Podstanari

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Podstanari

Post by Maja » 11 Dec 2011, 03:17

Na ovu temu bi se mogli pisati romani.
A nikad mi nije palo na pamet da je otvorim.
I danas čujem nešto nevjerovatno!!!

Cura mi priča kako je njena komšinica srednjih godina izdala kuću jednom liku koji, kako kaže, hoće u svaku boju.
Naravno, ispočetka nisu znali za to, ali ubrzo su shvatili s kim imaju posla. Kiriju nije plaćao i kad je gazda došao da naplati morao je gaziti kroz pseći izmet po avliji. Na pitanje šta je to, podstanar je rekao da ima kera i da mu nije za njega rekao na početku jer je znao da mu ne bi izdao kuću. Hajde...nema veze... Poslije nekog vremena podstanar je došao kod gazde i dao mu 600 KM što je mali djelić novca kojeg je dugovao. Poslije par dana lik je došao na vrata i pitao bi li mu vratili 200 KM jer nema para. I oni mu vrate. U međuvremenu gazda se razboli, završi u bolnici i žena ostane sama. Podstanar opet dolazi na vrata i traži još 200KM. Znajući o kakvoj osobi se radi, žena mu opet daje pare, jer je vjerovatno strahovala da joj nešto ne uradi.
Poslije nekog vremena lik OPET dolazi i traži preostalih 200KM koje mu gazdarica nije dala uz objašnjenje da su ih potrošili.

Možete li zamisliti da dođete u takvu situaciju? S jedne strane žena se možda boji da joj lik nešto ne uradi, ipak je sama i nezaštićena. S druge... je li pametno u takvoj situaciji pozvati policiju? Kakva nam je situacija podstanar bi mogao samo otići i sav dug bi gazde mogle da zaborave. Upravo to im se jednom i desilo. Čovjek je ostavio duga za struju 3 000 KM kojeg su oni platili.

Jeste li ikada živjeli kao podstanar ili ste možda izdavali nekome prostorije?
Nije to lako ljudi moji...
Samim tim što je neko podstanar možeš zaključiti da nema novca, ali zar je lako i gazdama čija se imovina haba i ostaju dugovi. Je li lako otići kod podstanara i tražiti svoj novac.

Iznajmljivati nenamještene prostorije ili?
Inzistirati da podstanari plate unaprijed?
Kako se neugodne situacije mogu izbjeći?

U Mostaru na svakom ćošku ima tih oglasa kako se izdaje soba dvijema studenticama. Koliko vidim, ljudi više vjeruju djevojkama, ali nisu djevojke kao što su nekad bile. Kad je moja komšinica ušla u stan gdje su 4 mjeseca živjele studentice, između ostalog peksinluka, našla je trule salvete.

Naravno, ima tu bezobraznih i gazda koji podstanarima prate svaki korak.

Mnogi koji imaju neki keš kupe stan kako bi ga iznajmljivali i za 15-ak godina ga otplatili na račun kirija. Ali koliko je to pametna ideja?

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Konsultant » 11 Dec 2011, 08:01

Iznajmljivati nenamještene prostorije ili?
Moze i to. Bitno je naci cestitu osobu s druge strane. Cesto je u oglasima bilo "izdajem stan samo strancima" jer oni placaju bolje i redovno.
Mozda je bolje iznajmljivati poslovni prostor, ako ga imas. Cijena je puno skuplja, a nista od namjestaja i ostalih sitnica ne ulazi u izdavanje.
Inzistirati da podstanari plate unaprijed?
Sve zavisi od ugovora. Obicno je pravilo platiti najamninu do 15. u mjesecu za taj mjesec sve preko... mozda plafon do sljedeceg 15. u mjesecu nakon toga nema tolerancije osim moooozda u vandrednim situacijama. Posao je posao i ne vidim sto bi se neko trebao tolerisati.
Kako se neugodne situacije mogu izbjeći?
Prema danasnjem vaktu, neophodno je imati vise informacija o drugih strani, a najbolje je preko poznanika nekog naci. Vjerovatnoca da ce neko iz oglasa doci cistit je dosta manja. Najvaznija stvar u svemu tome je napraviti ugovor. S jedne strane si pravno zasticen sa druge situacija je onda dosta izbiljnije i druga strana ce se odnositi malo drugacije. Cijena poreza (cini mi se 10-15%) se uracuna onome koji ce koristiti prostorije.

Jeste li ikada živjeli kao podstanar ili ste možda izdavali nekome prostorije?
Da. Obje varijante. Najbolje imati svoje, a kad si podstanar onda se prema svemu odnosis kao prema svom. Kad izdajes nekom gledas da mu ne smetas i da dobijes ono dogovoreno. Cesto ljudi zaboravljaju dogovoriti se oko nekih detalja ko snosi troskove odrzavanja i slicne stvari. Za to postoje ugovori, clanovi kojima se to regulise, a koje je vec neko napisao-po mogucnosti osoba koja se razumije u pravo.
Mnogi koji imaju neki keš kupe stan kako bi ga iznajmljivali i za 15-ak godina ga otplatili na račun kirija. Ali koliko je to pametna ideja?
Nije bas dobra racunica. Nenamjesten stan se moze izdavati za nekih 300-400 KM i to je plafon. Realno cijena mu je 200-300KM. Rata za takav stan je min 400-500 KM. Nema racunice osim ako svjesno ne mislis 100-200 KM od sebe dodavati pa nakon 10-15 godina imati stan ili ga negdje na pola prodati kad recimo skoce cijene. Ako imas prazan stan i jos nesto stvari viska onda ga je najbolje izdavati jer je bolje tako nego ga nikako ne koristiti iz dosta razloga.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Krokodil Behko » 11 Dec 2011, 10:11

Nekih tri mjeseca otprilike bio sam podstanar.
Proljece i pocetak ljeta 1996.godine u Tuzli. Tik iznad stadiona.
Nije bio veliki smjestaj,jer sam bio sam ali je nesto,bio namjesten. Uglavnom,za to doba,
pristojnih 100 maraka sam odvajao. Imao sam poseban ulaz iz neke prostorije koja je
bila nesto,kao hodnik i tu je blo i kupatilo. Nije mi bilo problem placati,jer u to doba,svi su mi bili vani i nije bilo nekih financijskih problema. Ljudi su bili ugodni i nisu mi odredjivali,nikakva pravila. Oni su zivjeli na spratu. Stariji bracni par,bio je u pitanju. Pio kafu sa njima i igrao sah i to uvijek,na njihov poziv. Valjda im je bilo dosadno. Jedva zivu glavu izvukohjer su se poceli zanositi pomislju,da im budem zet. Medjutim,moja sudbina,nije bila na tom mjestu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Maja » 11 Dec 2011, 10:52

a kad si podstanar onda se prema svemu odnosis kao prema svom. Kad izdajes nekom gledas da mu ne smetas i da dobijes ono dogovoreno.
To bi bilo idealno, ali koliko se ljudi toga pridržava....

Jedva zivu glavu izvukohjer su se poceli zanositi pomislju,da im budem zet.
:plavi

Tako se moj rođak oženio i to baš u Tuzli :zubi

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by gejsha » 11 Dec 2011, 16:08

Bili smo podstanari kada smo živjeli u Njemačkoj,naravno nije nam se isplatilo kupovati stan ili kuću..
a ovdje u BiH nikada.niti smo iznajmljivali prostor nekome.to jeste zaista nezgodno,kao uostalom i sve stvari koje "posuđuješ",jer uvijek ćeš naići na neke neodgovorne ljude koje bih ja najradije :oklagija
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by gejsha » 11 Dec 2011, 16:08

Maja wrote:
a kad si podstanar onda se prema svemu odnosis kao prema svom. Kad izdajes nekom gledas da mu ne smetas i da dobijes ono dogovoreno.
To bi bilo idealno, ali koliko se ljudi toga pridržava....

Jedva zivu glavu izvukohjer su se poceli zanositi pomislju,da im budem zet.
:plavi

Tako se moj rođak oženio i to baš u Tuzli :zubi
Možda se radi o istim ljudima :DD
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Krokodil Behko » 11 Dec 2011, 17:27

Maja wrote:
a kad si podstanar onda se prema svemu odnosis kao prema svom. Kad izdajes nekom gledas da mu ne smetas i da dobijes ono dogovoreno.
To bi bilo idealno, ali koliko se ljudi toga pridržava....

Jedva zivu glavu izvukohjer su se poceli zanositi pomislju,da im budem zet.
:plavi

Tako se moj rođak oženio i to baš u Tuzli :zubi
Jadnik,, da nije isao studirati nesto?
Ovi su u susjednoj sobi (do moje) imali obicaj,drzati studente iz raznih krajeva BiH.
Ma nisam htio. Imao sam neku zensku i sta ja znam. Mozda je i greska.
Njihova cerka,imala je posao u drzavnoj firmi,stan i neki faks.
Ahhh.. da! Imala je i cerku iz propalog braka. Kao i desetak godina viska,
u odnosu na mene. Mozda ipak pogresna odluka ali tako je bilo i gotovo.

Ali ne mogu sad detaljisati,posto ovo nije tema o provodadzisanju (niti je imamo)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Maja » 11 Dec 2011, 17:48

Jadnik,, da nije isao studirati nesto?
Naravno.............inžinjer rudarstva :zubi

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Konsultant » 11 Dec 2011, 22:49

mandibulas wrote:vrlo rijetki su ljudi koji bi to cuvali kao svoje. A i ta kirija je mac s dvije ostrice, ako napravis ugovor sigurno valja platiti neki porez ili nesto, ako ides onako "na rijec" onda te onaj sto iznajmljuje tako zeza mjesecima, i osim ako nisi neki hohshtafler pa zovnes baje neke da ga peglaju, valja ti se patit' s njim dok njemu ne dosadi
U BiH je porez cini mi se 10% sto u prevodu znaci stan izdajes za 220 ili 330 kao sto kranji kupac placa PDV. Proci ce jos dugo godina dok ljudi dodju do pameti da postoji zakon, osiguranje i sl. vidovi regulisanja. To nije izmisljeno sto mora vec jednostavno jer rijec bez papira cesto se izgubi. Oni su prije dosli tobe, a mi smo jos na pocetku evolucijskog ekomsko-pravnog ciklusa.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by gejsha » 12 Mar 2013, 20:45

Kada su tetak, tetka i rođaci morali pod prisilom napustiti jedan stan u Sarajevu, prije nego će otići u Ameriku, išarali su tom čovjeku zidove.
Meni je to tada kao djetetu bilo smiješno, a i taj vlasnik je bio neko đubre.. ali da sam se našla na njegovom mjestu pomislila bih da su mi luđaci stanovali u stanu.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Blackhawk » 12 Mar 2013, 20:50

Znao sam jedne, koji odu u Bihac, i nadju nekog da iznajmljuje stanove, iznajme stan, dogovore platit na kraju mjeseca, ili platit za 7 dana... .
I kad to urade, taj isti stan izdaju nekome, ali oni uzmu pare unaprijed... I onda samo nestaju... Kad prodje mjesec, dodje gazda po pare a ono drugi ljudi u stanu, i kazu platili, al on nista dobio...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Julia-Klara » 12 Mar 2013, 22:47

mi smo bili podstanari dok roditleji nisu odlucili praviti kucu u dvoristu male kuce koju su kupili...tu kucicu su kupili 1977-1978,a nova je useljena cini mi se 1986...tata je bio 6 mjeseci u Iraku (84-85)... od 1992 do 2000 smo opet bili podstanari,sto u Njemackoj sto u Tuzli. Drago mi je sto sam od svojih roditelja naucila jednu stvar,a to je da se od primljene plate prvo izmire dugovi ako ih ima,pa se onda gleda sta i kako dalje.
Ovdje sam vec 5 godina podstanar, stan placam do 15og tekuceg mjeseca ali sa sljedeci mjesec,znaci mjesec unaprijed. Tako je regulisano ugovorom, a u pravnoj drzavi postoji zakon kojim se to moze regulisati. Ne platis stan zove se policija, plijene se tvoje stvari dok se ne isplati dug... Zato brate mirnije spavam kad platim na vrijeme, ne boli me glava
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Sheval » 13 Mar 2013, 21:46

Sve sam u životu bio,pa i to.
I nikakve,baš nikakve razlike nema sada i onda.
Meni svaki ležaj odgovara,meni je isto sjeverna ili južna strana,meni je stan mjesto za protegnuti se nakon posla i odspavati.
Ne vežem se za mjesto.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Maja » 05 Jun 2014, 13:38

Tata hoce da iznajmi stan u Mostaru a ja necu ni da cujem za to :why
Zao mi stana, novog, namjestaja. Da barem mozemo naci neku cistu zenu
koja bi to odrzavala ali to je kao traziti iglu u plastu sijena.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Melek » 05 Jun 2014, 13:48

Pa jest'.. Hercegovina je to ..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Maja » 05 Jun 2014, 13:50

:maja

Bolje reci ne izdaji, cuvaj ga praznog kad ti dodjem u posjetu :nokti

Ciklama
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Ciklama » 05 Jun 2014, 14:26

Nekoliko godina smo proveli kao podstanari kod jednih gazdi. Bilo nam je fino, odnosi su i danas odlični. Poslije nas su imali još dvije porodice, kratko i rekli više nikad niko ... jer nema više osoba poput moga gazde i mene.
Oni su dolazili povremeno ovamo, a mi smo brinuli o kući i okućnici te plaćali sve račune i njihove i naše, to je išlo u kiriju. Znali su nam prijatelji reći da džabe stanujemo, tako je drugima djelovalo, al' mi smo i preplaćivali, što su i same gazde znale reći.

Kuća nije imala odvojene stanove, sobe nisu imale ključeve, a nikad nikakvih problema nije bilo. Poštovala se privatnost i sa poštovanjem odonosilo prema svemu.

U tu kuću smo unijeli život, gazdrarica čista prečista a takva i ja, još kad sam ja cvijeće po dvorištu i prozorima stavila, njima je to puno značilo kad dođu kući da osjete toplotu doma.

Naša starija kćerka je rođena kod njih, ama, bili smo kao porodica .... lijepa sjećanja me vežu za žutu kuću na brijegu ... :srce

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Nela » 05 Jun 2014, 14:43

Najveci problem je sto stanodavci ne zele prijaviti podstanara kako bi izbjegli placanje poreza pa onda kad ih neko klepi po usima kukaju.
Da imam stan ili kucu za izdati dobro bih razmislila da li bih. Sve je teze naci insana a i djevojke nisu sto su nekad bile da bi bar njima mogao vjerovati.
Bili smo u podstanarima kad smo se tek uzeli. Redovno sve placali, cak i njen neki dug koji joj je rodica ostavila za vodu smo platili pa nam je odbijala od kirije po 100km. Na kraju kad smo htjeli seliti rekla je da joj kupimo cilim jer je njen izgazan :sok (Cilim je ostao u istom stanju u kakvom sam ga zatekla, s tim da je bio prljav kad smo uselili pa ga ja prala), da joj kupimo usisivac jer je njen crk'o kad je usisavala ( a nisam njen ni korisitila). Helem, dovela me u tu situaciju da sam joj rekla ako me jos jednom nazove da cu doci i baciti je s prozora Na kraju je neki njen jebac zvao i izvinjavao se. Poslije nas je izdala jaranici i njenoj kcerki, unistile joj stan, ostavile dugove. A kazem i neka su, da ih vidim castila bih ih. A kad smo se tek uselili krecili smo jer su joj zidovi bili uzasni, coskovi su doslovno bili crni.
Izasli smo iz satana u pola zime, jer je ona htjela izdati toj svojoj jaranici. Zao mi je sto nisam bila bezobrazna pa je prijavila jer nam nije smjela otkazati.
Poslije toga smo kod jednog covjeka uzeli stan, ali smo u medjuvremenu kupili kucu i rekli covjeku da vise necemo zivjeti da dodje da mu vratimo kljuc i damo novac za rezije. Dolazi covjek i vraca nam novac od kirije kao nismo bili ni puni mjesec. Jedva smo se ubijedili da ostavi novac za rezije. A nije nikakav lovator, naprotiv, nezaposlen covjek koji ima cetvero djece.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Dzagoda » 06 Jun 2014, 02:58

Melek wrote:Pa jest'.. Hercegovina je to ..
Ouch :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Podstanari

Post by Hurija » 16 Mar 2021, 08:04

Jednom sam posredovala ljudima da besplatno stanuju . Na kraju je bilo nekog "smrada" uzeli su i neke stvari iz kuće vadili se da je ista neuslovna i tako to .Rekla sam nikad više.
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests