Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by damir5 » 17 Oct 2019, 08:13

Po tvom misljenju :DD
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by storm » 17 Oct 2019, 08:23

Prednjače Afrika i Azija...
Visoko je Slovenija (40) relativno nisko je bih (125) debelo ispod prosjeka
Screenshot_20191017_082106_com.android.chrome.jpg
330px-Income_groups_2014-2016_by_GNI_per_capita.png
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Ommadawn » 17 Oct 2019, 08:35

Mutevelija wrote: 17 Oct 2019, 00:18 Nije tema, da ti objasnjavam sta je muskost a sta zenstvenost
Pa sam si spomenuo to kao neki uzrok zbog psihickog stanja nekog drustva. Kad ti ja postavim pitanje - onda odjednom nije vise tema.
Dobro kako hoces, whatever. Ali nemoj onda vise spominjati stvari na nekoj odredjenoj temi ukoliko ih ne mislis razjasniti.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Maja » 17 Oct 2019, 08:39

Ljudi trebaju nekog ili nesto da ih vodi. Bio to bog ili komunizam. Evo gore na spisku Juzna Koreja je deveta. Zasto nije Sjeverna.
I mi smo u Jugoslaviji bili prilicno jednaki. Kad se nije imalo, nije imala cijela zemlja, kad se i cega se imalo, imala je cijela zemlja.
Sad kad vidimo svu ovu bezvlast i nepravdu, kad moras biti kriminalac da bi se obogatio, moras imati debele veze da bi se zaposlio, dok drugi kupuje diplomu, dok djeca traze skupe mobitele i laptope, dok se otudjujemo jedni od drugih (nikada nismo bili povezaniji tehnologijom a tako daleko jedni drugima), dok nas zaebaju ptsp, depresija, anksioznost, stres, nije ni cudo sto se ljudi ubijaju.
S druge strane, daj covjeku sve, ni to ne valja. Uslijed nedostatka pravih problema pocinje zapadati u melanholiju i apatiju. Ili dolazi do drugog ekstrema kad o sebi imas nerealno visoko misljenje pa su ti svi i sve mizerni.
Nema dzaba izreka, kad ti je sve potaman stavi kamencic u cipelu.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Ommadawn » 17 Oct 2019, 08:40

Maja wrote: 17 Oct 2019, 08:10
Ommadawn wrote: 17 Oct 2019, 00:12
Ja tebe pitam fino imaš li ikakav relevantan izvor (dakle neki statiatički podatak a ne neke opskurne medije ili portale) koji potporuju tu tvoju tvrdnju po pitanju malog broja samoubistava (i ubistava) u teokratski uređenim državama?

Šta je problem s lgbt-om? Svi preferiramo različito po pitanju seksa. Ako smo ja i ti heteroseksualci ne znači da nas privlače iste žene i da nas iste stvari zadovoljavaju u krevetu.
Šta dokazuje muškost a šta ženstvenost?

Pa moguce da je istina da sto vise ima vjernika u nekoj zemlji da je manja stopa samoubistava. Prvo sto je samoubistvo grijeh a drugo sto su po mom misljenju, ne po statistici, religiozne osobe mirnije i ispunjenije. Nalaze utjehu u bogu.
Sve je zapravo moguce, i automobili koji idu na zrak.
Samoubistvo jeste grijeh po religiji kao i mnogo toga drugog ali ko kaze da u nekoj teokratski uredjenoj drzavi ljudi ne krse ta pravila.
Grijeh je i narkomanija po Islamu pa opet u Iranu imas visoku stopu narkomana.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Maja » 17 Oct 2019, 08:41

Pa naravno da ima i tu samoubistava ali puno manje.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Ommadawn » 17 Oct 2019, 08:53

Maja wrote: 17 Oct 2019, 08:39 Ljudi trebaju nekog ili nesto da ih vodi. Bio to bog ili komunizam. Evo gore na spisku Juzna Koreja je deveta. Zasto nije Sjeverna.
I mi smo u Jugoslaviji bili prilicno jednaki. Kad se nije imalo, nije imala cijela zemlja, kad se i cega se imalo, imala je cijela zemlja.
Sad kad vidimo svu ovu bezvlast i nepravdu, kad moras biti kriminalac da bi se obogatio, moras imati debele veze da bi se zaposlio, dok drugi kupuje diplomu, dok djeca traze skupe mobitele i laptope, dok se otudjujemo jedni od drugih (nikada nismo bili povezaniji tehnologijom a tako daleko jedni drugima), dok nas zaebaju ptsp, depresija, anksioznost, stres, nije ni cudo sto se ljudi ubijaju.
S druge strane, daj covjeku sve, ni to ne valja. Uslijed nedostatka pravih problema pocinje zapadati u melanholiju i apatiju. Ili dolazi do drugog ekstrema kad o sebi imas nerealno visoko misljenje pa su ti svi i sve mizerni.
Nema dzaba izreka, kad ti je sve potaman stavi kamencic u cipelu.
Ono sto smo mi imali u Jugoslaviji je bilo jednovlasce i slijedjenje, uzdizanje i klanjanje jednom kultu licnosti kakva je bio sam Tito. Drzava jeste bila organizovanija, drzava jeste drugacije raspolagala kreditom nego sto to rade drzave danas. Ali ovo sto mi imamo danas je rezultat necega sto je zapocelo jos krajem 1970-ih godina, kada je Tito vec dobro zdravstveno oslabio. Cim je umro, vec godinu dana poslije se povecao broj prijavljenih i procesuiranih privrednih prekrsaja. Vec osamdesetih si imao isti sistem - debele veze da se zaposlis, kupovanje diploma (u banjaluckoj regiji se to radilo u Celincu i Kotor-Varosu), a kriminalne grupe su polako pocele da se organizuju sve vise i vise u zemlji. Ranije ih je sama Sluzba Drzavne Bezbjednosti slala sa falcovanim pasosima na Zapad gdje su oni za SDB odradjivali razne prljave poslove (primjerice ubistva) i time rijesili problem bezbjednosti drustva jedne drzave. No kada su finansije istih pocele presusivati - nema vise nicega.

Sjeverna Koreja je prilicno izolirana drzava i kao takva ne daje statisticke podatke samoubistava u javnost ili ako ih i daje - obicno su lazirani, sto je inace uobicajena praksa koja datira iz vremena komunizma i socijalizma u Evropi (primjerice ekonomija SSSR-a, broj oboljelih od AIDS-a u Rumuniji)

Wikipedija nije relevantan izvor informacija s tim da tamo svako moze uci i mijenjati tekst kako mu je volja.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Maja » 17 Oct 2019, 09:08

Rekla sam da su ljudi sretniji kad zive po nekim pravilima i kad su svi priblizno jednaki.
A to proizilazi iz religije i komunizma (koji ne podnose jedno drugo a po ovom pitanju su slicni). Zato postujem i jedno i drugo.
Demokratija je na prvu privlacna imamo prava imamo slobodu ali i budale, nacionalisti, fanatici i oportunisti imaju pravo i slobodu da zaseru. Znaci mac sa dvije ostrice.
Posmatraj forum kao drzavu :oo ako ja kao "vlast" pustim da svako pise i radi sta hoce, na kraju ispadne haos koji rezultira napustanjem foruma od strane veceg broja clanova jer im je klima na forumu neizdrziva.
Tako u drzavi imamo 3 vlasi koje vuku na svoje strane, dolazi do haosa i ljudi napustaju zemlju.

Red, pravila, kontrola. To ljudima treba.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Konsultant » 17 Oct 2019, 10:25

Maja wrote: 17 Oct 2019, 09:08 Rekla sam da su ljudi sretniji kad zive po nekim pravilima i kad su svi priblizno jednaki.
I kada nema medija da doljevalu kako je konstantno lose. Ljudi nesvjesno upijaju informacije. U mojoj okolini 5% max 10% osoba ne komentarise dnevne vijesti. Pocnes neku neobaveznu pricu... 3-4 recenica evo vidis kako je lose, ovi gore se ne dogovoraju. Dogovoreni oni, samo malo na drugaciji nacin koji obicnim osoba ne otvara mogucnosti.
Maja wrote: 17 Oct 2019, 09:08 Tako u drzavi imamo 3 vlasi koje vuku na svoje strane, dolazi do haosa i ljudi napustaju zemlju.
Ne vuku samo na svoje stranE vec na svoju stranU. Vise preovladavaju licni interesi.
Maja wrote: 17 Oct 2019, 09:08 Red, pravila, kontrola. To ljudima treba.
Nas mozak se mora necim baviti i to rijetko ko moze kontrolisati ono tipa necu mislit o tome. U podsvjesti mi itekako razmisljamo o svemu sto se desi. Jedno je cvrsta ruka, pa neces ovako onako.... i podizati sistem vrijednosti. Ima i druga strategija, 'ljeba i igara sto su Rimljani koristili. Zabavi narod nek se veseli nek mu se nesto desava. Sada se to manifestuje kao pitanje vjere i nacije.

Glede tema ovih sto dignu ruke na sebe, imaju oni sto jednostavno to moraju uraditi kao nesto im govori, a drugi trpaju u sebe i zapadnu u beznadje, sta sad kuda dalje.
Jos jedna stvar vezana za J. Koreju, imaju standard ok, samo jako je veliki pritisak na radnu snagu.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Socrates » 17 Oct 2019, 11:40

Maja wrote: 17 Oct 2019, 08:39 Ljudi trebaju nekog ili nesto da ih vodi. Bio to bog ili komunizam. Evo gore na spisku Juzna Koreja je deveta. Zasto nije Sjeverna.
I mi smo u Jugoslaviji bili prilicno jednaki. Kad se nije imalo, nije imala cijela zemlja, kad se i cega se imalo, imala je cijela zemlja.
Sad kad vidimo svu ovu bezvlast i nepravdu, kad moras biti kriminalac da bi se obogatio, moras imati debele veze da bi se zaposlio, dok drugi kupuje diplomu, dok djeca traze skupe mobitele i laptope, dok se otudjujemo jedni od drugih (nikada nismo bili povezaniji tehnologijom a tako daleko jedni drugima), dok nas zaebaju ptsp, depresija, anksioznost, stres, nije ni cudo sto se ljudi ubijaju.
S druge strane, daj covjeku sve, ni to ne valja. Uslijed nedostatka pravih problema pocinje zapadati u melanholiju i apatiju. Ili dolazi do drugog ekstrema kad o sebi imas nerealno visoko misljenje pa su ti svi i sve mizerni.
Nema dzaba izreka, kad ti je sve potaman stavi kamencic u cipelu.
Zaboravila si ti ovdje nekoliko stvari, ali neću sve nabrojati.

Kao što ommadawn napisa, zemlje poput Sjeverne Koreje nikad u potpunosti ne saradjuju sa međunarodnim organizacijama koje se bave ovakvim statistikama. Svaka dogma ima jedan primarni cilj, a to je da uvijek dokazuje svoju ispravnost. Ne interesuje njih ništa drugo. Tako da im nije u interesu izvještavati tacne brojeve međunarodnim organizacijama.

Dogme, u principu, nemaju vremena ni za brigu oko mentalnog zdravlja. A samoubistvo spada u taj domen. Tako da, naprimjer, tek kad se Kina mrvicu modernizirala mogli smo saznati kako su se oni "borili" sa mentalnim zdravljem u vrijeme Mao Ce Manijaka. Neki metodi nisu nimalo zaostajali za nacističkim metodama, naprotiv.

Drugo, čak i da je istina da se više Juznokorejaca ubija od Sjevernokorejaca, i ti na osnovu toga isključivo tvrdiš da je dogma bolja od demokratije, onda si zaboravila da u obzir uzmeš i druge parametre koji dovode do prerane smrti i u jednom i u drugom društvu. Recimo, koliko je ljudi hladnokrvno pobio sjevernokorejski rezim od zavrsetka rata, a koliko juznokorejski? Koliko je ljudi pomrlo zbog sjevernokorejskih agrarnih reformi i ostalih stupidnosti? E sad, kad imaš sve relevantne brojeve, donesi sud o oba društva.

O Jugoslaviji ću poslije, ako mi se bude dalo.
. . . . . . . . .

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: Šokantni slučajevi samoubistava uznemirili bh. javnost: Zašto se mladi ubijaju

Post by Ommadawn » 17 Oct 2019, 11:44

Maja wrote: 17 Oct 2019, 09:08 Rekla sam da su ljudi sretniji kad zive po nekim pravilima i kad su svi priblizno jednaki.
A to proizilazi iz religije i komunizma (koji ne podnose jedno drugo a po ovom pitanju su slicni). Zato postujem i jedno i drugo.
Demokratija je na prvu privlacna imamo prava imamo slobodu ali i budale, nacionalisti, fanatici i oportunisti imaju pravo i slobodu da zaseru. Znaci mac sa dvije ostrice.
Posmatraj forum kao drzavu :oo ako ja kao "vlast" pustim da svako pise i radi sta hoce, na kraju ispadne haos koji rezultira napustanjem foruma od strane veceg broja clanova jer im je klima na forumu neizdrziva.
Tako u drzavi imamo 3 vlasi koje vuku na svoje strane, dolazi do haosa i ljudi napustaju zemlju.

Red, pravila, kontrola. To ljudima treba.
Red pravilo i kontrolu postoji po Zakonu u BiH. Problem je sto niko to ne praktikuje, pogotovo ne oni koji isti zagovaraju. To smo imali u SFRJ do nekog perioda a danas nemamo.
Demokratija nije savrsen sistem, cak je i zagovornik iste, Winston Churchill rekao to, dodajuci da "ali mi bolji sistem nemamo". Pravo glasa ima svako i zavlada ona vecina koja ima iste ciljeve, da li nacionalisti, fanatici ili oportunisti, lijevi, desni, centralni, liberali...whatever. Imamo danas Poljsku koja je, kako sam cuo putem medija ovdje, predložila zakon gdje se daje kazna za onog ko bude predavao o seksu u skolama - sto je jako pogubno za jedno demokratsko i moderno uredjeno drustvo jedne drzave koja je ne bas tako davno osjetila teske posljedice jednovlasca (vanredno stanje Poljske proglaseno 1982 godine).
U demokratijama treba da su odredjena neka osnovna pravila sa kojima ce se manje-vise svi slagati i onda bilo ko da dodje na vlast, istih se mora pridrzavati.
Tako imas i na forumu. Ovdje su odredjena neka osnovna pravila i svoje misljenje moze iznijeti svako pod pravilom da isto ne vrijedja nikoga na osnovu vjere i nacije, zar ne?

Vratimo se temi samoubistva.
Sinoc sam putem drustvenog sajta upao i malko zescu diskusiju sa jednom prijateljicom koja tvrdi da je najvisi stepen samoubistva u Svedskoj. Ja sam trazio izvor iste tvrdnje i ona navodi Wikipediju, koju ja (i ne samo ja) ne smatram relevantnom da bi se uzela za ozbilju. Onda pocne postavljati neke opskurne sajtove i vjerodostojnost istih je sumnjiv da bi mogao da se uzme za ozbiljno.

Slazem se da je pritisak na omladinu danas veci jer su drugaciji trendovi. Svi bi da imaju iPhone, da voze BMW-a ili Audija, da putuju po egzoticnim destinacijama i kada to ne mogu da ostvare, javlja se depresija. Problem je sto ne vide da pored svega toga sto ljudi postavljaju na svoje drustvene mreze, niko ne postavlja nista lose. Mi ne mozemo znati kako se osjeca neko ko vozi novog Audija ili BMW-a.

Veliki problem u BiH je kultura koja uopste nije razvijena, pocev od likovne, muzicke pa do kinematografije. Nismo proizveli dobar film godinama. I ono malo kvalitetnih bendova sto imamo, za njih se vrlo malo zna dok skroz ne padnu pod zaborav i rasformiraju se.

Uzmimo to da imamo ideologiju (ti si eto navela komunizam, sto je ideologija ali ne znaci jednovlasce, sto je bio slucaj u istocnoj Evropi i SFRJ) i religiju gdje ce svi ljudi da prate isto. U prirodi covjeka to nije a socijalna psihologija nas uci da se vrlo lako damo pasti pod uticaj okoline ukoliko je pritisak iste jak a nasa izdrzljivost slaba (pogledaj na Youtube Zimbardov psiholoski eksperiment iz 60-ih, te pronadji Muzafer Sherifov eksperiment, u biti sociopsihologije) i kada se nadje neko ko ce povuci rucnu, rizikuje da masa bude protiv njega.

Ne postoji savrseno uredjeno drustvo. Ni teokratsko ni demokratsko ni jednovlasce.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

"Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by Mala_Mu » 17 Dec 2019, 13:52

Image
Obrazovno-rehabilitacioni fakultet u Zagrebu predstavio je danas rezultate opsežnog istraživanja koji su dobri pokazatelji šta se dešava s mladima, a podaci iz područja mentalnog zdravlja pokazuju da je stanje alarmantno.

U grupi od 30 srednjoškolaca dvoje koristi marihuanu jednom sedmično ili češće, a svaki treći pije jednom nedjeljno ili češće, neki su od osnovnih podataka koji ukazuju da češće korišćenje alkohola i marihune prate lošiji indikatori mentalnog zdravlja, izjavila je vođa projekta Miranda Novak.

Svaki četvrti ispitanik ima značajne simptome anksioznosti i stresa, a u razredu od 24 učenika, barem jedan navodi da je pokušao samoubistvo, kazala je ona i ocijenila stanje alarmantanim.

Sa druge strane, Novakova je dodala da što je veća samosvijest mladih manje je simptoma i rjeđe je konzumiranje alkohola i marihuane, prenijela je Hina.

Analiza podatka pokazala je da kvalitetnije porodično okruženje predviđa manje simptoma depresije, anksioznosti i stresa te bolje emotivne kompetencije i pozitivnije mentalno zdravlje mladih, rekla je Novakova i dodala da rezultati pokazuju da je ulaganje u porodično okruženje ujedno i osnaživanje mladih.

Što se tiče školskog okruženja, mladi koji su emotivno kompetentniji spremniji su da se angažuju oko školskih obveza te su predaniji školi.

Mladi koji su privrženiji školi iskazuju manje simptoma anksioznosti, dodala je ona.

Rezultati, takođe, pokazuju da je čak 39 odsto mladih jednom ili češće u posljednjih mjesec dana vidjelo vršnjačko zlostavljanje, a 18 odsto da su i sami doživjeli nasilje.

Što se tiče sredstava zavisnosti, 70 odsto ih je konzumiralo alkohol u zadnjih 30 dana, mladići češće od djevojaka.

Marihuanu je 14,7 odsto njih koristilo barem jednom u zadnjih 30 dana, a koriste i druga sredstava zavisnosti.

Petina ih je odlazila u sportske kladionice u zadnja tri mjeseca, a 12,4 odsto je igralo loto.

Oko 40 odsto anketiranih je u partnerskoj vezi, od koji 11,6 odsto navodi iskustvo fizičkog nasilja, koje češće prijavljuju mladići od djevojaka.

Što se tiče mentalnog zdravlja, vidljiv je visok nivo internalizacionih problema adolescenata. Tužno i bezvoljno tokom posljednje dvije sedmice osjećalo se 28 odsto mladih.

Oko 15 odsto mladih barem jednom u životu ozbiljno je razmišljalo o samoubistvu, devet odsto je izradilo plan samoubistva, a njih 4,4 odsto je pokušalo da poči samoubistvo.

Blizu trećine ispitanih govori o ozbiljnim simptomima anksioznosti i njih oko petina kaže da ima ozbiljne znake depresivne simptomatologije i stresa.

nezavisne.com

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55528
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5572 times
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by Duminjo » 17 Dec 2019, 13:58

Ovo za samoubistvo je kriticno.. Ostalo, kad će ako neće sada? 🙈

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by vrhbosnica » 17 Dec 2019, 16:01

razumijem ovaj alkohol, normala za srednjoskolce, svi smo to radili..pa i ovo dvoje sto joint pripale...
al me cudi samo ovo za samoubistva.. znaci od nas 30 u razredu njih je 4-5 ozbiljno razmisljalo o samoubistu?' :sok :sok
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by Iskra » 17 Dec 2019, 16:07

vrhbosnica wrote: 17 Dec 2019, 16:01 razumijem ovaj alkohol, normala za srednjoskolce, svi smo to radili..pa i ovo dvoje sto joint pripale...
al me cudi samo ovo za samoubistva.. znaci od nas 30 u razredu njih je 4-5 ozbiljno razmisljalo o samoubistu?' :sok :sok
To je baš veliki procenat. Baš. :hm
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by vrhbosnica » 17 Dec 2019, 16:15

Iskra wrote: 17 Dec 2019, 16:07
vrhbosnica wrote: 17 Dec 2019, 16:01 razumijem ovaj alkohol, normala za srednjoskolce, svi smo to radili..pa i ovo dvoje sto joint pripale...
al me cudi samo ovo za samoubistva.. znaci od nas 30 u razredu njih je 4-5 ozbiljno razmisljalo o samoubistu?' :sok :sok
To je baš veliki procenat. Baš. :hm
:cudi ne znam... ja sam prije 15god isla u gimnaziju. mozda je tada stanje bilo drugacije..
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by Čupava » 17 Dec 2019, 16:16

Država je glavni i odgovorni krivac za sve... mladi faktički bez budućnosti... žalosno ali istinito...
.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by Socrates » 17 Dec 2019, 16:18

Da stavimo to u neki okvir, to je negdje otprilike prosjek i zapadnih zemalja. A ima i gorih zemalja. Inače, kad se dodje do fakulteta, statistika kaže oko 20% studenata imalo je takve misli.

Mislim i da je ozbiljno razmišljanje o samoubistvu u tim godinama nešto izraženije kod djevojaka.
. . . . . . . . .

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42169
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13789 times
Been thanked: 12340 times
Status: Online

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by Masamune » 21 Dec 2019, 05:46

Kako koja generacija dolazi imam osjećaj da su djeca sve više emocionalno nestabilnija i osjetljivija. Možda je samo do mene...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3615 times
Status: Offline

Re: "Stanje mentalnog zdravlja mladih alarmantno"

Post by srculence7 » 21 Dec 2019, 09:16

Kod nas postoji Centar Srce u Novom Sadu volonterska, NVO koja se bavi pružanjem emotivne podrške osobama u krizi i prevencijom samoubistva od '91.godine.
Osnovan je 1991. godine na inicijativu grupe profesora sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, kao Savetovalište za psihološku pomoć učesnicima rata. Iako su usluge Centra prvobitno bile namenjene žrtvama rata, ustanovljeno je da potrebu za psihološkom pomoći u velikoj meri imaju «obični» građani koji nisu bili direktno ugroženi ratom. Ukoliko se uzme u obzir činjenica da je decenijama visoka stopa samoubistva koja karekteriše Vojvodinu početkom devedesetih doživljavala svoje najveće vrednosti, jasno je da je postojala potreba da se aktivnosti Centra preusmere sa jedne rizične grupe na potrebe celokupnog društva pod rizikom.

Misija Centra se sastoji u emotivnoj podršci osobama u krizi i prevenciji samoubistva putem telefona i e-mail-a. Postoji nastojanje da se produži radno vreme na 24h i da se steknu uslovi za pružanje podrške »licem u lice« (»face to face«) kako bi bili što dostupniji osobama kojima je pomoć Centra potrebna.

Vizija Centra je društvo u kojem:

- manje ljudi oduzima sebi život

- ljudi mogu da istraže sopstvena osećanja

- ljudi mogu da priznaju i poštuju osećanja drugih.

Vrednosti – suštinska uverenja koja čine osnovu rada Centra:

· važno je imati mogućnost za istraživanje teških osećanja

· slušanje u poverenju i prihvatanje bez predrasuda mogu ublažiti ljudsku nesreću i osećanja koja vode do samoubistva

· svako ima pravo da donosi suštinske odluke o sopstvenom životu, uključujući i odluku da izvrši samoubistvo

Bitna karakteristika pristupa koji koristi u kontaktu sa korisnicima je nedirektivnost, a osnovna tehnika koja se koristi je aktivno slušanje.

To podrazumeva prihvatanje sagovornika u potpunosti, bez predrasuda, i pružanje atmosfere koja mu omogućuje da istražuje svoja osećanja i otvoreno priča o njima. Pri tome se sagovornicima ne daju nikakvi saveti, moralni sudovi ili uteha da će ono što ih muči proći. Razgovor vođen na ovaj način neće dovesti do rešavanja aktuelnih životnih problema i dilema, ali može dovesti do emotivne rasterećenosti i do toga da se lakše prebrodi dati trenutak, a u najboljem slučaju, može dovesti do posmatranja datog problema iz drugog ugla što otvara mogućnost javljanja novih ideja koje mogu doprineti njegovom prevazilaženju.

Povelja koju je Centar prihvatio učlanivši se u mrežu Befrienders Worldwide zapravo odražava principe kojih se pridržava u svom radu:

1. Centar pruža emotivnu podršku osobama u krizi ili neposrednoj opasnosti da oduzmu sebi život.
2. Volonteri u Centru se trude da ublaže ljudsku nesreću, usamljenost, očaj i depresiju.
3. Osoba koja pozove zadržava slobodu da donosi svoje odluke uključujući i odluku da oduzme sebi život.

4. Činjenica da je osoba zatražila pomoć kao i sadržaj razgovora su strogo poverljivi unutar Centra.
5. Volontere koji pružaju podršku podržavaju drugi iskusni volonteri uz konsultaciju profesionalca.
6. Osoba koja zove može biti upućena na pomoć drugih institiucija iz oblasti medicine, socijalne i materijalne pomoći.

7. Volonterima je zabranjeno da nameću svoja lična ubedjenja ili da utiču na osobe koje zovu u pogledu politike, filozofije ili religije.

Daću objašnjenje samo zašto je veći procenat samoubistava u miru nego u ratu. Zato što se agresivnost, bes, sve ono što čoveka muči u ratu ispoljava prema drugima, dok je ovako uglavnom okrenuta ka sebi.
Mada ogradiću se i povodom toga da ima i dosta slučajeva kad se neko pre samoubistva, odluči i na ubistvo.
Dobro je da postoji više ovakvih NVO i da ljudi budu informisani gde se mogu obratiti za pomoć.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests