Persiranje

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Persiranje

Post by Maja » 01 Oct 2010, 11:42

Persirate li i koga? Jesu li to samo starije osobe od vas ili i mlađe koje ne poznajete.

šta mislite o tome što profesori persiraju studente, a razlika u godinama je (uglavnom) ogromna?

jeste li primijetili da se na forumima i chatovima niko ne persira :D

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Maja » 01 Oct 2010, 12:21

ali čula sam bezbroj puta kad neko sa televizije zove gledaoca i kaže mu kako ste, a gledaoc odgovara dobro smo

ja isto persiram nepoznate, a starije. ali ako u npr prodavnici ili nekoj javnoj ustanovi sretnem zaposlenu mladu osobu, mlađu od mene, persiram i nju

to mi nekako dođe prirodno da kažem VI

još mi se nije desilo da kažem TI nekom kome ne bih trebala

User avatar
alex_cyber
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 137
Joined: 27 Aug 2010, 13:39
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by alex_cyber » 01 Oct 2010, 16:43

eh ovako to je specifično pitanje iako imam 16 godina često me neke osobe na msnu i netu znaju persirati zbog čega ih ja uvijek opomenem ali uvijek je odgovor isti "Ja mislio ti si stariji od mene kad toliko znaš" e jbg onda moram malo otupaviti pa da nemam ovih problema :p šala mala ovo iza jbg :P :D
inače na netu se persira na forumima pomoći a ja lično persiram mušterije i osobe za koje znam da su starije od mene a u stvarnosti profesore i strije osobe koje ne viđam često (mislim ne persiram komšije koje nisu baš ono u godinama)
Change the scheme! Alert the mood! Electrify the boys and girls if you'd be so kind.

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Sanjarko » 01 Oct 2010, 17:36

A neznam neke osobe jednostavno postujem pa tak mi nije tesko ni to persiranje...
pogotovo starije osobe jos ako su mi drage...jedino sto nepodnosim onu titulu sto dodaju DR,Mag...
daj molim te cemu jos i to al ok ako nekome pase ;)
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Sanjar.Lutalica » 02 Oct 2010, 23:50

Rijetko.
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

User avatar
kecap
Na probnom
Na probnom
Posts: 61
Joined: 26 Sep 2010, 21:18
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by kecap » 03 Oct 2010, 22:13

nope
nek mi duvaju
ne postujem nikog

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by merylin » 23 Feb 2011, 21:18

Maja wrote:Persirate li i koga? Jesu li to samo starije osobe od vas ili i mlađe koje ne poznajete.

šta mislite o tome što profesori persiraju studente, a razlika u godinama je (uglavnom) ogromna?

jeste li primijetili da se na forumima i chatovima niko ne persira :D
Persiram osobe koje su starije od mene,ali naravno i one mlađe od mene koje ne poznajem.
To što profesori persiraju studente,to je za mene sasvim normalno i logično,ni oni ne poznaju studente ponaosob tako da su iz poštšvanja u neku ruku dužni persirati studente!

Na forumu ne persira niko nikoga,a da upoznam nekog forumaša sigurno bi mu se obratila sa "Vi" :plavi ...
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by bmw » 23 Feb 2011, 21:45

Persiram sve osobe koje ne poznajem i koje imaju vise od 20 godina otp. a nekad i mladje ako smo se poslom sreli.
Ne persiram nikoga na forumu (to i nije nigdje obicaj), niti ako se radi o sportskim okupljanjima, hobijima.

Ja ocekujem da me nepoznata osoba persira. Ne zbog toga sto se pravim vazna vec zato sto sam navikla tako u Njemackoj.
Nedavno sam dobila E-Mail iz Bosne u kojem doslovno (bez zdravo, postovanje, ili sl.) pise: "De ba care, posto ti je ta kuca, javi ako hos, ako nes jeblo se."
Moram naglasiti da je to bio jedini takav svi ostali su bili za primjer. Jedino sto sam mogla primjetiti je da se kod nas u Bosni cesto kaze gospodja Edina (samo primjer)
umjesto gopodja Halilovic (primjer). Znaci oslovljava se imenom a ne prezimenom. Nebitno...hocu samo da ukazem na razliku.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Maja » 18 Apr 2011, 15:46

znam curu koja persira svekrvu i svekra. šta mislite vi o tome?
kaže da ih je persirala dok je hodala s momkom (što je razumljivo), ali evo već je godinu dana u braku, a i dalje ih persira.

meni je to malo čudno. poštovanje prema njima možeš iskazati na mnogo načina, al eto ona kaže da to ne može promijeniti

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by gejsha » 20 Apr 2011, 16:45

Pa vjerovatno joj je nezgodno odjednom preći na ti..
Ja persiram starije osobe,glupo mi je da persiram nekoga ko je mojih godina..ali prodavačice persiram,bilo da su mlađe ili starije..

Tako jednom kod nas na fakultetu,govori asistent,nemojte me zvati profesore zovite me mojim imenom..kaže mu jedna studentica:znači sad smo na ti :plavi pogrešno ga skontala...svi se počeli smijati..Kaže joj on : Kako za koga..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Ideja » 20 Apr 2011, 19:35

Persiram nepoznate osobe bilo da su mladje ili starije. To je odraz kulture, odgoja...poštovanja druge osobe.
Maja wrote:znam curu koja persira svekrvu i svekra. šta mislite vi o tome?
kaže da ih je persirala dok je hodala s momkom (što je razumljivo), ali evo već je godinu dana u braku, a i dalje ih persira.

meni je to malo čudno. poštovanje prema njima možeš iskazati na mnogo načina, al eto ona kaže da to ne može promijeniti
Mislim da je ovo neprirodno. Kao što je persiranje odraz poštovanja, ono predstavlja i odstojanje prema drugoj osobi. Možda se oni tako "štite" jedni od drugih.
Neke osobe i nakon skoro desetogodišnjeg poznanstva persiram jer ne prelazimo granice privatnosti a često ustrajem na persiranju upravo zato da bih nekog držala na odstojanju.
Ali da pijem kafu sa svekrvom i obracam joj se sa Vi... :sok
Ne mogu zamisliti da osobe iz svog privatnog života persiram.
Sad mi pade na pamet da sam nekad čitala romane u kojima se dvoje zaljubljenih persiraju... :lol
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Maja » 20 Apr 2011, 21:02

gejsha wrote:Tako jednom kod nas na fakultetu,govori asistent,nemojte me zvati profesore zovite me mojim imenom..
joj vjeruj mi da me to najviše zbunjivalo. ti asistenti...neki studenti bi ih zvali imenima, neki profesorima i ja sam uvijek izbjegavala da ih bilo kako zovem :plavi
ali persirala ih jesam, naravno
Ideja wrote: Kao što je persiranje odraz poštovanja, ono predstavlja i odstojanje prema drugoj osobi.
da, slažem se s ovim.
Sad mi pade na pamet da sam nekad čitala romane u kojima se dvoje zaljubljenih persiraju...
da nije radnja smještena prije par stotina godina u englesku :lol

sjećam se u Santa Barbari da je Cruz persirao C-C-a i Sofiju, punca i punicu :lol

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Ideja » 21 Apr 2011, 21:50

hahah jeste Majo, vidim i ti si uživala u tim romanima :D
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Krokodil Behko » 06 Aug 2011, 22:49

[quote="Ideja"

Sad mi pade na pamet da sam nekad čitala romane u kojima se dvoje zaljubljenih persiraju... :lol[/quote]

Mogu mislit,kako bi to kod mene bilo...
Odvedem je do kreveta i kazem joj:

G-dicna ja bih Vas rado jebAo...
A ona bi odgovorila:
Ah..gospodine,pa Vi ste tako prefinjeni.. :D.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by komsija » 06 Aug 2011, 22:52

Ja imam malo problema jer cesto se nekome javim ali ne persiram ga ali ponekad bi bas trebalo ebiga
Zaboravio sam jer u USA to niko ne radi heheh
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Nela » 08 Aug 2011, 13:12

Persiram sve ljude koje ne znam, pa čak i one koji su mlađi od mene, a od onih koje znam persiram naravno starije, roditelej svojih prijatelja i sl. A eto persiram i muževe roditelje, mada su mi milion puta rekli da to ne radim, nekako nisam uspjela da prevalim TI.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119838
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5703 times
Been thanked: 12283 times
Contact:
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Maja » 20 Aug 2011, 02:46

jao behko :cvike
komsija wrote:Ja imam malo problema jer cesto se nekome javim ali ne persiram ga ali ponekad bi bas trebalo ebiga
Zaboravio sam jer u USA to niko ne radi heheh

kako to ide s engleskim jezikom? kako persiraš

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by myka » 20 Aug 2011, 08:38

pa persiras svaki dan komsija ba...mnozina i jednina je ista,samo sto ne konta bosanac haha
Persiram naravno,da sad ne objasnjavav nesto sto su svi objasnili...ali ne volim ljude s kojima sam ok da persiram,ne osjecam nikakvu bliskost onda...i nervira me kada moja drugarica moju mamu persira..ja njenu persiram dok se ne raspricam s njom...bas je zena super...
Pa smo razgovarale,ona kaze da mora,ja joj kazem da ne voli moju mamu :D. sada se kao trudi...ali mi je smijesna onako sva zbunjena :D.
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by sann » 28 Aug 2011, 17:24

Logicno..... :) ako to radis cjeli zivot nema,greske,jednostavno navika.....
svaka osoba,je licnost za sebe,pa tako i,ona kojoj se obaracas...jedino ko naglasi bez, toga u razgovoru....predjem na TI..


A.......kao sto kaze Merylin...kada bi srela nekoga sa foruma...obratila bih se sa VI.... :) . :DD
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

Trepavica
Status: Offline

Re: Persiranje

Post by Trepavica » 22 Nov 2012, 10:36

Maja wrote:Persirate li i koga? Jesu li to samo starije osobe od vas ili i mlađe koje ne poznajete.

šta mislite o tome što profesori persiraju studente, a razlika u godinama je (uglavnom) ogromna?

jeste li primijetili da se na forumima i chatovima niko ne persira :D

Da persiram , osobe koje ne poznajem , sa kojima nisam bliska, na poslu jednu kolegicu takode , mlade takode , adolesante..imaju moje postovanje...


Forumi , chatovi..tu nekako raja je opustena , osjeca se bliskost , i tu gubi potreba za persiranjem..

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests