Opstanak sela

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Melek » 11 Jan 2016, 09:12

10 dunuma = 1 hektar, ili ?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Nole » 11 Jan 2016, 09:14

Anonimus 9 wrote:Hm ovako ...

Iz moje perspektive tacnije primjera licnog pff .Sto se tice sela zivot na selu je mnogo mnogo bolji neg u gradu ja sam rođen kao relativno mlad :D u mahali koja se zove Mejtaš tu sam odrastao skolovo se itd itd i onda nakon sto sam uspio dobit te neke sudske parnice sa firmom koja mi je dugovala i uspio naplatit ostetu odlucio sam da te pare ulozim u poljoprivredu -stocarstvo . Posto sam ostao jako jako.mlad bez oba roditelja u kucu smo primili jednu zenu koja je tih ratnih godina protjerana iz Istocne Bosne u Sarajevo .Naime ta zena preciznije moja POMAJKA meni MAJKA je imala nesto svoje zemlje u Istocnoj Bosni koje sam ja naslijedio nekih 9 duna zemlje i odatle sam.poceo kupovao sam zemlju i trenutno imam blizu 90 dunuma na kojem posjedujem vocnjak od 4000 stabala malinjak 3 dunuma i napasam jedan dio stoke preciznije 20 muznih krava i 100 tinjak ovaca .Sto se tice poticaja i tih stvari i te kako bi uticali na povecanje ljudstva o selima i jedno je jasno bez jakog sela nema ni jakog grada !!!
BRAVO CARE...divno je pročitati da ima još ovakvih ljudi...

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Chloe » 11 Jan 2016, 09:17

Anonimus 9 wrote:Hm ovako ...

Iz moje perspektive tacnije primjera licnog pff .Sto se tice sela zivot na selu je mnogo mnogo bolji neg u gradu ja sam rođen kao relativno mlad :D u mahali koja se zove Mejtaš tu sam odrastao skolovo se itd itd i onda nakon sto sam uspio dobit te neke sudske parnice sa firmom koja mi je dugovala i uspio naplatit ostetu odlucio sam da te pare ulozim u poljoprivredu -stocarstvo . Posto sam ostao jako jako.mlad bez oba roditelja u kucu smo primili jednu zenu koja je tih ratnih godina protjerana iz Istocne Bosne u Sarajevo .Naime ta zena preciznije moja POMAJKA meni MAJKA je imala nesto svoje zemlje u Istocnoj Bosni koje sam ja naslijedio nekih 9 duna zemlje i odatle sam.poceo kupovao sam zemlju i trenutno imam blizu 90 dunuma na kojem posjedujem vocnjak od 4000 stabala malinjak 3 dunuma i napasam jedan dio stoke preciznije 20 muznih krava i 100 tinjak ovaca .Sto se tice poticaja i tih stvari i te kako bi uticali na povecanje ljudstva o selima i jedno je jasno bez jakog sela nema ni jakog grada !!!
Aferim! :cool
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Melek » 11 Jan 2016, 09:19

Zar moze ta zemlja od oko 8 ha podmirivati potrebe cak 100 ovaca i 20 krava muzara??
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Chloe » 11 Jan 2016, 09:41

Kod nas i sa manje zemlje ljudi imaju pune štale, s tim da zirate (koriste) zemlju od rodbine, komšija. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Anonimus 9 » 11 Jan 2016, 19:59

Melek wrote:Zar moze ta zemlja od oko 8 ha podmirivati potrebe cak 100 ovaca i 20 krava muzara??
Ne moze uzimam jos u zakup zemlje na koristenje
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Biba » 11 Jan 2016, 20:09

Kod mene ce vragbaba povecati bar malo natalitet..cujem da je "kumovala" da njezin rođak ostavi zenu..doveo je drugu zenu koja ima vec jedno dijete a sad je trudna s vragbabinim rođakom...ma neka djece...
Is sela gdje radim odlaze dosta u Pulu i Zagreb...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Bla » 22 Mar 2016, 19:29

Vraćao se danas s pauze, kad nekakva policija, ne pamtim kad sam ih onoliko vidio. Nekoliko desetina kombija, sve obučeno u crno od glave do pete. Nisam ni znao da imaju onoliko kombija. Kontam, zbog one budalaštine u Briselu, pa me nekako zbunilo, jer nema mi baš logike za takvim činom. Kad ono ispred OHR-a nekoliko poljoprivrednika stoji s transparentima. Zakleo bih se da je policije bilo jedno 3X više.

Pogledah maloprije nekoliko vijesti, niko ih nije ni pomenuo. Samo teroristi i Karadžić, jebo seljake i njihove probleme. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Biba » 22 Mar 2016, 19:34

Bla wrote:Vraćao se danas s pauze, kad nekakva policija, ne pamtim kad sam ih onoliko vidio. Nekoliko desetina kombija, sve obučeno u crno od glave do pete. Nisam ni znao da imaju onoliko kombija. Kontam, zbog one budalaštine u Briselu, pa me nekako zbunilo, jer nema mi baš logike za takvim činom. Kad ono ispred OHR-a nekoliko poljoprivrednika stoji s transparentima. Zakleo bih se da je policije bilo jedno 3X više.

Pogledah maloprije nekoliko vijesti, niko ih nije ni pomenuo. Samo teroristi i Karadžić, jebo seljake i njihove probleme. :oo
Vjerujem ti, ali kad je u nasem gradicu 25 km dalje od moga sela bio prosvjed seljaka - vidjela sam da prosvjeduje i coek koji radi i nasu zemlju.
On ima more zemlje...a ove godine se ko biva zabunio u racunu kolko nama treba platiti arendu..prokletinja ....
Al gledam na tv kak mljekari i stocari stvarno lose stoje...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Chloe » 23 Mar 2016, 15:22

Melek wrote:Zar moze ta zemlja od oko 8 ha podmirivati potrebe cak 100 ovaca i 20 krava muzara??
Fali ovaj @Šejtan na Forumu ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Mutevelija » 23 Mar 2016, 19:53

Nije to u modi baljega šta vam je, znam ovo kad su u nas školske drugarice dolazile pa se rugale na baljegu po cesti.
Sela će izumrijeti, a mi ćemo sve više morati kupovati proizvode, cijene će rasti, postati ćem robovi. :apl
# 21 vijek
Industrijalizacija je uzela maha tehnika.
JEt da ćemo jesti otrovano, ali ko ima računa uzorati njivu 50KM pa je onda potanjirati za 50KM onda opet kupiti sjeme, pa kockati se ako rodi njiva.
Ili hoćete primjer za stočarstvo.

Moraš imati mehanizaciju onda moraš platiti djetelinu, kasnije valja to pokositi, valja sijeno pokupiti, i da opet svaki dan prodaješ 5Litrara mlijeka od jedne krave i sir, a to nećeš nikad postići, opet ćeš biti u minusu 200 KM.
Mi nemamo krave 5 godina, nisu više roditelji mogli držati zbog zdravlja ,brat se u međuvremenu oženio, majka se pravda kao ne bi ona mogla ne dati bratu mlijeka da ona radi a da vidi kad snaha ne radi, niti bi mogla naplaćivati mu zato što joj je sin.
Uostalom nema to računa, da li je bolje baviti se poljoprivredom, ili raditi u državnoj firmi u proizvodnji.
Svjedok sam da se sad sve više njive kupuju i grade se kao poslovni objekti, a nigdje nama posla ni radnika.
Urbanizacija će nas uništiti, šta bi oni u gradu za vrijeme rata, neke katastrofe, kako bi opstali ako ne bi imali proizvoda is sela?
To je sve postalo biznis politika i moda.
Ali neka je, gledat ću kako sve se raspada :ćitire i makar se neću ibretiti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

optimus
Na probnom
Na probnom
Posts: 87
Joined: 28 Mar 2016, 13:13
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by optimus » 31 Mar 2016, 02:53

Mislim da su to klasicni sterotipi, da ce selo izumrijeti. Svakako se povlaci i pitanje iz kojih razloga je taj stereotip opsteprihvacen ? U nasim uslovima prezivljavanja, gdje su drustvene norme i sistem izvrnutih vrijednosti nametnuli taj rejting razmisljanja u pucanstvu, otkriva sasvim drugu dimenziju koju u ovom trenu niti mozemo, niti zelimo prihvatiti. Nase drustvo, se bavi besmislenim i apsurdnim temama sa korijenom nacionalnog interesa, gdje svaki moguci aspekt od opsteg znacaja za porodicu i egsistenciju covjeka gubi opsti znacaj i vrijednost.

Voditi se, i pratitit taj level putanje razmisljanja, nas dovodi do ludila, gdje zivot u Gradu oznacava uspijeh i blagostanje, dok se za svaki pedalj neobradjenih njiva i parcela bore glasnogovornici nacionalnih prava i sloboda.....

U svakoj drzavi evropske unije, covijek seljak ( sa toliko i toliko dunuma obradljive zemlje) je defakto gospodin, i situiran gradjanin. Dok se mi sa nasim primitivnim razmisljanjem sa trotuara diabolicno predstavljamo kao alternativa necem sto je logicno neopravdano. Ono sto bi mozda trebali izbjegavati, je oslonac na kolektiv i njegovu mjeru standarda, a istovremeno prihvatati covjeka u oliciju njegovih potrebama i mogucnosti.....

Covjek ce mozda nesto i pokrenuti ka naboljem, a kolektiv ??- teska i surova prica u nasem trenutnom omjeru evolucije.
Dule Savic

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Krokodil Behko » 31 Mar 2016, 09:59

Prespavao sam malo, pa sam naslov ove teme pročitao kao "opstanak seksa", pa mi kroz glavu prođe pitanje, zar je dotle došlo? Znao sam da nešto nije u redu, s onim pivom od vagine :sok
optimus wrote:
Covjek ce mozda nesto i pokrenuti ka naboljem, a kolektiv ??- teska i surova prica u nasem trenutnom omjeru evolucije.
Ja mislim obrnuto. Ipak je kolektiv sačinjen od pojedinaca, pa bi svaki pojedinac trebao biti promišljeniji.

Što se sela tiče, možda nije sve tako crno. kad uporedimo razvoj poljoprivrede i prehrane, od rada pa ovamo, sa npr metaloprerađivačkom industrijom, lako dođemo do zaključka da je ipak napravljen neki iskorak na selu i prema selu. Većina sela kroz koja sam prošao, ipak put, struju, vodu, telefon, internet i sl. Obično tamo gdje to nema, nema ni nekih resursa za poljoprivredu. Eventualno pašnjaka za ispašu stoke.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Mutevelija » 31 Mar 2016, 18:54

Industrijska revolucijaaaa!!!!
To vam je odgovor.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Vjetar » 01 Apr 2016, 22:04

Može se raditi u gradu a živjeti na selu. Dovoljno je petnaest minuta vožnje iz Sarajeva do pravih sela u okolini.
Sve penzionere slati na selo, čim odu u penziju.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Bla » 01 Apr 2016, 22:49

I staviti van zakona kretanje istih u vrijeme špice.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Mutevelija » 01 Apr 2016, 22:59

Pričate gluposti, treba smanjiti cijenu sjemena, kao i gnojiva zabraniti uvoz poljoprivrednih artikala i eto.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Vjetar » 01 Apr 2016, 23:00

Otvoriti kladionice na selima, zatvoriti u gradovima.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by Bla » 01 Apr 2016, 23:15

zabraniti uvoz poljoprivrednih artikala i eto.
Pa ako to uradiš prije no što ljude naučiš da rade, riješio bi većinu problema.
Jer bi pocrkali od gladi oni koji su imali probleme. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

optimus
Na probnom
Na probnom
Posts: 87
Joined: 28 Mar 2016, 13:13
Status: Offline

Re: Opstanak sela

Post by optimus » 02 Apr 2016, 02:55

Krokodil Behko wrote:Prespavao sam malo, pa sam naslov ove teme pročitao kao "opstanak seksa", pa mi kroz glavu prođe pitanje, zar je dotle došlo? Znao sam da nešto nije u redu, s onim pivom od vagine :sok
optimus wrote:
Covjek ce mozda nesto i pokrenuti ka naboljem, a kolektiv ??- teska i surova prica u nasem trenutnom omjeru evolucije.
Ja mislim obrnuto. Ipak je kolektiv sačinjen od pojedinaca, pa bi svaki pojedinac trebao biti promišljeniji.

Što se sela tiče, možda nije sve tako crno. kad uporedimo razvoj poljoprivrede i prehrane, od rada pa ovamo, sa npr metaloprerađivačkom industrijom, lako dođemo do zaključka da je ipak napravljen neki iskorak na selu i prema selu. Većina sela kroz koja sam prošao, ipak put, struju, vodu, telefon, internet i sl. Obično tamo gdje to nema, nema ni nekih resursa za poljoprivredu. Eventualno pašnjaka za ispašu stoke.
Opstanak seksa ? Dobar si :cool

Kolektiv i pojedinac ? Dva su razlicitih para opanaka. Ako demokratiju posmatramo sa nivoa "volje vecine" sta nam je onda od individue ostalo ?

Nista, jer dinamika grupe ipak cini svoje.

Vecina sela kroz koje sam ja prosao, isto imaju i asfalt i struju, al to nije odraz nasih potreba, vec rezultat jeftinih predizbornih programa.
Dule Savic

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests