Bog ti pomog'o

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Biste li se izložili opasnosti da spasite drugoga?

Da
7
78%
Ne
2
22%
 
Total votes: 9

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Iskra » 23 Feb 2020, 10:52

spacebound wrote: 23 Feb 2020, 10:48
Iskra wrote: 23 Feb 2020, 10:44 Prilikom stresnih situacija u organizmu se dešava prava "oluja". Srce počne ubrzano da kuca, adrenalin se pojačano luci, krv se pojačano pumpa u velike misicne skupine, i na taj način tijelo dobiva max snagu i energiju.

Neko tu energiju usmjeri u bijeg a neko u borbu. Ne možemo znati kako ćemo reagirati u takvoj situaciji dok se ne nadjemo u njoj
Gledala sam nekad dokumentarac o cudesnim prezivljvanjima.Bas mi se urezala u glavu situacija, covjeka priklijestila stijena, i s navalom adrenalina uspio je da je odgurne sa sebe.Izracunali su da mu je za to bila potrebna 40 puta veca snaga nego sto prosjecan covjek ima :sok

Adrenalin i kortizol su atomsko gorivo.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Socrates » 23 Feb 2020, 11:10

Niste vi to nikako dobro rastabirili.

Čovjek može sebe izlagati opasnosti i da ne spašava tuđe živote, i sasvim sigurno sam to dosta puta u životu uradio da znam kako bi se ponašao u adrenalinskoj situaciji. Eto, recimo, prošao sam ilegalni Inca Trail. Da ne idem u detalje, samo luđaci to svjesno izaberu. Skočio sam i četiri puta bungee :thank A prosao sam kurs i za vatrogasca volontera, gdje se radi na ovakvim stvarima.

Anyway, nije to poenta. Nije poenta ni u humanosti, već sam napisao da nisam preveliki ni humanista, ne bi bio ni dobar otac (vidi primjer na prvoj stranici), itd.

Poenta je u vulgarnosti smrti drugih ljudi. To mi je nepodnošljivo. I ne, nisu ljudi vulgarni nego je njihova smrt vulgarna. Nisam ja imao previše kontakta sa smrću, ali smrt koja me jeste rano pogodila je smrt mog tetka u ratu, i čak tada kao dijete sam razmisljao o tome da sam ja trebao otići umjesto njega jer je on bio fuckin' Superman, a ja ne znam još ni plivati kako treba.

Kako su godine proticale, razmišljao sam dosta o porazavajucoj vulgarnosti smrti drugih ljudi.

Dok ja za sebe uopste i ne vjerujem da sam smrtan. Što me ne bi, izmedju ostalog, učinilo ni dobrim borcem Armije BIH. Zagin'o bih prvi k'o neki stupidni komunistički narodni heroj.
. . . . . . . . .

User avatar
Dunjaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2977
Joined: 13 Feb 2020, 15:01
Has thanked: 387 times
Been thanked: 959 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Dunjaa » 23 Feb 2020, 11:30

Oblak wrote: 23 Feb 2020, 09:48 Hoćeš da kažeš da si mi ti bolja?
Kakvi ja. Ja sam već počela u dzenaza fond da uplaćujem.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Vjetar » 23 Feb 2020, 11:50

Socrates wrote: 23 Feb 2020, 11:10 Zagin'o bih prvi k'o neki stupidni komunistički narodni heroj.
:D. Me too

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Dorian » 23 Feb 2020, 12:21

Rat. Ide komšinica sa kćerkicom kojoj je, mislim, tada bilo 4 godine. Sa strane zgrade pada granata. Komšinica zaliježe i koji sekund poslije viče "Gdje mie je dijete". Ni jednoj nije ništa bilo.

I onda skontam, Kada imaš djelić sekunde vremena da "razmisliš", žrtvuješ se za djjete ili možda i za nekoga drugog. Ali kada nemaš ni djelić sekunde da ti "civilizacija" preuzme kontrolu nad atavističkim, malim, mozgom, kada djeluješ instinktivno, nagon za preživljavanjem pobjeđuje "civilizaciju" i nagonski spasavaš sebe.

Žrtvovanje za nekoga ili nešto nije urođeni, prirodni, instinkt nego odluka koju doneseš kada imaš vremena da je doneseš.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Dorian » 23 Feb 2020, 12:24

ElTriconi wrote: 23 Feb 2020, 10:15 Izlaganje sebe opasnosti radi nekog drugog, eventualna smrt nastala iz tog nije nista drugo nego samoubistvo.
Prije bih poginuo u pokušaju da na primjer nekoga spasimkada neko treći hoće da ga ubije nego da kažem "Ubijte mene umjesto..."

Nisam sklon žrtvovanju. Neko će stradati a neko preživjeti. Zašto taj preživjeli ne bih bio ja? Što sam ja to gori od onoga za koga bih se žrtvovao?

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Nice try » 23 Feb 2020, 17:36

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Šta bismo bez takvih ljudina :p
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Bog ti pomog'o

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2020, 17:40

Nice try wrote: 23 Feb 2020, 17:36
Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 10:12 Izgleda da sam samo ja glasao protiv pomaganja, a glasao sam jer sam znao, da ću biti jedini, pošto će se svi izjasniti kao altruisti i pošteni pronalazači tuđih novčanika i sl.
Šta bismo bez takvih ljudina :p

Štaš pomagat, nisi luda?
Jel vidiš kako se to sve pretvori u patetiku, na kraju?
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Nice try » 23 Feb 2020, 17:42

Krokodil Behko wrote: 23 Feb 2020, 17:40
Nice try wrote: 23 Feb 2020, 17:36

Šta bismo bez takvih ljudina :p

Štaš pomagat, nisi luda?
Jel vidiš kako se to sve pretvori u patetiku, na kraju?
Pa i ne bih.
Odoh sad da glasam, da nisi usamljen :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Nice try » 23 Feb 2020, 17:45

Dorian wrote: 23 Feb 2020, 12:21 Rat. Ide komšinica sa kćerkicom kojoj je, mislim, tada bilo 4 godine. Sa strane zgrade pada granata. Komšinica zaliježe i koji sekund poslije viče "Gdje mie je dijete". Ni jednoj nije ništa bilo.

I onda skontam, Kada imaš djelić sekunde vremena da "razmisliš", žrtvuješ se za djjete ili možda i za nekoga drugog. Ali kada nemaš ni djelić sekunde da ti "civilizacija" preuzme kontrolu nad atavističkim, malim, mozgom, kada djeluješ instinktivno, nagon za preživljavanjem pobjeđuje "civilizaciju" i nagonski spasavaš sebe.

Žrtvovanje za nekoga ili nešto nije urođeni, prirodni, instinkt nego odluka koju doneseš kada imaš vremena da je doneseš.
Na tom jednom primjeru kojem si svjedočio ne možeš sagraditi tvrdnju iznesenu u zadnjem dijelu posta.
Možda ju je udar srušio, nije imala vremena, niti je fizički bilo moguće da zaštiti dijete.
Mislim da je kod majki to malo drugačije posloženo.
Ne mislim samo na ljudsku vrstu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by insomnia » 23 Feb 2020, 17:47

A oceve ko jebe jel de
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Vjetar » 23 Feb 2020, 17:50

Nice try wrote: 23 Feb 2020, 17:45
Dorian wrote: 23 Feb 2020, 12:21 Rat. Ide komšinica sa kćerkicom kojoj je, mislim, tada bilo 4 godine. Sa strane zgrade pada granata. Komšinica zaliježe i koji sekund poslije viče "Gdje mie je dijete". Ni jednoj nije ništa bilo.

I onda skontam, Kada imaš djelić sekunde vremena da "razmisliš", žrtvuješ se za djjete ili možda i za nekoga drugog. Ali kada nemaš ni djelić sekunde da ti "civilizacija" preuzme kontrolu nad atavističkim, malim, mozgom, kada djeluješ instinktivno, nagon za preživljavanjem pobjeđuje "civilizaciju" i nagonski spasavaš sebe.

Žrtvovanje za nekoga ili nešto nije urođeni, prirodni, instinkt nego odluka koju doneseš kada imaš vremena da je doneseš.
Na tom jednom primjeru kojem si svjedočio ne možeš sagraditi tvrdnju iznesenu u zadnjem dijelu posta.
Možda ju je udar srušio, nije imala vremena, niti je fizički bilo moguće da zaštiti dijete.
Mislim da je kod majki to malo drugačije posloženo.
Ne mislim samo na ljudsku vrstu.
Pa nije baš, mnoge životinje će jednostavno pobjeći i ostaviti mladunče u slučaju opasnosti. Mislim na ove prave životinje (tipa antilope, a ne nekog crva).

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Nice try » 23 Feb 2020, 17:53

Vjerojatno je u pitanju različito reagovanje u slučaju opasnosti, neko je pisao na temi.
Znam, svjesna sam da ima raznih vrsta.
Pretjerala sam, ali i ne kajem se :p
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Nice try » 23 Feb 2020, 17:54

insomnia wrote: 23 Feb 2020, 17:47 A oceve ko jebe jel de
Pa eto, piši :D
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Bog ti pomog'o

Post by Dorian » 23 Feb 2020, 18:19

Nice try wrote: 23 Feb 2020, 17:45
Dorian wrote: 23 Feb 2020, 12:21 Rat. Ide komšinica sa kćerkicom kojoj je, mislim, tada bilo 4 godine. Sa strane zgrade pada granata. Komšinica zaliježe i koji sekund poslije viče "Gdje mie je dijete". Ni jednoj nije ništa bilo.

I onda skontam, Kada imaš djelić sekunde vremena da "razmisliš", žrtvuješ se za djjete ili možda i za nekoga drugog. Ali kada nemaš ni djelić sekunde da ti "civilizacija" preuzme kontrolu nad atavističkim, malim, mozgom, kada djeluješ instinktivno, nagon za preživljavanjem pobjeđuje "civilizaciju" i nagonski spasavaš sebe.

Žrtvovanje za nekoga ili nešto nije urođeni, prirodni, instinkt nego odluka koju doneseš kada imaš vremena da je doneseš.
Na tom jednom primjeru kojem si svjedočio ne možeš sagraditi tvrdnju iznesenu u zadnjem dijelu posta.
Možda ju je udar srušio, nije imala vremena, niti je fizički bilo moguće da zaštiti dijete.
Mislim da je kod majki to malo drugačije posloženo.
Ne mislim samo na ljudsku vrstu.
Nije je udar srušio, bio sam na 5 metara od njih.

Jedino šta smo mi mogli iskusiti je zvuk eksplozije, nikakvu drugu posljedicu nismo mogli imati.

Ali, neću se nadmudrivati, imaš pravo na svoje mišljenje kao i ja na svoje.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests