DJED MRAZ

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Šta bi voljeli da vam djed mraz donese za N.G.?

novu ljubav
17
17%
više seksa
12
12%
više prijatelja
7
7%
posao
11
11%
putovanje svijetom
9
9%
bebu
5
5%
besplatan net 2g.
3
3%
zdravlje
39
38%
 
Total votes: 103

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

DJED MRAZ

Post by Maja » 03 Dec 2010, 00:15

djed mraz ili deda mraz... šta mislite o tom "fenomenu"
jeste li vjerovali u njega kao dijete, je li vam donosio poklone
kad ste skontali da ga nema :D

vjeruju li vaša djeca u njega ili ste im od malih nogu rekli da djed ne postoji

sa vjerskog stanovišta djed naravno ne postoji i grijeh je vjerovati u njega

imate li možda sliku gdje vas djedica drži u krilu :oo



PS anketa-možete glasati za 3 opcije

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Cici » 03 Dec 2010, 00:39

deda mraze deda mraze ne skreci sa staze ne oklevaj ne dremej vec poklone spremaj .... :) ovo samrecitovala jos u vrticu haahha tako sam se stidila .... da ja sam vjerovala doizvjesnih godina ...poslje kad sam postala majka prenjela sam to na moju djecu ali i oni su sada veliki jednom sjecam se moj sin mi je rekao mama znas sta nemoj opet da kazes da ce doci deda mraz ja znam da ti navece sve to sama spremis hahahhaha ...
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

Obrisan profil
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Obrisan profil » 03 Dec 2010, 10:05

[media]GQIjuBdKBsA[/media]



Deda mraz je ustvari Sv. Nikola (kat. 06.12., prav. 19.12.)
Naravno da je postojao, tako sam i deci objasnila, doduse vrtic je to bolje odradio. Objasnili su im da je to bio plemeniti turcin :) koji je pomagao ljudima, posebno deci, i da je umro i da njegovi pomocnici pune cizmice (u Nemackoj preko noci u 06.decembar) tako da se nikad ne zaboravi.
Klinci stave pred spavanje svoju cizmicu a majke napune slatkisima.

Sigurno je drugacije u drugim zemljama. U Nemackoj je to - to.

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by vučica » 03 Dec 2010, 11:13

svi dok su maleni vjeruju u Djeda pa tako i ja, sad i moj sin,to je djeci velika radost pa zašto im to uskratiti,neka uživaju...
dok sam bila malena nije mi bilo ljepšega nego ustati se ujutro na Božić a ono poklona ko u priči...a tek ići po poklon kod Djeda...uživancija...i dan danas volim ići sa malim po poklon kod Djeda i uživam kao i on....kad sam i ja još dijete...
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by carobnjak N » 03 Dec 2010, 15:52

Djed Mraz je do komunizma bio sveti Nikola a sadasnje poimanje tog fenomena je cisto konzumeristicko i tesko da ima bilo sta sa krscanstvom,sto ce potvrditi i krscanski teolozi.
Slicno je i sa bozicem ,datumom koji se obiljezava kao rodjenje Isusa,kapitalizam je pretvorio u "praznik darivanja" ili bolje receno u jednu skroz ne skromnu i potrosacku naviku.
Sadasnja poruka bozica izgleda kao "dostigni limit na kartici bez griznje savjesti jer nisi pravi vijernik ako to ne uradis"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Maja » 03 Dec 2010, 17:34

hahaha čarobnjak šta bi tek rekao za valentinovo

niko nikog ne tjera da troši. svi mi trebamo ponekad nešto pokloniti, a i primiti, pa ako je božić ili djed mraz idealan izgovor za poklanjanje neka je

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by carobnjak N » 03 Dec 2010, 17:53

Maja wrote:hahaha čarobnjak šta bi tek rekao za valentinovo

niko nikog ne tjera da troši. svi mi trebamo ponekad nešto pokloniti, a i primiti, pa ako je božić ili djed mraz idealan izgovor za poklanjanje neka je
Neka je,ali ne mozes reci da se u tome ne pretjeruje.Ja samo kazem da se izgubio pravi smisao praznika jer se mislilo na darivanje siromasnih,bolesnih i gladnih,a ne onih koji to nisu.Zamisli da se samo polovina od ukupnog iznosa koji svijet potrosi tad na neke darove koji se kasnije uopce i ne koriste ili koji nemaju neku prakticnu vec cisto sentimentalnu vrijednost(i jako ne sentimentalnu cijenu :lol ),daruje dijeci bez roditelja ili siromasnima.
Po meni je to pravi smisao.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by carobnjak N » 03 Dec 2010, 18:00

A kad kazes da niko nikog ne tjera da trosi ,malo pogledaj tv i reklame koje su vec sad pocele,ciljano se koriste od marketinskih strucnjaka upravo u vrijeme bozica.Vrlo tesko je tome odoljeti i ne osjetiti ne zadovoljstvo ako se ne pojaca kupnja u to vrijeme.Pa velike trgovacke kompanije zive za taj period.Svi ce mozda tad i pustiti iz ruke neku kovanicu u dobrotvorne svrhe,ali ni blizu onoliko koliko ce dati za poklon npr poslovnom suradniku ili cak sefu koji vise zaradjuje od njih.Zar nije apsurd?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Ines
Na probnom
Na probnom
Posts: 85
Joined: 27 Oct 2010, 00:08
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Ines » 03 Dec 2010, 18:05

da nema njega nebi ni svijeta bilo
DONOSI RADOST U SVAKI DOM I SMIJEH MOM SINU NA LICE I IMAL VEĆE SREĆE
ZATO JA :srce DJEDA MRAZA

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Maja » 03 Dec 2010, 18:16

carobnjak_iz_voza wrote: Neka je,ali ne mozes reci da se u tome ne pretjeruje.Ja samo kazem da se izgubio pravi smisao praznika jer se mislilo na darivanje siromasnih,bolesnih i gladnih,a ne onih koji to nisu.
to se slažem s tobom ali nije to samo kod božića. šta mi radimo za bajrame? prežderavamo se, sve pijano po kafanama, izmišljamo neke gluposti npr pečemo janjad, pa i kurban se podjeli rodbini. ma svugdje je to isto. a opet da ne radiš tako reći će vidi što se stisnuo, neće da potroši za bajram.

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Dreamy » 06 Dec 2010, 07:52

meni je djed mraz bas cool... jos i dan danas se kod nas spremaju pokloncici i to bude ritual za sebe.. a nadam se da bude i moje djete tako ucila svoje klince da se vesele djedu mrazu...
zivciraju me reklame na TV (npr. mediamarkt prosle godine) gdje djed mraz stoji pored trgovine i djeli bombone a djeca ga ne sljive ni 5% nego idu u tu trgovinu jer navodno oni imaju bolje i lijepse poklone... da se mene pita ja bi te takve velike trgovine koje ture takve reklame na TV tuzio i to solidno, a s tim novcem kupio slatkise za djecu u domovima ili slicno... eto ja sam potpuno za djeda mraza i jedva cekam da mi ove godine opet dodje :). ma samo nek je on meni ziv i zdrav...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by merylin » 06 Dec 2010, 08:29

Vjerujem u dida mrazera :ooo
On meni svake godine ostavi vani u dvorištu paketić pun slatkiša, u čizmici od betona, u kojoj ljeti sadimo cvijeće :laugh
Pošto većinom u to doba snijeg pada...ostanu uvijek otisci moga djeda mrazera,skontam i koji je to bio bradonja :lol ... u svakom slučaju mu se još uvijek radujem!
Ni djeci ne treba pričati kako ustvari ne postoji djeda mraz,neka uživaju u svojim maštanjima,a dođe to vrijeme samo od sebe kad dijete shvati šta je zapravo prava istina!!!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by adacta » 06 Dec 2010, 09:18

[media]HgO2smXl8p8[/media]

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by carobnjak N » 21 Dec 2010, 21:04

Kolumne › BiH
Grof Đuraz : Novogodišnji debilizam
Autor: Grof Đuraz
Objavljeno: 21.12.2010 u 08:39

Jedna te ista institucija, jedan te isti čovjek svake godine dobije povjerenje i novac gradskih otaca da završi taj dil, da obezbijedi zabavu robovima na minusu. Debilizam iz godine u godinu ne jenjava, a pare završe..Negdje. Malo se o tom priča, malo se po medijima sere, par dana se pokazuje prstom na dotične, po forumima se malo pljuje, tresla se gora, rodio se miš

Kao poznavaoc istorije, geografije, socilogije i psihologije mogu reći samo – Bogataš je oduvijek proslavljao, jeo, pio, jebo, a sirotinja mu je to omogućavala svojim radom, kostima, krvlju.
Bilo u ratu, bilo u miru, bilo u recesiji ili blagostanju.
Znam da nismo svi isti.
Neki su bolji, sposobniji i pametniji. Neki vole da rade, a neki ne.
To opet nije opravdanje za novu verziju robovlasničkog društva gdje je jedina poenta plaćati namete robovlasnicima i feudima i gledati kako brod tone, dok oni napucavaju svoje spasilačke čamce.
Kao što sam par puta pomenuo, 2012. je blizu, pa ćemo vidjeti gdje će ko da završi..

Bez obzira ima li realne osnovu za takvo ponašanje – robovlasnici se tako ponašaju.
Vođeni logikom – Neću da se stišćem, nek svi vide kako sam zajeban i silan - živi većina rukovodilačke kaste u našoj državi, po kantonima, mistarstvima, institucijama.
Rukovodioci. Oni koji nas svojim rukovanjem vode u ambis.

Prije bih da se zovu Ambisovodioci. Nas vode u ambis, a sebe u raj.

Osjećaji umjerenosti i normalnosti davno je ispario u ovim, finansijski pogodnim, posttranzicionim vremenima. Uvijek sam se pitao šta je uzrok tome, gdje je korjen tog problema zvanog – bahatost i prokletost, otimačina i otuđivanje. Garant u mladosti nisu imali, a sada ne mogu da začepe sve svoje zjapove i otvore i praznine.

Neću da vas lažem. Znam sigurno da bih i ja, da sam blizu kante s medom zasigurno gurnuo koji prst i malo lizao. Al ovi gurnu šaku, ruku, a neki skroz uđu u med te postanu bolesno slatki i skliski, opušteni i ljepljivi.

Razumijem da zakineš od narodnih para za stan, vikendicu, dvoje kola, al ići do toga da obezbjediš praunučad naprosto je bolesno.
Svake godine obećam sebi da neću obraćati pažnju i brojati pokradene i ko zna kako malverzirane marke, al to je jače od mene.

Slab sam. Nisam karakter. Papak sam. Izdam sebe svaki put, ali bar znam genezu svoje frustracije.

Ona ide ovako – Kako nisam enormno bogat kao ovdašnji rukovodioci i kako je nemoguće od poštenog rada plaćati račune, kredite, voziti auto staro bar pet godina, imati neki normaln hobi, ne ostaviti poslodavcu dušu i zdravlje, te biti dobar porodični čovjek u meni se javlja furstracija, huja, bol i brojanje maraka. Po ko zna koji put prekršim sebi dato obećanje i počnem da brojim i pratim po medijima kako i đe nestaju milioni, hiljade, stotine. Pare od sirotinje. Brojim i zbog toga što svaki put kada platim bilo koji račun, 17% od iznosa ode u budžet i ja to nikad više ne vidim. Ako i vidim gdje završe moje markice, to se na izborima koristi u kampanjama stranka pod sloganom „Mi smo izgradli, naši ljudi su vam to omogućili“.

To me boli, na marke sam osjetljiv. Marke su mi kao djeca, ja ih pravim, ja ih njegujem, ja ih žalim kada odu od mene. Nameti rastu sve za rukovodilačku kastu. Vidite da mi nije lako. Znam ja da nije lako ni vama, mili moji čitaoci, i znam da je svaki od vas isto tako vezn za marku krvavu kao što sam ja.

Ono što me je ovih dana posebno smorilo i tugu bacilo jeste budžet i izvođači za novogodišnju proslavu.

Jedna te ista institucija, jedan te isti čovjek svake godine dobije povjerenje i novac gradskih otaca da završi taj dil, da obezbijedi zabavu robovima na minusu. Debilizam iz godine u godinu ne jenjava, a pare završe..Negdje. Malo se o tom priča, malo se po medijima sere, par dana se pokazuje prstom na dotične, po forumima se malo pljuje, tresla se gora, rodio se miš, a sindrom akvarijumske ribice uspješno ide u prilog feudima.

Zašto ovogodišnju proslavu Nove Godine smatrim najrafiniranijim debilizmom pobrojaću ovdje:

Marke

Grad Banja Luka će za novogodišnje slavlje, kao i za proslavu Srpske Nove godine,(khm..a za muslimansku nemere,a? by carobnjak_iz_voza) u noći na 14. januara, izdvojiti 130.000 KM. Glasnogovornik Milenko Šajić je rekao kako je organizacija ovih slavlja povjerena Kulturnom centru Banski dvor, te da će 31. decembra na Trgu krajine u Banjoj Luci prije glavnog programa biti upriličen i program za najmlađe. U KC Banski dvor nisu željeli odgovoriti na upit o tome koji će to izvođači zabavljati Banjalučane za Novu godinu.

Procurilo je da će ipak biti biti kubansko-srpski bend "Kubalkanika" i "Big bend", te trubački orkestar Dejana Petrovića, pobjednik ovogodišnjeg Sabora trubača u Guči.

Nek je razglas i svjetlo 50.000 nek su izvođači 50.000 šta će biti sa onih 30.000 neka mi neko otkrije.
Kažu meni: „Grof šta te briga, đe će te pare, nije tvoje da se tim bavim, pusti kraju“.

Al opet ne mogu. Volim i ja marku i njihovo udaljavanje od mog novčanika čini me mizernom dušom, a kada sam mizeran najmanje što mogu jeste da serem po izvoru mizerije.

Za ove srpske kubance nikad nisam čuo, a za Big bend možda i jesam, al da piše koji je u pitanju.Bez trubača nema ni svadbe ni sahrane te s tim logično da nas uvedu u Novu Godinu, nova obećanja i još veće namete. Feud zna – Pjesme i igara dok se budžet kara.

Uvijek se tuđin dovodi, a mi koji nešto radimo, sviramo i stvaramo smo debili ili tako nešto?
Da mi je znati ko dogovara te dilove da mu ja par pitanja postavim, krvi da mu se napijem, zube da mu pokažem.


Potop

Semberija je još pod vodom. Ljudi su pravo unesrećeni, sjebani što bi se reklo. Potop biblijskih razmjera je poharao našu zemlju sa svim entitetima, kantonima, distrktima. Tim ljudim stvarno treba pomoć. Tim ljudim stvarno treba više od priloga na temu njihove nesreće koje smo na televizorima mogli vidjeti.

S tim u vezi, bilo kakav doček Nove Godine na trgu jeste sranje po nesretnim Sembercima.

Zašto se ti novci ne daju za unesrećena područja neka mi neko racionalno objasni i neću više da naprđujem na tu temu.
Primjer Tuzle je pohvalan . Citat: „Tuzla neće imati organizirani doček na otvorenom, i to zato što je još uvijek na snazi stanje prirodne nesreće, proglašeno nakon strašne tragedije kad je klizište usmrtilo tri člana porodice Salkić u tuzlanskom naselju Crvene Njive. Nakon te nesreće, iseljeno je više domaćinstava zbog opasnosti zbog klizišta.“
Ne vidim razlog zašto se naši feudi nisu udostojili saosjećati sa stanovnicima Semberije. Oni koji u čamcima gledjau kako im minus i voda jedu cement kućni.

Mostar i Zenica su takođe bez javnog dočeka na trgovima a što je objašnjeno uštedom u budžetu. Jedino kod nas nema potrebe za štednjom.

U protekloj godini, grad se dovoljno napoklanjao koncerata raznih smarača i pregobogatih izvođača i te smatram da su bar sada, kada je pravo sranje mogli da odustanu od te ideje i da novce daju nesrećnicima u Semberiji. Na znam zašto je sramota doći na televizor i reći: „Dragi sugrađani, zbog teške situacije u našem društvu generalno, a ponajviše u Semberiji koju je progutao potop biblijskih razmjera, grad Banjaluka neće imati organizovane proslave ni međunarodne ni pravoslave Nove Godine, al mi ne sumnjamo da će te se vi lijepo zabaviti i vako i nako.“

To bi bilo fer i korektno al kad je feud bio fer i korektan?

Ako je njima frka da se obrate javnosti na taj način, za neki pristojan honorara mogu to ja da im odradim.
Ovom prilikom javno obećavam da bi taj honorar odnjeo u semberiju nekoj unesrećenoj familiji.
Lično, na ruke.

Izvođači

Godinama se dovlače razni znani i neznani izvođači sa svih strana i pare opet napuštaju našu Krajišku ljepoticu. Podržavanje domaćeg umjetnika je u najmanju ruku smiješno.

Već par puta sam apelovao da me zovu na nastupe takvog tipa da i ja zabavljam a nikad ništa. Nek se najedu...Peršuna.
Očito da ću morati neku pizdariju da napravim, nekome nogu da polomim na jedan civiliziran i demokratski nači metalnom štanglom.

U Banjaluci a bome i u RS ima dovljno izvođača koji bi zasigruno napravili odličnu atmosferu za manje para. Al eto, kada je manje para, onda je manje ugrađivanja, a što bi to feud tako , kada mu nije rentabilno.

Finalna misao

Na sve skuplje namet i ono odurnu rasvjetu koja godinama krasi naš grad u vijeme januarskih slavlja, nadam se da će ljudi ipak sačuvati zdrav razum i zaštekati koju marku od banaka, feuda i robovlasnika, te na taj način i sami moći malo da uživaju, jedu i jebu.

Nek nam je sa srećom, nek su nam Bogovi na pomoći, a nek se Deda Mraz malo više otvori.
I on se stiso ko da ne radi za Kokakolu. :valja

U zdravlje i sve najbolje!

Vaš voljeni Grof Ђураз
Bookmark and Share Print to PDF Print Article

Komentara na članak (14)
Igor

Objavljeno: 21.12.2010 - 17:20

Znas kako u Matrix - u za Morpheusa (unutar Matrice) javnosti govore da je terorista i opasan. Isto sam tako ubjeđen da je i Grinch u stvari pozitivac u cijeloj toj priči, pravednik i antiglobalista...
P. S. ja sam iz Gradiške, ,,nakitili'' su je i dok tako prolazim, gledam radnike kako stavljaju ukrase iz Titove ere i par novijih podjednako užasnih mislim si: Koga vi to zajebavate?
Last edited by adacta on 21 Dec 2010, 23:03, edited 2 times in total.
Reason: nije dozvoljeno pisati crvenim slovima
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11759 times
Contact:
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Maja » 21 Dec 2010, 23:20

vid otkud ti on. ja sam se s njim dugo dopisivala na myspace. provala čovjek

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Amazonka » 21 Dec 2010, 23:57

Kao dijete sam vjerovala u Djeda Mraza i ne vidim ništa loše u tome. Moja djeca su isto vjerovala da postoji dok nisu odrasla i shvatila o čemu se radi.
Bez obzira i danas volim vidjeti svu tu radost u dječijim očima kad se pomene Djeda Mraz, kad primaju darove i sve to oko tih praznika mi je super.

:ok
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by Dreamy » 28 Dec 2010, 16:03

ma negdje duboko u nama dal mladi ili stari vjerujemo u djeda mraza cim kupujem neke pa makar sitnice kojima cemo na dan darivanja usreciti nase bliznje... i dal darovali djecu ili starce dajemo im tom gestom tracak vjere u djeda mraza, eto tak... ja vjerujem i zato uvijek dobijem nesto lijepo :)
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: DJED MRAZ

Post by String » 28 Dec 2010, 22:59

Nesto sto nikada ne bi trebalo da izumre...
Last edited by adacta on 09 Mar 2011, 13:34, edited 1 time in total.
Reason: obrisano - post na engleskom jeziku
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: DJED MRAZ

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2011, 14:32

Bilo kako bilo,djed Mraz je dio tradicije ovih prostora,jednako kao i 1 maj i to bez obzira na to sto je jedan teistickog a drugi ateistickog porijekla. Licno ne bih imao nista protiv muslimanskog dede Mraza/sunca/mjeseca..kako god.. Moze i u zeleno da se obuce i u crveno ili u neke dark fazone.. Svejedno mi je. Ako ce djeci biti drag lik i uljepsati im taj dan,zasto da ne? Moze i na muslimansku novu godinu.. Dakle,protiv sam uskracivanja ljudima necega,sto oni zele. Narod nikad ne zeli neki praznik koji ga ne veseli..pa prema tome.. I ja sam nekad bio mali.. Moja nena rahmetli vodila me u poslovnicu tadasnje PBS gdje je radila,da primim paketic od djeda mraza.. I imam tu sliku jos uvijek.. Dakle,stara je oko 35 godina. I sta bih ja sad trebao uraditi? Da je unistim samo zato sto neki misle da to tako treba da bude? Nece ici.. Ako neki ideolozi zele da ja unistim tu sliku,nek donesuu pare i nek mi dobro plate.. Pocetna cijena je 10.000 maraka.. jer to je slika iz mog djetinjastva ipak..
I u krscanstvu,bez obzira na sve,taj djed mraz/bozic bata,sve manje i manje ima veze sa samom vjerom.. Dakle to je nesto sto je postalo dio kulture u nekim zemljama i zbog toga je svaki otpor,unaprijed osuddjen na propast..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: DJED MRAZ

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2011, 14:35

Ne bi bilo lose da se sjetim onog cuvenog pisanja jednih cikaskih novina,negdje u "doba depresije" je to bilo.. Jedne ozbiljne politicke novine,na upit siromasne djevojcice,da li postoji djed mraz,sutradan su objavili na naslovnoj strani da on zaista postoji i naveli razloge za to.. Pokusacu da pronadjem to negdje na internetu.. A sta vi mislite,zasto su potvrdili njrgovo postojanje?
online

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests