Cudne komsijske navike

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Obrisan profil
Status: Offline

Cudne komsijske navike

Post by Obrisan profil » 11 Feb 2012, 11:11

Zivimo u stambenoj zgradi, ja na prizemlju sa terasom i bastom.
Iznad mene zivi familija, poreklom iz Iraka.
Jednog dana, proslog augusta, komsinica sa 2. sprata me zove telefonom da izadjem na terasu i pogledam sta moj komsija radi. Izlazim i vidim kako sedi na balkonu, digo je noge i grickalicom sece nokte! Kako to frcne, padne dole na moj stol.
Ja pogledam gore i viknem da li je normalan i sta to radi. Trazim od cerke da donese krpu i nesto za dezinfekciju, smucio mi se zivot.
Pa, da li je moguce da je neko tako odvratan. Ili jednostavno nista nije mislio?
Uglavnom mi se izvinuo, i jedno par meseci kad me vidi tiho pozdravi, stidno..bas se postideo!
Komsinica sa treceg sprata, poreklom turkinja, kaze da je to arapski mentalitet.

Ili jedna zena, isto iznad nas, trese tepihe tako da sva prljavstina bude ispred naseg ulaza...jel to znaci da je poljski mentalitet?

Da li ja preterujem, ili oni nemaju obzira?
I, ima li sta nase poreklo s tim?
Ili je to jednostavno manjak kulture?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Krokodil Behko » 11 Feb 2012, 12:36

Toga ima svugdje. Vjerovatno je u pitanju, nedostatak
adekvatnog ponasanja i upucivanja u takvo ponasanje. To ima i u nasim
krajevima u svim zemljama. Ovdje, prije nego cu se doseliti, komsije sa brda,
imali obicaj, precicom kroz moju avliju, ko da je to put. I naravno. Podignem
iznad vocanjaka ogradu i sipak bato. Idi okolo i prosetaj usput. Koji ces mi djavo,
svaki dan oko kuce? A i bivsi vlasnici kuce, imali su neki cudan obicaj. Postavili
sudoper u hodnik pored onolike kuhinje.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by gejsha » 11 Feb 2012, 12:41

To je manjak kulture..sjećam se dok sam živjela u Njemačkoj,jedan stari čovjek je rezao nokte u dvorište..fuj kako je to bilo gadno. :bua
a mi djeca se igramo u dvorištu..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Zagorka » 11 Feb 2012, 12:52

Jao,moji starci su nas ucili da je dobar odnos sa komsijama nesto najvaznije :hm
Mama bi vazda govorila:nedaj Boze da se zapne,pretrcace ti prije komsija,nego dok ja dozovem brata ili rodbinu iz drugog grada,mogu krepati...
A stari je sasvim slobodno pustao ovo susjedima zbog cega je behko digao ogradu :cudi
Jedan od primjera:covjek stavlja ogradu do naseg placa/parcele/njve,kako god....zemljista koje posjedujemo...i udje slobodno desetak cm u nase i pocne stavljati....stari ga pusti....kasnije je umro,njegov zid ostao nezavrsen...proslo je godina i njegova djeca stavljaju novi zid,jos vise usli u nase zemljiste,pored zida svog oca skoro pola metra promasili,nisu uopce nastavili na onaj zid...doduse,pitali su starog,on im odobrio..... :cudi
Onda je jednom od njih trebala dozvola za kucu,pa je zvao starog da se potpise,iovaj otisao....buraz je malo brundao oko toga,ali stari je samo odmahnuo:bice nam dosta svima dva metra :kafa

Parkiraju mu u dvoriste slobodno,jedna komsinica mamina konstantno godinama prelazi trazeci uvijek neke sitnice na posudbu...ovi navikli....cas trazi prasak za pecivo,cas vegete,cas crvenog luka,cas grablje za travnjak,cas novca,nekad neke sitnice mama kaze nemoras ni vracati....i tako...

Ne znam da li je to pametno,ja sam subjektivna tu,meni je mozda normalno jer sam odrasla sa njima.....mm kaze da je to malo previse i da on neke stvari kao moj otac ne bi dopustao :cudi
Kad sam se udala,ustanovila sam da moja svekrva ne govori sa 90% mahale,i nesto manje rodbine....ni sa kim se ne obilazi....i to je malo ruzno....jest da ima ljudi bezobraznih,ali svakom svoje,ne treba se svadjati,ako ne morate bas,jer ipak dozivotno ste komsije :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by bubica » 11 Feb 2012, 13:00

Heh, zivim u strogo njemackom dijelu gradica, 99%njemci. Uglavnom nemam se na sta pozaliti, ovi sto su jedno vrijeme meketali na plac mog sina jer su ga izjeli komarci, su umrli. Imam super komsiluk.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Obrisan profil » 11 Feb 2012, 13:19

bubica wrote:Heh, zivim u strogo njemackom dijelu gradica, 99%njemci. Uglavnom nemam se na sta pozaliti, ovi sto su jedno vrijeme meketali na plac mog sina jer su ga izjeli komarci, su umrli. Imam super komsiluk.
hahha, jao kako zvuci :))))

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Bahra » 11 Feb 2012, 13:45

Dok sam zivjela u kuci komsije su mi krv moju na slamku popili, dok jednog dana nisam poludjela i sve rastjerala. Cesto ljudi misle da si budala i da mogu sta hoce jer si toleratan. Vjerujte da su znali hladno istovariti svoja drva u dvoriste bez da iko pita, sto kaze behko mrsko im 10m zaobici pa idu ispred mojih vrata, jos da se hoce pozdraviti pa i nekako. E kad sam jedan dan pobudalila, stala na prozor i cekala,kako je ko naisao samo sam pitala jel misle da je ovo javno dobro, i fino rekla da im je bolje da ih nikad vise ne vidim. Naparadala sam ih taj dan, i kasnije bila rahat. Jest komsija najpreci to je sve ok, ali bezobrazluk se ne moze tolerisati.
U zgradi gdje sam zivjela komsinica iznad mene gulila zena crveni luk kroz balkon pa sve meni po vesu. Fino sam sacekala da ona prostre posteljinu, rastegla je sve do mog balkona :oo a ja sam onda uzela crni tus i zalila joj sve po posteljini. Kad je dosla na vrata objasnila sam joj neke osnovne stvari i pravila stanovanja u zgradi.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Zagorka » 11 Feb 2012, 13:47

butterfly :haha
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Bahra » 11 Feb 2012, 14:03

Pa znas nekad sa ljudima ne mozes drugacije...Hej evo sta mi se desilo prije 10 dana
Jutro 7 sati subota, ja spavam nekako jedva zaspala u 4(imam problrma sa nesanicom), kad najednom lupanje zgrada se trese, ja jedno pola sata to trpim, lupa lik ne prestaje. Komsija ispod mene renovira stan. Jao kad sam skocila iz kreveta, onako cupava i sidjem pocnem da zvonim ko luda. Otvori covjek vrata cio i veseo, muzika mu drma. Teferic.
Naravno ja tu pocnem da urlicem, i pitam sa koje je on grane pao, on mrtva hladanpa eto reci ti meni u koliko trebam da pocnem. Odvedem ga u prizemlje do kucnog reda i samo kazem CITAJ! I hvala bogu evo ostalih dana pocnne oko 9 da lupka, sto mi je ok.
A crnjak mi je bio kad sam usla u stan skontam da mi je pidzama poderana na dupetu :haha cijelo vrijeme sam takva po haustoru jasala
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Zagorka » 11 Feb 2012, 14:06

jaooo :valja :valja
a jest,to je mana stana,ja to sad shvatam i takve stvari se ne tolerisu....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Zagorka » 11 Feb 2012, 14:17

Kod nas je(dok sam zivjela kod svojih)bila jedna stara zena,malecka rastom,vrijedna i britka jezika,cesto joj se smijali,ali ona udje u kucu kod mojih i do par puta dnevno,ne kuca uopce,samo udje,sjedne par minuta i ode....preko puta zivi....moja tetka koja je zivjela zivot u njemackoj cudom se cudi i kaze:ma ja bi ovoj pripremila golog muskarca da mlati hašimom na sred sobe pa kad udje nek' se sokira,nikad vise bez kucanja uci nece :haha
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Obrisan profil » 11 Feb 2012, 15:10

ja kosim travu u mojoj basti,,ima jedno 100 kvadratnih metara,,kosilica na struju,,,moji klinci skacu, ja se derem da paze na kabal...strah me...a pored nas igraliste,,i stanu dvije zene, obe po jednog klinca od otprilike 2 godine i drze ih onako preko ograde, samo sto neubace decu u bastu i pitaju me, ali deruci se jer kosilica radi..NEK SE MALO LJULJAJU !!!

jao, kad nisam pala na dupe...

pa kakve su to budale,,sedue, piju kafu iz termosflashe, pushu..a ja kosim trau, pazim svoju deci i dvoje drugara, znaci ja sa 5 dece i ja da cuvam njihovo dvoje MALE ..pa...kad sam ja povukla onaj kabal iz struje, i rekoh: moze, gospodje drage,,ako cete vaas dve meni pokositi ovo sve, ja cu licno da ljuljam vase sinove, imam duplu ljuljasku...

Ili,,,cistim ja dnevnu i gledam kroz vrata terase kako jedna zena UBACUJE svoje dete u moju bastu , ona preskace ogradu i stavila dete da se ljulja...pa sta se desava ljudima,,,MOJA AVLIJA, pobogu, MOJE..
U oba slucaja to su bili stranci....shvabo to nikad ne bi uradio

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Luna. » 11 Feb 2012, 15:56

MORENA wrote: U oba slucaja to su bili stranci....shvabo to nikad ne bi uradio
mislis, ko je stoka stoka je, nema veze jel´ svabo ili nije...

a sto ja imam komsiluk :valja ...
u mom ulazu su sve nijemci... sest stanova... imaju dva baksuzna stana i to jedan ispod i jedan iznad mene, stalno se novi doseljavaju, a na cosku sam zgrade, tako da su mi to jedine kosije s kojima me zid dijeli :cudi

u prizelju je prvo stanovala jedna familija sa 3 sina u pubertetu. ne treba puno ni opisivat dalje, oze sebi svak ozaislit kako to izgleda. a izgleda ovako: otac i ati isli uvijek jako rano na poso. prvi sin se budi alo prije sest. budi ga tehno muzika ( mi so u to vrijee ustajalialo poslije sest). budi se drugi sin, najmladji i svadja se sa bratom sto ga je njegova uzika probudila... onda ustaje najstariji brat i udara se sa obojico, jer ga je njihova galama probudila :zid ... skoro svako jutro... silazila sam u kucnom ogrtacu, silazio moj muz, govorila roditeljima- dzaba. djeca luda i et´... sva sreca pa odselise

e onda je doso jedan mladi bracni par sa bebom, vagali su minimum 300 kila bez bebe... nisu bili toliko bucni, jedino sto su imali cesto karaoke party i sto su ponekad znali zazmarit joint na balkonu u nevakat, dok su moja djeca jos budna... a kod mene balkon otvoren, pa moja djeca pitaju sta ovo smrdi :D
rastali se i odselili.
doselili treci... bracni par sa dvoje djece.. starije dijete, zensko, hajvan gori neg svako musko... iznijeile sa drugaricaa iz podrua bicikla od moje djece, malo se provozala i bacila na po stubista... svaki put moram proc ispred njihovih vrata i preskace preko obuce, vrece za sece i provucem se kraj djeicijih kolica... inace su prijatni :D


e sad stan iznad mene...

prvo bila mati sa dvije kcerke... jedna je imala obicaj punit kadu svako jutro vodom. odvrne slavinu i zveka stoji vode...
imale su obicaj istresat deke s balkona, znalo se desit da meni spadne sve na ves... jedno sam sjedila na balkonu :oo
i pisale su obavezno u po rupe u solji, sve se cuje :D

sad imam jedne sa djeteto koje je tek prohodalo... tutnji :D


zvuci ko najveci i indijanci.. pomislio bi neko, gdje ova zivi :D ... a nije, sasvi noralan svijet, samo nemaju osjecaja a ja se ne zalim, jer nisam muhanata... to meni ne smeta. jedino sam se zalila kad me je ovaj probudio i ovoj s dlakama na mom vesu...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Mister No » 11 Feb 2012, 16:02

Luna. wrote:
MORENA wrote: U oba slucaja to su bili stranci....shvabo to nikad ne bi uradio

e onda je doso jedan mladi bracni par sa bebom, vagali su minimum 300 kila bez bebe...
:oo :oo :plavi
High Hopes...

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Obrisan profil » 11 Feb 2012, 19:11

ja imam komsije , ukrainci, zena ko neki oficir, nika se ona ne bi nasmijala, on ko neki mutav pored nje. I svake noci, tacno u ponoc zapravo, oni se pokrkaju. Znaci, prvo ide on,,stenje ko krava kad se teli, kad je zavrsio,,muk,,tisina,,pa kad ona pocne da se dere, jaooo, ja se tacno brinem za njega, siromah..valjda se ona izdere na njega jer je jako glasan.
Dok, svi stanovi oko njih ih cuju, nismo skontali koji je to cudesan zvuk u ponoc, mislili smo stvarno da neko ima strasne bolove...


shvabo to ne bi nikad tako uradio :D

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by silence » 11 Feb 2012, 23:08

:haha

Jao...koje ste vi mahaluše... :plavi :plavi :plavi

Ne bih vas nikog za komšije... :zubi

Mala šala... :D

Nemam problema sa svojim komšijama i njihovim navikama. Možda će se nekada nešto i dogoditi, jer kako vidim dolaze neki novi ljudi. Za sada je ok. Ponekada se dogodi buka kada neko renovira stran i ne prati kućni red, ali i to se ne događa često, pa je podnošljivo.
Na kraju, ljudi smo, pa se trebamo i tolerisati radi dobrih komšijskih odnosa. :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Obrisan profil » 11 Feb 2012, 23:13

pa nismo mahalushe, zato sto ne izmisljavamo, mi pricamo o cinjenicama :D

a kako ne bi pricala, nasa zgrada ima 24 stanova!!
Meni spanske serije stvarno ne trebaju, sve to imam u zgradi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Krokodil Behko » 23 May 2013, 12:13

Za mene su neki ovdje rekli da patim od toga da mi u avliji sve bude pod konac. E da mi je znati šta bi rekli za moje komšije. Oni svojoj travi udare i mini val kako mi se čini. Njihova je navika da šišaju travu dva puta sedmično :D Inače, ona im služi samo za gledanje. Nikada ne postave neki stol na travnjak ili slično. Za razliku od njih ja se po svom travnjaku vozim s autom, roštiljam, izležavam, pijem kafu itd. Nije li čudno ulagati toliki trud u nešto što ne koristite?
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Peggy Sue » 23 May 2013, 13:09

Moj komsiluk je super.. Ne desava se nista cudno. Moram cak i pohvalit jednu jako milu i divnu bakicu koja nam je nedavno pokucala na vrata i pocastila nas vaskrsnim jajima.. Kad napravim kolač izvadit cu u njenu tacnu i odnijeti joj u znak zahvalnosti...

Jedino iznad mene se brat i sestra praaaavo svadjaju.. Valjda se ona zabavlja s nekim kriminalcem, a on joj brani, pa kad drekne na nju, ori zgrada..

Mozda da se javi jos neko iz moje zgrade ovdje na forumu, pa da opise cudne navike mene i mog muza.. To bi moglo biti socno zanimljivo :obrve
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Cudne komsijske navike

Post by Pasaga » 23 May 2013, 19:42

Imam jednog cudnog komsiju...
Cu da ga bijem....obEsim.....
Ponekad radim do kasno,legnem pred zoru....
cim svane taj pali nesto......kosilica,motorka ,hog-trick...pere auto,turira motor...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests