DJED MRAZ

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Šta bi voljeli da vam djed mraz donese za N.G.?

novu ljubav
17
17%
više seksa
12
12%
više prijatelja
7
7%
posao
11
11%
putovanje svijetom
9
9%
bebu
5
5%
besplatan net 2g.
3
3%
zdravlje
39
38%
 
Total votes: 103

User avatar
Awenary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 22 Nov 2013, 22:58
Location: Monstropolis
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Awenary » 19 Dec 2014, 22:28

Vjerujem i sad :hihi
To je dio kulture, lijep običaj. Lično za me nema veze ni sa kojom vjerom, ali ima sa bajkom. Čuda čini i donosi dobro raspoloženje.
Baš danas idem u prodavnicu, zla k'o pas, a tamo Djed Mraz (u žutom :plavi ) želi sretnu nadolazeću. Baš lijepo :zubi
P.S. Svetac je svetac, Djed je Djed. U Češkoj tzv. "Sv. Nikola", koji pravi pokloni je uopšte Isus (Ježišek) JK da me popravi, ako nije :rumenko
I'm to busy to be charmed (c)

Elena
Na probnom
Na probnom
Posts: 15
Joined: 18 Dec 2014, 23:14
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Elena » 19 Dec 2014, 22:31

Sestra mi je uvijek kupovala paketice, ostavljala ispred vrata i onda udje unutra pa posle par minuta kaze da izadjem napolje i ja sva onako radosna kad vidim paketic kaazem " djed mraz dolaziooo jeeeeee " :D
Sad mi mogu vam reci nedostaju ti dani :(
Mada ne bih se ja bunila da mi dodje sad neki mladi djeda mraz :obrve

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Pasaga » 20 Dec 2014, 07:16

Image

...na Igmanu ......neku vece....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by storm » 20 Dec 2014, 07:59

Awenary wrote:Vjerujem i sad :hihi
To je dio kulture, lijep običaj. Lično za me nema veze ni sa kojom vjerom, ali ima sa bajkom. Čuda čini i donosi dobro raspoloženje.
Baš danas idem u prodavnicu, zla k'o pas, a tamo Djed Mraz (u žutom :plavi ) želi sretnu nadolazeću. Baš lijepo :zubi
P.S. Svetac je svetac, Djed je Djed. U Češkoj tzv. "Sv. Nikola", koji pravi pokloni je uopšte Isus (Ježišek) JK da me popravi, ako nije :rumenko
pa djed mraz i nije u crvenom
Image

djed božićnjak je u crvenoj odori
Image

a ovo je sv. nikola ...u društvu sa ove dvije pijandure :D.

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by lisko » 20 Dec 2014, 09:26

Fin obicaj djecija radost ja to tako vidi,
Image

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Mala_Mu » 23 Dec 2014, 17:39

PISMO DEVOJKE DEDA MRAZU:
Kao prvo, da ti kažem... ove godine il' da me zaobiđeš u širokom luku ili da počneš da se ponašaš. Sve što sam do sada od tebe tražila niiiisi mi doneo. Ni mladost, ni lepotu, ni pamet, a Boga mi ni zdravlje. Džaba sam ti pisala, maštala, u noćima dozivala. Ili si gluv ili mnogo star pa nisi čuo. A nisam ti tražila ništa nemoguće i neostvarivo. Mis'im... postaješ društveno neodgovoran. To što ti misliš da sam ja malo prerasla poklone, debelo si se zajeb'o. Pa ja poklone volim najviše na svetu, ali.. ne one koje mi ti šalješ, nego one koje ti zvanično naručim... Nego ovako, vataj taj plajvaz, kad već ne čuješ i piši... 1. Hoću Maldive, 10 dana, alone... all inclusive 2. Auto, nov, ispod čekića i da bude crven, da vuče na radost. 3. Hoću tašnu sa 165 pregrada, jer više ne mogu da se snađem u ovoj maloj. Šta god stavim u nju, misteriozno nestane. Pojavi se tek onda kad mi više ne treba. Kad se samo setim...onih 20 dinara u metalu sam tražila... mesecima. 4. Hoću da mi Eros Ramazzoti peva za Novu godinu, posle da me masira. 5. Hoću pončo. Vid'la sam jedan... prava sitnica 23.000. To što ima malo krzna... molim lepo! Zima je. 6. Želim da me u Novoj godini usvoji neki ruski tajkun, da mu budem omiljeno posvojče, pa da i meni kupi stan.. ne mora na Menhetnu, dobar je i u Beogradu!! Penthaus, naravno. (awwww ubiće me skromnost ) 7. Hoću da imam zlatnu karticu kad već nemam zlatnu ribicu. Od ovih skalarki sam digla ruke.Nit zbore, nit romore, nit želje ispunjavaju, nit' su zlatne... a jedu, PUNO JEDU! Ovo pišem pri zdravoj svesti i bistroj pameti. I ... nemoj da poludim, nemoj BRE da poludim, pa da vidiš šta sve hoću! P.S. Mir u svetu, više hrane, bolji život i ostale pičke materine ostavljam za missice. Nemam ja vremena da se bakćem trivijalnostima. To ti pričam. Ajd` u zdravlje i na slavlje..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33882 times
Been thanked: 20663 times
Contact:
Status: Online

Re: DJED MRAZ

Post by Rum » 03 Jan 2015, 22:14

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33882 times
Been thanked: 20663 times
Contact:
Status: Online

Re: DJED MRAZ

Post by Rum » 13 Dec 2015, 14:33

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Krokodil Behko » 13 Dec 2015, 17:32

Znači preselio dedo Zehmerija? :ha
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Biba » 13 Dec 2015, 18:27

Radovala sam se nekada djedu Mrazu. Paketicinsu bili bogati. Cak smo i nasu krmacu hranili bombonama.Sada nista ne bih pozeljela cak i da postoji milijun deda Mrazeva, ni za sebe ni za druge..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2016, 22:46

Dječak od pet godina :D.

Image
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by KOMESAR » 06 Dec 2016, 22:56

Kako vrijeme odmiče sve se brže vraćamo tim lažnim običajima titinih komunista.
Ne čini li vam se da je Jugoslavija imala dušu?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2017, 10:00

Image

Vijest kako je Djed Mraz nepoželjan u nekoliko sarajevskih vrtića, ali i u vrtićima u drugim bh. gradovima, uzburkala je javnost više puta proteklih godina. Roditelja koji ne žele da njihova djeca prime novogodišnje paketiće od Djeda Mraza, čini se, ima i ove godine, ali vrtići se ipak trude pružiti mališanima najbolju moguću proslavu Nove godine.
Dječije novogodišnje predstave primjerene dječijem uzrastu bit će organizirane u vrtićima u Kantonu Sarajevo u periodu od 26. do 29. decembra. U skladu s dogovorima roditelja, Djeda Mraz ni ove godine neće posjetiti nekoliko sarajevskih vrtića.

"Ovisno o želji roditelja i njihovoj opredijeljenosti za prisustvo djeteta predstavi povodom Nove godine, odgajatelji su sačinili anketu s pitanjem da li njihovo dijete želi prisustvovati novogodišnjoj predstavi i podjeli paketića. Ukoliko postoji negodovanje, zajedničkim dogovorom, međusobnim uvažavanjem i podrškom trudit ćemo se pronaći povoljno rješenje, prvenstveno za dijete i roditelja", rekla nam je direktorica JU Djeca Sarajeva Jasmina Čongo.

Kao komentar na pisanja o nepoželjnosti Djeda Mraza u sarajevskim vrtićima, Čongo nam govori kako se svi praznici u vrtićima JU "Djeca Sarajeva" obilježavaju primjereno.

"Naša Ustanova teži da ostvari prvenstveno one ciljeve koji su u interesu djeteta. Bazira se na potpunoj otvorenosti i iskrenosti obje strane i otuda je partnersko susretanje roditelja, porodice i predškolske ustanove jedan od glavnih uslova kvalitetnog predškolskog odgoja i obrazovanja", istakla je Čongo.

Nekoliko roditelja i u drugim bh. gradovima ne želi dovesti djecu u vrtiće na dan dječije proslave Nove godine. To je njihovo pravo, slažu se direktori i direktorice svih predškolskih javnih ustanova u BiH.

Iz JU Dječiji vrtić Bihać direktorica Zehida Goretić govori nam kako se oni roditelji koji ne žele da njihovoj djeci Djeda Mraz uruči paketiće, jednostavno ne pojave na svečanosti dodjele.

"Mi imamo dosta majki pod hidžabom i roditelja muslimana kojima vjera ne dozvoljava Djeda Mraza. Međutim, i pojedini takvi roditelji odluče se dovesti mališane na proslavu na kojoj se zabavljamo uz igre i dječije pjesmice, a ne posmatramo Djeda Mraza kao simbol neke vjere", istakla je Goretić.

Direktorica JU Predškolski odgoj i obrazovanje Zenica Jasmina Gasal kazala nam je kako će ove godine u svim zeničkim vrtićima biti organizirana proslava novogodišnjih praznika uz Djeda Mraza.

"Nije bilo ekstremnih situacija negodovanja roditelja. Postoji vrlo mali broj ljudi koji ne žele Djeda Mraza iz religioznih razloga, ali mi ne gledamo Djeda Mraza iz tog ugla. On je tu samo da upotpuni dječiju radost i podijeli im paketiće", rekla nam je Gasal.

U vrtićima na području Tuzlanskog kantona također će biti organizirane proslave Nove godine uz Djeda Mraza, potvrdili su nam iz JU Naše dijete Tuzla.

Prije sedam godina pred proslavu 2010. godine Islamska zajednica u BiH objavila je fetvu u kojoj stoji da Djed Mraz nije poznat i priznat u islamskoj tradiciji Bošnjaka i da se naročito bošnjačkoj djeci taj kršćanski simbol pokušava poturiti kao neutralan lik. Ova fetva posebno je naljutila profesionalce koji se svake godine maskiraju u Djeda Mraza kako bi uveselili mališane.

Podsjećamo, i na proteste iz 2008. u Sarajevu, koje su organizirali pripadnici Socijaldemokratske partije (SDP) BiH povodom onemogućavanja da Djed Mraz podijeli novogodišnje paketiće u sarajevskim vrtićima. Tadašnja direktorica JU Djeca Sarajeva Arzija Mahmutović odlučila je da djecu posjeti teta Nova Godina jer se, kako je govorila, Djed Mraz kosi s vjerskim načelima nekih roditelja.

Mirovni izaslanik u BiH Carl Bildt 1996. u Sarajevu je pozvao pripadnika sva tri naroda da ne čine Djeda Mraza vjerskim simbolom. Bildt je istakao kako Djed Mraz ne bi trebao biti simbol bilo koje religije, već da je on tradicija u BiH i znak dobre volje i prijateljstva.

Kao izmišljeni lik koji donosi paketiće, Djed Mraz je oduvijek bio simbol dječije sreće. Iako on, kao ni teta Nova Godina neće posjetiti brojne vrtiće ove godine, naše vaspitačice potrudit će se izmamiti osmijehe na licima mališana uz neke druge maskote, zabavne likove i igre.


(klix)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Nice try » 29 Dec 2017, 10:03

Cuj Djed Mraz kršćanski simbol :123
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by biha » 29 Dec 2017, 10:06

A cij je Nice try? Nikolaus uguran bez poziva u NG!! Njegovo vrijeme je 6-12, a ne 31-12!

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by spacebound » 29 Dec 2017, 10:10

:grana uskratiti radost djeci zbog nebuloza odraslih.Ja svoje sutra vodim na druzenje sa Djeda Mrazom :)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Melek » 29 Dec 2017, 10:19

Turci su prije neki dan otkrili da je Sveti Nikola sahranjen bas u Turskoj. Italijani su nekad davno pokupili posmrtne ostatke iz jedne crkve u gradu Demre u Turskoj i prenijeli ih u Bari, misleci da je to Sveti Nikola, ali se sad izgleda pokazalo da ispod te crkve u Demre-u postoji i jedna starija crkva sa jos posmrtnih ostataka i turski arheolozi pretpostavljaju da je Sveti Nikola jos uvijek tamo.

Golemo :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Tokmak » 29 Dec 2017, 10:24

:valja

Mirovni izaslanik u BiH Carl Bildt 1996. u Sarajevu je pozvao pripadnika sva tri naroda da ne čine Djeda Mraza vjerskim simbolom. Bildt je istakao kako Djed Mraz ne bi trebao biti simbol bilo koje religije, već da je on tradicija u BiH i znak dobre volje i prijateljstva.

ovoga se ne sjećam... :hm
čuj Bildt nam morao govoriti treba li ili ne treba štovati Santa Clausa... :D.
nije ni čudo da nas smatraju plemenima i svojim kmetovima... :rol
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Podrinjac » 29 Dec 2017, 10:35

Yebale ih religije.
Do prije rata niko ništa nije imao protiv Djeda Mraza ni protiv proslave Nove godine. Došao jedan čikica na vlast, imenom Alija izetbegović, i svakog konvertovaše u velike muslimane. Počeše da puštaju bradice da ih okolina vide da su veliki muslimani. Žene krenuše zamotavati se hidzabima. Pa počeše avaziti kako ne valjaju ni Deda Mraz, ni ova Nova godina. Nije u duhu te neke vjere. Vjerovatno islama. Da će otići u taj izmišljeni dzehenem ako budu to proslavljali.
Ja bih sve ove koji uskraćuju djetetovu radost i osmjeh oduzeo starateljstvo nad njim. Jer to je opasno za djete.
A druga stvar... Da se ovi vjernici prikače na državni budzet pa da vidim ko su ti vjernici i koliki su.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by storm » 29 Dec 2017, 10:54

biha wrote: 29 Dec 2017, 10:06 A cij je Nice try? Nikolaus uguran bez poziva u NG!! Njegovo vrijeme je 6-12, a ne 31-12!
Deda Biha ne bulazni...
Čak je i djed božičnjak čisto komercijalna figura, ni trun veze sa vjerom ali su ga eto zbuksali tu.....samo sv Nikola ima neko uporište u katolicizmu....
Djed Mraz je tu sasvim x figura...i simbolički i vremenski...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests