Bosanci

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53841
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 15204 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by HAVANA » 01 Dec 2020, 00:30

Ja sam Bosanac ali sam i Belgijanac. Fufe je Nijemac a Fuddo je Amerikanac. A svi smo Bosanci. :bih Ovo drugo me ne zanima. :pusi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by MorningStar » 01 Dec 2020, 00:30

Eo jedna za fufeta naseg :oo :oo

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by jelena... » 01 Dec 2020, 00:31

O preciznosti odgovora, kome je do njih stalo, trebalo je misliti prije nego što su formulisana pitanja na onom nesretnom listiću.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11835
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2928 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Naseef Mushroom » 01 Dec 2020, 00:42

MorningStar wrote: 01 Dec 2020, 00:22
Naseef Mushroom wrote: 01 Dec 2020, 00:19
Da me pogrešno ne shvatiš, ne odnosi se ovo na tebe, ne znam ni ko si ni zašto se izjasnjavaš kako se izjašnjavaš, samo sam te citirao jer si se dotakao teme, vezano je za osobe koji su se izjasnili Bosancima na Popisu 2013

Što se tiče Bosanaca ali onih koji su se izjasnili na popisu kao Ostali, koji su danas manjine i nemaju određena prava,
oni koji su na Popisu Bosanci/Ostali jer su iz miješovitih brakova, Jevreji, Romi, Albanci, Turci, Poljaci itd. za takve gradane ove države treba se uvijek boriti da budu ravnopravni i imaju svoja prava.
Ali što se tiče onih koji su se izjasnili Bosancima a ustvari su Bošnjaci i dolaze iz bošnjačkih familija a izjasnili su se Bosancima ili Štrumpfovima, Jedi vitezovima, Eskimima itd. iz nekog inata i danas kukaju kako su ugroženi ti su zaslužili da budu autsajderi u društvu.

Zna se ko su Ostali u jednoj državi i imati namjeru njihova prava ugroziti je fašistički ali ne treba imati sažaljenja sa Bošnjacima koji su se zahebavali sa popisom stanovništva samo 20 godina od kad je radovan karadžić prijetio da će taj isti narod nestati ili u najboljem slučaju biti samo 5-10% i izjasnili se Bosancima.
Sve ok, samo ne slazem se da prema nekome ne treba imati sazaljenja jer je odabrao da se izjasni po nacionalnoj (Bosanskoj odrednici) a ne po etnickoj...

O i ne pripadam ja tim ja sam jos veca manjina :oo :tito (PS da ne bude greske i roditelji su se isto kao i ja izjasnjavali - dakle punokrvni :ooo )
Ok shvatio sam :)
Možda sam se sa sažaljenjem pogrešno izrazio, više sam mislio da se ne treba za takve boriti za njihova prava jer za razliku od stvarnih manjina u BiH oni su se dobrovoljno odlučili da budu ugroženi.
Šta sam primjetio kod mnogih što su se Bosancima na Popisu 2013 izjasnili, uglavnom su to Jugonostalgičari koji pamte kada je BiH bila i srpska i hrvatska i muslimanska. Znači oni veći problem imaju sa tim da se zovu Bošnjaci nego da ih zovu Muslimanima iako su mnogi ateisti, komuniste ili vjernici dvaput u godini. Oni imaju veći problem da žive u BiH gdje su Bošnjaci i time su po imenu ravnopravni sa drugim narodima nego sa onim periodom gdje su ih svrstavali kao Ostale ili kao Srbe ili Hrvate.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Hurija » 01 Dec 2020, 01:04

Fufe wrote: 30 Nov 2020, 22:31
SociologBosmal wrote: 09 Sep 2020, 20:01 Sandzaklije nikad ne mogu biti Bosanci, u svakom smislu.

Zanimljivo je to, kad neko dodje s strane i bude odredjeno u vrijeme u Sarajevu, uglavnom skonta.
Zašto velikim slovom? bosanac je geografska odrednica.
Doduše ima i konj tj sorta konja. :)
Dobrih ovih tema iskopam iz naftalina .

Ima i konj "marke" Dorat Fufoo.



:D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Taare » 01 Dec 2020, 01:30

MorningStar wrote: 01 Dec 2020, 00:30 Eo jedna za fufeta naseg :oo :oo
Bgmi fufe nije nijemac, a među rijetkima je koji je odbio(da, bukvalno odbio) njemačko državljanstvo.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Taare » 01 Dec 2020, 01:45

Kako dodik fino kaže da ga vrijeđa kad mu kažu da je bosanski srbin.
Što li je to tako?
Zato što dodo kao srpski nacionalista negira državu bosnu i hercegovinu.
Za njega drina nije granica.
To je čak izjavio i na svjetskoj bini.

Pitam se, znaju li naši plićaci šta bi se desilo da se bošnjaci izjasne kao bosanci?
Jesu li ikada bacili pogled na ustav?
Nešto ne vjerujem.


Evo šta o ovoj podvali "bosanac" kaže filipović.

Najzad, dolazimo do srži cijelog ovog pitanja, a to je pitanje ko je i u kakvu svrhu izmislio, konstruirao i lansirao, te ko podržava u javnom diskursu i na razne, čak i mimikrijske načine, ovu lažnu i veoma opasnu dilemu između bosanstva i bošnjaštva koja može da nas vrati za stotinu godina unazad, tj. na novi početak borbe za naš nacionalni identitet.

Prije svega, treba imati na umu da ovaj sadašnji pokušaj vraćanja našeg historijskog razvoja za kojih stotinjak, ili barem za četrdeset i više godina unazad, zasigurno nije nimalo slučajna i izolirana pojava i nije nešto što ne bi bilo dio šire strategije rehabilitacije i obnove nekih historijski prevaziđenih i duboko kompromitiranih ideologija, politika i političkih pokreta. Svi smo mi svjedoci da se danas ulažu veliki ne samo historiografski, ideološki, politički, kulturološki, pa čak i sudski napori u rehabilitaciju ustaškog i četničkog pokreta i njihovih ideologija i politika. Sve se to čini na fonu navodne borbe protiv komunizma i navodnog muslimanskog fašizma, mada je komunizam davno sišao sa historijske scene, a muslimani nikada nisu razvili nikakav pokret koji bi se bazirao na ideji rasne ili nacionalne netrpeljivosti i isključenja pripadnika drugih naroda, vjera, kultura i uvjerenja iz života društva, ali u suštini takvih napora i nije borba protiv komunizma ili fašizma, nego obnova osnovnih stavova i politika takvih pokreta u jednom drugom vidu. Kad se radi o našoj zemlji i našem bošnjačkom narodu takva politika ima za cilj da sačuva i osnaži rezultate fašističke akcije na razbijanju naše države i uništenju našeg bošnjačkog naroda, jer je to osnovni i, nažalost, još uvijek i jedini živi fašizam na našem životnom prostoru i u našoj regiji. Radi se o političkom konceptu u čijoj je srži stav da bošnjačka nacija ne postoji i ne smije postojati, da je ona glavna prepreka ostvarenju navodnih legitimnih ciljeva srpske i hrvatske nacije i stvaranja modernog Balkana koji će svojim odnosom definirati Srbi i Hrvati koji su svojim svađama bili glavni uzrok najvećih tragedija na ovim prostorima i da, shodno tome, Bosna i Hercegovina nema nacionalnu i historijsku supstanciju svog opstanka kao država, jer u njoj žive Srbi i Hrvati koji, kako je rekao jedan hrvatski političar, imaju milenijsku težnju sjedinjenja sa svojom maticom Hrvatskom, dok o srpskoj težnji da ostvare san o srpskoj Bosni i Hercegovini ne treba trošiti riječi, jer je ona na mnoge načine pokazana i dokazana kao smrtonosna ideja i politika i za Bosnu i Hercegovinu i za Bošnjake, te da nakon svega preostaje samo jedna unutarnje podijeljena, nehomogena i nesupstancijalna ljudska grupa koja nema historijsku dimenziju postojanja, jer nije stvorila ništa značajno u historiji, kako to stalno već stotinu godina ponavljaju mnogi, pa i najveći srpski i hrvatski političari, literati i ideolozi. Nažalost, opet se moram tako izraziti, čak i neki muslimanski, nikako bošnjački, pseudonaučnici i politički službenici navedenih politika, kako se može vidjeti, opet i nanovo su angažirani na obnovi i realizaciji tih ideja i politika. Oni su duboko zabrinuti za građansku budućnost naše države ukoliko mi budemo nacionalno identificirali sebe i svoje postojanje vezali za nacionalno ime. Pored očitog defetizma takvih mišljenja, vidi se u njima i laž ili neznanje, svejedno, jer je apsolutno netačno da je bilo koja nacionalna identifikacija u bilo kojoj mjeri i na bilo kakav način suprotna odnosima građanskog društva. Naprotiv, cijela historija Europe govori o tome da je upravo nacionalna konstitucija bitni uvjet nastanka i funkcioniranja građanskog društva u formi nacionalne države. Ali, tu se ne radi o istini i iskustvima novije historije nego o narudžbi koja ima zadatak da nas vrati nanovo u situaciju da se borimo za ono zašta smo dali ogromne žrtve i što smo izborili u sukobu sa novim nacional fašizmima, kako onim srpskim tako i hrvatskim, koji se sada javljaju u mimikrijskoj formi brige za građansku budućnost naše države. Jedni to rade pod vidom nauke, a drugi u okviru političkog pragmatizma i službe onima koji su ih angažirali na tom poslu. Sve je to jasno kao dan i sve maske spadaju i danas, kao što su spadale i u prošlosti. Maske u uvijek maske ma kako se mijenjale i prilagođavale vremenu.

http://www.islamska-zajednica.hr/popis- ... noj-dilemi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42792
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Masamune » 01 Dec 2020, 07:38

To što Filipović govori i sva takva i slična retorika je samo još jedan od mnogobrojnih razloga zbog kojih ljudi napuštaju BiH.

Njega je pregazilo vrijeme kad ikad.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Taare » 01 Dec 2020, 12:33

MarlboroGold wrote: 01 Dec 2020, 07:38 zbog kojih ljudi napuštaju BiH.
Putuuuuj, igumane :mah
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42792
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Masamune » 01 Dec 2020, 12:38

Što ću putovati. Ti pobjegao pa kenjaš iz uređene zemlje da ovdje status quo treba održati. Ne planiram napuštati BiH.

Jednog dana će ljudi shvatiti koliko je ovakav Ustav podvala, a ne Bosanci. I samom Filipoviću je bolje da više ne otvara usta.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26704
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14756 times
Been thanked: 3941 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Veca » 01 Dec 2020, 12:42

...sve ja ovo Filipovica razumijem, ustvari bili smo primorani to uraditi ako smo htjeli da BiH-a opstane- meni to nije problem-problem je meni kad mi netko zabranjuje ili me sazalijeva, kad se autiram kao Bosanka i to napisem velikim slovom! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26704
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14756 times
Been thanked: 3941 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Veca » 01 Dec 2020, 12:44

MarlboroGold wrote: 01 Dec 2020, 12:38 Što ću putovati. Ti pobjegao pa kenjaš iz uređene zemlje da ovdje status quo treba održati. Ne planiram napuštati BiH.

Jednog dana će ljudi shvatiti koliko je ovakav Ustav podvala, a ne Bosanci. I samom Filipoviću je bolje da više ne otvara usta.

...pa i ne moze vise usta otvoriti, rahmetli je :haha ...lako bi nama bilo da smo svi Bosanci, ali sta cemo brale sa Srbima i Hrvatima?
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Taare » 01 Dec 2020, 13:04

MarlboroGold wrote: 01 Dec 2020, 12:38 Što ću putovati.
Jedan manje od onih koji bi rasturali državu.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42792
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Offline

Re: Bosanci

Post by Masamune » 01 Dec 2020, 13:04

Veca wrote: 01 Dec 2020, 12:44
MarlboroGold wrote: 01 Dec 2020, 12:38 Što ću putovati. Ti pobjegao pa kenjaš iz uređene zemlje da ovdje status quo treba održati. Ne planiram napuštati BiH.

Jednog dana će ljudi shvatiti koliko je ovakav Ustav podvala, a ne Bosanci. I samom Filipoviću je bolje da više ne otvara usta.

...pa i ne moze vise usta otvoriti, rahmetli je :haha ...lako bi nama bilo da smo svi Bosanci, ali sta cemo brale sa Srbima i Hrvatima?
Dobro si jbt... majke mi sam smetnuo s uma da je umro početkom godine.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests