Demokratija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 13:28

Socrates wrote:
Ja sam mislio da si ti komunista. :pusi

Socijalizam ne moze biti zadovoljavajuci za komunistu. :oo

Isto, socijalizam je spontan. Drzava vise ne moze da odrzava kapitalisticku neravnotezu. Mora da pregovara sve pravedniju raspodjelu pravde, i politicke I ekonomske.

Komunizam nije spontan vec revolucionaran. Uspostavljanje novih kriterija sta pravda jeste.
Dobro si mislio :o Ne znam na temelju koje (pogrešne, dakako) (pret)postavke si promen'o mnijenje :roll

Nadalje, socijalizam nije spontan, pače, upravo su komunisti (iz)vršili socijalističku revoluciju, jerbo je ona prvi (niži) stadij izgradnje komunističkog društva...

Napose pak ova pravednija raspodjela pravde :hihi :pusa

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 14:01

:oo

Nije spontan u početku... Smišljeno krene trućanje o pravima radnika i bla bla... Onda se završi spontanim umorstvom stotina tisuća ili milijuna onih koji se drznu misliti svojom glavom.
Zapravo je to jedna od najopakijih religija...
Često se sprdate iz ajmo reći konvencionalnih religija, a sve elemente teokracije sadrži jedna uredna komunistička zemlja :misli
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 14:38

Kakva, koja, čija teokracija? Koja to uredna komunistička zemlja?

Koje stotine tisuća/milijuna ljudi?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by storm » 04 Apr 2016, 14:42

Mohr wrote:Kakva, koja, čija teokracija? Koja to uredna komunistička zemlja?

Koje stotine tisuća/milijuna ljudi?
:roll
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 14:45

Kaj se čudiš, recider nam :pusa

Koji su to, npr. elementi teokracije :roll

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7870 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2016, 15:01

Svaka ideologija ima svoje unutrašnje i vanjske neprijatelje.
kad dođe na vlast, većinu vremena i energije, potroši na borbu protiv njih.
Kako ne može vjerovati ni vlastitim građanima, istima se uskraćuju razna prava i razne sitne komocije, jer sve može da se pretvori u kontra-revoluciju, pa tako i uvoz bogohulne robe.
Nije ni u SFRJ bilo mnogo bolje. Dobra je muzika stizala "na kašiku", baš kao i tehnika, a obzirom na potpunu obezvrijeđenost domaće valute i politiku nametanja kupovine domaćeg smeća, uvoznu robu su mogli imati samo oni dobro pozicionirani i s dobrim platama, ili gastarbajteri. Isto tako, stojadin je koštao čak 75% cijene golfa :lupa
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 15:21

Tako je, sad uvozimo čačkalice iz Kine a izvozimo trupce, uvozimo (pitku) vodu iz ko zna koje sve ne p...e materine, a imamo je ponajbolju u Europi, uvozimo čak i so(l) za posipanje puteva dok istovremeno pravimo slano jezero itd. itd. Sad brate kupuj do mile volje sve što ti duša ište, ali najprije ti valja do prve filijale Raiffeisen-a, Hypo-Alpe-a ili Uni-Credit-a. Kupi stan, ili plac pa napravi kuću itd. Filistru je, dapače, onomad (bilo) kao i sad važnije da navuče na dupe Levi'sice i da pije Coca-Colu negoli da riješi stambeno pitanje. Kako i ne bi, onomad nisu ni znali za taj (egzistencijalni) problem, niti su strahovali od deložacije zbog jedne neplaćene rate...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7870 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2016, 15:25

Mohr wrote:Tako je, sad uvozimo čačkalice iz Kine a izvozimo trupce, uvozimo (pitku) vodu iz ko zna koje sve ne p...e materine, a imamo je ponajbolju u Europi, uvozimo čak i so(l) za posipanje puteva dok istovremeno pravimo slano jezero itd. itd. Sad brate kupuj do mile volje sve što ti duša ište, ali najprije ti valja do prve filijale Raiffeisen-a, Hypo-Alpe-a ili Uni-Credit-a. Kupi stan, ili plac pa napravi kuću itd. Filistru je, dapače, onomad (bilo) kao i sad važnije da navuče na dupe Levi'sice i da pije Coca-Colu negoli da riješi stambeno pitanje. Kako i ne bi, onomad nisu ni znali za taj (egzistencijalni) problem, niti su strahovali od deložacije zbog jedne neplaćene rate...

Ta je mantra, na stranicama ovog foruma, davno potučena do nogu.
naučno smo dokazali, da deficit sadašnje BiH iznosi oko 10 milijardi maraka, a da u ovom trenutku postoji SRBiH, sa onakvom privredom, njen bi deficit bio oko 30 milijardi maraka i tu nije uračunat slobodni izvoz-uvoz, jer bi cifra bila duplo veća.

Izmišljotina je to za izvoz trupaca, jer je isti zabranjen, ali je u doba SRBiH bio dozvoljen i bio je njen glavni izvozni artikl :ok
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by vila » 04 Apr 2016, 15:33

Mohr wrote:Tako je, sad uvozimo čačkalice iz Kine a izvozimo trupce, uvozimo (pitku) vodu iz ko zna koje sve ne p...e materine, a imamo je ponajbolju u Europi, uvozimo čak i so(l) za posipanje puteva dok istovremeno pravimo slano jezero itd. itd. Sad brate kupuj do mile volje sve što ti duša ište, ali najprije ti valja do prve filijale Raiffeisen-a, Hypo-Alpe-a ili Uni-Credit-a. Kupi stan, ili plac pa napravi kuću itd. Filistru je, dapače, onomad (bilo) kao i sad važnije da navuče na dupe Levi'sice i da pije Coca-Colu negoli da riješi stambeno pitanje. Kako i ne bi, onomad nisu ni znali za taj (egzistencijalni) problem, niti su strahovali od deložacije zbog jedne neplaćene rate...
Mi izgleda nismo zivjeli u istoj drzavi :sok
Nekako je kod nas bilo normalno da kupis plac i pravis kucu..i onda i sad
Valjda taj "socijalizam" nije imao dug korak ?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 15:37

Mohr wrote:
Socrates wrote:
Ja sam mislio da si ti komunista. :pusi

Socijalizam ne moze biti zadovoljavajuci za komunistu. :oo

Isto, socijalizam je spontan. Drzava vise ne moze da odrzava kapitalisticku neravnotezu. Mora da pregovara sve pravedniju raspodjelu pravde, i politicke I ekonomske.

Komunizam nije spontan vec revolucionaran. Uspostavljanje novih kriterija sta pravda jeste.
Dobro si mislio :o Ne znam na temelju koje (pogrešne, dakako) (pret)postavke si promen'o mnijenje :roll

Nadalje, socijalizam nije spontan, pače, upravo su komunisti (iz)vršili socijalističku revoluciju, jerbo je ona prvi (niži) stadij izgradnje komunističkog društva...

Napose pak ova pravednija raspodjela pravde :hihi :pusa
Ne mozes mi se bas hvatati za svaku rijec. Ipak sam ja odrastao ovdje. To o pravednijoj raspodjeli pravde i nije potpuni lapsus. Americki filozof John Rawls je u Teoriji Pravde (Theory of Justice) pisao o raspodjeli pravde (distribution of justice) u gradjanskom drustvu. I da, ona moze biti pravednija i nepravednija. Pravda ima siroko tumacenje. U nekim drustvima, i odsijecanje ruke zato sto si krao je dijeljenje pravde. Da li je to pravedno sa stanovista etike je sasvim druga stvar.

Socijalizam moze biti i spontan. Mozda u Svedskoj. Komunisti su imali antifasisticku revoluciju. Ne zaboravimo da su poslije rata imali "slobodne izbore", gdje se je narod "odlucio" za socijalisticko uredjenje drustva.

Svejedno, ti si u svom prvom postu stao kod socijalizma. Nisi komunizam ni spomenuo. Ovo sam primjetio zbog toga sto su i komunisti stali kod socijalizma.
Last edited by Socrates on 04 Apr 2016, 15:37, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 15:37

Šta ste naučno dokazali? Kada i gdje? I tko? Kakav deficit? Kako se on pokrivao onomad a kako se pak pokriva danas? Kakvi su proizvodni kapaciteti bili onomad a kakvi su danas? Kakav je bio odnos uvoz-izvoz?

Jeste li možda pritom konstatirali da je onomad u SR BIH 1 penzioner dolazio na 4 zaposlena? Pak uporedili to sa današnjim odnosom? I da je BiH pred rat, uz skoro (pot)punu zaposlenost imala pozitivnu trgovačku bilancu sa svijetom. Deder, da vas čujem, naučni dokazivači.


I užasna je besmislica navoditi kao argument da u ovom trenutku postoji SR BIH sa onakvom privredom :o Čovjek bi očekivao da bar to(liko) shvaćaš...

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 15:42

Socrates wrote:
Mohr wrote:
Socrates wrote:
Ja sam mislio da si ti komunista. :pusi

Socijalizam ne moze biti zadovoljavajuci za komunistu. :oo

Isto, socijalizam je spontan. Drzava vise ne moze da odrzava kapitalisticku neravnotezu. Mora da pregovara sve pravedniju raspodjelu pravde, i politicke I ekonomske.

Komunizam nije spontan vec revolucionaran. Uspostavljanje novih kriterija sta pravda jeste.
Dobro si mislio :o Ne znam na temelju koje (pogrešne, dakako) (pret)postavke si promen'o mnijenje :roll

Nadalje, socijalizam nije spontan, pače, upravo su komunisti (iz)vršili socijalističku revoluciju, jerbo je ona prvi (niži) stadij izgradnje komunističkog društva...

Napose pak ova pravednija raspodjela pravde :hihi :pusa
Ne mozes mi se bas hvatati za svaku rijec. Ipak sam ja odrastao ovdje. To o pravednijoj raspodjeli pravde i nije potpuni lapsus. Americki filozof John Rawls je u Teoriji Pravde (Theory of Justice) pisao o raspodjeli pravde (distribution of justice) u gradjanskom drustvu. I da, ona moze biti pravednija i nepravednija. Pravda ima siroko tumacenje. U nekim drustvima, i odsijecanje ruke zato sto si krao je dijeljenje pravde. Da li je to pravedno sa stanovista etike je sasvim druga stvar.

Socijalizam moze biti i spontan. Mozda u Svedskoj. Komunisti su imali antifasisticku revoluciju. Ne zaboravimo da su poslije rata imali "slobodne izbore", gdje se je narod "odlucio" za socijalisticko uredjenje drustva.

Svejedno, ti si u svom prvom postu stao kod socijalizma. Nisi komunizam ni spomenuo. Ovo sam primjetio zbog toga sto su i komunisti stali kod socijalizma.
Dobro, u građanskom tj. filistarskom društvu mogući su svakakvi apsurdi, to ne poričem :hihi

A šta ako sam spomenuo socijalizam kao (dakle da ponovimo :djed ) prvu, nižu fazu komunizma, a ne i sam komunizam. Valjda se podrazumijeva da bi to diskutant trebalo da zna (naime, da mi komunisti socijalizam posmatramo isključivo kao takav).

No dobro, bit će bolje ;)

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mirelam » 04 Apr 2016, 15:47

Tema je demokratija. :oklagija
:ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7870 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Krokodil Behko » 04 Apr 2016, 15:48

Mohr wrote:Šta ste naučno dokazali? Kada i gdje? I tko? Kakav deficit? Kako se on pokrivao onomad a kako se pak pokriva danas? Kakvi su proizvodni kapaciteti bili onomad a kakvi su danas? Kakav je bio odnos uvoz-izvoz?

Jeste li možda pritom konstatirali da je onomad u SR BIH 1 penzioner dolazio na 4 zaposlena? Pak uporedili to sa današnjim odnosom? I da je BiH pred rat, uz skoro (pot)punu zaposlenost imala pozitivnu trgovačku bilancu sa svijetom. Deder, da vas čujem, naučni dokazivači.


I užasna je besmislica navoditi kao argument da u ovom trenutku postoji SR BIH sa onakvom privredom :o Čovjek bi očekivao da bar to(liko) shvaćaš...
Onda se deficit pokrivao štampanjem para :respekt

Što se tiče zaposlenih, jel to milsiš na onih 12.000 radnika željezare u Zenici, da bi iza rata bilo sasvim dovoljno i 4000, ako ih ima i toliko, a sasvim sigurno više se izveze i zaradi nego prije :ok
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 15:52

Takvi "apsurdi" su moguci u svakom drustvu. "Komunisti" su skidali glave za antirezimske viceve poslije rata.

Par decenija kasnije, poceli su graditi privatne vile po moru i poceli zemlju gledati kao privatnu svojinu.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 15:58

Mirelam wrote:Tema je demokratija. :oklagija
:ooo
Pricamo o demokratiji. Uzeli smo liberalni pristup. :zubi

Mohr vjeruje da je bilo po narodnoj volji pod komunistima. Vecina ostalih vjeruje da je danas po narodnoj volji.

Ja opet vjerujem da je sve to zabluda. Komunizam je mozda bio odrziv jedino kad smo u plemenima zivjeli. A ovo danas je odrzivo jedino ako imamo rezervnu planetu.
Last edited by Socrates on 04 Apr 2016, 16:03, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 16:02

Socrates wrote:
Mirelam wrote:Tema je demokratija. :oklagija
:ooo
Pricamo o demokratiji. Uzeli smo liberalni pristup. :zubi

Mohr vjeruje da je bilo po narodnoj volji pod komunistima. Vecina ostalih vjeruje da je danas po narodnoj volji.
To Mohr nipošto ne misli :o Odakle ti takvi zaključci, samo je tebi znano ;) Narodna volja je, baš kao i tzv. vladavina naroda ili pak današnji BDP, fantom ;)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 16:04

Krokodil Behko wrote:
Mohr wrote:Šta ste naučno dokazali? Kada i gdje? I tko? Kakav deficit? Kako se on pokrivao onomad a kako se pak pokriva danas? Kakvi su proizvodni kapaciteti bili onomad a kakvi su danas? Kakav je bio odnos uvoz-izvoz?

Jeste li možda pritom konstatirali da je onomad u SR BIH 1 penzioner dolazio na 4 zaposlena? Pak uporedili to sa današnjim odnosom? I da je BiH pred rat, uz skoro (pot)punu zaposlenost imala pozitivnu trgovačku bilancu sa svijetom. Deder, da vas čujem, naučni dokazivači.


I užasna je besmislica navoditi kao argument da u ovom trenutku postoji SR BIH sa onakvom privredom :o Čovjek bi očekivao da bar to(liko) shvaćaš...
Onda se deficit pokrivao štampanjem para :respekt

Što se tiče zaposlenih, jel to milsiš na onih 12.000 radnika željezare u Zenici, da bi iza rata bilo sasvim dovoljno i 4000, ako ih ima i toliko, a sasvim sigurno više se izveze i zaradi nego prije :ok
Tako je, baš kao što to i dan-danas (jer to ustvari oduvijek rade) poduzimaju najveće ekonomije svijeta ;)

Ovu besmislicu oko Željezare nemam volje uopće komentirati. Ono što je pritom sasvim sigurno jeste da je to što si napisao 100% glupost :o

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 16:12

Mohr wrote:
Socrates wrote:
Mirelam wrote:Tema je demokratija. :oklagija
:ooo
Pricamo o demokratiji. Uzeli smo liberalni pristup. :zubi

Mohr vjeruje da je bilo po narodnoj volji pod komunistima. Vecina ostalih vjeruje da je danas po narodnoj volji.
To Mohr nipošto ne misli :o Odakle ti takvi zaključci, samo je tebi znano ;) Narodna volja je, baš kao i tzv. vladavina naroda ili pak današnji BDP, fantom ;)
Pa tesko je znati sta mislis, jer nemas nijedan prakticni primjer na koji se moze osloniti. Mozda da priznas da je tu ideologiju vrijeme pregazilo, bas kao sto je pregazilo i takozvane svete knjige.

Svijet treba nove pravce.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 16:22

Koju ideologiju :roll

Šta je uopšte ideologija po definiciji?


I daj navedi nam, uz kratak uvodni opis, neki od tih novih pravaca (pravaca čega?) ako ga imaš na umu?



Btw, narodna je volja, još i onomad u SFRJ, bila popovština :klanja te ju je narod najzad ponovno i dobio, pa ne znam u čemu je problem :cudi

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: Dori, Koraci_u_noci and 10 guests