Mito i korupcija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Od bludnih radnji do pogrešne ceduljice na fakultetu: Pročitajte detalje namještanja ispita

Post by Krokodil Behko » 16 Apr 2019, 20:38

Hannibal wrote: 16 Apr 2019, 14:39
Čupava wrote: 16 Apr 2019, 12:47 E ja ovu vjest ne procita. :ooo

Hanni,de ukratko :D.
hasan mi je mnogo dobar drug, neecu

Jebo ti svoj pansion. Ni za deset godina nisi zaradio ni jedan ispit da platiš, ko čovjek :roil
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Od bludnih radnji do pogrešne ceduljice na fakultetu: Pročitajte detalje namještanja ispita

Post by Hannibal » 16 Apr 2019, 20:39

Krokodil Behko wrote: 16 Apr 2019, 20:38
Hannibal wrote: 16 Apr 2019, 14:39

hasan mi je mnogo dobar drug, neecu

Jebo ti svoj pansion. Ni za deset godina nisi zaradio ni jedan ispit da platiš, ko čovjek :roil
ja brt jedva skupim za skolarinu a ne za ispit haha
🐽

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mito i korupcija

Post by dadojović » 01 Jun 2020, 15:50

Gradonačelnica Gračaca, uhićena zbog primanja mita: "Jesam ja mito uzela, ali nisam ga tražila. Sami su mi ponudili."
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Masamune » 03 Jun 2021, 15:14

Image

Udruženje poslodavaca Federacije BiH nedavno je pokrenulo platformu Poslovanje bez korupcije te pustilo u rad i portal poslovanjebezkorupcije.ba. Cilj je da poslodavci anonimno prijave slučajeve korupcije.

Kako je za Klix.ba pojasnio Husein Al-Baldawi, projekt koordinator platforme, cilj je da poslodavci besplatno dobiju i pravnu pomoć.

"Želimo smanjiti izloženost poslodavaca korupciji, kao i prostor za koruptivne radnje. Ranijom analizom identifikovali smo zakone koji ostavljaju dosta prostora za koruptivne aktivnosti i u narednom periodu ćemo raditi na izmjeni postojeće legislative, koja potiče korupciju, te uspostavljanju javnih registara. Ovom platformom htjeli smo poslodavcima dati kanal putem kojeg mogu prijaviti korupciju, međutim, za sada nismo naišli na reakciju kakvu smo željeli", kazao nam je Al-Baldawi.

Image

Strah od osvete poslodavce još uvijek drži daleko od toga da prijave korupciju. Al-Baldawi podsjeća na slučaj od prije nekoliko godina, kada je jedna firma javno progovorila o mitu koji je tražen od njih, nakon čega je ta firma bila suočena s posjetama brojnih inspekcija, "što im je bila poruka da je nisu trebali prijaviti".

Image

"Za sada imamo samo jednu prijavu za visoku korupciju, na kojoj naš pravni tim radi. Također, imamo obećanje od još nekoliko kompanija da će uskoro prijaviti slučajeve s kojima su se susrele, ali to je i dalje premalo prijava u odnosu na realno stanje na terenu. Ono što je bitno istaći jeste da smo mi osigurali besplatnu pravnu pomoć, da su prijave anonimne te da bez masovnog uključenja poslovne zajednice u rješenje ovog problema ne možemo ni očekivati neke velike rezultate", istakao je Al-Baldawi.

Image

Na platformi Poslovanje bez korupcije provedena je i anketa o percepciji, učestalosti i oblicima korupcije u realnom sektoru u FBiH, koju je provelo Udruženje poslodavaca u FBiH, s pitanjem ko najviše traži mito. Od nešto više od 100 anketiranih, 33 posto njih dalo je odgovor da je to učinio općinski/gradski/kantonalni/federalni službenik, 13 posto da su to bili drugi državni službenici, 12 posto inspekcijski službenici, 7 posto carinski službenici, 3 posto policijski službenici, 2 posto neki član vlade.

Image

"Navedeni rezultati korespondiraju s učestalosti kontakata navedenih javnih službenika s poslovnim subjektima. Službenici uposleni u različitim opštinskim/gradskim/kantonalnim/federalnim službama često su u kontaktu s realnim sektorom i zbog toga oni najčešće traže mito za svoje usluge (čak 1/3). Sljedeći identifikovani su inspekcijski službenici koji vrše nadzor zakonitosti poslovanja privrednih društava i sasvim je očekivano da budu na drugom mjestu, a carinski službenici na trećem.

Image

Istraživanje je pokazalo da je od 12 posto kompanija mito traženo kako bi se ubrzao određeni postupak koji se vodi pred javnim institucijama, 7 posto za okončanje postupka, 6 za smanjenje troškova vezanih za postupak, 5 za dobivanje informacija o postupku, 31 posto za osiguranje boljeg tretmana kompanije, a 9 posto su ostali razlozi", kazao je Al-Baldawi.

Image

Vjerovatnoća da će doći do korupcije je veća što je učestaliji kontakt javnih službenika s privrednim subjektima. Način da se reducira broj kontakata, smatraju iz Udruženja poslodavaca FBiH, jeste uvođenje elektronskog pružanja javnih usluga, odnosno umrežavanja različitih službi, čime će se, pored redukcije kontakta između javnog i privatnog sektora, znatno unaprijediti efikasnost javne uprave, smanjiti troškovi različitih postupaka, ubrzati procedura i smanjiti prostor za koruptivne radnje. Kompletnu analizu možete pronaći ovdje - https://poslovanjebezkorupcije.ba/ba/an ... ium=Clanak

klix.ba
Last edited by Masamune on 03 Jun 2021, 15:17, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3332
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 179 times
Been thanked: 1236 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Bego » 03 Jun 2021, 15:15

?

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Masamune » 03 Jun 2021, 15:17

kliknuh submit prije vremena...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by amidza idriz » 03 Jun 2021, 15:33

Za lijekova im trebalo!
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Chloe » 03 Jun 2021, 17:40

Ko im daje? Ko ih je naučio na to?

Koliko je na forumu onih koji će policajcu dati 20 KM da ne plati prekršaj od npr. 50 KM?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Nice try » 03 Jun 2021, 17:41

Nikad se to kod nas neće ni ublažiti, a ne nešto više.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Beni » 03 Jun 2021, 17:55

Chloe wrote: 03 Jun 2021, 17:40 Ko im daje? Ko ih je naučio na to?

Koliko je na forumu onih koji će policajcu dati 20 KM da ne plati prekršaj od npr. 50 KM?
kaze ovaj moj kolega s posla, volim vise drotu dat nego drzavi :grana
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Chloe » 03 Jun 2021, 18:22

Beni wrote: 03 Jun 2021, 17:55
Chloe wrote: 03 Jun 2021, 17:40 Ko im daje? Ko ih je naučio na to?

Koliko je na forumu onih koji će policajcu dati 20 KM da ne plati prekršaj od npr. 50 KM?
kaze ovaj moj kolega s posla, volim vise drotu dat nego drzavi :grana
Nije jedini, da jeste ne bi imali situaciju kakvu imamo.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Hurija » 03 Jun 2021, 18:25

:D


I davanje mita je Krivično djelo ,ne treba isto smetnuti i vrlo je lako dato otkriti uz posebne istražne radnje .
Ostalo je cutanje.

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by amidza idriz » 03 Jun 2021, 20:07

Chloe wrote: 03 Jun 2021, 17:40 Ko im daje? Ko ih je naučio na to?

Koliko je na forumu onih koji će policajcu dati 20 KM da ne plati prekršaj od npr. 50 KM?
Upravo organi reda trebaju biti prva ljestvica u tome.

Svasta sam radio da bi dokazao koliko su nam institucije korumpirane. Znam da sam krsio zakon ali me niko od nadleznih nije na to upozoravao.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by The 51st State » 03 Jun 2021, 20:42

Svi hoce mitu malo ko bekriju.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Chloe » 03 Jun 2021, 22:20

amidza idriz wrote: 03 Jun 2021, 20:07
Chloe wrote: 03 Jun 2021, 17:40 Ko im daje? Ko ih je naučio na to?

Koliko je na forumu onih koji će policajcu dati 20 KM da ne plati prekršaj od npr. 50 KM?
Upravo organi reda trebaju biti prva ljestvica u tome.

Svasta sam radio da bi dokazao koliko su nam institucije korumpirane. Znam da sam krsio zakon ali me niko od nadleznih nije na to upozoravao.
Do nas je.
Nikad mito nisam dala, niti primila. Završena priča.

Da krenemo svi od sebe, nešto bi napravili.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by amidza idriz » 03 Jun 2021, 22:23

Chloe wrote: 03 Jun 2021, 22:20
amidza idriz wrote: 03 Jun 2021, 20:07

Upravo organi reda trebaju biti prva ljestvica u tome.

Svasta sam radio da bi dokazao koliko su nam institucije korumpirane. Znam da sam krsio zakon ali me niko od nadleznih nije na to upozoravao.
Do nas je.
Nikad mito nisam dala, niti primila. Završena priča.

Da krenemo svi od sebe, nešto bi napravili.
Bas ces se nacekati da zavrsis neki posao jer ides redovnom procedurom.
Shvati da oni moraju taj lanac prekinuti a ne mi.

Dok ti budes cekala da regularno zavrsis njih devet je vec dalo mito i otislo preko reda a ti i ne znas.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53241
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14898 times
Status: Online

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by HAVANA » 03 Jun 2021, 22:26

Jebo drota, njemu marke ne dam. Pisi i vozdra. Ovo drugo je problem, pravna lica i maltretiranje, reket klasicni. A probaj da ne das kad se namerace, jebace ti znanje. To je utrenirano do maksimuma. Otezavanje poslovanja besmislicama i namjernom sporoscu... Dok ne platis.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Chloe » 03 Jun 2021, 22:32

amidza idriz wrote: 03 Jun 2021, 22:23
Chloe wrote: 03 Jun 2021, 22:20

Do nas je.
Nikad mito nisam dala, niti primila. Završena priča.

Da krenemo svi od sebe, nešto bi napravili.
Bas ces se nacekati da zavrsis neki posao jer ides redovnom procedurom.
Shvati da oni moraju taj lanac prekinuti a ne mi.

Dok ti budes cekala da regularno zavrsis njih devet je vec dalo mito i otislo preko reda a ti i ne znas.
Godinu i pol, ako ne i više, trajala je legalizacija objekta pored kuće, nbekakve ostave sa stanoom iznad.

Afera je poznata sa šefom urbanizma kod nas ( sa Fikretom je optužen) , koji ima svoju firmu arhitekture, njegova supruga je dočekivala na šalteru i primala zahtjeve, odmah upućuje na njihovog kuma geometra i ako nemaš plan u muževu firmu.

E pa nije išlo tako, nego kontra njih, otezali su ali su na kraju morali riješiti predmet. :cudi

Ne prihvatam da moram tako kako oni hoće. I ćaaoo.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by amidza idriz » 03 Jun 2021, 22:32

Jednom prilikom kroz manji entitet desilo mi se da preticem kombi kada me policija snimila u prekrsaju. Prvo sam ih upozorio da im nista ne smijem ponuditi jer mi mogu sloziti krivicnu a policajac me ubjedjuje da nece cime je potvrdio da je kurva samo je pitanje cijene.

Drugi prmjer, ponovo u manjem entitetu zaustavlja me policija i kaze da sam vozio preko ogranicenja. Ja mu kazem da radi svoj posao a on ko sivonja ne bi li sta dobio i kada je vidio da ja ne popustam pise mi nalog na 50KM ili pola ako platim u roku a njima sam trebao dati 20KM. Ee nedam.
Rekao sam mu, mogu tebi dati 20 a sta ce kolega koji nije na smjeni ili na bolovanju, kako ce on dobiti platu.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Tamna strana privrede: Mito traže državni službenici, inspekcije, carinici, policija...

Post by Dori » 03 Jun 2021, 22:33

HAVANA wrote: 03 Jun 2021, 22:26 Jebo drota, njemu marke ne dam. Pisi i vozdra. Ovo drugo je problem, pravna lica i maltretiranje, reket klasicni. A probaj da ne das kad se namerace, jebace ti znanje. To je utrenirano do maksimuma. Otezavanje poslovanja besmislicama i namjernom sporoscu... Dok ne platis.
Mislim da je zdravstvo najveći i najgori problem....Te “koverte” koje se nose doktorima i medicinskim sestrama. Oduvijek.
I narod je nekako stava “ne mozes ništa ako ne platiš”. Prestrašno.
I šta ko nema para da plati? Užas

Moj dajdja drugu godinu na bolovanju čeka penziju. Driblaju ga po komisijama samo zato sto ne želi da plati...
Last edited by Dori on 03 Jun 2021, 22:35, edited 1 time in total.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests