Kockanje..

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kockanje..

Post by Maja » 19 Mar 2013, 16:25

Tutn jesi li u minusu sad :oo

Nas je krenulo s bingom pravo. Pošli put 10 km bilo, pa uzeli dva listića i odmah dobili na jednom. Nije tako ni malen iznos..1KM okruglo, a za 1 marku se može svašta kupiti. Imamo čak i temu o tome.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2013, 09:40

Image

Više od pola miliona građana BiH redovno igra igre na sreću i posjećuje kladionice. Alarmantna je činjenica da je sve veći broj žena i djece koji posjećuju kockarnice i posljednju marku ulažu nadajući se nekom velikom dobitku.

Jak poriv

Sociolog Srđan Vukadinović smatra da je kockanje problem koji je rezultat određenih zahtjeva i tendencija u tranzicijskim društvima.

- Kocka je ogroman problem kako u BiH tako i u susjednim zemljama. Razlog tome sve je prisutnija težnja građana da probleme s finansijama rješavaju igrama na sreću. Kockanje je jedna vrsta ovisnosti koja proizvodi takav poriv koji je isti kao poriv za hranom, vodom ili zrakom. Osnovni razlog kockanja jeste želja za brzom zaradom. Mladi ljudi, koji su najčešće zavisnici, imaju uzore u ljudima koji su se preko noći obogatili, a pošto bogaćenje preko noći ne ide na lak način - na osnovu struke, profesije, postignuća u radu - onda kocka ostaje kao daleka iluzija da se čovjek može tako obogatiti - naveo je Vukadinović.

Problem koji imaju ovisnici o kockanju nije samo otuđenost koja se stvara. Prema riječima Vukadinovića, to je visoki stepen ovisnosti i država mora praviti savjetovališta za pomoć u odvikavanju, jer ovisnik o kockanju teško postaje svjestan haosa u koji je upao.

- Treba znati da se neće tako obogatiti, može se samo zadužiti i navući sebi veće probleme. Te su terapije potrebne i, onoga trena kad kockar shvati koliko je izgubio i postao zadužen, onda može doći do otrežnjenja - kaže Vukadinović, dodajući da poseban problem postaje sve učestalije kockanje kod djece.

Najveći problem je što kladionice i kockarnice niču na svakom ćošku i postaju dostupne većem broju djece.

Rigorozan odnos

- Roditelji će shvatiti da su im djeca upala u ovaj problem ako dijete gubi interesovanje za školu, ima velik broj neopravdanih izostanaka, ako troši više novca nego što mu je to potrebno te ako posjeduje skupocjene stvari koje im roditelji nisu kupili - tvrdi Vukadinović, ističući da se država treba rigorozno odnositi prema otvaranju kockarnica i kladionica.

Prepoznat ćete dijete kockara ako:

- gube interesiranje za školu
- uspjeh u školi slabi
- neopravdani časovi
- trošenje enormne količine novca
- kupuju stvari za koje inače ne bi imali novca
online

Mastrandjelo
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 07 Apr 2013, 23:49
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Mastrandjelo » 08 Apr 2013, 09:48

Pronađoh se :D
Kazu da sam dosao loviti djevojke..a meni ljubavi ne fali..

Ruana
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Ruana » 08 Apr 2013, 09:53

Krokodil Behko wrote: Više od pola miliona građana BiH redovno igra igre na sreću i posjećuje kladionice. Alarmantna je činjenica da je sve veći broj žena i djece koji posjećuju kockarnice i posljednju marku ulažu nadajući se nekom velikom dobitku.
Vise od pola miliona gradjana kocka, a svi kukakju nemaju para, a imaju za kocku. Najlakse je sjediti i cekati i ulagati zadnji zalogaj da sjedeci dobiju pare.
Cuj djeca kockaju, pa kakve su to kockarnice da dozvoljavaju djeci da se kokckaju, sve te vlasnike treba pozatvarat.
Koji normalan roditelj dozvoljava djtetu da kocka.? Onda se zale nema plate, nema penzije, nema posla, pa eto otvori kockarnicu pa se kockaj kad ne znas nista drugo. :lup

Mastrandjelo
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 07 Apr 2013, 23:49
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Mastrandjelo » 08 Apr 2013, 10:01

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote: Više od pola miliona građana BiH redovno igra igre na sreću i posjećuje kladionice. Alarmantna je činjenica da je sve veći broj žena i djece koji posjećuju kockarnice i posljednju marku ulažu nadajući se nekom velikom dobitku.
Vise od pola miliona gradjana kocka, a svi kukakju nemaju para, a imaju za kocku. Najlakse je sjediti i cekati i ulagati zadnji zalogaj da sjedeci dobiju pare.
Cuj djeca kockaju, pa kakve su to kockarnice da dozvoljavaju djeci da se kokckaju, sve te vlasnike treba pozatvarat.
Koji normalan roditelj dozvoljava djtetu da kocka.? Onda se zale nema plate, nema penzije, nema posla, pa eto otvori kockarnicu pa se kockaj kad ne znas nista drugo. :lup
Auuuu koji si ti utopista..pa maloljetnici kupuju cigarete na trafici, maloljetnici ubijaju po ulicama, kradu, maloljetnička delikvencija je jedan od većih problema u BiH, većina roditelja su postratni psihosocijalni slučajevi, zbog kojih će sve kasnije generacije biti sve gore, luđe i delikventnije..
A ti kao pade s kruške.. "Cuj djeca kockaju, pa kakve su to kockarnice da dozvoljavaju djeci da se kokckaju".. "Koji normalan roditelj dozvoljava djtetu da kocka.?"..ma daj, otvori oči, pogledaj gdje se nalazimo, ljudi umiru od gladi, hladno se ubijaju, dilaju drogom, društvo nam je u opštem haosu, kulturno i sociološki smo sve siromašniji..maloljetnici u kladionicama su sasvim logičan slijed stvari..Nažalost, svako može biti roditelj..
Kazu da sam dosao loviti djevojke..a meni ljubavi ne fali..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2013, 10:01

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote: Više od pola miliona građana BiH redovno igra igre na sreću i posjećuje kladionice. Alarmantna je činjenica da je sve veći broj žena i djece koji posjećuju kockarnice i posljednju marku ulažu nadajući se nekom velikom dobitku.
Vise od pola miliona gradjana kocka, a svi kukakju nemaju para, a imaju za kocku. Najlakse je sjediti i cekati i ulagati zadnji zalogaj da sjedeci dobiju pare.
Cuj djeca kockaju, pa kakve su to kockarnice da dozvoljavaju djeci da se kokckaju, sve te vlasnike treba pozatvarat.
Koji normalan roditelj dozvoljava djtetu da kocka.? Onda se zale nema plate, nema penzije, nema posla, pa eto otvori kockarnicu pa se kockaj kad ne znas nista drugo. :lup
Ama još je i dobro kako je bilo. Sjećam se perioda kad su u kladionici Derby pultovi za piskaranje, bili smješteni veoma nisko. Moram se sageti da pišem po papiriću. To je podešenno da se i djeca kockaju. sad je malo drugačije ali i gore. Ne postoji vremenski termin unutar kojeg mogu ući u kladionicu Premier i naći slobodno mjesto uz pult. A baš onaj dio gdje su im statistike - NEMA TEORIJE. Svi igraju neki online loto. Dakle više ne sport nego praba prabcata kocka. Kladionice su sa tim lotom izgubile draž kod ljubitelja sporta.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Blackhawk » 08 Apr 2013, 10:07

Kod nas ti je i za kocku, kao i sa svim ostalim, dovoljno stavit znak na vrata zabranjeno kockanje maloljetnima i stim spada svaka odgovornost sa njih..
A djeca iz skole dobiju markicu dvije za sendvic i sok, a oni svrate u kladioni i odigraju 2 listica.. Niko ih i ne pita koliko godina imaju, a nije potrebno ni pitati jer vidi se odmah..
Inspekcije ne rade svoj posao, kladionici je bitna zarada i ona nikad nece ni vratiti djecu, sve dok inspekcija ne zaprijeti i ne pukne im kaznu..

Mastrandjelo
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 07 Apr 2013, 23:49
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Mastrandjelo » 08 Apr 2013, 10:09

Blackhawk wrote:Kod nas ti je i za kocku, kao i sa svim ostalim, dovoljno stavit znak na vrata zabranjeno kockanje maloljetnima i stim spada svaka odgovornost sa njih..
A djeca iz skole dobiju markicu dvije za sendvic i sok, a oni svrate u kladioni i odigraju 2 listica.. Niko ih i ne pita koliko godina imaju, a nije potrebno ni pitati jer vidi se odmah..
Inspekcije ne rade svoj posao, kladionici je bitna zarada i ona nikad nece ni vratiti djecu, sve dok inspekcija ne zaprijeti i ne pukne im kaznu..
Ti bas vjeruješ inspekciji :sram Reaguju, ako nemaju drugog interesa. Svjedok si i sam koliko ugostiteljskih objekata bi, po nekim pravilima, trebalo biti zatvoreno. Ali nije, jer ruka ruku mije..
Kazu da sam dosao loviti djevojke..a meni ljubavi ne fali..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Blackhawk » 08 Apr 2013, 10:16

Procitaj pocetak zadnje moje recenice... Rekoh da ne rade svoj posao... I naravno da rade po svome, kao i svi drugi u ovoj nasoj lijepoj drzavi..

Ruana
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Ruana » 08 Apr 2013, 10:42

Mastrandjelo wrote:
Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote: Više od pola miliona građana BiH redovno igra igre na sreću i posjećuje kladionice. Alarmantna je činjenica da je sve veći broj žena i djece koji posjećuju kockarnice i posljednju marku ulažu nadajući se nekom velikom dobitku.
Vise od pola miliona gradjana kocka, a svi kukakju nemaju para, a imaju za kocku. Najlakse je sjediti i cekati i ulagati zadnji zalogaj da sjedeci dobiju pare.
Cuj djeca kockaju, pa kakve su to kockarnice da dozvoljavaju djeci da se kokckaju, sve te vlasnike treba pozatvarat.
Koji normalan roditelj dozvoljava djtetu da kocka.? Onda se zale nema plate, nema penzije, nema posla, pa eto otvori kockarnicu pa se kockaj kad ne znas nista drugo. :lup
Auuuu koji si ti utopista..pa maloljetnici kupuju cigarete na trafici, maloljetnici ubijaju po ulicama, kradu, maloljetnička delikvencija je jedan od većih problema u BiH, većina roditelja su postratni psihosocijalni slučajevi, zbog kojih će sve kasnije generacije biti sve gore, luđe i delikventnije..
A ti kao pade s kruške.. "Cuj djeca kockaju, pa kakve su to kockarnice da dozvoljavaju djeci da se kokckaju".. "Koji normalan roditelj dozvoljava djtetu da kocka.?"..ma daj, otvori oči, pogledaj gdje se nalazimo, ljudi umiru od gladi, hladno se ubijaju, dilaju drogom, društvo nam je u opštem haosu, kulturno i sociološki smo sve siromašniji..maloljetnici u kladionicama su sasvim logičan slijed stvari..Nažalost, svako može biti roditelj..
Ja i.... vi svi tako sjedite kukate i cekate.
Dokle vise da se vadite na rat, pa 20 godina od rata je proslo. Sjediti gledati krivicu na drustvo i politicare svaljivati a zivjeti u anarhiji bez da ista uradis je gore od svega.

Mastrandjelo
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 07 Apr 2013, 23:49
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Mastrandjelo » 08 Apr 2013, 10:51

Ja radim, bgm ne kukam. A situacija se ne može promijeniti, da može, pokušalo bi se do sada nešto promijeniti. Mi Bosanci smo kao drogirane ovce, naucili da sutimo i trpimo. Kad si vidjela masovne proteste? Kad si vidjela nasilne proteste, jer samo nasiljem mozes promijeniti trenutno stanje. Mirna protestna setnja izaziva podsmijeh od strane onih koji nesto odlucuju, izaziva podsmijeh od onih neradnika koji po cijeli dan piju kafe po kafićima. Svako političko društvo se mijenjalo vojnim udarima, nije dovoljno samo da se promijeni stranka demokratskim izborima. Evo, mijenjaju se stranke svake 4 godine - egal totalni, s tendencijom da bude gore. Samo vojni udar, ali toga kod nas neće biti. Mi smo ovce koje mnogo trpe. Nema boljitka, nema napretka..zaboravi to!
Kazu da sam dosao loviti djevojke..a meni ljubavi ne fali..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Julia-Klara » 08 Apr 2013, 10:56

Meni pucaju savovi kad mi neko kaze nema para, a svaki dan kutiju cigara kupi, uplati marku u kladionici, pa se mora imati bar za jedno pivo. to je 5km.
Deset dana 50, 30 dana u mjesecu 150 :) I da je samo to pa hajd, ali nije!

I ne cudi me, postali smo pateticni, i jos uz to sve uvijek nam je neko drugi kriv, pa eto,odoh lijeciti svoje frustracije kockajuci , drogirajuci se, lumpujuci. Jer i KOCKA JE OVISNOST, a ovisnost je bolest.

Pricala sam, imala sam prijatelja koji je poce sa markicom, pa "daleko dogurao"... Okanite se, radite sta pametnije, samo nemojte ko moja mama kad joj spomenem cigare, reci:"To mi je sav ceif"... Ebo takav ceif!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Blackhawk » 08 Apr 2013, 11:02

Juce gledah na obn Dejana talk show, i bas je ovo tema bila, gosti bivsi ovisnici o kockanju..
Ljudi koji govore da su prodali i stan i auto i sve, izgubili i prijatelje i roditelje dok nisu skontali da unistavaju sami sebe.. Ljudi ne shvataju, dok ne zaglibe do guse kad se vise ne mogu izvuci iz toga..

Mastrandjelo
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 07 Apr 2013, 23:49
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Mastrandjelo » 08 Apr 2013, 11:10

Pa markica dnevno nije ovisnost. Jel ti imas neki fah? Zene masovno trose na odjecu, na neke stiklice, cipelice, nije li i to ovisnost? Marka po marka nije sto i jedna marka, to je hobi. Drugo je sasvim ako pricamo o velikim ciframa, marka nije cifra. Jednostavno, prostres se koliko si dug i sirok. Opet, s druge strane, onaj ko nema sta da jede, a ode da uplati i tu marku i to je nesto drugo, to osudjujem. A onaj ko zivi, hajmo reci, osrednje, prosjecno, pa izdvoji dnevno marku, to nije nista.
I da, cigare su mi jedini cejf, ne diraj to :D
Kazu da sam dosao loviti djevojke..a meni ljubavi ne fali..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Nela » 08 Apr 2013, 11:28

Pola svijeta igra igre na srecu tipa lota i sl. ali meni to nije nikako isto kao kladionica, kockarnica itd.
Ja prva kupim ponekad bingo ili srecku.
Ovaj problem je svugdje zastupljen, maloljenicko kockanje je nista naspram maloljetnika koji nose nozeve, pistolje, kradu, otimaju, ubijaju itd.
Kad dijete ima viska para, naravno da ce gledati da ih spiska pa ako ne vec na drogu, hoce u kladionici.
Mislim, nijedan maloljetnik nema toliko novca da bi presjedio dan kockajuci a ovih starih prdonja mi nije zao. Dovoljno su odrasli da znaju sta je dobro za njih a sta ne.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Mastrandjelo
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 07 Apr 2013, 23:49
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by Mastrandjelo » 08 Apr 2013, 11:46

Nela wrote:Pola svijeta igra igre na srecu tipa lota i sl. ali meni to nije nikako isto kao kladionica, kockarnica itd.
Ja prva kupim ponekad bingo ili srecku.
Ovaj problem je svugdje zastupljen, maloljenicko kockanje je nista naspram maloljetnika koji nose nozeve, pistolje, kradu, otimaju, ubijaju itd.
Kad dijete ima viska para, naravno da ce gledati da ih spiska pa ako ne vec na drogu, hoce u kladionici.
Mislim, nijedan maloljetnik nema toliko novca da bi presjedio dan kockajuci a ovih starih prdonja mi nije zao. Dovoljno su odrasli da znaju sta je dobro za njih a sta ne.

E to je već do roditelja.. Ja dok sam isao u srednju skolu, sedmični budžet mi je bio cijelih 10 maraka ;) Nije se imalo, nije se moglo..
Pa haj pa potrosi na nesto lijevo, ahaaam :D
Kazu da sam dosao loviti djevojke..a meni ljubavi ne fali..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gradjani BiH tonu u ovisnost o kockanju

Post by paparaci » 10 Apr 2013, 02:35

Mastrandjelo wrote:Ja radim, bgm ne kukam. A situacija se ne može promijeniti, da može, pokušalo bi se do sada nešto promijeniti. Mi Bosanci smo kao drogirane ovce, naucili da sutimo i trpimo. Kad si vidjela masovne proteste? Kad si vidjela nasilne proteste, jer samo nasiljem mozes promijeniti trenutno stanje. Mirna protestna setnja izaziva podsmijeh od strane onih koji nesto odlucuju, izaziva podsmijeh od onih neradnika koji po cijeli dan piju kafe po kafićima. Svako političko društvo se mijenjalo vojnim udarima, nije dovoljno samo da se promijeni stranka demokratskim izborima. Evo, mijenjaju se stranke svake 4 godine - egal totalni, s tendencijom da bude gore. Samo vojni udar, ali toga kod nas neće biti. Mi smo ovce koje mnogo trpe. Nema boljitka, nema napretka..zaboravi to!
:ruke :aplauz

problem je u omladini kojoj su precesta i prekomjerna opijanja i kladionica vaznija od svega. da bi se nesto promijenilo nabolje treba ukljuciti klikere, a Boga mi i dobro zapeti. a ko ce to jelde. lakse se naroljati i odigrati koji listic. ubjedjen sam milion posto da bi ta ista omladina imala ogromnu potporu starijih/starih generacija samo kad bi pokusali nesto.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Kockarski dug nakon 42 godine stigao na naplatu

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2013, 18:28

Image

Peteročlana porodica Fadile Pajazetović iz Velike Kladuše u ponedjeljak je deložirana iz svoje kuće u kojoj je živjela godinama, u ulici Hasana Pozderca.

Fadilin svekar Huse Pajazetović prije 42 godine izgubio je kuću na kockanju, a po osnovu duga koji je imao prema Husi Keseroviću, oko čega se sudski spor vodio duže od 40 godina.

Image

Obavljen popis

Svi članovi porodice Pajazetović napustili su kuću. Prilikom deložacije Fadili je pozlilo i vozilom Hitne pomoći odvezena je u Dom zdravlja u Velikoj Kladuši, a nakon toga u Kantonalnu bolnicu u Bihać. Kuću je zatim napustio Fadilin sin Elvedin zajedno sa suprugom i dvije tromjesečne bebe, nakon čega je obavljen popis imovine koji su izvršili pripadnici Sudske policije.

Image
Odvoženje Fadile u bolnicu

Problem je nastao 1971., nakon što je Fadilin svekar Huse Pajazetović, koji je umro 1985. godine, prodao njihovu kuću Husi Keseroviću. Sve se desilo u lokalnoj kafani za kockarskim stolom kada je Huse Pajazetović uzeo kaparu od Keserovića. Otad se godinama kladuško sudstvo bavilo ovim, po mnogo čemu, kontroverznim predmetom.

Na osnovu izvršne sudske presude, deložacija ove porodice bila je pokušana i u martu prošle godine, ali je prekinuta nakon što je Fadila benzinom polila sijeno u dvorištu kuće i zaprijetila da će sve zapaliti. Postupak je ovaj put proveden, a porodica ostavljena bez krova nad glavom.

Image
Fadila prošle godine spriječila deložaciju

Jedan priveden

Deložaciju su u ponedjeljak proveli pripadnici Sudske policije uz asistenciju pripadnika MUP-a. Ovom nemilom događaju prisustvovalo je stotinjak građana koji su iskazali protivljenje oduzimanju kuće porodici Pajazetović na ovakav način, a jedan od građana je i priveden zbog remećenja javnog reda i mira.

Porodica će privremeno biti smještena kod Elvedinovog brata Elvisa, koji je s ulice promatrao kako njegovu porodicu istjeruju iz kuće u kojoj su živjeli decenijama.


Izvor: D.Avaz
online

živi
Na probnom
Na probnom
Posts: 77
Joined: 25 Mar 2010, 23:12
Status: Offline

Re: Kockarski dug nakon 42 godine stigao na naplatu

Post by živi » 05 Dec 2013, 01:11

kocka je cudo

Trepavica
Status: Offline

Re: Kockarski dug nakon 42 godine stigao na naplatu

Post by Trepavica » 05 Dec 2013, 09:36

:sok Imena , prezimena , fotografije , uz to i zene koja je van svijesti... :tamo :grana Avazzzzzz :lup

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests