Šta je nama Turska?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Masamune » 31 Jan 2021, 17:00

Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 16:36
Laser wrote: 31 Jan 2021, 16:29

Slažem se, otprilike kao odnos Srba prema Rusima ili Grcima.

Yebiga, tako je to kad si malan, kad imaš duboko ukorijenjen podanički mentalitet i kad nemaš dovoljno samosvijesti.
Ne može se porediti sa Srbima.
Srbi imaju sa Rusima i Grcima zajedničko samo kada uđu u crkvu.
Bošnjaci sa druge strane ne moraju ni ući u džamiju, oni imaju dovoljno zajedničko sa Turcima od pozdrava, davanja imena djeci, specijaliteta u kuhinji, način kako prave i ispijaju kahve, odjevanja, izraza kada razgovaraju
Ima itekako veze sa Srbijom kad se poziva na Rusiju i oni nisu samo povezani kroz crkvu kao što ti misliš.

To je kompleks malih naroda koji traži utjehu i zaštitu u nekom drugom, tj. većem narodu. Čim se javi neki strah ili kad ti neko dovodi u pitanje egzistenciju (svejedno da li je strah osnovan ili je samo šuplja priča i zastrašivanje) onda to krene sa time. Bolje je da se ti isti narodi fokusiraju da sami sazriju i da se osvijeste. Postoje i druge situacije kad se ti ispoljava i kad nije u pitanju zastrašivanje, ali mrsko mi dalje o tome.
Last edited by Masamune on 31 Jan 2021, 17:00, edited 2 times in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Online

Re: Šta je nama Turska?

Post by Laser » 31 Jan 2021, 17:00

bosnjakinja wrote: 31 Jan 2021, 16:48
Laser wrote: 31 Jan 2021, 16:34

Ni slično.

Turčin je kulturološki prvenstveno uvijek Turčin, bez obzira da li bio kemalista, tayipovac, gulenovac.

Naši FGR-ovci su teško definisana subkultura. :D.
Imaju oni fgrovce koji su za gay Pride ,prije par god im se jedna glumica i pjevacica sparile kao lezbe u vezi ,,niko ih nije podrzao osim ta fgrelita ili kako ih vec nazvat

A u bosni toga nece biti jos 50 god, a nije da nema poznatih pedera i lezbejki kod nas :pusi
:grana
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Masamune » 31 Jan 2021, 17:02

:D.

jbt
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by bosnjakinja » 31 Jan 2021, 17:13

Poenta je bila naprednija vam je Turska po tom fgrovskom pitanju, jer fgr-ovci vole istok predstavit nazadnim .kompleks lijeciti stavom mi smo Za njih zapad jel, a niste :D

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by bosnjakinja » 31 Jan 2021, 17:25

MarlboroGold wrote: 31 Jan 2021, 17:00
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 16:36
Ne može se porediti sa Srbima.
Srbi imaju sa Rusima i Grcima zajedničko samo kada uđu u crkvu.
Bošnjaci sa druge strane ne moraju ni ući u džamiju, oni imaju dovoljno zajedničko sa Turcima od pozdrava, davanja imena djeci, specijaliteta u kuhinji, način kako prave i ispijaju kahve, odjevanja, izraza kada razgovaraju
Ima itekako veze sa Srbijom kad se poziva na Rusiju i oni nisu samo povezani kroz crkvu kao što ti misliš.

To je kompleks malih naroda koji traži utjehu i zaštitu u nekom drugom, tj. većem narodu. Čim se javi neki strah ili kad ti neko dovodi u pitanje egzistenciju (svejedno da li je strah osnovan ili je samo šuplja priča i zastrašivanje) onda to krene sa time. Bolje je da se ti isti narodi fokusiraju da sami sazriju i da se osvijeste. Postoje i druge situacije kad se ti ispoljava i kad nije u pitanju zastrašivanje, ali mrsko mi dalje o tome.
A to je prirodno realno stanje a ne kompleks.Ne znam kako mislis da se mali narodi bez vecih mogu snaci? svaki mali narod ima svog nekog velikog "jarana" :oo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53911
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Online

Re: Šta je nama Turska?

Post by HAVANA » 31 Jan 2021, 17:38

Ne znam sto se raspravljate. Mi danasnji smo rezultat i miks svog ludila koje je proslo kroz nasu malu zemlju, jebani smo dugo i stalno. Svako malo. Mi vise i ne znamo kakvi smo stvarno. I kakvi jesmo nasi stari nisu takvi bili. Ti vako, dedo nako, pradedo nako, cukundedo nako... A svi najebali i tudja govna kusali.Da bar hoce nasu djecu masit, al dabogda...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Naseef Mushroom » 31 Jan 2021, 17:43

Laser wrote: 31 Jan 2021, 16:59
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 16:36
Ne može se porediti sa Srbima.
Srbi imaju sa Rusima i Grcima zajedničko samo kada uđu u crkvu.
Bošnjaci sa druge strane ne moraju ni ući u džamiju, oni imaju dovoljno zajedničko sa Turcima od pozdrava, davanja imena djeci, specijaliteta u kuhinji, način kako prave i ispijaju kahve, odjevanja, izraza kada razgovaraju
Nasife, rekao sam "otprilike".

To bi značilo da je.princip isti, a ostalo su nijanse.

Mrsko mi ulaziti u beskrajne rasprave i podastirati dokaze. Možda bi se iznemadio koliko se savremeni Bošnjo kulturološki razlikuje od modernog Turčina.

Skoro 150 godina oštre odvojenosti jednih od drugih učinilo je svoje. Čak i dok smo živjeli u istoj.državi, nismo se baš nešto miješali sa njima, uprskos istoj vjeri, imenima, kuhinji, turcizmima.

Sve što si naveo kao zajedničko sa Turcima, imaju i Srbijanci u Srbiji, osim imena. Ponekad i u većoj mjeri, kao što su turcizmi. :D
Pa nesvjesno si potvrdio u zadnjoj rečenici o čemu govorim.
Srbijanci imaju više zajedničko sa Turcima nego sa Rusima jer su jednostavno ostali mnogi običaji na našim prostorima dolaskom Osmanlija.
Ja kod Srba osim kod članaka o ikonama i amfilohijem (i onim jeftinim Kurir i Informer lažnim naslovima gdje se Ustaše, Šiptari i Muslimani trebaju bojati jer braća Rusi dolaze na Balkan) ne vidim nešto puno dodira sa drugim pravoslavnim državama kao što ćeš kod Bošnjaka moći naći kod Bošnjaka sa Turcima i još nekim arapskim državama
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Naseef Mushroom » 31 Jan 2021, 17:52

MarlboroGold wrote: 31 Jan 2021, 17:00
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 16:36
Ne može se porediti sa Srbima.
Srbi imaju sa Rusima i Grcima zajedničko samo kada uđu u crkvu.
Bošnjaci sa druge strane ne moraju ni ući u džamiju, oni imaju dovoljno zajedničko sa Turcima od pozdrava, davanja imena djeci, specijaliteta u kuhinji, način kako prave i ispijaju kahve, odjevanja, izraza kada razgovaraju
Ima itekako veze sa Srbijom kad se poziva na Rusiju i oni nisu samo povezani kroz crkvu kao što ti misliš.

To je kompleks malih naroda koji traži utjehu i zaštitu u nekom drugom, tj. većem narodu. Čim se javi neki strah ili kad ti neko dovodi u pitanje egzistenciju (svejedno da li je strah osnovan ili je samo šuplja priča i zastrašivanje) onda to krene sa time. Bolje je da se ti isti narodi fokusiraju da sami sazriju i da se osvijeste. Postoje i druge situacije kad se ti ispoljava i kad nije u pitanju zastrašivanje, ali mrsko mi dalje o tome.
Pa valjda što Zapad nikada neće dopustiti da se Poljskoj i Austriji desi ono šta se Bosni i Hercegovini uradilo 90ih te države nemaju potrebe da traže zaštitu u nekom drugom ili ne rade toliko ofirno ali nema države kojoj ne treba veliki brat.
Šta misliš što su tolike države pristupile NATOu pa i EU do neke mjere?
Vidio bi ti ponosnu Češku šta bi bilo da su okružene arapskim državama.
Eno Izrael, ponosan narod sa svojom historijom, svjetska sila u mnogim stvarima pa ne mogu bez Amerike.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Online

Re: Šta je nama Turska?

Post by Laser » 31 Jan 2021, 18:19

Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 17:43
Laser wrote: 31 Jan 2021, 16:59

Nasife, rekao sam "otprilike".

To bi značilo da je.princip isti, a ostalo su nijanse.

Mrsko mi ulaziti u beskrajne rasprave i podastirati dokaze. Možda bi se iznemadio koliko se savremeni Bošnjo kulturološki razlikuje od modernog Turčina.

Skoro 150 godina oštre odvojenosti jednih od drugih učinilo je svoje. Čak i dok smo živjeli u istoj.državi, nismo se baš nešto miješali sa njima, uprskos istoj vjeri, imenima, kuhinji, turcizmima.

Sve što si naveo kao zajedničko sa Turcima, imaju i Srbijanci u Srbiji, osim imena. Ponekad i u većoj mjeri, kao što su turcizmi. :D
Pa nesvjesno si potvrdio u zadnjoj rečenici o čemu govorim.
Srbijanci imaju više zajedničko sa Turcima nego sa Rusima jer su jednostavno ostali mnogi običaji na našim prostorima dolaskom Osmanlija.
Ja kod Srba osim kod članaka o ikonama i amfilohijem (i onim jeftinim Kurir i Informer lažnim naslovima gdje se Ustaše, Šiptari i Muslimani trebaju bojati jer braća Rusi dolaze na Balkan) ne vidim nešto puno dodira sa drugim pravoslavnim državama kao što ćeš kod Bošnjaka moći naći kod Bošnjaka sa Turcima i još nekim arapskim državama
Nisam nipta potvrdio, nego sam pokazao besmisao tvoje tvrdnje da imamo mnogo zajedničkog sa Turcima.

Ono zajedničko što si naveo, imaju i Srbi, Crnogorci, Albanci... Te sličnosti su tričarije.

Želim ti reći dađse turski i bošnjački um bitno razlikuju. Malo toga nam je zajedničkog, a razlike su suštinske.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 169 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by bosnjakinja » 31 Jan 2021, 18:26

Laser wrote: 31 Jan 2021, 18:19
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 17:43
Pa nesvjesno si potvrdio u zadnjoj rečenici o čemu govorim.
Srbijanci imaju više zajedničko sa Turcima nego sa Rusima jer su jednostavno ostali mnogi običaji na našim prostorima dolaskom Osmanlija.
Ja kod Srba osim kod članaka o ikonama i amfilohijem (i onim jeftinim Kurir i Informer lažnim naslovima gdje se Ustaše, Šiptari i Muslimani trebaju bojati jer braća Rusi dolaze na Balkan) ne vidim nešto puno dodira sa drugim pravoslavnim državama kao što ćeš kod Bošnjaka moći naći kod Bošnjaka sa Turcima i još nekim arapskim državama
Nisam nipta potvrdio, nego sam pokazao besmisao tvoje tvrdnje da imamo mnogo zajedničkog sa Turcima.

Ono zajedničko što si naveo, imaju i Srbi, Crnogorci, Albanci... Te sličnosti su tričarije.

Želim ti reći dađse turski i bošnjački um bitno razlikuju. Malo toga nam je zajedničkog, a razlike su suštinske.
Ruralni bosnjaci jako lice ruralnim turcima ,urbani bosnjaci lice urbanim turcima.evo trenutno na hayatu turcin i bosnjakinja koji su u braku pricaju :ples

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15377
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 650 times
Been thanked: 2130 times
Status: Online

Re: Šta je nama Turska?

Post by Laser » 31 Jan 2021, 18:30

bosnjakinja wrote: 31 Jan 2021, 18:26
Laser wrote: 31 Jan 2021, 18:19
Nisam nipta potvrdio, nego sam pokazao besmisao tvoje tvrdnje da imamo mnogo zajedničkog sa Turcima.

Ono zajedničko što si naveo, imaju i Srbi, Crnogorci, Albanci... Te sličnosti su tričarije.

Želim ti reći dađse turski i bošnjački um bitno razlikuju. Malo toga nam je zajedničkog, a razlike su suštinske.
Ruralni bosnjaci jako lice ruralnim turcima ,urbani bosnjaci lice urbanim turcima.evo trenutno na hayatu turcin i bosnjakinja koji su u braku pricaju :ples
E onda, mora da je tako. Njih dvoje su sigurno mjerilo stvari. :D.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by dadojović » 31 Jan 2021, 18:31

Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 17:52
MarlboroGold wrote: 31 Jan 2021, 17:00
Ima itekako veze sa Srbijom kad se poziva na Rusiju i oni nisu samo povezani kroz crkvu kao što ti misliš.

To je kompleks malih naroda koji traži utjehu i zaštitu u nekom drugom, tj. većem narodu. Čim se javi neki strah ili kad ti neko dovodi u pitanje egzistenciju (svejedno da li je strah osnovan ili je samo šuplja priča i zastrašivanje) onda to krene sa time. Bolje je da se ti isti narodi fokusiraju da sami sazriju i da se osvijeste. Postoje i druge situacije kad se ti ispoljava i kad nije u pitanju zastrašivanje, ali mrsko mi dalje o tome.
Pa valjda što Zapad nikada neće dopustiti da se Poljskoj i Austriji desi ono šta se Bosni i Hercegovini uradilo 90ih te države nemaju potrebe da traže zaštitu u nekom drugom ili ne rade toliko ofirno ali nema države kojoj ne treba veliki brat.
Šta misliš što su tolike države pristupile NATOu pa i EU do neke mjere?
Vidio bi ti ponosnu Češku šta bi bilo da su okružene arapskim državama.
Eno Izrael, ponosan narod sa svojom historijom, svjetska sila u mnogim stvarima pa ne mogu bez Amerike.
Stvarno, gdje bi zapad dopustio da netko pobije tisuće Poljaka u Katinskoj šumi.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Naseef Mushroom » 31 Jan 2021, 18:37

dadojović wrote: 31 Jan 2021, 18:31
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 17:52
Pa valjda što Zapad nikada neće dopustiti da se Poljskoj i Austriji desi ono šta se Bosni i Hercegovini uradilo 90ih te države nemaju potrebe da traže zaštitu u nekom drugom ili ne rade toliko ofirno ali nema države kojoj ne treba veliki brat.
Šta misliš što su tolike države pristupile NATOu pa i EU do neke mjere?
Vidio bi ti ponosnu Češku šta bi bilo da su okružene arapskim državama.
Eno Izrael, ponosan narod sa svojom historijom, svjetska sila u mnogim stvarima pa ne mogu bez Amerike.
Stvarno, gdje bi zapad dopustio da netko pobije tisuće Poljaka u Katinskoj šumi.
Govorimo o današnjem periodu. Danas ne bi zapad dopustio da se Hrvatskoj radi ono šta je se radilo 90ih.
Danas sa EU porodicom i NATO ne bi se smjelo o pokoljima govoriti glasno a kamoli da se ti isti izvrše
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Naseef Mushroom » 31 Jan 2021, 18:43

Laser wrote: 31 Jan 2021, 18:19
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 17:43
Pa nesvjesno si potvrdio u zadnjoj rečenici o čemu govorim.
Srbijanci imaju više zajedničko sa Turcima nego sa Rusima jer su jednostavno ostali mnogi običaji na našim prostorima dolaskom Osmanlija.
Ja kod Srba osim kod članaka o ikonama i amfilohijem (i onim jeftinim Kurir i Informer lažnim naslovima gdje se Ustaše, Šiptari i Muslimani trebaju bojati jer braća Rusi dolaze na Balkan) ne vidim nešto puno dodira sa drugim pravoslavnim državama kao što ćeš kod Bošnjaka moći naći kod Bošnjaka sa Turcima i još nekim arapskim državama
Nisam nipta potvrdio, nego sam pokazao besmisao tvoje tvrdnje da imamo mnogo zajedničkog sa Turcima.

Ono zajedničko što si naveo, imaju i Srbi, Crnogorci, Albanci... Te sličnosti su tričarije.

Želim ti reći dađse turski i bošnjački um bitno razlikuju. Malo toga nam je zajedničkog, a razlike su suštinske.
To je isto kao sa Italo-Amerikancima i Američkim Ircima, ima razlike u nekim stvarima kada se porede sa državama odakle su im pradjedovi migrirali ali ne razlikiju se u izvornim stvarima.

Standardni lokal u BiH gdje se osjeti duh Bošnjanstva ćeš naći isti takav i u Turskoj.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Mirelam » 31 Jan 2021, 18:49

HAVANA wrote: 31 Jan 2021, 14:25
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 13:26
Čovjek koji nije opterećen prošlošću i gleda samo kakav je ko čovjek i gdje se ima fino ljetovati neće početi takvu rečenicu vezanom za prošlošću.
Zamisli da neko kaže da su stanovnici Trebinja genocidaši ali voli tamo rado putovati i gleda samo kakav je ko čovjek i nije opterećen prošlošću.

Ja sam čak uvjeren da ti i mnogi na ovoj temi što slično pišu niste uopšte opterećeni prošlošću, da gledate samo gdje se ima fino ljetovati i da ne pravite razliku između Turske, Grčke, Albanije i Španije ali da volite ubaciti taj komentar samo da usput šuknete onima koji se vežu iz Tursku iz očiglednih razloga.
Mrsko meni ovo sve citati al sve u svemu pita sta je nama turska? Ja napiso turisticka destinacija. Pa neko napiso okupator, ja reko ja i nastavio o barceloni i rhodosu... Eh eto tebe i kola price. Nevjerovatan si. :grana Eto ti bolan i islam, turska, slobodan izbor i svijet... Ne trebas nikom nista objasnjavati. Tebi dobri, ok. Jebe mi se ba. Nemoj mi odgovarat allaha ti.
Aaaaaa, ne može tako. Brate, prvo sehadet i onda je tek ok. :ooo

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by greeneyes » 31 Jan 2021, 19:58

Samo sabura

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31595
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Šta je nama Turska?

Post by Matan » 31 Jan 2021, 19:59

Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 18:43
Laser wrote: 31 Jan 2021, 18:19

Nisam nipta potvrdio, nego sam pokazao besmisao tvoje tvrdnje da imamo mnogo zajedničkog sa Turcima.

Ono zajedničko što si naveo, imaju i Srbi, Crnogorci, Albanci... Te sličnosti su tričarije.

Želim ti reći dađse turski i bošnjački um bitno razlikuju. Malo toga nam je zajedničkog, a razlike su suštinske.
To je isto kao sa Italo-Amerikancima i Američkim Ircima, ima razlike u nekim stvarima kada se porede sa državama odakle su im pradjedovi migrirali ali ne razlikiju se u izvornim stvarima.

Standardni lokal u BiH gdje se osjeti duh Bošnjanstva ćeš naći isti takav i u Turskoj.
Mislis da su Bosnjaci slicni Kurdima, tom Turskom divnom narodu..
braca su braca...stas... :pusi
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Šta je nama Turska?

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2021, 20:01

Turci/osmanlije, donositelji su svega što postoji na našoj trpezi i mnogo toga iz kulture. Danas, niko od vas koji tu diskutujete, ne bi bio ovakav kakav jeste, da nije bilo otomanskog carstva, bilo ono loše ili ne - nebitno. Zaprepašćujuće su isključivosti, u ovim forumskim diskusijama i čisto mi dođe da pobjegnem zauvjek. Ljudi koji sve vide crno-bijelo, nisu pametni.

Ni najbolji historičari iz ovih krajeva, ne bi mogli to tako u par rečenica, zviznuti i ukalupiti 4-5 stoljeća historije, kako to rade neki forumaši. To su odlike totalitarizma, lijevog ili desnog - nebitno.

Dalje, nikom nismo bili atraktivni, kao zemlje (sve južno od Save i Dunava), pa su tek Osmanlije pristale na to da nas okupiraju.

Što se tiče odnosa Evrope, prema Bošnjacima, isti smo vidjeli tokom devedestih i nema potreba da se i dalje trude. Još mi samo preostaje da razvidim, jesu li oni slučajno i u neznanju i smotanosti, udesili cijelu godinu vremena, za Miloševića, da nas pobije, ili su pak to uradili sasvim namjerno. Rade to i dan danas, osim ako vi mislite da cijela Evropa ne može ništa nekom Dodiku ispod šatora. Nagradili su genocidašku Srbiju i u Daytonu i u Haagu, u vezi one presude za genocid i sad bi im neko trebao vjerovati i poštovati ih.

Boli mene kurko, što se mene tiče, Evropu mogu komotno zadesiti sva zla, realno su i zaslužili. Po mogućnosti Francuska prva da se spremi i da ih izgine bar pola, ko im jebe mater.

Što se tiče Osmanlija, ostaje zapisano da su našom krvlju kupovali lojalnost Srba, negdje u 1830-im godinama i tu dođe kraj priče. Da su nas popustili i dali autonomiju na vrijeme, historija bi se drugačije odvijala, u BiH. Trebali su se na vrijeme povući, ako već nisu znali modernizirati carstvo.

Ipak, u identitetskom smislu, općenito, značajniji su noviji dijelovi historije, od starijih, pa je tako i otomanski period u BiH, značajniji od srednjeg vijeka, a post otomanski period je značajniji od otomanskog, itd.. U ekonomskom smislu, možda je nekad pilo vode to što oni bolesnici među Srbima, tvrde da su Turci krivi za zaostajanje Balkana, ali danas, kad je Erdoganova Turska 15-16-ta ekonomija svijeta, očito je da će morati potražiti neke druge krivce. Krivi su Srbi, kolektivno. Danas, samo dvije zemlje imaju niži BDP u jugoistočnoj Evropi, nego prije 30 godina: Srbija i njen poslednji talac BiH.

Tursku trebamo držati, makar relativno blizu, jer europejcima nije za vjerovati. Držao bih i najvećeg džehenemskog šejtana pored sebe, samo ako bih znao da će pripaziti na BiH, makar privremeno. Kad su već SVI evropski narodi, mogli iskoristiti Hitlerovu okupaciju, da učine sebi zgodu i učestvuju u holokaustu, ne znam zašto bismo mi morali imati neke skrupule u politici. To sebi ne dozvoljavaju ni najjače zemlje.
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by Naseef Mushroom » 31 Jan 2021, 20:06

animals wrote: 31 Jan 2021, 19:59
Naseef Mushroom wrote: 31 Jan 2021, 18:43
To je isto kao sa Italo-Amerikancima i Američkim Ircima, ima razlike u nekim stvarima kada se porede sa državama odakle su im pradjedovi migrirali ali ne razlikiju se u izvornim stvarima.

Standardni lokal u BiH gdje se osjeti duh Bošnjanstva ćeš naći isti takav i u Turskoj.
Mislis da su Bosnjaci slicni Kurdima, tom Turskom divnom narodu..
braca su braca...stas... :pusi
Hvala Allahu pa ne bi 90ih po vama i Srbima da završimo kao Kurdi.
Sada su vam ostali samo još "smijem se a plaćemi se" komentari.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Šta je nama Turska?

Post by insomnia » 31 Jan 2021, 20:08

Naravno da treba. Samo ne treba sad na osnovu toga graditi kule i gradove. Evo ti Ujgura. Turski narod. Podavise ih Kinezi ko macice.
Sutra ce ti na kineski mig turski dronovi stici u Srbiju a za nas ce doviti po dzamijama
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests