Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Trebaju li organi vlasti i mediji objaviti imena maloljetnih krsitelja zakona?

Da;
1
8%
Ne;
4
31%
Da, ali samo u izuzetnim slucajevima (zavisno od okolnosti, tezine nedjela itd.);
3
23%
Da, kao i imena staratelja, adrese prebivalista i sve ostale podatke s njima u vezi;
4
31%
Nemam stav po ovom pitanju.
1
8%
 
Total votes: 13

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Chloe » 05 Jan 2016, 19:54

Jedna skolska godina kosta 6000 KM, bez uniformi i knjiga. :)
Koncept internacionalnih skola nije los, ima svoje prednosti (sto je i razlog da su Mahira roditelji dali u takvu skolu).
Dobri ucenici, tj. ucenici generacije imaju 100 % stipendiju, ostali rade testove ciji razultati sa ostalim nagradama, pohvalama i uspjesima odlucuju koliku stipendiju ce ponuditi sama skola, u odredjenom broju i postotku.
Burch je takvim kriterijima iskolovao puno siromasne ali pametne djece ( licno ih poznajem ), dao im fakultetske diplome i posao.
Skola funkcionise od skolarina i donacija.
Zaista me zanima razultat istrage u ovom slucaju.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by gospođa Brams » 05 Jan 2016, 20:32

Škola u kojoj učenici u wcu siluju dva dječaka oklagijom je škola koju treba istog časa zatvoriti a sve zaposlenike koji su mogli i trebali znati za taj užas detaljno kriminalistički obraditi.

A stoku koja je u stanju tako nešto napraviti zajedno s njihovim roditeljima kazniti, objaviti im imena i pribiti ih na stub srama ovog našeg jadnog i bijednog društva


U ovom slučaju ne govorimo o zaigranoj djeci koja su malo "problematična" pa se međusobno zajebavaju i tuku, ovo je stoka sadistička monstruozna sociopatska koju treba izolirat iz društva, nemam nimalo razumijevanja za ičiju privatnost u ovom slučaju. Dijete je sa 14 godina završilo u grobu zbog nečijih bolesnih umova i bolesne škole u čijim se prostorijama taj užas odvijao. Pa kakva je to jebena škola? U mojoj državnoj nikakvoj školi profesori su dežurali svaki odmor po hodnicima i WCima, nisi mogao ni cigarete zapalit a kamoli izvest ovo što je ta gamad izvela.

Otkad sam saznala detalje ovog slučaja toliko sam bijesna i ne mogu vjerovat da se to zaista moglo dogoditi.
Koja tuga, prestrašno :(
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Mirelam » 05 Jan 2016, 20:34

Krokodil Behko wrote:Istina o ovom slučaju (po kazivanju majke) jednostavno je prestrašna.


Ok, možda je to cifra za sve godine ali ako imamo u vidu da su državne škole besplaatne, mislim .... :lud


Kako ovi maloljetni debili mogu biti vjernici?
Nemam nikakvog razloga da ne vjerujem majci. Tek kada se tragedija dogodi pocnu preispitivanja i saznanja.
Sto se tice drzavnih skola , nemoj misliti da sikaniranja i maltretiranja tamo nema. U jednom periodu sam radio kao prof u jednoj skoli , ali ono sto sam vidio, dozivio i naslutio nije daleko od ove price. Sikaniranje djece po nacionalnj osnovi, pokusaji direktnog potkupljivanja za pozitivnu ocjenu, dovodjenje dajdze u kolicima na informacije i trazenje sadake, koleginicama otvorene prijetnje, sve je to bilo dio tadasnjeg skolstva.Vjerujem da je sada stanje samo gore. Naprotiv, siguran sam na osnovu price mog prijatelja koji je morao mijenjati djetetu skolu radi sikaniranja i maltretiranja. Sistem nije bio u stanju da zastiti dijete. Nedostatak drzave, zakona, sve podredjeno profitu i desavaju se ovakve tragedije.
Po pitanju vjere, zasto ne bi mogli biti debili a vjernici? Religija je vazna formalno , a ne sustinski.
Razlog vise da se eliminise iz skolstva.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2016, 00:23

Mirelam wrote:
Krokodil Behko wrote:Istina o ovom slučaju (po kazivanju majke) jednostavno je prestrašna.


Ok, možda je to cifra za sve godine ali ako imamo u vidu da su državne škole besplaatne, mislim .... :lud


Kako ovi maloljetni debili mogu biti vjernici?
Nemam nikakvog razloga da ne vjerujem majci. Tek kada se tragedija dogodi pocnu preispitivanja i saznanja.
Sto se tice drzavnih skola , nemoj misliti da sikaniranja i maltretiranja tamo nema. U jednom periodu sam radio kao prof u jednoj skoli , ali ono sto sam vidio, dozivio i naslutio nije daleko od ove price. Sikaniranje djece po nacionalnj osnovi, pokusaji direktnog potkupljivanja za pozitivnu ocjenu, dovodjenje dajdze u kolicima na informacije i trazenje sadake, koleginicama otvorene prijetnje, sve je to bilo dio tadasnjeg skolstva.Vjerujem da je sada stanje samo gore. Naprotiv, siguran sam na osnovu price mog prijatelja koji je morao mijenjati djetetu skolu radi sikaniranja i maltretiranja. Sistem nije bio u stanju da zastiti dijete. Nedostatak drzave, zakona, sve podredjeno profitu i desavaju se ovakve tragedije.
Po pitanju vjere, zasto ne bi mogli biti debili a vjernici? Religija je vazna formalno , a ne sustinski.
Razlog vise da se eliminise iz skolstva.
Čini mi se da bismo trebali poukidati te specijalne škole.
U vezi istih takvih stranih/privatnih fakulteta, već smo vidjeli kako se dobivaju diplome i da to ne vrijedi ništa, a evo, sada i za iste takve osnovne ili srednje škole. Kako vidim, oni se ponašaju kao da za njih ne važe zakoni i odredbe vezane za obrazovanje u ovoj zemlji, pa ako je tako, fino ključ u bravu i marš svi u državne škole, ha jah.

Dobro, vjerovatno ni u državnim školama nije krasno ali ipak tu je lakše nadzirati stvar, a prestupnike rigoroznije kažnjavati, pa makar mu babo bio rejzulema, svima isto.
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Ideja » 11 Jan 2016, 11:06

Nisam za objavljivanje imena maloljetnika iz razloga što se na taj način može češće desiti da na stubu srama završe oni koji nisu krivi a kad jednom nešto se objavi, teško se saprati ljaga. Treba pooštriti zakone za maloljetnike a ono najvažnije što nama fali je provođenje zakona.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Rum » 11 Jan 2016, 11:08

Hanibal je delikvent
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by SPINERKA » 11 Jan 2016, 11:48

:jutarnja
Čini mi se da bismo trebali poukidati te specijalne škole.
Malo pretjerujemo.

To se desava svuda oko nas . Skole, firme, kuce , kod rodje na selo ,

..ah kad se sjetim voznje autobusom ili tramvajem ---guzva naravno, svi pripijeni jedno uz drugo (kako mi je to sada cudno da smo se mogli tako ponasati i prihvatiti to)

--pa pripijanje starijih uz mladju raju. Okrenes se da vidis sta je --a on gleda u plafon, gurnes ga on nista , ne mrda.....

;)
Image

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Hurija » 13 Sep 2021, 13:03

Pojašnjavala sam ovo davno sve je usmjereno da se zaštiti maloljetno lice bilo ono prestupnik ili počinioc.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Melek » 13 Sep 2021, 13:06

Ama što ovu iskopa?? Djevci foruma, ta treba!!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14523 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by ironman » 13 Sep 2021, 13:07

Nikog ne stititi..
Javno bi objavio sve..
Da se tacno zna..
Pa bi barem 10% potencijalnih buducih malih drkadzija koji bi u kriminal odustalo..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Melek » 13 Sep 2021, 13:31

Samo, piše li se uistinu “deliNkvenata”?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31581
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2680 times
Been thanked: 5127 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Matan » 13 Sep 2021, 14:01

Melek wrote: 13 Sep 2021, 13:31 Samo, piše li se uistinu “deliNkvenata”?
Delikventi
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Sheval » 13 Sep 2021, 21:41

Zaštita, nego šta.
Zašto obilježiti i otežati život u budućnosti nekome ko nije bio formirana ličnost, nekoga koga je u tim godinama vodilo isključivo srce a ne razum.
Te neke tuče, radi djevojke, druga, kvarta ili fudbalskog kluba, ili drugi sitni prekršaji, to je jednostavno dio odrastanja.
Tu naravno ne mislim na one krupne prekrsitelje, koji su učinili neki krupni i planirani zločin, tipa silovanje ili ubistvo.
Ja sam puno u kontaktu sa tim mladim ljudima koji sebe daju za klub, društvo i spremni su na sve da obrane to, i vidim kako ipak s godinama
sazrijevaju, postaju normalni ljudi. Velika većina.
Čak i ona djeca ulice, bez roditelja, bez uzora i vodilja u djetinjstvu nerijetko kasnije postanu bolji ljudi od onih što nikad nisu izlazili, što su kuci sa tetkom i majkom sjedili umjesto da budu sa društvom.
Takvi uglavnom pobijesne kasnije, i u nemalom broju slučajeva budu gori i neizivljeniji u ozbiljnim godinama od ovih nekadašnjih maloljetnih delikvenata.
Koliko puta se nakon nekog gnusnog zločina čuje ono "bio je miran i povučen momak"
Al neizivljen jbg.
Mladost je za ludovanja.
Ukoliko to izostane, potencijalni problem je u najavi.
Sve u svoje vrijeme, rekli bi stari. I u pravu su.
Štaš s majkom kući, maaajke ti

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Sheval » 13 Sep 2021, 21:59

Aj izbriši ove komentare kasnije, ako nije problem

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14523 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by ironman » 13 Sep 2021, 21:59

Sheval wrote: 13 Sep 2021, 21:41 Zaštita, nego šta.
Zašto obilježiti i otežati život u budućnosti nekome ko nije bio formirana ličnost, nekoga koga je u tim godinama vodilo isključivo srce a ne razum.
Te neke tuče, radi djevojke, druga, kvarta ili fudbalskog kluba, ili drugi sitni prekršaji, to je jednostavno dio odrastanja.
Tu naravno ne mislim na one krupne prekrsitelje, koji su učinili neki krupni i planirani zločin, tipa silovanje ili ubistvo.
Ja sam puno u kontaktu sa tim mladim ljudima koji sebe daju za klub, društvo i spremni su na sve da obrane to, i vidim kako ipak s godinama
sazrijevaju, postaju normalni ljudi. Velika većina.
Čak i ona djeca ulice, bez roditelja, bez uzora i vodilja u djetinjstvu nerijetko kasnije postanu bolji ljudi od onih što nikad nisu izlazili, što su kuci sa tetkom i majkom sjedili umjesto da budu sa društvom.
Takvi uglavnom pobijesne kasnije, i u nemalom broju slučajeva budu gori i neizivljeniji u ozbiljnim godinama od ovih nekadašnjih maloljetnih delikvenata.
Koliko puta se nakon nekog gnusnog zločina čuje ono "bio je miran i povučen momak"
Al neizivljen jbg.
Mladost je za ludovanja.
Ukoliko to izostane, potencijalni problem je u najavi.
Sve u svoje vrijeme, rekli bi stari. I u pravu su.
Štaš s majkom kući, maaajke ti
Ja sam pisao o pljackasima,idiotima koji opljackaju i naprave belaj radi 100KM,drilercicima..
Ne o djecacima koji se potuku radi cure ili popiju..
Da se razumijemo..
Bez represije nema rezultata,na ovim koordinatama ne.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Maja » 13 Sep 2021, 21:59

Ja sam ga znala dok je bio 7 ili 8 razred, ne znam tacno. Koji je smisao za humor imao lik, to nije normalno.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Sheval » 13 Sep 2021, 22:00

ironman wrote: 13 Sep 2021, 21:59
Sheval wrote: 13 Sep 2021, 21:41 Zaštita, nego šta.
Zašto obilježiti i otežati život u budućnosti nekome ko nije bio formirana ličnost, nekoga koga je u tim godinama vodilo isključivo srce a ne razum.
Te neke tuče, radi djevojke, druga, kvarta ili fudbalskog kluba, ili drugi sitni prekršaji, to je jednostavno dio odrastanja.
Tu naravno ne mislim na one krupne prekrsitelje, koji su učinili neki krupni i planirani zločin, tipa silovanje ili ubistvo.
Ja sam puno u kontaktu sa tim mladim ljudima koji sebe daju za klub, društvo i spremni su na sve da obrane to, i vidim kako ipak s godinama
sazrijevaju, postaju normalni ljudi. Velika većina.
Čak i ona djeca ulice, bez roditelja, bez uzora i vodilja u djetinjstvu nerijetko kasnije postanu bolji ljudi od onih što nikad nisu izlazili, što su kuci sa tetkom i majkom sjedili umjesto da budu sa društvom.
Takvi uglavnom pobijesne kasnije, i u nemalom broju slučajeva budu gori i neizivljeniji u ozbiljnim godinama od ovih nekadašnjih maloljetnih delikvenata.
Koliko puta se nakon nekog gnusnog zločina čuje ono "bio je miran i povučen momak"
Al neizivljen jbg.
Mladost je za ludovanja.
Ukoliko to izostane, potencijalni problem je u najavi.
Sve u svoje vrijeme, rekli bi stari. I u pravu su.
Štaš s majkom kući, maaajke ti
Ja sam pisao o pljackasima,idiotima koji opljackaju i naprave belaj radi 100KM,drilercicima..
Ne o djecacima koji se potuku radi cure ili popiju..
Da se razumijemo..
Bez represije nema rezultata,na ovim koordinatama ne.
Ja onako, iz iskustva, iz života.
Sad ću pročitati šta si pisao.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27121
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14193 times
Been thanked: 14523 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by ironman » 13 Sep 2021, 22:01

Sheval wrote: 13 Sep 2021, 22:00
ironman wrote: 13 Sep 2021, 21:59
Ja sam pisao o pljackasima,idiotima koji opljackaju i naprave belaj radi 100KM,drilercicima..
Ne o djecacima koji se potuku radi cure ili popiju..
Da se razumijemo..
Bez represije nema rezultata,na ovim koordinatama ne.
Ja onako, iz iskustva, iz života.
Sad ću pročitati šta si pisao.
Ma ne moras..ne slazemo se..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Sheval » 13 Sep 2021, 22:01

Maja wrote: 13 Sep 2021, 21:59 Ja sam ga znala dok je bio 7 ili 8 razred, ne znam tacno. Koji je smisao za humor imao lik, to nije normalno.
Kaže mi nedavno, predaje zahtjev da se musala preimenuje u Dze...ovo...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zastita identiteta maloljetnih delinkvenata

Post by Sheval » 13 Sep 2021, 22:01

Njegovo :haha

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests