DJED MRAZ

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Šta bi voljeli da vam djed mraz donese za N.G.?

novu ljubav
17
17%
više seksa
12
12%
više prijatelja
7
7%
posao
11
11%
putovanje svijetom
9
9%
bebu
5
5%
besplatan net 2g.
3
3%
zdravlje
39
38%
 
Total votes: 103

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mala_Mu » 01 Jan 2018, 15:13

Ma samo se ubacilo, i kad kliknem da editujem post izgubi se, ne mogu ni izbrisati :D.

Aha nasla :ooo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mutevelija » 01 Jan 2018, 15:14

A znaci probala pripraviti :ljut
I ispalo bi da bezveze pisem, dobro znam da inace bezveze pisem ali ovo bas ne bi imalo smisla :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mala_Mu » 01 Jan 2018, 15:18

I probala i uspjela :D.

Ajde bizi, jel moramo nas dvoje na svakoj temi skrenuti u offtopic :D. :noga

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by srculence7 » 01 Jan 2018, 16:10

Svako radi kako misli da treba, a što se mene lično tiče, ne bi mi palo na pamet da uskraćujem deci sreću i radost oko paketića, svakako ona vremenom dođu do saznanja da im poklone u stvari daruju njihovi najbliži ili ljudi iz njihove okoline, koji su zaduženi da tako obučeni glume Deda Mraza,a mnoga deca budu time i razočarana :)

A evo priče oko Deda Mraza, koga interesuje neka čita :oo
Kako je nastao Deda Mraz?

Nazivaju ga svakojakim imenima: Santa Claus, Saint Nicholas, Father Christmas, Kris Kringle, Santi, Santa, Father Christmas ili Deda Mraz.

Deda Mraz je simpatični dedica koji u različitim kulturama donosi poklone uoči najznačajnijeg zimskog praznika bilo da je u pitanju Badnjak, Božić, dan sv. Nikole ili, kao kod nas, Nova godina.
Priča o savremenom Deda Mrazu je varijacija holandske priče bazirane na istorijskoj ličnosti Sv. Nikoli, koji je bio poznat po svojoj darežljivosti siromašnima. Sv. Nikola je, obučen u svoje biskupske crvene mantije, darovao decu, siromašne i bolesne. Iako je sv. Nikola poreklom iz današnje Turske (grad Mira, pokrajina Likija, IV vek), holandska priča povezuje ga sa Španijom iz koje je brodom dolazio do njihovih obala i domova. Tamo su mu pomagali robovi poznati kao Zvarte Piet (Crni Petar) koji je Sv. Nikoli bio isto što i vilenjaci Deda Mrazu, samo što je nevaljalu i zločestu decu Crni Petar kinjio i šibao. Sv. Nikola je delio poklone na svoj dan (dan sv. Nikole) ali se vremenom približio i samom Božiću. 1969.g. Papa Pavle VI naredio je da se Sv. Nikola izbriše iz rimokatoličkog kalendara svetaca koje bi hrišćani trebalo slaviti, iako je kao svetac ostao.

U nemačkom folkloru pre preobraćanja na hrišćanstvo postojale su priče o bogu Odinu koji je svake godine za vreme zimskog solsticijuma održavao veliku lovačku zabavu sa drugim bogovima. Na taj dan deca bi obesila svoje čizme blizu dimnjaka a u njih su stavljali šargarepu i šećer za legendarnog Odinovog konja Sleipnira. Odin ih je za njihovu darežljivost nagrađivao slatkišima. Ova je tradicija preživela i povezala se Sv. Nikolom. Što se tiče izgleda Odin je prikazivan takođe kao bradati starac.

Crkvena istorija i folklor prikazuje ga na različite načine, takva prezentacija dedice koji donosi poklone spojila se sa britanskim likom „Father Christmas“ (koji je u ono vreme prikazan kao dobro uhranjeni čovek, obučen u dugi, zeleni kaput, a bio je povezan sa prazničnim slavljem. On je bio spoj Sv. Nikole i figure duha Božića) i stvorila lik Santa Clausa (sam naziv Santa Claus proizašao je iz krivog izgovora holandske reči Sinterklaas koja je nastala spajanjem reči Sint Nicolaas).

Najzad, tu je lik i mitske ličnosti iz ruske paganske tradicije. U pitanju opaki Starac Mraz (odatle mu kod nas dolazi ime Deda Mraz) koji je otimao (kasnije zločestu) decu i odnosio ih daleho u šume severa gde ih je vezivao za drveće… Kasnije se Starac Mraz „prodobrio“ pa je počeo da nagrađuje / daruje dobru decu a onu zločestu je prestao da kažnjava. Tako se likom i karakterom postepeno približio Santa Clausu i sv. Nikoli.

Nadalje, engleske i holandske verzije ovog likasu se dodatno zbližile u tzv. „Novom svetu“ gde je ova legenda i doživela globalnu ekspanziju. Sinterklas je amerikanizovan u Santa Clausa i prikazan kao holandski mornar u dugom zelenom kaputu sa lulom.

Američki karikaturista Tomas Nast oslikao je Deda Mraza u ilustraciji iz 1863. godine, za izdanje novina Harpers vikli. To je ujedno i prvi prikaz današnjeg izgleda Deda Mraza.

Savremena priča o Dedu Mrazu nastala je nakon publikacije pesme „A Visit From St. Nicholas“ (poznatiju kao „The Night Before Christmas“), u kojoj se prvi put spominju njegovi irvasi (Rudolph, Dasher, Dancer, Prancer, Viken, Comet, Cupid, Donder i Blitzen) koji vuku sanke noć uoči Božića ..
Boje njegovog kostima su se menjale, dok crvena najzad nije postala globalno opšteprihvaćena nakon što se takav pojavio u na božićnoj čestitki i u dečjoj knjizi L. Frenk Bauma „Život i avanture Deda Mraza“, 1902. godine.

Prikaz dedice „zacementiran“ je slikom Haddona Sundbloma za Coca-Colinu reklamnu kampanju. Popularnost takvog lika stvorila je urbanu legendu da je Deda Mraz (Santa Claus) Coca-Colina tvorevina što je daleko od istine.

Sam kostim Deda Mraza ponajviše proizlazi i iz ruske tradicije koja ga prikazuje obučenog u crveni ili plavi kaput, krznene čizme, što je logično za jednu tako hladnu zemlju. Crvena boja njegovog kaputa je „prevagnula“ jer je povezana uz biskupski plašt Sv. Nikole. Tokom vremena Deda Mraz se menjao, u sebi zadržavajući atribute folklora raznih zemalja. Tako neki naučnici smatraju da su moderni atributi Deda Mraza proizašli iz atributa sibirskog šamana koji je za vreme zimskog festivala ulazio u kuće kroz dimnjake i ostavljao pečurke jarko crveno-bele boje, koje su ljudi kačili na ognjište (kamin), pečurke su povezane i sa irvasima koji su ih jeli, a sam šaman je mogao i da leti.

(bronzic.com)
Da dodam samo, skoro je jedan mališan pitao svoju baku da li on postoji?
Ona mu je odgovorila da svako od nas ima svog Deda Mraza i da je to ona osoba koja nas najviše usrećuje, na šta je on njoj rekao :
-Znači bako, ja sam u stvari tvoj Deda Mraz :srce
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2018, 10:17

Šta Islamska zajednica u BiH zaista misli o Djeda Mrazu: 'Fetvu nikada nismo izdali, moguće je samo da pojedini...'


Islamska zajednica u BiH nikada nije izdala fetvu kojom je zabranjen Djeda Mraz ili obilježavanje Nove godine, s obzirom da ta pitanja ne smatra vjerskim, rekao je za Srnu portparol ove vjerske zajednice Muhamed Jusić.

On je dodao da je to stvar izbora pojedinca, te naglasio da Islamska zajednica u BiH ima svoj kalendar praznika i ceremonija koje obilježava i samo se time bavi.


Jusić je naglasio da o tom pitanju nije bilo nijednog zvaničnog stava Islamske zajednice u BiH, a da je moguće da su pojedini imami i muftije davali određene sugestije i odgovarali na pitanja vjernika.


Govoreći o prazničnim čestitkama drugim vjerskim konfesijama, Jusić je rekao da jutrošnja čestitka poglavara Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića upućena mitropolitu dabrobosanskom Hrizostomu najbolje oslikava stav Islamske zajedice.


- To je kod nas tradicionalno. Zna se kakvi su bili običaji kod nas na ovim prostorima i ta neka rigidna tumačenja islama su nova i nama nepoznata na ovim prostorima - dodao je Jusić.


U Sarajevu se već godinama problematizuje pitanje proslavljanja Nove godine i dodjeljivanja novogodišnjih paketića u obdaništima.


(DEPO PORTAL)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80469
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7152 times
Been thanked: 11594 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by spacebound » 06 Jan 2018, 10:18

Hvala Bogu da ima jos normalnih ljudi :ok
Exchan ❌️

User avatar
Yoker
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 404
Joined: 05 Jun 2016, 20:28
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Yoker » 06 Jan 2018, 10:50

Zagorka wrote: 31 Dec 2017, 12:18

Ako cemo po islamu, te mame treba da su doma sa coporom djece, to je islamski, ne trebaju nikako ta djeca ni biti u vrticu.
Čemu podyebavanje i vrijeđanje??
Nauči se kulturi dijaloga, mani se spinovanja, trolovanja i hejtovanja.
"Kakve su ti misli, takav ti je život"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 11:00

Pa da sad ja mislim da se ne može uskladiti vrtić i vjera.
Bitno je od malih nogu ići u mekteb, jer ne zna se šta djecu mogu učiti u vrtiću:
Bratov mali eno ima 5 godina a zna bismilu i još pokoje sure u vrtiću ne bi znao.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3080 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Chloe » 06 Jan 2018, 11:02

Mutevelija wrote: 06 Jan 2018, 11:00 Pa da sad ja mislim da se ne može uskladiti vrtić i vjera.
Bitno je od malih nogu ići u mekteb, jer ne zna se šta djecu mogu učiti u vrtiću:
Bratov mali eno ima 5 godina a zna bismilu i još pokoje sure u vrtiću ne bi znao.
Kažeš ti?

Moji su od jaslica do škole išli u vrtić, a obadvoje stariji su dali hatmu. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 11:16

Ma velim od malena djecu vjeri treba indoktrinirani.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2018, 11:22

Chloe wrote: 06 Jan 2018, 11:02
Mutevelija wrote: 06 Jan 2018, 11:00 Pa da sad ja mislim da se ne može uskladiti vrtić i vjera.
Bitno je od malih nogu ići u mekteb, jer ne zna se šta djecu mogu učiti u vrtiću:
Bratov mali eno ima 5 godina a zna bismilu i još pokoje sure u vrtiću ne bi znao.
Kažeš ti?

Moji su od jaslica do škole išli u vrtić, a obadvoje stariji su dali hatmu. :)

Jeol od božićnih jaslica, gluho i ćoravo bilo :sok
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 11:32

Moje je dijete išlo u mekteb reče neka kršćanka.
Zašto je ovo neprihvatljivo a ono prihvatljivo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by storm » 06 Jan 2018, 13:19

Mutevelija wrote: 06 Jan 2018, 11:16 Ma velim od malena djecu vjeri treba indoktrinirani.
Vidimo iz prilozenog, da to i nije uvijek najsretnije rijesenje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 16:46

Aha jest tako je.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Zagorka » 07 Jan 2018, 22:13

Yoker wrote: 06 Jan 2018, 10:50
Zagorka wrote: 31 Dec 2017, 12:18

Ako cemo po islamu, te mame treba da su doma sa coporom djece, to je islamski, ne trebaju nikako ta djeca ni biti u vrticu.
Čemu podyebavanje i vrijeđanje??
Nauči se kulturi dijaloga, mani se spinovanja, trolovanja i hejtovanja.
Pitala te nesto?
Ne.
Ajd laganice odjebi, ok?
Ok.
:mah
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Djed Mraz i ove godine nepozvan u nekoliko bh. vrtića

Post by Melek » 07 Jan 2018, 23:06

Sta je ovo nocas, ljuudi :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Mala_Mu » 16 Nov 2018, 21:41

Pocinje :sunja

Protesti za i protiv Djeda Mraza u Holandiji

Image

Dok djeca u Holandiji željno iščekuju dolazak Djeda Mraza koji se očekuje tokom vikenda, pristalice i protivnici njegovog pomagača Blek Pita se okupljaju na protestima i kontraprotestima.

Demonstranti na protestima za i protiv Blek Pita skoro da su postali tradicija uoči dočeka Sinterklasa (holandska verzija Svetog Nikole).

Ovaj moderni oblik praznika Sinterklasa vjerovatno potiče iz slikovnice Sveti Nikola i njegov sluga (1850) učitelja Jana Šenkmana.

Kako AP prenosi, Blek Pita najčešće igraju bijelci koji lice boje u crno. Njegove pristalice ga vide kao tradicionalnu dječiju figuru dok protivnici trvde da predstavlja stereotip rasizma.

Parada dolaska holandskog Djeda Mraza se održava sutra u selu Zandejk, sjeverno od Amsterdama, a prenos će biti emitovan na nacionalnoj televiziji.

Lokalni zvaničnik ovog mjesta kazao je da su proteste najavile četiri grupe demonstaranata, dvije koje podržavaju pomoćnika Djeda Mraza, dvije koje se protive njegovoj pojavi.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Učiteljica dobila otkaz jer je šestogodišnjacima rekla da Djed Mraz ne postoji

Post by Mala_Mu » 06 Dec 2018, 22:19

Image

Zamjenska učiteljica iz New Jerseyja dobila je otkaz nakon što je cijelom razredu rekla da Djed Mraz ne postoji, jer je tako izazvala lančanu reakciju plača kod prisutne djece.


Prema izjavama djece koja su prisustvovala času, učiteljica nije pričala samo o Djed Mrazu, nego je negirala postojanje Zubić Vile i Uskršnjeg zeke.

Myra Sansone-Aboyoun je majka jedne od djevojčica iz razreda te ona tvrdi da je morala tješiti svoju kćerku satima poslije nastave.

"Cijela ta situacija me jako povrijedila. Moja kćerka vjeruje u Djeda Mraza i voli Božić i sve što praznično vrijeme donosi", rekla je Myra.

Druge majke su odabrale Facebook kao platformu na kojoj će iznijeti svoje mišljenje.

"Rekla im je da Djed Mraz ne postoji i da roditelji sami kupe poklone i stavljaju ih ispod drveta. Čak ih je ubjeđivala da irvasi ne lete i da vilenjaci ne postoje. Ali nije stala samo na tome, objasnila im je i da roditelji sami mijenjaju zube za novac ispod njihovih jastuka. Odrasla osoba je probala uništiti njihov dječiji duh i njihova dječija vjerovanja", napisala je jedna od majki u svom statusu.

Direktor osnovne škole se kasnije izvinio roditeljima u pismu.

"I sam sam otac troje djece, znam kako je ovo osjetljiva tema. Nadam se da će vaša djeca ubrzo zaboraviti ovaj incident i nastaviti uživati u praznicima", napisao je.

klix.ba

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Učiteljica dobila otkaz jer je šestogodišnjacima rekla da Djed Mraz ne postoji

Post by Socrates » 06 Dec 2018, 22:25

E na ovoj temi će biti svega. :D.
. . . . . . . . .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12149 times
Contact:
Status: Offline

Re: Učiteljica dobila otkaz jer je šestogodišnjacima rekla da Djed Mraz ne postoji

Post by Maja » 06 Dec 2018, 22:38

Podrinjac bi bio sposoban da ovo uradi.
I briga.
I muta.
Remzo bi rekao da je Djed postojao ali ga je on unistio.
Rum bi se prerusio u Djeda pa bi dosao pred djecu.
I max...pa bi sa svakim djetetom radio selfi.
Cupava bi obukla ultra seksi odijelo staramajke Mrazice.
Behko bi dijelio djeci paketice s Barilla tjesteninom.
Kontra bi spasavala sobove od Meleka s puskom.


Ne mogu dalje.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests