Tajnost ličnih podataka..

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Tajnost ličnih podataka..

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2011, 11:18

Jutros odem u banku,da podignem neku kintu koju mi je poslao brat,da za njega i rodjaka,platim ovdje kablovsku,koju gledaju u Belgiji. I zbog to malo novca,mustrali me na salteru pola sata.. Hajd sto traze licnu,nego njima treba i br kucnog telefona,adresa,br.mobitela kao i moje zanimanje/status.. Osjetio sam veliku nelagodu,pred tim zahtjevima..
Ista ta banka,mojoj je majci,trazila broj zdravstvenog osiguranja,da bi poceli isplatu dijela,porodicne penzije iz susjedne zemlje ???

Mozete li reci,imate li slicna iskustva u raznim kompanijama?
Da li vi znate,koje firme i pojedinci,mogu raspolagati sa vasim podacima i koji su to podaci?

Ocito je da se razvilo svjetsko trziste licnih podataka,svih ljudi na svijetu.
trebalo je da budemo zasticeni a osjecam se sve gore i gore kako elektronika napreduje.
najgori primjeri su google i facebook.. I jedni i drugi su za odstrijel.

Postoji li ikakav nacin,da sacuvamo tajnost svojih podataka,nebitno je li rijec o internetu ili reali?
Ko sve smije,znati moj maticni br,kao i br,licne karte,zdravstvenog osiguranja i slicno?
Zar da vjerujemo bankarima,kreditaskim organizacijama i slicnima a svi su u stranom vlasnistvu?
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by String » 29 Sep 2011, 15:46

Mogu ti samo reci da mi je "banka" isto sto i "bezobrazluk"...
Zamisli tog bezobrazluka da neke banke kada salju opomene na prozoru pisma gdje je ime, prezime i adresa ispod stave i JMBG???


-Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini -

1. Šta je moj lični podatak?

Vaš lični podatak je bilo kakav podatak ili informacija koja se odnosi na Vašu ličnost i na osnovu kojeg je utvrđen ili se može utvrditi Vaš identitet. Lični podaci koji Vas nedvosmisleno razlikuju od ostalih građana, zovu se identifikacioni podaci (ime i prezime, adresa Vašeg stanovanja, datum rođenja, JMBG).

2. Da li firme / preduzeća smiju neovlašteno tražiti moj JMB i/ili poreski broj?

Ne. Oba broja imaju isti povezni kod koji identifikuje pojedinca izvan sumnje. Prema članu 4. tačka c) ZZLP koji propisuje da se „lični podaci obrađuju samo u mjeri i obimu koji je neophodan za ispunjenje određene svrhe“, predlaže se da u poslovnim transakcijama/aktivnostima firme/preduzeća traže samo poreski broj, jer otkriva manje informacija o pojedincu od JMB-a.

Vise o svemu na http://www.azlp.gov.ba/
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Maja » 29 Sep 2011, 16:56

nama kad dođe račun za telefon ispod imena prez i adrese stoji i broj telefona. može ga svaka budala vidjeti pa te zezati. nije to ništa strašno, al ne mora brate stajati br telefona

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by sann » 29 Sep 2011, 17:58

....ili na kasi kad placas karticom,svi mogu vidjeti kada sifru ili ti TAJNI.. :hihi broj kucas,nema zastite,da ostali kupci ili trgovac ne vide..nista :lupa ....
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2012, 12:39

Privatnost korisnika: Facebook ponudio saradnju Agenciji za zaštitu podataka u BiH

Image

Facebook, jedna od najvećih i najpoznatijih internet društvenih mreža, ponudila je Agenciji za zaštitu ličnih podataka u BiH saradnju i pomoć za pokretanje aktivnosti Agencije za jačanje svijesti javnosti u vezi sa Facebookom i zaštitom podataka.

Agenciji za zaštitu ličnih podataka upućen je poziv da posreduje između Facebooka i lokalnih nevladinih organizacija koje se bave zaštitom na internetu te entitetskih policija, kako bi se kreirale neposredne veze i kontakti, saopšteno je iz Agencije.

Šef za politiku i planove Facebooka u srednjoj i istočnoj Evropi Gabriela Čeh na sastanku sa direktorom Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH Petrom Kovačevićem posebno je naglasila važnost politike Facebooka u vezi sa privatnošću korisnika i stvaranjem bezbjednog okruženja za djecu mlađu od 13 godina, piše Srna.

Što se tiče brisanja ličnih podataka i Facebook profila, Čeh je rekla da su ta pravila tačno određena i da svaki korisnik sam bira šta automatski briše sa svog profila.

Za brisanje cjelokupnog Facebook profila potrebno je do 15 dana, a istekom roka od 90 dana izbrisani profili se ne mogu ponovo aktivirati, što je bitno u slučajevima u vezi sa izvršenjem krivičnih djela. Svaki korisnik može tražiti da mu se proslijede informacije koje Kompanija ima o njemu.

Facebook, koji broji više od 800 miliona korisnika, ima sjedište u Kaliforniji, a evropsko sjedište kompanije registrovano je u Dublinu, te se na nju primjenjuju pravila EU i zakoni za zaštitu podataka Irske.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Maja » 22 Feb 2012, 17:30

Neki dan mi izbacilo za prijedlog Enisa Bešlagića.
Kliknem na njegov profil bezveze (inače ne dodajem poznate ljude među prijatelje...što će mi?? kao da će mi se ikad obratiti) i vidim skoro 5 000 prijatelja, puno slika, sve normala... Pogledam na zid i vidim kako skoro svaki dan igra poker. Odmah skontam da to nije on sigurno. Ukucam u google "Enis Bešlagić lažni facebook profil" i nađem ovo

http://www.expressmag.ba/afera-sedmice/ ... poker.html

Vratim se na profi kad na profilu "Enis" napisao ima li ko da mi pošalje čipova :D.
A neki naivko mu odgovara da će mu on prebaciti.
I ja tom naivku preko privatne poruke pošaljem link od ove vijesti.

Mislim da bi pametno bilo da se tome stane u kraj. Ne znam koliko ono, čini mi se 17 Džekinih lažnih profila ima.
Po mom mišljenju svako ko se prijavi na facebook trebao bi upisati broj lične karte, ili je skenirati...možda i izmisliti neki bolji način kako bi se dokazalo da je profil pravi.
Ne bi morali svi prolaziti kroz tu provjeru, ali da se ostavi ta opcija ako neko želi i da ti "dokazani" profili imaju neko obilježje, tako da se zna npr od 17 Džekinih profila koji je pravi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2012, 18:36

Navodno to i facebook podrzava. Ali malo sutra. Morali bi brisati mnoge profile ako
bi uveli takve standarde. Ja mislim, da oni namjerno, to dozvoljavaju jer ko jos ima 5000
prijatewlja a nije neka faca? Ovi sa laznim profilima, zacas to zgrnu. To je puno klikova
i komentara. A ne znam, gdje krokodil, da izvadi licnu :(
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Maja » 22 Feb 2012, 18:39

Ma nisam mislila da svi moramo verikovati svoje profile, nego KO HOĆE. Npr javne ličnosti čijih lažnih profila ima više.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2012, 18:43

E pa oni bi i morali zastititi svoje ime i prezime. Tek toliko, da ne bi sutra citali u medijima,
neki lik pedofil, silovao curicu, jer se predstavljao, kao taj Enis, na primjer. Treba to da
se desi. Svi bi odmah ucinili ovo sto ti kazes. Imam osjecaj, da njima imponuje sve to.
Ipak to nisu njihovi profili i ne brinu za informacije a mi obicni smrtnici, ovisimo na FB o
tome, koliko ce nam privatnosti dozvoliti i da li ce nasi podaci, ostati sacuvani u tajnosti.
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Nela » 23 Feb 2012, 15:19

U svakom slucaju uvijek kada smatras da su tvoji licni podaci ugrozeni,mozes prijaviti agenciji za zastitu licnih podataka. Oni odmah salju obavijest i kaznu doticnom koji nije postovao tvoje podatke.
Ja sam prije nekoliko dana prijavila jednu instituciju i covjek se bas ispricao fino sta sve moze a sta ne, jos se zahvalio sto sam prijavila i kaze da ljudi nece da prijavljuju takve slucajeve.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by gejsha » 12 Mar 2013, 20:55

Meni nije baš jasno kada upisujem novi semestar na fakultetu, zašto će njima podatak da li sam ja u braku.
Mislim da je to nebitna stvar u ovom slučaju.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Konsultant » 13 Mar 2013, 19:07

gejsha wrote:Meni nije baš jasno kada upisujem novi semestar na fakultetu, zašto će njima podatak da li sam ja u braku.
Mislim da je to nebitna stvar u ovom slučaju.
Ostavstina i starog sistema koji je vodio statistike.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Blackhawk » 13 Mar 2013, 19:15

Jedan smijesan primjer koliko banke mogu biti glupe..
Ima god ili dvije tog slucaja ne sjecam se tacno... Al idem ja kroz grad i sretoh rodjaka jednog, i ono standardno djesi sta ima, kako je... Kaze ma evo nerviram se.. Reko sto, pa kaze htio u banci da uplati ratu kredita za svog strica, i kao nemoze nema licne uza se.. I mora kuci ici pa donijet licnu i nazad... Pa reko sta ce im licna njima uplacujes kredit, ne trebaju te provjeravat.. Kaze mora imat se licna.. I Ja njemu od sale reko evo ti moju pa idi uplati, i on bas uzme moju licnu i u banku i uplati.. Ja uopste nisam usao u banku..
Znaci nemozes uplatit ratu kredita bez licne, ali rahat mozes uplatiti ako imas neciju drugu... Apsurd...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Konsultant » 13 Mar 2013, 19:18

procitaj zakon o licnoj karti pa ce ti biti jasnije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2013, 20:04

Pisalo-nepisalo u zakonu to je glupost.

Da ponovim nešto iz svog uvodnog posta
Jutros odem u banku,da podignem neku kintu koju mi je poslao brat,da za njega i rodjaka,platim ovdje kablovsku,koju gledaju u Belgiji. I zbog to malo novca,mustrali me na salteru pola sata.. Hajd sto traze licnu,nego njima treba i br kucnog telefona,adresa,br.mobitela kao i moje zanimanje/status.. Osjetio sam veliku nelagodu,pred tim zahtjevima..
Ista ta banka,mojoj je majci,trazila broj zdravstvenog osiguranja,da bi poceli isplatu dijela,porodicne penzije iz susjedne zemlje ???
Banka je samo financijska institucija i ništa više. Ne vjerujem da u zakonu piše da
oni mogu tražiti sve te podatke i to na osnovu nićega. Samo smo htjeli uzeti
svoje pare i ništa više.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Konsultant » 13 Mar 2013, 21:22

Krokodil Behko wrote:Pisalo-nepisalo u zakonu to je glupost.

Da ponovim nešto iz svog uvodnog posta
Jutros odem u banku,da podignem neku kintu koju mi je poslao brat,da za njega i rodjaka,platim ovdje kablovsku,koju gledaju u Belgiji. I zbog to malo novca,mustrali me na salteru pola sata.. Hajd sto traze licnu,nego njima treba i br kucnog telefona,adresa,br.mobitela kao i moje zanimanje/status.. Osjetio sam veliku nelagodu,pred tim zahtjevima..
Ista ta banka,mojoj je majci,trazila broj zdravstvenog osiguranja,da bi poceli isplatu dijela,porodicne penzije iz susjedne zemlje ???
Banka je samo financijska institucija i ništa više. Ne vjerujem da u zakonu piše da
oni mogu tražiti sve te podatke i to na osnovu nićega. Samo smo htjeli uzeti
svoje pare i ništa više.
A ko tebe tjera da im dadnes? Koja je osnova zbog cega ih traze? Da li je banka prijavljena u registar AZLP? Da li su tipovima licnih podataka koji su od tebe trazeni sigurno prosljedjeni AZLP? Evo trazim ti ja, licno i personalno 1000€, hoces mi dati?
To sto banke, organizacije traze podatke, ne znaci da su oni procitali ZOLP niti da ga se pridrzavaju.

De sada ponovo PROCITAJTE zakon, posebno obratite paznju na:

Clan 4.
Kontrolor je obavezan da:
a) licne podatke obradjuje na pravican i zakonit nacin;
b) licne podatke koje prikuplja za posebne, izricite i zakonite svrhe ne obradjuje na bilo koji nacin koji nije u skladu s tom svrhom;
c) licne podatke obradjuje samo u mjeri i obimu koji je neophodan za ispunjenje odredjene svrhe;
d) obradjuje samo autenticne i tacne licne podatke, te da ih azurira kada je to potrebno;

Clan 9.
(Obrada posebnih kategorija licnih podataka)
(1) Obrada posebnih kategorija licnih podataka zabranjena je.

Nakon toga procitajte kaznene odredbe iz poglavlja 5.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Krokodil Behko » 13 Mar 2013, 21:29

Konsultant wrote:
Krokodil Behko wrote:Pisalo-nepisalo u zakonu to je glupost.

Da ponovim nešto iz svog uvodnog posta
Jutros odem u banku,da podignem neku kintu koju mi je poslao brat,da za njega i rodjaka,platim ovdje kablovsku,koju gledaju u Belgiji. I zbog to malo novca,mustrali me na salteru pola sata.. Hajd sto traze licnu,nego njima treba i br kucnog telefona,adresa,br.mobitela kao i moje zanimanje/status.. Osjetio sam veliku nelagodu,pred tim zahtjevima..
Ista ta banka,mojoj je majci,trazila broj zdravstvenog osiguranja,da bi poceli isplatu dijela,porodicne penzije iz susjedne zemlje ???
Banka je samo financijska institucija i ništa više. Ne vjerujem da u zakonu piše da
oni mogu tražiti sve te podatke i to na osnovu nićega. Samo smo htjeli uzeti
svoje pare i ništa više.
A ko tebe tjera da im dadnes? Koja je osnova zbog cega ih traze? Da li je banka prijavljena u registar AZLP? Da li su tipovima licnih podataka koji su od tebe trazeni sigurno prosljedjeni AZLP? Evo trazim ti ja, licno i personalno 1000€, hoces mi dati?
To sto banke, organizacije traze podatke, ne znaci da su oni procitali ZOLP niti da ga se pridrzavaju.

De sada ponovo PROCITAJTE zakon, posebno obratite paznju na:

Clan 4.
Kontrolor je obavezan da:
a) licne podatke obradjuje na pravican i zakonit nacin;
b) licne podatke koje prikuplja za posebne, izricite i zakonite svrhe ne obradjuje na bilo koji nacin koji nije u skladu s tom svrhom;
c) licne podatke obradjuje samo u mjeri i obimu koji je neophodan za ispunjenje odredjene svrhe;
d) obradjuje samo autenticne i tacne licne podatke, te da ih azurira kada je to potrebno;

Clan 9.
(Obrada posebnih kategorija licnih podataka)
(1) Obrada posebnih kategorija licnih podataka zabranjena je.

Nakon toga procitajte kaznene odredbe iz poglavlja 5.

Tjeraju me oni koji sprovode taj zakon kojeg ti citiraš.
Ja banci ne mogu ništa ali oni su tu da to regulišu. Zar ne?
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Konsultant » 13 Mar 2013, 21:33

Zaboravih... do prije par godina Coloseum je trazio licnu pri ulasku i kopirao je. Nakon toga ih je neko prijavio agenciji koja je naredila obustavljanje takvog nacitan prikupljanja i unistavanje prikupljenih podataka. Detalje o tome mozete procitati na njihovoj stranici.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Sheval » 13 Mar 2013, 21:35

Tajnost ličnih podataka ne postoji.
Evo,recimo da je popis stanovništva stroga tajna.
Kako smo onda saznali da je Dragan Čović 1991. bio Jugosloven?
Kako prije ili kasnije isplivaju neki podaci i kako ja danas imam neke vojne knjige na kojima piše 'Strogo povjerljivo-vojna tajna'?
Ništa nije zaštićeno.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tajnost ličnih podataka..

Post by Konsultant » 13 Mar 2013, 21:45

Krokodil Behko wrote:Tjeraju me oni koji sprovode taj zakon kojeg ti citiraš.
Ja banci ne mogu ništa ali oni su tu da to regulišu. Zar ne?
Ne tjeraju, niko ti nije prislonio pishtolj na celo. Ti si se samo povinuo onome sto su te pitali.
Ko kaze da ne mozes? Prvo sto mozes provjeriti da li se ta banka nalazi u registru. Nakon toga srocis mail ili pismeni dopis agenciji u kojem opises sta, kako, kada i ko. Sto vise argumenata to bolje, a sve to mora biti u vezi s clanovima zakona. Ako mislis da ce to neko mjeste tebe varas se, osim ako ne platis nekome mada za ovaj tvoj slucaj to nije potrebno. Banka naravno nece sama sebe odati jer ce fasovati duplu kaznu.

Djevojke,zene koje ce te sutra aplicirati za posao, nemojte slucajno povinovati se trazenju nekih potvrda da ste (ni)ste trudne. To je izricito zabranjeno kao i trazenje potvrde o nekaznjavanju. Ukoliko vas pismeno odbiju uz obrazlozenje da niste tu potvrdu dostavili eto razloga za tuzbe i trazenje odstete.

Sheva, moras/te razgranici sta je postovanje, sta je objavljivanje. Ako ja objavim sve licne podatke npr. svjedocanstvo kao sto je slucaj za par politicara onda ti imas osnove za tuzbu i nadonadu stete. Mene zakon tjera na cuvanje, ali ne moze mi niko staviti pisholj na celo i reci neces objaviti. Ono sto ce zakon uraditi su kaznene odredbe. Mogu objavljivati sve dok imadnem para placati kazne ili dok neko ne kaze od ti malo u tvorza.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests