Demokratija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mirelam » 04 Apr 2016, 20:52

Bla wrote:I kod mene, al' mogu odvojiti više vremena za naduravanje, pa da bezveze ne počinjemo. :D.
To se dalo primjetiti i do sada, tako da ja ovdje zavrsavam :ooo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 21:47

Mohr wrote:Komentar ti je posve konfuzan, i ne kazuje ni o čem ništa. Ako pak i kazuje, onda je to upravo, kao što navodiš primjer svojih roditelja, posve suprotno od onog što (vjerujem) hoćeš da kažeš o demokratiji. Eto, u toj lijepoj, savršeno demokratskoj Canadi tvoji roditelji nemaju nikakve šanse... budući da su članovi KP-a. Što nam to kazuje o fantomu zvanom demokratija? Oni nisu ničim drugim diskvalificirani, nikakvim recimo npr. krimenom, nego upravo i naprosto činjenicom da su omraženi komunisti, zar ne ;)


Ovo pak tvoje sudbonosno pitanje, "đe ba zapelo", nemam pojma na šta se odnosi, a osobito nije jasan ostatak te rečenice, u kom trućaš o nesvjesnosti naroda kao o uzroku tvog dumanja nad "đe ba zapelo". Kažeš da sam sebe pitaš đe ba zapelo, pa daj nam onda lijepo reci šta ti misliš gdje to zaista jeste zapelo, te kako, za koga i zašto (je zapelo) :roll


Što se tiče komunizma (kojeg inače još nigdje nije bilo) koje to stvari i od strane koga, u odnosu na šta i na koga nisu uzete u obzir?
Sad se pravis glup mada nisi. Dobro znas da se "dje ba zapelo?" odnosi na citav eksperiment sa komunizmom, ali, eto morao si pitati. To sto ga, komunizma, nigdje nije bilo, nije izgovor, jer upravo to sto ga nije bilo je razlog za jednostavno pitanje "dje ba zapelo?" Imali su komunisti neupitnu vlast, vojnu silu, nacine da se obracunaju sa protivnicima bez ikakvih posljedica, imali su I podrsku Zapada, a opet nisu uspjeli da nas "dovedu do komunizma". Zasto?

Dok su drugovi prosipali price o komunizmu, u Komunistickoj Partiji je bilo mjesta za svaku bagru, pa I za fasisticku ili polufasisticku bagru, sto se, na kraju, pokazalo sa Milosevicevom avanturom I ratom.

Sto se tice demokratije, jedan, ja jos nigdje nisam na ovom topiku ni podrzao ni kritikovao demokratiju.

Dva, demokratija ne mora biti suprotnost od komunizma, mada ti to tako postavljas. Ako se ne varam, I KPJ je imala puna usta demokratije. U Ustavu iz 1974, nekoliko se puta spominju demokratija, demokratska nacela, I "ostvarivanje interesa kroz demokratske politicke odnose".

Tri, Komunisticka Partija Kanade nema sanse da utice na politicki zivot jer ljudi ne glasaju za nju. Veoma jednostavno.

Toliko je privlacna ideja komunizma u Kanadi da su mozda imali jednog covjeka u Parlamentu u 150 godina.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 22:07

Naravno, ne samo da ne mora, nego to upravo i jeste najdemokratskiji sistem, budući da u njemu osnovu (cjelokupne) društvene proizvodnje kontrolišu sami proizvođači. Svaki politčki (pravni) sistem nekog društva je osnovan na temelju proizvodnih odnosa odnosno snaga koje istim upravljaju.


Glede ovog veoma jednostavnog, mnogi ljudi ne glasaju ni za SDA, pa ipak je duraju već frtalj staoljeća. Nastranu sad i fakat da ni na jednim poslijeratnim izborima u BiH od(a)ziv birača nikads nije dosegao ni 50%. Toliko o demokratskom legitimitetu. Pošto ni ti nisi tako glup, valjda ti je jasno da KP, kao revolucionarna tj. prevratnička partija ne može nikad ni osvojiti vlast putem izbora, jer kroz historiju je poznato (a to je i logično sa stanovišta vlastodržaca) da svaki put kad bi na taj način priprijetila (tj. počela dobivati glasove na izborima koji su ugrožavali "demokratski" poredak) bivala zakonski zabranjivana uz likvidacije rukovodstva i istaknut(ij)ih članova ;)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 22:13

Mohr wrote:Naravno, ne samo da ne mora, nego to upravo i jeste najdemokratskiji sistem, budući da u njemu osnovu (cjelokupne) društvene proizvodnje kontrolišu sami proizvođači. Svaki politčki (pravni) sistem nekog društva je osnovan na temelju proizvodnih odnosa odnosno snaga koje istim upravljaju.


Glede ovog veoma jednostavnog, mnogi ljudi ne glasaju ni za SDA, pa ipak je duraju već frtalj staoljeća. Nastranu sad i fakat da ni na jednim poslijeratnim izborima u BiH od(a)ziv birača nikads nije dosegao ni 50%. Toliko o demokratskom legitimitetu. Pošto ni ti nisi tako glup, valjda ti je jasno da KP, kao revolucionarna tj. prevratnička partija ne može nikad ni osvojiti vlast putem izbora, jer kroz historiju je poznato (a to je i logično sa stanovišta vlastodržaca) da svaki put kad bi na taj način priprijetila (tj. počela dobivati glasove na izborima koji su ugrožavali "demokratski" poredak) bivala zakonski zabranjivana uz likvidacije rukovodstva i istaknut(ij)ih članova ;)
Opet se postavlja pitanje zasto komunisti I pored apsolutne vlasti nisu doveli Jugoslaviju do komunizma. Dakle, imali su I revolucionarnu pobjedu i apsolutni "legitimitet", makar on bio uspostavljen I silom. I opet, nista od komunizma. Ili su bili ekstremno glupi ili je nesto drugo bilo po srijedi.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 22:19

Ništa drugo :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 22:24

Sasvim je moguće da su oma(h)nuli. Ekstremno glupi nisu bili, svakako, jer su digli zemlju iz blata, jednu pastirsku zemlju su ipak masovno opismenili, mnogo toga izgradili itd. Po meni, ključna greška JBT-a bila je praktično raspuštanje Partije tj. transformacija KPJ-a u SKJ, to nepotrebno, zapravo preuranjeno omasovljavanje Partije. Trebalo je više vremena da se ljudi, pored elementarnog opismenjavanja, industrijalizacije zemlje itd. dodatno obrazuju, tj. da doista uvide i (na)uče u čemu je razlika između, da pojednostav(n)im, udruženog i najamnog rada, između društvene i privatne svojine u političko-pravnom sistemu itd.

I da, to se ne postiže preko noći, to je dug i mukotrpan proces, ima svoje porođajne muke. Ili evo da (u)pitamo šta je s demokracijom, koja se već stoljećima (uglavnom bajonetima) uvodi svuda po svijetu? O kakvoj li se tek tu extremnoj glupavštini radi?

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Lebowski » 04 Apr 2016, 22:25

Ako svijet i čovječanstvo potraju a istovremeno budu napredni, pravedni itd. sistem koji će vladati će sigurno biti nešto što liči na komunizam.

Sad ta pitanja što postavljate "zašto nije trajalo", "zašto nije uspjelo" i slična meni nemaju smisla jer se mogu postaviti za baš sve. Ako je kršćanstvo dobro zašto nije trajalo kakvo je bilo već se moralo transformisati? Zašto islam nije uspio? Zašto je Jugoslavija propala? Zašto je u jednom trenutku Jugoslavija bila potrebna i zašto je došlo do nje? Zašto nije trajalo ono prije nje?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 22:41

Lebowski wrote:Ako svijet i čovječanstvo potraju a istovremeno budu napredni, pravedni itd. sistem koji će vladati će sigurno biti nešto što liči na komunizam.

Sad ta pitanja što postavljate "zašto nije trajalo", "zašto nije uspjelo" i slična meni nemaju smisla jer se mogu postaviti za baš sve. Ako je kršćanstvo dobro zašto nije trajalo kakvo je bilo već se moralo transformisati? Zašto islam nije uspio? Zašto je Jugoslavija propala? Zašto je u jednom trenutku Jugoslavija bila potrebna i zašto je došlo do nje? Zašto nije trajalo ono prije nje?
Kod pravednog ćeš stati.....nikad više nema tu pravde...ne znam je li i moglo biti nekad, ali sam sigurno da pravednog sistema neće biti.
Kako sve ide i odvija se i ja mislim, da će zavladati jedna potpuna kontrola čovjećanstva...sa jednom vladom...je li to u smjeru komunizma :cudi
Ne bi volio doživjeti ( ne zbog komunizma, da se razumijemo.....ovo će biti mnogo gore)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 22:47

Lebowski wrote:
Sad ta pitanja što postavljate "zašto nije trajalo", "zašto nije uspjelo" i slična meni nemaju smisla jer se mogu postaviti za baš sve. Ako je kršćanstvo dobro zašto nije trajalo kakvo je bilo već se moralo transformisati? Zašto islam nije uspio? Zašto je Jugoslavija propala? Zašto je u jednom trenutku Jugoslavija bila potrebna i zašto je došlo do nje? Zašto nije trajalo ono prije nje?
Pa nije baš da se jugoslavija nije pokušala transformirati...ustav 1974 (toliko opjevan na ovom forumu) je bio konkretna reforma....kad se pojavila težnja prvo za konfederacijom, pa potom za otcijepljenjem, izbio je rat...ja opet mislim da je ekonomija imala dobar udio u tome.....da smo mi imali solidno pune džepove i stabilnu ekonomiju, vraga bi se ratovalo....tko bi skupio onoliku rulju za mitingovanje i barikade...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Lebowski » 04 Apr 2016, 22:49

Ja nisam siguran, zato sam i napisao ako bude čovječanstva i bude napredno itd

Šta fali jednoj svjetskoj vladi u nekom scenariju budućnosti?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Bla » 04 Apr 2016, 22:50

Sad ima puno više besposlenih pa ne mitinguju jer uživaju u demokratiji. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Lebowski » 04 Apr 2016, 22:51

storm wrote:
Lebowski wrote:
Sad ta pitanja što postavljate "zašto nije trajalo", "zašto nije uspjelo" i slična meni nemaju smisla jer se mogu postaviti za baš sve. Ako je kršćanstvo dobro zašto nije trajalo kakvo je bilo već se moralo transformisati? Zašto islam nije uspio? Zašto je Jugoslavija propala? Zašto je u jednom trenutku Jugoslavija bila potrebna i zašto je došlo do nje? Zašto nije trajalo ono prije nje?
Pa nije baš da se jugoslavija nije pokušala transformirati...ustav 1974 (toliko opjevan na ovom forumu) je bio konkretna reforma....kad se pojavila težnja prvo za konfederacijom, pa potom za otcijepljenjem, izbio je rat...ja opet mislim da je ekonomija imala dobar udio u tome.....da smo mi imali solidno pune džepove i stabilnu ekonomiju, vraga bi se ratovalo....tko bi skupio onoliku rulju za mitingovanje i barikade...
Neko na forumu je, čini mi se, spominjao Ruse koji su došli u Njemačku i pitali se zašto su Nijemci ratovali kada su vidjeli kako su dobro živjeli..
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 22:55

Lebowski wrote:Ja nisam siguran, zato sam i napisao ako bude čovječanstva i bude napredno itd

Šta fali jednoj svjetskoj vladi u nekom scenariju budućnosti?
I biti će....ali nakon što se svijet dobro poroka i dobar broj populacije istrijebi.....ovaj narod, ovu populaciju danas na planeti, ne može sto bogova natjerati pod tu jednu vladu....
a i mene zanima ta ideja.....države su jedna totalna glupost ( u ime države)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Bla » 04 Apr 2016, 23:01

Nema tu tako puno problema što jedna solidna diktatura ne bi mogla da riješi za relativno kratko vrijeme.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 23:08

Lebowski wrote:
storm wrote:
Lebowski wrote:
Sad ta pitanja što postavljate "zašto nije trajalo", "zašto nije uspjelo" i slična meni nemaju smisla jer se mogu postaviti za baš sve. Ako je kršćanstvo dobro zašto nije trajalo kakvo je bilo već se moralo transformisati? Zašto islam nije uspio? Zašto je Jugoslavija propala? Zašto je u jednom trenutku Jugoslavija bila potrebna i zašto je došlo do nje? Zašto nije trajalo ono prije nje?
Pa nije baš da se jugoslavija nije pokušala transformirati...ustav 1974 (toliko opjevan na ovom forumu) je bio konkretna reforma....kad se pojavila težnja prvo za konfederacijom, pa potom za otcijepljenjem, izbio je rat...ja opet mislim da je ekonomija imala dobar udio u tome.....da smo mi imali solidno pune džepove i stabilnu ekonomiju, vraga bi se ratovalo....tko bi skupio onoliku rulju za mitingovanje i barikade...
Neko na forumu je, čini mi se, spominjao Ruse koji su došli u Njemačku i pitali se zašto su Nijemci ratovali kada su vidjeli kako su dobro živjeli..
Ja sam pisao....u tom je dokumentarcu, samo ne mogu naći u jednom komadu....ide u dijelovima...vrijedi pogledati :ok

[ytube][/ytube]
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 23:21

[ytube][/ytube]

evo u ovom dijelu, ako ti se ne da sve gledati...na 4:20 počinje



... i ne možeš uzeti u isti kontekst raspad juge i 2ww
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Ma znas » 30 Nov 2021, 12:00

Sirok pojam o kome ne vrujedi raspravljati.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests