Da postanemo Europejci?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Da postanemo Europejci?

kultura u ponasanju
9
20%
vise kulturnog uzdizanja
5
11%
trebamo biti vrijedniji
6
13%
bolji odnos prema poslu
5
11%
trebali bi manje krasti
7
15%
moramo postati ksenofobicni
1
2%
vise zanimanja za probleme drustva
8
17%
manje kahvenisanja
4
9%
da uvedemo vece poreze
0
No votes
da uvodimo sankcije nedemokratskim zemljama
1
2%
 
Total votes: 46

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Da postanemo Europejci?

Post by Krokodil Behko » 02 Mar 2012, 17:03

Sta je to, sto bi mi trebali promijeniti pa da budemo "u duhu Evrope"??

Svaki dan, u stvarnosti ili u medijama, zapazim neke nase, kako trube,
da se moramo promijeniti, kako bi bili prikladni za Evropu. Te ovo nam
ne valja, te ono nam ne valja.. bla..bla..bla.. A ni ti koji pricaju,
nisu puno bolji od ostalih.

Dobro, dobro, bonton i inace, neka kultura u ponasanju, jos uvijek
nije nasa jaka strana.

Pitam se, da li cemo onda u duhovnom smislu izumrijeti?
Mislim ako postanemo isti istackati kao Nijemci ili Frenčeri.
(zvuci nmoguce zar ne :DD)

Vec oko radnih navika, nisam siguran.

Sta mislite?
Na raspolaganju su 3 opcije za glasanje
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by bubica » 02 Mar 2012, 21:14

Covjek je na sve spreman, naravno ko hoce. Mislim kao prvo treba povjerenje u stanovnistvo steci, zatim pridrzavanje zakona od strane stanovnistva i vlade.
Njemacka je dva vladina funkcionera za godinu dana maknula. Von Gutenberg ministra obrane koji nije osobno napisao svoj doktorat a rekao da jeste, te prije par dana PREDSJEDNIKA Njemacke Wulfa zbog korupcije itd... nasa draga BiH voli takve. Trebali bi ih dole vama poslati :p

Sjetih se crvene linije u jednoj brcanskoj banci.

DISKRECIJA . STOP ! Iznenadjena sam bila, narod se pridrzaje toga. Funkcionise bez problema

Sjetih se u nekoj brcanskoj ustanovi onog napisanog na a4 listu.
radno vrijeme od 8 do 16 sati.

PAUZA OD 9:30 do 10

Eh kad ono radno vrijeme bude velikim napisano a pauze ne bude na a4 listu, to je vec jedan mali korak ka Europi.

Sjetih se ceduljice od brcanske policije, crkla sam se od smijeha. Da ne duzim trebala sam uplatiti 20km na racun policije za neki dokument. Dobila sam papiric 3 cm x 1 cm. Na tom papiricu je pisalo: broj ziro racuna policije, jos nekih more brojeva i sifre, i to sve mikroskopskim slovima i brojevima. Ja nisam uspjela procitati sta pishe, a gospodja u banci je stavljala kolegicine naocale da procita . Moglo bi ovo i drugacije da funkcionira. zar ne.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by alma75 » 03 Mar 2012, 01:04

Ja bih malo proširila anketu.
Između ostalog, nama je potrebno da smanjimo ovu silnu birokratiju, more papira, složene procedure, čekanje na šalterima (to podrazumijeva i bezobrazne, polupismene šalteruše), da se uredno plaćaju porezi (a to je uzročno-posljedično jer uz to treba i da prihodi od poreza ne završavaju na egzotičnim putovanjima kojima se časte naše hadžije s vrha, već da se socijalni sistem uredi kako Bog zapovijeda)... ima toga još punoooooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Krokodil Behko » 03 Mar 2012, 01:08

Alma, hvala na sugestiji. Ne mozemo sad prepravljati anketu, ali
u vezi tog finansijskog aspekta, dade ti meni ideju, za anketu iz te oblasti :D

Naravno, ako zelis, mozes i sama da je napravis.

Mada je to jednim dijelom obuhvaceno opcijom "Da manje krademo"
U tom sportu, nenadmasni smo, zajedno sa svojim komsijama.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by IM_ex » 09 May 2012, 00:01

- Tacnost, druze.
Eto, ja cu umjesto odziva na anketu ukazati na neka stanja koja nalaze EU, a i nevezano za njih, biti tacan, znaci i biti karakterno pouzdan, milina za drustvo, kao i par stavki koje slijede:
- Pomenut je bonton, shturo, tek jednom rijecju; smatram da je bolje pomenuti u cemu se to najvise klima, u nasem drustvu.
Persiranje osoba na funkcijama, kao i starijih osoba s kojima nismo familijarno ili prijateljski vezani, a kojima se obracamo u drustvu.
Pismenost - raditi na istoj
Vulgarnost(prostakluk) - izrazavanje bar podrobnije osiromasiti
Zalagati se na zdravom, civilizovanom komuniciranju; boriti se protiv bahatosti, i na istu odreagovati ukazujuci na nezdravo ophodjenje
Gledati vise svoja posla, umjesto "virkanja" u tudje dvoriste
U institucijama ne pozdravljati ikakvim vjersko-prepoznatljivim pozdravom

... za ovo javljanje dovoljno je
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Luna. » 09 May 2012, 00:06

malo su tri opcije... na nas se odnosi skoro sve sto je u anketi...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by silence » 09 May 2012, 00:14

Behko, stavi u anketu opciju:

RAD, RED I DISCIPLINA!

Uvesti sve ovo u sve segmente života od Vlade, pa do doma u kojem živimo, ulice, parka, preduzeća, škola itd...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Dust » 09 May 2012, 03:56

silence wrote:
RAD, RED I DISCIPLINA!

Jos ti fali ono: Arbeit macht frei :hihi


p.s. slazem se :)
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by nezaboravna » 09 May 2012, 09:23

:plavi :plavi :plavi Pih gdje smo mi a gdje je Evropa? :lupa :lupa :lupa Kod nas treba SVEEEEEEEEEE mijenjati :D. :D. a vala i ova stara gospodja nije bas za pohvalit :D :D
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Notos » 09 May 2012, 17:26

Naš narod bi trebo kao prvo skontat kako funkcioniše ta demokratija, a sumnjam da će se to uskoro desiti. Isto jako bitno... kultura, umjetnost i duhovne vrijednosti... to predstavlja identitet jednog naroda a u tome smo baš slabi. Kad bi te dvje stvari riješili sve ostalo bi se samo od sebe

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Zagorka » 09 May 2012, 21:51

E vala bih voljela da udjemo samo da pojedina bagra udje "u suru".....da vidim kako ce paliti gume u svojoj basti,kako ce im se psi kenjati a oni nonsalanto ga dalje odvesti uzicom setajuci i glumeci gospodu....itditd :ljut
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by silence » 10 May 2012, 01:20

madam Bovary wrote:E vala bih voljela da udjemo samo da pojedina bagra udje "u suru".....da vidim kako ce paliti gume u svojoj basti,kako ce im se psi kenjati a oni nonsalanto ga dalje odvesti uzicom setajuci i glumeci gospodu....itditd :ljut
Tačno MB.... i kako će praviti buku i ometati komšije...kako će se hvatati usputnog grma...kako će se dovikivati na ulici... kako će bacati smeće kroz prozor...kako će bacati odpatke po trotoaru...kako će na izletištima ostavljati svoje smeće...kako će i šta će ja ne znam :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Krokodil Behko » 23 May 2013, 12:15

Poslije okruglo godinu dana, konstatujem da se i nismo baš puno približili cilju.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Sheval » 23 May 2013, 19:22

nezaboravna wrote::plavi :plavi :plavi Pih gdje smo mi a gdje je Evropa? :lupa :lupa :lupa Kod nas treba SVEEEEEEEEEE mijenjati :D. :D. a vala i ova stara gospodja nije bas za pohvalit :D :D
Apsolutno!

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Rockefeller » 23 May 2013, 23:37

Pa teško je i promijeniti kad nama nedostaje role-model, vodje. Ono što narod vidi kao "veličinu" su Čović, Tihić i Dodik, ponekad i ostali.

Porazno je da nemamo ni jednog jedinog čovjeka za kojeg možemo reći da je milijarder, neko koga se pita u svijetu. On(i) bi bio (bili) taj uzor i oni bi postavljali granicu, koju bi drugi pokušavali da dokuče.

Druga stvar je obrazovanje. Mislim da je naš školski sistem totalno loš. Većinom se potencira ocjena koju će učenik dobiti. Ona bi trebala biti manje važna, važnije bi trebalo biti znanje. A ja mislim, na osnovu iskustva, da smo mi tu porazno slabo plasirani.

Ja sam već davno rek'o šta bih sa obrazovanjem napravio - privatizirao ga. Cijeni bi ionako očekivano pale, pa bi svaki zaposleni roditelj mogao platiti obrazovanje svom dijetu. Stim da bi se vodilo računa gdje se dijete upisuje, jer bi roditelji tražili balans izmedju kvaliteta obrazovanja i para. A sa druge strane, škole bi morale dizati kvalitet maksimalno kako ne bi propale.

A upisnina bi slijedila i kao prirodna selekcija učenika. Oni koji neće da uče ne bi išli ni u školu. Bolje da rade nešto drugo, nego ono što ne žele.

Ako se i ne bi privatizir'o, bitno ga je promijeniti, jer nije dobar i ne garantuje ništa. Dijete potroši 20 godina života u ništa, nauči osnove. Praksa i praktična primjena je za nas nepoznanica. Važi se samo trenutna količina znanja (tj. u momentu testa, a nije bitno što će to dijete možda sutra naučiti i znati kroz život). Dijete se podstiče da bude kritično, 70% predmeta podstiče na to, a 30% ih je relaksirajućih. Ne postoji nijedan predmet, sem profesorove dobre volje, koja dijete podstiče da otvori um i bude inovativno (likovno ne brojim, jer i da se složim, ono nije u rangu sa jezicima recimo). A da ne pričam o tome kako djeca uče da ne bi dobila jedinicu, tj. kaznu, što je naravno pogrešno. Djete bi trebalo učiti zbog znanja koje hoće da usvoji i koje je korisno, a ne zbog kazni koje ga čekaju ako ne nauči. I tako dalje...
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Julia-Klara » 24 May 2013, 09:12

Mi smo previse vezani za sve sto imamo da bi bili "Europejci", bar ne onakvi kakvima ih mi zamisljamo. I sam naziv je vise sprdajuci, ismijava, znaci da njihovim vrijednostima ne dajemo nikakva znacaja. Imamo previskoko misljenje o sebi da bismo bili dovoljno tolerantni prema drugim ljudima.
"Ne zna Svabo sta je teferic",ali znamo se ismijavati njihovim pijankama, i Oktoberfestu, iako je poznato kao opstenarodno slavlje, i priznato i hvaljeno u cijelom svijetu.
Cesi su sirotinja,zene lake, "kod nas prodavali robu za jednu crvenu da prehrane porodicu", a vidi gdje su sad?! Mi Ceskoj ni primirisati ne mozemo.
Puni smo predrasuda,i kao takve nas nikad niko nece prihvatiti.

Sto se gore spomenutog skolstva tice ne dijelim misljenje RFa da ga treba privatizirati,ali promijeniti svakako. I ne zaposljavati polupismene profesero po nacionalnom kljucu nego kompetentne ljude, koji vole svoj posao i vole ga raditi. Nisam bila odlican ucenik, i sada jednako dobro znam sta mi je bilo nepotrebno , ali ne bih svoju skolu dala/mjenjala ni za sta, profesore koji su glumili bogove bih, uvijek.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Dalia » 24 May 2013, 13:25

Ja sam glasala za manje kafenisanja, krađe i da budemo vrjedniji...ja polazim od sebe ljenguze :ooo pa mislim da nas je većina, posebno mladi lijeno, da nam je sve i svašta, a s lahke strane, da što više možemo spavat i dernečit. :D
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Zagorka » 24 May 2013, 15:52

Julia-Klara wrote:Mi smo previse vezani za sve sto imamo da bi bili "Europejci", bar ne onakvi kakvima ih mi zamisljamo. I sam naziv je vise sprdajuci, ismijava, znaci da njihovim vrijednostima ne dajemo nikakva znacaja. Imamo previskoko misljenje o sebi da bismo bili dovoljno tolerantni prema drugim ljudima.
"Ne zna Svabo sta je teferic",ali znamo se ismijavati njihovim pijankama, i Oktoberfestu, iako je poznato kao opstenarodno slavlje, i priznato i hvaljeno u cijelom svijetu.
Cesi su sirotinja,zene lake, "kod nas prodavali robu za jednu crvenu da prehrane porodicu", a vidi gdje su sad?! Mi Ceskoj ni primirisati ne mozemo.
Puni smo predrasuda,i kao takve nas nikad niko nece prihvatiti.


Sto se gore spomenutog skolstva tice ne dijelim misljenje RFa da ga treba privatizirati,ali promijeniti svakako. I ne zaposljavati polupismene profesero po nacionalnom kljucu nego kompetentne ljude, koji vole svoj posao i vole ga raditi. Nisam bila odlican ucenik, i sada jednako dobro znam sta mi je bilo nepotrebno , ali ne bih svoju skolu dala/mjenjala ni za sta, profesore koji su glumili bogove bih, uvijek.
Upravo tako.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2013, 13:31

Julia-Klara wrote:
Krokodil Behko wrote:Kod nas je sramota da te neko vidi da prodaješ na buvljaku.
jos veci belaj je da kupujes :hihi ali nemam ja problem s tim

Malo izađosmo iz konteksta one teme pa samo da odgovorim ovdje :)
Evo već si govorila o tome.
Julia-Klara wrote:Mi smo previse vezani za sve sto imamo da bi bili "Europejci", bar ne onakvi kakvima ih mi zamisljamo. I sam naziv je vise sprdajuci, ismijava, znaci da njihovim vrijednostima ne dajemo nikakva znacaja. Imamo previskoko misljenje o sebi da bismo bili dovoljno tolerantni prema drugim ljudima.
Nije naziv sprdajući bona, nego je komedija uopšte nas porediti sa njima.
Eto, ispod časti je pojaviti se na buvljaku recimo. Može neko naići pa će ti reći da si ćifut.

"Ne zna Svabo sta je teferic",ali znamo se ismijavati njihovim pijankama, i Oktoberfestu, iako je poznato kao opstenarodno slavlje, i priznato i hvaljeno u cijelom svijetu.

Pa dobro, mi to ne priznajemo jer nema olešavanja, cike, vriske, vunenih čarapa, bikova, pjevaljki i gajbi pive. A nema ni ražnja. Vele da je zabranjeno, bar u Njemačkoj.

Izgleda da nam fali par sitnica, da bi postali europejci. Uostalom, nevolja je i ta što su svi ovi oko nas, tu negdje sa nama. Da bar njih nema u blizini, možda bi sami, lakše došli tobe. :888
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81297
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7104 times
Status: Offline

Re: Da postanemo Europejci?

Post by Julia-Klara » 06 Nov 2013, 14:16

ma bjezi ba Behko... onda pojma nemas sta je Oktoberfest ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests