Guranje titula gdje im nije mjesto

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Maja » 25 Mar 2012, 00:51

Jeste li vi primijetili da na nekim stanovima na pločicama ispred imena i prezimena vlasnika piše dr., mr., prof., ing. itd.
A radi se o privatnim stanovima.
Je li to za vas normalno ili mislite da se radi o kompleksašima?
Čak sam jednom čula kad se momak upoznavao sa jednim čovjekom ovaj mu je rekao profesor taj i taj 8a niti su se upoznali u nekoj obrazovnoj ustanovi, niti ga je momak tražio u vezi njegove struke nego su se jednostavno upoznali preko zajedničkog prijatelja).

Jeste li se vi susretali s takvim likovima?

Nije baš u skladu s temom, ali ja volim posjećivati groblja i hareme gdje god da odem :D
Jednom sam bila na katoličkom groblju i vidjeh na spomeniku piše BRICE taj i taj.
Poslije saznam da je čovjek stvarno bio brice i da je u njegov vakat to bilo nešto.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by niska grana » 25 Mar 2012, 01:03

Hajde to i nekako, ali najbolje mi je kad neko u svojoj kući na zid okači diplomu.... :respekt
Last edited by niska grana on 25 Mar 2012, 01:04, edited 1 time in total.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Krokodil Behko » 25 Mar 2012, 01:04

Jeste li se vi susretali s takvim likovima?
Jesam, kako da ne?
Ponekad sam susretao, sebe samog.
To jeste, nekada davno, kad sam trcao, da se
pred nekim novopridoslim u drustvu, pohvalim,
da sam urednim muzicke emisije na pravom radiju,
kao i predvodnik poetskog teatra.

Ali salu na stranu. To je ipak, bilo nesto drugo.

U ratu sam poznavao nekog magistra masinstva, koji mi svaki put,
kad sjedim sa njim, po sto puta, naglasi da je on magistar.
Ko da je to nesto. Sta mu vrijedi sto je magistar, kad sa njim niko
normalan nije htio zamezetiti malo.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by silence » 25 Mar 2012, 01:07

Majo, ne volim ni ja to "titulisanje".
Sve titule su vezane za profesiju i ne vidim razlog da uopšte stoje na pločicama ulaznih vrata stana. Mislim da se radi o kompleksašima. Tačno znam ko su ljudi sa titulom koji svoju titulu stavljaju za predznak i ljudi sa titulom koji je ne ističu nigdje. Između njih je ogromna razlika.
Meni zapara oči titula u smrtovnicama isto kao i ova na ulaznim vratima stana... :hihi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Dust » 25 Mar 2012, 06:22

I meni je glupo to stavljanje titula na plocicama od ulaznih vrata stana.

Sto se oslovljavanja tice, tu je vec druga prica i mislim da je kulturno nekome ko je profesor ili doktor to i naznaciti kod oslovljavanja, upoznavanja, price...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Luna. » 25 Mar 2012, 12:12

meni je to bez veze. ovde to nije toliko cesto kao kod nas. ali je recimo, nekulturno nekoga za koga znas da ima titulu profesora ne oslovljavati sa " profesore" jer je to bas velika titula ( ovdje neko ko predaje u srednjoj skoli nije profesor, nego je nastavnik)... kod nas svijet mozda ne cijeni toliko tudje znanje i titule pa ljudi imaju potrebu da to naglase gdje stignu... ko ovaj behkov magistar masinstva... samo da znas behko, magistar masinstva nije " ko da je to nesto" ... to ti je jedan od tezih fakulteta, a zamisli tek bit magistar...

... ja nemam ni na poslu na vratima titulu, ni kolegica ni ja nismo htjele... pise na plocici ispred vrata ime odjela i nasa imena... jest da nekad bude bolje da smo napisale, jer se ponekad desi kad podje neko novi da radi, pogotovo ovi neki managercici, onda oni misle da nas mogu jos malo pa po kafu poslat :D ... al´ slegnu se brzo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by silence » 25 Mar 2012, 14:59

Luna. wrote:
... ja nemam ni na poslu na vratima titulu, ni kolegica ni ja nismo htjele... pise na plocici ispred vrata ime odjela i nasa imena... jest da nekad bude bolje da smo napisale, jer se ponekad desi kad podje neko novi da radi, pogotovo ovi neki managercici, onda oni misle da nas mogu jos malo pa po kafu poslat :D ... al´ slegnu se brzo
Imati na poslu titulu na pločici vrata kancelarije je sasvim ok. Titula tamo i pripada, a nikako joj nije mjesto na pločici vrata privatnog stana.

I napiši Luna. titulu ispred svog imena u odjelu gdje radiš...
:D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by STrendzer » 25 Mar 2012, 15:33

pa ne bih bas ni sve ljude koji isticu svoju profesionalnu titulu trpao u jedan kos,ovisi iz koje tacke se posmatra,da li odozgo ili odozdo...ako cemo po nekom pravilu,svi smo rodjeni kao male bebe bez ikakvog znanja i zvanja,samo bebe...e sad ako je neko uspio na korektan nacin da postigne visoko zvanje onda ja to akceptiram sve dok ta titula stoji samo na ulaznim vratima i dok mi ne napominje svoju titulu vise od jedan puta,ipak nije mala stvar biti dr.,prof.dr.,mr., itd.,jer dok su oni postali to, oni drugi neki su kockari,alkosi,neradnici,lopovi itd.,...e to je ona druga tacka posmatranja ove situacije,tj. odozdo...

dole na Balkanu uopsteno je ogroman broj visokoskolovanih koji su kupili diplome ili su im cace(ocevi) ili neko drugi iz familije sredili to zvanje o kojem oni nemaju pojma...odredjen broj zenskih su dobile diplomu preko "one stvari"(skoro je bila afera u Tz a umijesan je bio i visokoskolovani prof. i politicar koji je nedavno umro od infarkta,nemam rijeci)...a znam iz iskustva koliko njih je to uglavnom "lijevim" putevima steklo tako da je to za mene skoro pa bezvrijedno,osim da stvarno znam da je neko kvalitetno skolovan i uspjesan sa dokazima...

ovdje gdje sam radim i imam cesto kontakta sa ljudima koji imaju velika zvanja,razni sefovi,dr.,mr., itd.,...neki su obicni ljudi a neki su teski do bola,ponekad iskoristim tu njihovu umisljenost samim sobom zbog njihovog osjecaja da su iznad ostalih ljudi pa im "dignem rep",sto bi narod reko-"svinju niz dlaku"(a u sebi se smijem) :oo :plavi sto im imponira,smeksa ih pa mi lakse potpisu ono sto im ja hocu prodat i na kraju su oni sretni a ja jos sretniji se pozdravim s njima,oni umisljeni sobom ja dobio novi ugovor itd...i svima lijepo.. :plavi

imao sam par visokoskolovanih musterija koji su zahtijevali da na ugovoru napisem na prvom mjestu titulu pa tek onda ime,rado sam im udovoljio,papir trpi sve :plavi,ako ih to cini sretnim onda sam i ja "sretan" ;) :plavi ...

i samo da dodam,ukoliko je titula napisana decentno,ukusno bez velikog isticanja na ulaznim vratima a objekat gdje doticni stanuje uredan i sredjen onda je to ok...i naravno da ne volim da mi ponavlja svakih 3 minute da je on taj i taj kao moj bivsi skolski koji je nesto studirao u Sarajevu a koliko sam cuo nikad nije zavrsio,ali dok razgovaram s njim ima naviku svaka treca rijec,kako je njegov neki dekan to i to govorio,predavao itd.. :plavi ...bem ti jeza pod rep,ne mosh ga slusat a moras,nemogu mu u facu reci da je dosadan...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Zagorka » 25 Mar 2012, 15:41

Ako nesko u stanu ima kancelariju(psiholog,advokat)onda je opravdano,jer ga vjerovatno traze stranke :hm ali ne kuzim zasto na plakati kad neko umre,tad je zaista nebitno ko si i sta si jer te vise ionako nema :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by silence » 25 Mar 2012, 15:46

:plavi ..Burek,fino je imati korist od ljudi koji pate od kompleksa više vrijednosti... :plavi

Ali, šta je sa ovim drugim titulama, koje ja jako cijenim? Ljudima od zanata i to upravo onim ljudima koji znaju svoj zanat dobro da rade, a stalno nam trebaju. Meni još nisu zatrebale ove visokoškolske titule, ali jeste mi zatrebao: krojač, moler, vodoinstalater, električar, bravar, roletnar, parketar, lakirer, stolar...
Oni svoje titule ne stavljaju na ulazna vrata svog stana, a bilo bi jako korisno. Zašto oni to ne čine, a ovi visokoobrazovani čine? Ako ovi prvi pate od kompleksa više vrijednosti, da li ovi drugi pate od kompleksa niže vrijednosti?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by STrendzer » 25 Mar 2012, 15:52

silence wrote::plavi ..Burek,fino je imati korist od ljudi koji pate od kompleksa više vrijednosti... :plavi

Ali, šta je sa ovim drugim titulama, koje ja jako cijenim. Ljudima od zanata i to upravo onim ljudima koji znaju svoj zanat dobro da rade, a stalno nam trebaju. Meni još nisu zatrebale ove visokoškolske titule, ali jeste mi zatrebao: krojač, moler, vodoinstalater, električar, bravar, roletnar, parketar, lakirer, stolar...
Oni svoje titule ne stavljaju na ulazna vrata svog stana, a bilo bi jako korisno. Zašto oni to ne čine, a ovi visokoobrazovani čine? Ako ovi prvi pate od kompleksa više vrijednosti, da li ovi drugi pate od kompleksa niže vrijednosti?

mah silence,para imaju ko blata,mislim na ove sa titulama,samo im to treba moci uzeti,ko ih sHisha... :plavi :plavi :plavi ..trudim se... ;)

a za ove druge ukoliko ti trebaju javi meni,imam ih svakakvih koji jedva cekaju neki ugovor da rade,steta da si daleko :D. ...
a ko ti ga zna,mozda i oni imaju kompleks nize vrijednosti,bar neki?!...

a ja ssam negdje u sredini...veza izmedju svih njih :oo :plavi

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by silence » 25 Mar 2012, 15:58

Sredina je najbolja, kako kažu, zlatna... :hihi

Ima još nešto što mi para oči na pločicama ulaznih vrata, a to je oba imena, žene i muža. Kako mi to smeta, ne znam zašto, ali mi strašno para oči. Npr. Jasmina i Kenan Abazović (izmišljeno). Ako nisu mogli da se dogovore i stave samo jedno ime, onda u takvom slučaju su trebali da pribjegnu samo stavljanju prezimena Abazović. Znam jedan par koji je imao tako zajedničku pločicu na ulaznim vratima, a sada te pločice nema, jer više nisu zajedno.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by STrendzer » 25 Mar 2012, 16:00

silence wrote:Sredina je najbolja, kako kažu, zlatna... :hihi

Ima još nešto što mi para oči na pločicama ulaznih vrata, a to je oba imena, žene i muža. Kako mi to smeta, ne znam zašto, ali mi strašno para oči. Npr. Jasmina i Kenan Abazović (izmišljeno). Ako nisu mogli da se dogovore i stave samo jedno ime, onda u takvom slučaju su trebali da pribjegnu samo stavljanju prezimena Abazović. Znam jedan par koji je imao tako zajedničku pločicu na ulaznim vratima, a sada te pločice nema, jer više nisu zajedno.
kao na FB-u :plavi :plavi..

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by silence » 25 Mar 2012, 16:05

:plavi

Zar se i tamo ne odvajaju? :plavi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Heidi » 25 Mar 2012, 16:49

silence wrote:Sredina je najbolja, kako kažu, zlatna... :hihi

Ima još nešto što mi para oči na pločicama ulaznih vrata, a to je oba imena, žene i muža. Kako mi to smeta, ne znam zašto, ali mi strašno para oči. Npr. Jasmina i Kenan Abazović (izmišljeno). Ako nisu mogli da se dogovore i stave samo jedno ime, onda u takvom slučaju su trebali da pribjegnu samo stavljanju prezimena Abazović. Znam jedan par koji je imao tako zajedničku pločicu na ulaznim vratima, a sada te pločice nema, jer više nisu zajedno.

kod moje sestre i zeta je tako. prvo njeno ime :oo on je tako htio, to je njihov dom, zajedno su ga gradili. vole se hvala bogu jos uvijek nakon 25 godina braka. :oo meni je to lijepo. a sad, kad se neko razvede - otkaci tablu i furaj dalje. Moram priznati da mi je nejasno mi je sta ti ovdje smeta :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by silence » 25 Mar 2012, 16:56

Napisala sam da ni ja ne znam zašto, ali da mi smeta. Nije da mi smeta, to je njihov dom i sami odlučuju o tome šta će da piše na njihovim vratima, sa tim nemam ništa Ja sam uvjek bila za jedno ime i prezime ili samo za prezime. Nekako je to uobičajeno. :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Heidi » 25 Mar 2012, 16:58

ok, razumijem ;)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by carobnjak N » 25 Mar 2012, 18:55

profesija ne može biti titula( imaš doktora koji se uopće ne razumije u medicinu :D ) ali titula se stječe školovanjem,učenjem i izobrazbom ,pa po općem bontonu svuda u svijetu se ispred imena stavlja titula : doktora (bilo koje oblasti) ,profesora, magistra te ovi vojni činovi kao i u nekim zaostalim dinastijama titule plemstva . Ne mislim da je glupo kad neko stavlja titulu koju je stekao školovanjem ili vojnom izobrazbom ali mislim da su ove plemićke preglupe pogotovu jer se naslijeđuju porodično
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Jaca » 25 Mar 2012, 18:58

mogu da guraju gdje god hoce te svoje titule ja im se obracam sa gospodine ili gospodjo :)
bolje biti malo lud nego malo pametan

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Guranje titula gdje im nije mjesto

Post by Ideja » 25 Mar 2012, 21:23

Ljudi koji osim na radnom mjestu svoju titulu ističu i svugdje drugo su po mom mišljenju previše umišljeni, iskompleksirani i očekuju da im se konstantno neko divi tj. da ih poštuje. Svako zanimanje zaslužuje poštovanje pa je meni sasvim svejedno kakvu titulu ima.
Mene je jednom jedan čovjek ovdje u At upoznavao sa jednom gospođom pa je rekao :gospođa doktor Kreisler. Nije mi to bilo čudno nego što sam kasnije saznala da nije ona doktor nego njen suprug :plavi . Onda sam skontala da dosta žena, pogotovo starijih se tako predstavlja, tj. muževu titulu spominje. Prijateljica mi je u to vrijeme bila u vezi s neki dr pa sam je zezala do besvijesti kako će mi jednom teško biti kad je iz poštovanja budem morala zvati gospođo doktor :valja
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests