječi i profesije. Čak sa sobom povlači i pitanje: Je li sebično reći da je glumac samo osoba koja se pretvara?

Svi oni koji su imali priliku sresti nekog glumca van scene, razmijeniti nekoliko riječi s njim ili pak popiti kafu, primijetili su nekoliko stvari. Prije svega, vidjeli su u njemu komadić svakog lika koji je glumio. Možda je samo tik, a možda mu je uloga promijenila način na koji je birao gledati svijet kada ustaje ujutro. Ali te stvari su tu, glumcima su džepovi puni djelića likova koje su nekad tumačili. Marljivo rade i vješto vas zavaraju kada glume pa se čak i gledajući najboljeg prijatelja morate fokusirati kako biste ga prepoznali kada se u ruhu novog lika pojavi na sceni. Zato je važno da se takvima, osim aplauza, pruži više, pogotovo onda kada nas zauvijek napuste.

Reditelj Dino Mustafić prokomentarisao je kako nedovoljno ulica u Sarajevu nosi imena naših umjetnika. Potrebno ih je više cijeniti, objasnio nam je, unaprijediti kulturu sjećanja. Primjer dobrog čuvanja uspomene jeste nagrada na festivalu "Dani Jurislava Korenića" koja nosi ime "Žan Marolt", po glumcu koji je preminuo prije deset godina, a pored čijeg imena nije dovoljno staviti samo riječ "glumac".

Iako ga fizički nema u gradu, Žanov lik još uvijek egzistira na kulturnoj sceni. Najjasnije ćete ga vidjeti ukoliko se obratite nekom od njegovih bliskih kolega i prijatelja. Pa ćete, ukoliko nazovete njegovog kolegu i dugogodišnjeg prijatelja Izudina Bajrovića, na pomen prijateljevog imena s druge strane telefonske žice čuti uzdah i emotivno prisjećanje. Reći će vam da je na Akademiji scenskih umjetnosti od Žana bio stariji za samo jednu generaciju, da su manje saradnje sa ASU prerasle u ozbiljnije angažmane u pozorištu, na televiziji, filmu...

Bajrović i Marolt ostali su prijatelji još od studentskih dana (NPS)Bajrović i Marolt ostali su prijatelji još od studentskih dana (NPS)


"Posebno smo se družili 1999. godine, kada nas je švedska glumica Bibi Andersson zvala da zajedno radimo na predstavi u Štokholmu", objašnjava nam, na trenutak zašuti, pa nastavlja: "Žan je bio divan. Bio je duhovit kao niko drugi koga sam poznavao, uvijek u centru pažnje. Fizički je bio krupan, a pritom tako krhak, preosjetljiv".

Glumčevi počeci u karijeri vežu se za osamdesete, vrijeme kada je poslije završene Druge gimnazije upisao Elektrotehnički fakultet. Na vagi je, između elektrotehnike i glume, pobijedila ljubav, pa je Žan napustio ETF i zaputio se na Akademiju scenskih umjetnosti u Sarajevu. Poslije biva angažovan u SARTR-u, Narodnom pozorištu Sarajevo, Kamernom teatru 55, kao i televiziji i filmu.

Imao je zapažene uloge u predstavama kao što su "Buba u uhu", "Umri muški", "Kidaj od svoje žene", "Ujak Vanja" te u brojnim filmovima i televizijskim serijama, među kojima su "Mliječni put", "Dobro uštimani mrtvaci", "Viza za budućnost" i posljednja serija u kojoj je glumio "Lud, zbunjen, normalan".

"Sigurno, koga god ste pitali, nahvalio je Žana kao glumca. Tu jednostavno nema dileme, on je bio vrhunski majstor. Međutim, bio je i čovjek koji nije pristajao ni na kakve klanove, nije želio da bude dio njih. To je razlog zašto je imao manji broj glavnih filmskih uloga nego što bi to, s obzirom na njegov talent, trebalo biti", objašnjava nam reditelj Feđa Isović, Žanov dugogodišnji kolega i prijatelj.

Žana opisuje kao eminentno maštovitog improvizatora. Prisjeća se njihove saradnje na seriji "Lud, zbunjen, normalan" kada su epizodi nedostajale četiri minute.

"Nisam bio u Sarajevu, bio sam na odmoru u inozemstvu i sjećam se dobro kako sam riješio taj problem. Napisao sam SMS poruku kojom sa opisao scenu koju treba dosnimiti, a u kojoj sam Žanov karakter doveo u kafanu za jednim ženskim karakterom. Postavio sam osnovnu dramaturšku situaciju i bukvalno napisao: 'Ovdje neka Žan nešto laprda, šta mu god padne na pamet, samo da dobijemo nekoliko minuta'. Na kraju smo u montaži imali 5 minuta viška. Takav je bio", završava Isović.

Image

Gubitak Žana predstavljao je gubitak za cijelu bh. kulturnu scenuGubitak Žana predstavljao je gubitak za cijelu bh. kulturnu scenu


Žan je preminuo 2009. godine, a od njega su se tada opraštale brojne kolege. Zgranuti, utučeni i duboko pogođeni gubitkom prijatelja okupili su se u Kamernom teatru 55 i uputili mu posljednje zbogom. Za Žana je svako imao nešto reći, nekoliko redova koje mora pročitati. Kazali su kako će im nedostajati, kako je bio divan čovjek, kako je otišao prerano... Svi su se složili u jednom, gubitak Žana Marolta značio je nenadoknadiv gubitak za kompletnu bosanskohercegovačku kulturu.

I zato se pojam glumac ne može i ne treba koristiti tek tako, bar kad je riječ o Žanu. Zato njegovo "glumac" nosi puno više. Bio je kolega, a ujedno i prijatelj. Glumac, ali i čovjek koji je ljubav pronašao tamo gdje se dotiču daske pozorišne scene i zavjesa.

Kamerni teatar 55 nas nastavlja podsjećati na čovjeka koji je znao svoju ulogu kad se zavjesa digne, ali i onu drugu, kad se spusti i on ostane s druge strane s brojnim kolegama. Biti karizmatičan na sceni i van nje, humorističan, pun ljubavi prema svijetu, jednostavan i nevjerovatno talentovan za međuljudsku komunikaciju... Sve to znači dati pojmu "glumac" sasvim novi nivo i značenje koje mnogi poslije Žana moraju zaslužiti, a na koje će nas sve još dugo podsjećati "Dani Jurislava Korenića" i nagrada "Žan Marolt".
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Maja » 20 Dec 2019, 09:37

Joj to sudjenje na fotki, on i Pajser...legendarno.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15208
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 966 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Tokmak » 20 Dec 2019, 09:56

Enese,nemoj me ti više braniti ,majke ti... :valja
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Maja » 20 Dec 2019, 15:58

Samo nece Stipe i Kirk :hihi

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Nakon duge bolesti preminula Bondova djevojka

Post by Rum » 20 Dec 2019, 17:43

Image

FRANCUSKA glumica Claudine Auger preminula je u 78. godini.

Agencija Time Art izvijestila je da je preminula u Parizu nakon što se dugo borila s bolešću koja je zasad nepoznata. Auger se proslavila ulogom Bondove djevojke 1965. godine u Thunderballu, uz Seana Conneryja.



Karijeru je započela kao model, a 1958. godine predstavljala je Francusku na izboru za Miss svijeta. Tad je osvojila titulu prve pratilje.

No, brzo se otkrilo da je talentirana glumica pa je jednu od svojih prvih zapaženijih filmskih uloga ostvarila 1962. godine u filmu Le masque de fer. Tri godine kasnije ostvarila je svjetsku slavu ulogom Dominique Derval Domino u filmu o Jamesu Bondu.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Nakon duge bolesti preminula Bondova djevojka

Post by Socrates » 20 Dec 2019, 17:44

Ode mlada.
. . . . . . . . .

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Nakon duge bolesti preminula Bondova djevojka

Post by insomnia » 20 Dec 2019, 17:49

El fatiha
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Mala_Mu » 03 Jan 2020, 23:40

Nogometni svijet je večeras potresla vijest o smrti mladog igrača francuskog kluba Guingampa, Nathaela Julana. 23-godišnji krilni igrač je poginuo danas u saobraćajnoj nesreći nakon što se vraćao s treninga kući.

Moje godiste...
RIP
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by insomnia » 03 Jan 2020, 23:47

Joj sto ne mogu ovi nazor tragedija i potresenosti. Tuga zbog mladog covjeka al ovo se ni u Fr skoro pa ne spominje u vijestima
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Mala_Mu » 03 Jan 2020, 23:50

Nekad je pametnije presutiti ili preskociti kad te sta ne zanima

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by insomnia » 03 Jan 2020, 23:53

Cekaj. Toliko su prvenstveno nasi mediji srozali znacenje tragedije da je to strasno. Sve je tragedija.
Zao mi decka ali danas sam vise nego inace gledo vijesti zbog teroristickog napada u Fr i vijest o njegovoj smrti se provuce kao kratka crtica u rubrici sport. Niko ne spominje nekakvu tragediju niti zavijenost u crno
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by storm » 04 Jan 2020, 00:21

insomnia wrote: 03 Jan 2020, 23:53 Cekaj. Toliko su prvenstveno nasi mediji srozali znacenje tragedije da je to strasno. Sve je tragedija.
Zao mi decka ali danas sam vise nego inace gledo vijesti zbog teroristickog napada u Fr i vijest o njegovoj smrti se provuce kao kratka crtica u rubrici sport. Niko ne spominje nekakvu tragediju niti zavijenost u crno
Ne može nitko procjenjivati, što je nekome tragedija...
Mala mu je fanatični pratitelj sporta, momak je njeno godište, i vrlo je lako da intenzivno doživi događaj tragedijom...
Netko prati politiku od do...i neke su mu druge stvari level up tragedija...
Nemaju smisla te opaske...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Maja » 04 Jan 2020, 15:00

Umrije i Ćubi


User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: In memoriam

Post by Pasaga » 10 Jan 2020, 20:54

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Preminula Neda Arnerić

Post by Rum » 10 Jan 2020, 21:29

Image

Slavna glumica Neda Arnerić preminula je u 67. godini života, saznaje "Blic"
Image

Prema prvim informacijama, glumica je pronađena u svom stanu na Vračaru, a pronašao ju je brat koji je danas hteo da obiđe sestru.

Glumica se, kako nezvanično saznajemo, nedavno vratila sa zimovanja.

Neda Arnerić rodila se 15. jula 1953. godine u Knjaževcu i imala je bogatu glumačku karijeru. Poznatu srpsku glumicu koju je brat u februaru pronašao bez svesti pa je izvesno vreme bila zbrinuta na VMA, a nedavno je za medije govorila o svojim planovima da se preseli u Indiju i sikusi asketski način života.Iza sebe je ostavila brojne uspešne i zapažene uloge, Završila je Devetu gimnaziju i već sa 16 godina upisala se na Akademiju za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu. Već 1966. je debitovala u filmu “San”, sa samo 13 godina. Njen šarm tih godina je naveo televiziju da snimi šou "Mala Neda" i privukao strane producente. Tako je Arnerićeva igrala veće uloge u filmovima "Hamsin" (1970), "Malo, Mnogo, Strastveno" (1971), "Pakost" (1971) i "Shaft u Africi" (1973).

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Preminula Neda Arnerić

Post by Mister No » 10 Jan 2020, 21:42

Jugoslovenski sex simbol broj 1.

R.I.P.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Preminula Neda Arnerić

Post by storm » 10 Jan 2020, 21:46

Počivala u miru :cvijece
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Preminula Neda Arnerić

Post by Venera » 10 Jan 2020, 21:47

Mister No wrote: 10 Jan 2020, 21:42 Jugoslovenski sex simbol broj 1.

R.I.P.
stidljiva Racica :hm

ali tek je '53 godiste, prerano ode :123
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Preminula Neda Arnerić

Post by dadojović » 10 Jan 2020, 21:48

Jedna od najvećih svoga vremena.
R.I.P.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests