Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by gejsha » 16 Feb 2012, 13:06

Postoje oni koji stalno hodaju za vama kao da ćete im nešto ukrasti.
Ali i oni nezainteresovani ,moraš ih moliti da ti nešto pomognu ako ih upitaš.

Nedavno sam otišla kupiti čizme u jednom butiku i pitam ja mogu li uzeti one sa izloga ,jer ovamo ih nije bilo.
Kaže meni prodavačica možeš.I ja ih uzmem,iako su bile veći broj (hajde reko samo da probam) , gospođici se bilo teško popeti na sprat da uzme manji broj.I govorim ja lijepe su,ali radije bih crne.Imaju li crne,kaže ona nemaju..ok..i nađem ja neke druge crne boje,kaže ona eto te su ti crne (kao da ja ne znam ) i nisu mi se svidjele i ja odem.Pogledam sa vanjske strane ,kad vidim na izlogu divne crne čizme,baš kakve sam tražila.E reko ne bih se sada vratila,kakva je to prodavačica,umjesto da mi ponudi koje sve crne imaju nalik na one što sam probala,ona ništa.
Isto tako ne volim ni one što providno navaljuju da nešto kupiš,pa te počnu salijetati , super ti stoji, savršeno,kao šiveno za tebe :lupa

Kakva su vaša iskustva? :oo
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2012, 15:26

Uglavnom losa iskustva.
Ja stvarno ne znam, je li to tako, svugdje u svijetu ili samo kod nas.
Mislim da se prodavaci/ce u navedenim objektima, ne razlikuju mnogo od onih sa pijace. Cim pridjem standu, odmah skoci pijacar/ka i pita: Izvolite sta zelite? :zid
A ja zapravo, kao i sav normalan svijet, samo zelim prvo, dobro da razgledam robu i vidim, sta sve ima u ponudi. takvi me smjesta odbiju od sebe, kao potencijalnu musteriju. Isti takvi dosadnjakovici, rade i u trznim centrima. U tom nastupu, cisto osjetim, kako mi skoce na novcanik. kad ce vec jednom, shvatiti, da se nemaju sta plasiti, da ce im musterija izmaci, ako imaju u ponudi, dobru robu, po prihvatljivim cijenama. Ili prihvatljivim ratama ako je o kreditu rijec.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Luna. » 16 Feb 2012, 15:46

ne volim da mi se petljaju oko mene. idu mi na zivce i savjeti su im u p.m
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by silence » 16 Feb 2012, 16:05

Gejsha, kud nađe baš kupovinu čizama... :lupa

Podsjetila si me na jedan moj događaj kada sam htjela jednom kupiti čizme.
Uđem u prodavnicu, nema niko. Razgledam police i nađem upravo ono što sam htjela da kupim, ali nema prodavačice da mi nađe odgovarajući br. Pitam: "Ima li koga?", a iz susjedne prostorije se oglasi:"Ima, šta trebate?" I ne izlazi...čekam, ona ne izlazi. Pitam ja da li može da dođe jer bih htjela da probam jedne čizme. (Hahahah...kako sam tada bila ljuta, a sad mi je smiješno). I dođe ona, ali nije izašla van iz one kancelarije, nego stoji u njoj bliže vratima i pita mene koji mi broj treba, jer ja držim tu čizmu u ruci. Gledam ja u nju i pitam je da li će da bude ljubazna, pa da izađe i usluži me jer sam došla kupiti čizme, a ne želim se tako sa njom dovikivati. I izađe ona. Kažem ja njoj, već iznervirana zbog njenih postupaka: "Da li ste vi možda završili trgovačku školu i da li znate kako se postupa sa mušterijama?" Nije odgovorila, ali se sva zacrvenila i nastavila da me pita koj mi br. treba. Ali ja nastavim dalje i kažem joj da ona nema pojma kako se uslužuje mušterija i da nije završila trgovačku školu, jer da jeste znala bi. I navedem joj primjer u jednoj trgovini kada sam tražila konace da kupim da je bila bruka od prodavačice da mi nije znala reći o kojem se koncu radi, jer je meni trebao mašinski konac, a ona me uslužila sa ručnim koncem. I kada sam je pitala o kojem se koncu radi, rekla mi je da ne zna.
I kažem da nam je tako sve.

Nije čudo u nestašici posla, ljudi se hvataju bilo kakvog posla mimo svoje struke, samo da rade i zarade. Ali taj posao treba cijeniti i znati na pravi način zaraditi svoju platu, kakva je takva je, znamo da nisu dobro plačeni, ali nisam joj ja odredila visinu njenih primanja, poslodavac je.
Svi oni trebaju da budu umjereni, blizu mušteriji, ne suviše nametljivi, a ni udaljeni da se ne mogu pronaći ako nam nešto zatreba.
Nije sve crno, ima ih i jako uslužnih... :cool
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Jaca » 16 Feb 2012, 17:11

eh a niko se ne pita kako je nama prodavacicama sa musterijma koje ni same ne znaju sta hoce
doduse taj zanat se mora ispeci i znati kako sa njima postupati ....meni ako neka musterija ono bas pojede sve zivce a nesmijem biti neljubazna jer to kvari moj ugled kao trgovca ja nabacim najljepsi osmijeh i sto mogu ljubaznije se izvinem da moram ovako vratiti kusur ....a vratim sto je moguce sitnije ( sve sami centi) :oo
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Julia-Klara » 16 Feb 2012, 17:25

Ko nije radio kao trgovac, jos pogotovo za "gazdu: nema pojma kako je tim zenama/muskarcima . kao prvo ne moze svako biti trgovac, a kod nas je uvirijezeno misljenje da to moze svako. Kultura u ophodjenju sa ljudima, osnovna kultura, ljubaznost, poznavanje robe, sve to cini trgovca dobrog. Kod nas svaki morom misli da se trgovinom moze nabaciti lova-e pa ne moze,pogotovo ako zaposlis sexy djevojcice koje samo to i imaju-svoj izgled.Najbitnije joj je da na posao stigne nalickana, ima zvaku u ustima,i dovoljno brzo moze otipkati sms(telefone ne ispustaju iz ruke).
Druga stvar koja otezava posao trgovcima je sam kupac.Te koje vam ne pomazu-njima je vec pukao film, i odavno traze drugi posao,ili jednostavno kazu sebi "rade koliko su placene".Ne podrzavam ali razumijem. One druge, koje nas stalno prate, su i trgovci ali i obezbjedjenje, tako da moraju paziti na svaki komad onoga cega prodaju, u protivnom sve im to ide iz dzepa,a vi razmislite koliko je to ako joj je plata 300 km, a kod kuce djeca cekaju svoje.
Znam da ima dosta i bezobrazluka,nerada,ali ne mozemo sve strpati u jedan kos.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2012, 17:31

Nece mi obezbjedjenje reci: Izvolite sta zelite kupiti?
Govorim o dosadnim trgovcima. Sve dok se ne odlucim da nesto kupim,
ili da sam upitam, ne treba mi njihovo bezvezno misljenje, koje je ionako,
usmjereno u pravcu, samo da me sto prije operutaju. Hocu da razgledam dva sata
ako mi se cejfne a da me niko nista ne pita.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Zagorka » 16 Feb 2012, 17:57

Ja sam nekad bila trgovac,tacnije to mi je bilo prvo radno mjesto....tacno je da ima musterija raznih,ali svaki posao ima svoje lose strane.....ima ljudi koji pustaju djecu da demoliraju police,ali se to "ljubazno"rijesi....
Sto se mene tice,najbolji su mi oni veliki centri i one radnje poput new yorkera,cure neke motaju razbacane majice,neke su na kasi,niko te nista ne pita,lijepo hodas,isprobavas,lagano,ako ti treba velicina ili nesto,zovnes je,u protivnom ti se ne obraca nikako.......rahatluk...ja takodje ne volim konobara kod kojih ni kaput ne skinem,zaskoci me pitanjem sta cu piti....nezz sta su ucili,to je osnovno,i kao trgovcu nekad mi je sef govorio da se ne zaskoci niko na ulazu.... :kafa
(zadnji put usla u Humanic po cipele,skocile dvije da pitaju da li se snalazim,jedna pa druga,a police savrseno uredne,zasto se ne bih snalazila,pa samo su cipele izlozene :cudi )nezz sta im je nisu bili takvi.... :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Julia-Klara » 16 Feb 2012, 18:05

madam Bovary wrote:Ja sam nekad bila trgovac,tacnije to mi je bilo prvo radno mjesto....tacno je da ima musterija raznih,ali svaki posao ima svoje lose strane.....ima ljudi koji pustaju djecu da demoliraju police,ali se to "ljubazno"rijesi....
Sto se mene tice,najbolji su mi oni veliki centri i one radnje poput new yorkera,cure neke motaju razbacane majice,neke su na kasi,niko te nista ne pita,lijepo hodas,isprobavas,lagano,ako ti treba velicina ili nesto,zovnes je,u protivnom ti se ne obraca nikako.......rahatluk...ja takodje ne volim konobara kod kojih ni kaput ne skinem,zaskoci me pitanjem sta cu piti....nezz sta su ucili,to je osnovno,i kao trgovcu nekad mi je sef govorio da se ne zaskoci niko na ulazu.... :kafa
(zadnji put usla u Humanic po cipele,skocile dvije da pitaju da li se snalazim,jedna pa druga,a police savrseno uredne,zasto se ne bih snalazila,pa samo su cipele izlozene :cudi )nezz sta im je nisu bili takvi.... :hm
mozda i platu dobijaju od procenta, ko ce ga znati...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Zagorka » 16 Feb 2012, 18:08

moguce,i ja sam tako radila i otisla.... :ne
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by String » 16 Feb 2012, 18:32

Veoma cesto takve situacije presijecem sa "dobar dan"...i nastavim traziti sam sto mi treba...bez srkleta...Ako je u pitanju boja ili model konkretno upitam ima li ili nema i idem dalje...ne nerviram se puno bas a i nemam niti volje niti razloga...
Image

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by gejsha » 18 Feb 2012, 12:34

Vidim da su se mnogi našli uvrijeđenima..ja nisam ništa loše rekla o trgovcima uopšteno,nego o onima koji ne rade svoj posao kako treba :)
I nisam rekla niti mislim da im je lako.Ali zar ne možeš imati barem malo ljubaznosti ako si na takvom mjestu i lijepo me uslužiti,ako pitam za taj i taj proizvod ponuditi mi šta imaš ,a ne da sama moram istraživati .
Vjerujem da je gazda naredio tim prodavačicama da hodaju za tobom,ali samo kažem da je to tako dosadno ..naročito kod kineza :oo
nisam odavno ni bila kod njih..ne znam kakva je sada situacija.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Maja » 18 Feb 2012, 14:04

Sjetih se ovog filma. Doduše ovdje se više radi o predrasudama prema crncima. Dok vlasnici hodaju za njima kako ne bi nešto ukrali, bijelac sve pokrade.

[media]KIk0abbYgXQ&feature=fvwrel[/media]

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2012, 22:35

Na tehnickim odjeljenjima, slabo sam kad, sreo nekoga, ko se razumije
oko tehnike. Pitam na primjer, za kucno kino a on meni veli: Evo ima plazma na akciji :ljut
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Ideja » 24 Feb 2012, 16:45

Ne nerviram se zbog prodavačica, kakva nam je država tako sve i funkcioniše. Mene više od prodavačica znaju iznervirati konobari.. e tu sam izbirljiva pravo.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Natalie
Na probnom
Na probnom
Posts: 64
Joined: 18 Mar 2012, 18:27
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Natalie » 18 Mar 2012, 22:18

ide mi na živce kada ide za mnom, stoji iza mene, puše mi u vrat.... kao da misli da ću nešto ukrasti
Ja bih mnoge stvari shvatila, da mi ih drugi nisu objasnili...

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by niska grana » 18 Mar 2012, 22:48

Meni je znanac pričao da mu, kad je radio kao prodavač u jednom tržnom centru, nije bilo na kraj pameti da bespotrebno dosađuje mušterijama a onda mu se iza leđa munjevito stvorio gazda koji ga je doslovce gurao prema svakom ko bi tu ušao da razgleda i naređivao mu da ga prati i neprestano zapitkuje "mogu li vam kako pomoći?", "šta vas interesuje?" i ostalo....tako da sad ipak imam malo razumijevanja za te ljude.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by Sheval » 18 Mar 2012, 23:28

Radio sam kao prodavač 3 godine i jednostavno...nije lako ostati staložen cijelog dana,svakome se smješkati i svakome ugoditi.
Kada ti dnevno uđe 500 ljudi,kada ti telefon zazvoni 1000 puta,nije lako.
Ja se moram pohvaliti da sam radio za ekstremno dobru plaću...a kako je tek ljudima koji rade za mizerne iznose,koji su pod stalnim pristiskom poslodavca,koji rade više nego što u zakonu piše.
Budite obazrivi,budite staloženi i probajte razumjeti ljude sa druge strane pulta.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by silence » 28 May 2012, 18:47

Ovih sam dana obavljala neke kupovine i primjetila sam veliku ljubaznost i susretljivost. Tako i treba, dajemo svoj novac, kupujemo, dobri smo potršaći, pa radi zarade, dobrog utiska i reklame svakom je trgovcu u interesu pokazati veliku ljubaznost.
Ovo je samo jedan primjer, a bilo ih još ovih dana.
U prodavnici namještaja djevojka me posebno iznenadila sa detaljnim opisima kako je namještaj pravljen, koji je materijal korišten (čak i onaj skriveni koji se ne vidi), razmicala je i noslila stolove i fotelje kako bi razvukla jedan trosjed koji me zanimao. Nije mi se dopao, a ona je onda žurno pokazala drugi, jako lijep. Shvatila je šta želim da kupim i to je bio taj. Odabrala sam boju, ali po dolasku kući sam se predomislila za boju presvlake, pa sam je ujutro nazvala da napravim izmjenu. Ljubazno je prihvatila promjenu i rekla da će obavijestiti da li je moguća promjena. Bila je moguća na moje zadovoljstvo, a i na njihovo...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prodavači/ce u tržnim centrima,robnim kućama,buticima...

Post by gejsha » 03 Apr 2013, 17:42

Zagorka wrote:Ja sam nekad bila trgovac,tacnije to mi je bilo prvo radno mjesto....tacno je da ima musterija raznih,ali svaki posao ima svoje lose strane.....ima ljudi koji pustaju djecu da demoliraju police,ali se to "ljubazno"rijesi....
Sto se mene tice,najbolji su mi oni veliki centri i one radnje poput new yorkera,cure neke motaju razbacane majice,neke su na kasi,niko te nista ne pita,lijepo hodas,isprobavas,lagano,ako ti treba velicina ili nesto,zovnes je,u protivnom ti se ne obraca nikako.......rahatluk...ja takodje ne volim konobara kod kojih ni kaput ne skinem,zaskoci me pitanjem sta cu piti....nezz sta su ucili,to je osnovno,i kao trgovcu nekad mi je sef govorio da se ne zaskoci niko na ulazu.... :kafa
(zadnji put usla u Humanic po cipele,skocile dvije da pitaju da li se snalazim,jedna pa druga,a police savrseno uredne,zasto se ne bih snalazila,pa samo su cipele izlozene :cudi )nezz sta im je nisu bili takvi.... :hm
Ni ja ne volim takve konobare, ne stignem se ni odlučiti šta ću piti, a on već dolazi, onda često naručim nešto u brzini, šta mi prvo naumpadne..naročito to ne volim ako sam naumila jesti, a on odmah dolazi, nisam ni pregledala jelovnik.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests