Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Ruana
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Ruana » 05 Apr 2013, 13:26

Pa kako osta ziv od te tolike sile.?

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Katja » 05 Apr 2013, 23:34

Johny wrote: ..Pises o necemu cega se " NE SJECAS" :hm :pusa
Pa da. Osamdesetih sam se bavila drugim stvarima. :D
Ali to ne znači da nisam kasnije mogla čuti da za JNA govore da je 3.vojna sila, a i Julia je to potvrdila, što sam krivo rekla? :cudi

Inače, neke stvari koje su tada bile u Jugoslaviji se puno bolje i realnije mogu procijeniti sada, s određenim odmakom.
Kada su informacije koje su godinama skrivane postale dostupne, kada se ljudi mogu informirati što se događalo izvan granica i koliko su se praznih priča naslušali a nisu ih imali gdje provjeriti.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Mister No » 05 Apr 2013, 23:56

Johny wrote:
Katja wrote: Otkud da ja znam zašto bi ti pisao o nečemu o čemu nemaš pojma…. čuj njega! Nisam ja tvoj psihoanalitičar. :ble

A JNA... znam, znam, osamdesetih je bila priča da je treća vojna sila.
Ja se toga ne sjećam ali mora da je gadno kad ti ispričaju vic a ne smiješ se smijati. :oo

Možda je bila sila po brojnosti...veliko ljudstvo i sva sila oružja. Svejedno, nizak tehnološki stupanj, neprofesionalni kadrovi,
oficiri postavljani po partijskom ključu umjesto znanju, vjerojatno im je glavna vojna taktika ona "po šumama i gorama" :ooo .
Dobro bi bilo bar da znas o cemu ti pises :ble ..Pises o necemu cega se " NE SJECAS" :hm :pusa
Ako nesto tvrdis treba da imas vjerodostojne cinjenice.
Sta ti znaci nizak tehnoloski stupanj???Cega?? :ble .Mozda si mislila na zastrajelu tehniku??Ili sta vec?? :cudi
Koji partijski kljuc ako je bila samo jedna partija i skoro sav kadar je bio u njoj ??? :lup

Ako mislis da nesto ili nekoga branim opet si u zabludi.Oni (ostatci JNA) su se definitivno stavili na stranu agresora na ex Yu republike.Borio sam se protiv njih svo vrijeme rata ali ne mogu reci ono sto nije istina.
A šta je pogrešno rekla, i šta to nije bilo tačno u njenim navodima?

Jedino ako ti tenkove T55 ne smatraš za moderno naoružanje kao i migove 21.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120148
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2013, 00:02

Evo samo da ne pričate o vazduhu... konkretan ....


Imovinski karton JNA

Kopnene snage JNA imale su oko 140.000 aktivnih pripadnika, od toga 90.000 regruta, i mogle su da mobilišu više od milion rezervista.

Tenkovske brigade s ukupno više od hiljadu tenkova sastojale su se od dva ili tri bataljona. Brojčano su dominirali sovjetski T-54 i T-55, oko 70 T-72 i oko 300 domaćih M-84. U rezervi je bilo nešto američkih M-47 ("paton") i veterana Drugog svetskog rata, sovjetskih T-34/85 i američkih "šermana". Uz tenkove, JNA je raspolagala ogromnim brojem oklopnih transportera.

Artiljerijski pukovi bili su opremljeni sovjetskim (oko hiljadu), američkim (oko 700) i domaćim oruđima velikog kalibra. U artiljeriju spadaju i raketni sistemi YMRL-32 i M-63, četiri lansera za sovjetske nevođene rakete zemlja-zemlja FROG-7 dometa 100 kilometara; ukupno nešto manje od hiljadu oruđa. Samohodna artiljerija raspolagala je s oko 700 oruđa. Na to treba dodati velike količine protivoklopnih oruđa i sredstava.


Velike jedinice JNA raspolagale su obimnom taktičkom protivvazdušnom (PVO) opremom; procenjeno je da je artiljerijskih PVO oruđa ukupno bilo više od 5000. Kopnene jedinice su obuhvatale četiri puka raketa zemlja-vazduh i 11 PVO artiljerijskih pukova. Raketni PVO pukovi bili su opremljeni velikim brojem sovjetskih raketa SA-6, SA-7, SA-9, SA-13, SA-14, SA-16.

Obalska artiljerija je raspolagala i topovima i reketama zemlja-zemlja, sovjetskim SS-C-3 i na kamione postavljenim jugoslovenskim "brom" protivbrodskim raketama (domaća varijanta sovjetske SS-N-2). Obalska artiljerija obuhvatala je više od 400 topova 88 mm, 122 mm, 130 mm i 152 mm sovjetske, američke, nemačke (posleratne) i jugoslovenske proizvodnje.


Ratno vazduhoplovstvo (JRV) imalo je oko 32.000 pripadnika, uključujući i 4000 regruta; raspolagalo je s više od 700 aviona i 200 helikoptera.

U 12 eskadrila raspoređeni su jurišni lovci domaće proizvodnje za neposrednu vazdušnu podršku (165 aviona Orao-2, Super Galeb i J-21 Jastreb, i stariji P-2 Kraguj). Bili su naoružani s AGM-65 Maverick vazduh-zemlja reketama američke proizvodnje ili sovjetskim AS-7 i AS-9 raketama. U devet eskadrila bilo je raspoređeno 130 sovjetskih MiG-21 presretača, uveliko zastarelih i naoružanih sovjetskim vazduh-vazduh raketama AA-2 i sličnim zastarelim ili nešto savremenijim AA-8 raketama. Tokom 1987. Jugoslavija je dobila 16 MiG-29 presretača. Imala je i dve eskadrile sa više od 30 sovjetskih Jak-40, Antonov An-12 i Antonov An-26 transportnih aviona, sedam eskadrila transportnih helikoptera Mi-8 i domaćih Partizana (francuski Aérospatiale Gazelle proizvođen po licenci).

Ratnu mornaricu (JRM) je činilo 80 fregata, korveta, podmornica, minolovaca, raketnih, torpednih i patrolnih čamaca. Posle Drugog svetskog rata u sastav mornarice ušlo je dosta zarobljenih ili reparacijama dobijenih nemačkih i italijanskih podmornica, razarača, minolovaca i desantnih brodova. Mornarica je modernizovana šezdesetih godina uvođenjem 10 sovjetskih raketnih čamaca klase Osa-I i 4 torpedna čamca klase Šeršen. Tokom 1980. i 1982. mornarica je dobila dve sovjetske fregate klase Koni, još dve su izgrađene po licenci. U 1990. glavne borbene podmorničke jedinice bile su 3 podmornice klase Heroj, naoružane torpedima 533 mm, dve manje podmornice klase Sava uvedene su krajem sedamdesetih a dve klase Sutjeska služile su 1990. za obuku. Proizvođene su male podmornice: 4 klase Una i 4 klase Mala, u upotrebi od kraja osamdesetih. Mornarica je imala amfibijska vozila za prevoz tenkova i ljudi na Dunavu, Savi i Dravi. JRM je imala 10.000 mornara (od čega 4400 regruta i 900 marinaca).
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Mister No » 06 Apr 2013, 00:11

Ja, i šta sad tu nije tačno sto je Katja navela?

Preobimno i prezastarjelo. Te 29. su takođe debelo zaostajale za Američkim F16 posebno u pogledu elektronike a da se ne spominje da je većina tih 29. bila neispravna jer nije bilo para za njihove redovne remonte. Mislim da Srbija sad ima svega par komada i to djelimično ispravnih.
Koliko je JNA savremena bila pokazalo je najbolje Kosovo, i kako je JNA prosla protiv Amera dole.
Skoro kao i protiv Turaka par vijekova ranije...pobili ih kao zečeve :ok
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120148
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2013, 00:17

U čemu je tvoj problem inače?
Ako već diskutujete imajte neki predložak pri ruci. Ja nisam tvrdio ništa.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Mister No » 06 Apr 2013, 00:22

Krokodil Behko wrote:U čemu je tvoj problem inače?
Ako već diskutujete imajte neki predložak pri ruci. Ja nisam tvrdio ništa.
Moj problem loše vrijeme zadnjih dana, inače.

copy/paste sa neta ti baš i nije neki predložak, ili dokaz kako neki vole reći.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120148
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2013, 00:24

I šta bih trebao? Ići i obilaziti arhive? Taj tekst je pouzdan - uglavnom.
Izuzev onog dijela o PVO raketama ovo ostalo je tu negdje.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by STrendzer » 06 Apr 2013, 01:00

trebao sam biti vezista,tako su me i regrutovali kao...,medjutim,kad sam ja dosao u Krusevac(lijep grad) bio je 18.mart a vec su neki "gusteri" dosli 16. i 17. Marta tako da je moje mjesto veziste neki babin sin zauzeo a ja sam :pusi ...ubace me u ABHO(atomsko-biolosko-hemijska odbrana) ,sranje tesko,obuka pola godine,cijeli dan do rucka: na poligonu -"Lezi-ustani"!!...kud i neki snijeg se dao cak do pola Aprila a teren je ravan kao neko neuredjeno igraliste,gdje god je neka udolina tu je bara a ono gdje je za koji cent uzviseno vidio se jos mokar snijeg :bua :bua :( ...sinjel onaj debeli teski i ne bas vis enov sav mokar bude,ebem im milu jna ma...a nema sgdje osusit,nema kuec u blizini nego ujutro opet nako mokar obuci i cuti!!
ali eto,moralo se...ljeto vruce cijelo,prevruce,vjezbanje na ABHO udare ,cijeli dan kamion FAP,navodno specijalni neki a ustrvari nista od njega...maska i cijela oprema non-stop takoreci,toplo,30-40 C... :bua ..i onda u Septembru odem u glavnu kasarnu u centru grada,mislim da mi je to sredio bezbjednjak-oficir kojeg sam slucajno sreo pred kantinom u nasoj kasarni,pitao me za ime i prezime a on je bio nedaleko iz mog kraja,srbin,fin covjek reklo bi se,vidio sam ga samo dva puta,jer ne mogu reci da sam bio neki posebno dobar vojnik da bih zasluzio najbolje moguce mjesto u mojoj situaciji a znao sam biti i problem ponekad,desetarima ili mladjim uobrazenim vodnicima jer ako je bijelo onda je bijelo a ne crno,kako bi oni htjeli pa kud pukne, itd...
u glavnoj kasarni 7. Juli se zvala, u centru grada sam se brinuo za postu vojnicima,oficirima i vrlo cesto posebna posta-strogo povjerljivo isl...imao razglas,pustao muziku gusterima i dzombama,imao kljuceve od muzicke sale,teretane,kupatila i kancelarije oficira zaduzenog za strogo povjerljivu postu...razglas je bio u dijelu kasarne gdje je glavna komanda kasarne ,bilo je tu nekoliko ganerala,pukovnika,potpukovnika itd...ja im nosio postu a oni krali Bogu dane i primali velike place...posto sam imao malo duzu kosu nego sto je noramlno za vojnike onda su se kad bih usao u kancelariju gdje sjede 2-3 takva glavonje malo zezali na moj racun,kao :"nas bosanac tjera modnu frizuru ovdje u jna,kao da nije vojnik"!...naravno,time su mi htjeli na fin nacin reci da ne bi bilo lose da malo skratim kosu jer sam ja ipak u vojsci...ali bez naredbe naravno..radio sam skoro uvijek sta sam htio,isao na bazen sam u civilki,s 2-3 kolege u disco u civilki, kupao se dok me nije prepoznao neki major(ebo sebi oca)na bazenu,vidio vojnicku torbicu a ja u civilki :haha...onda se raspitao koji to vojnik moze biti napolju bez da se primijeti...i saznalo se da sam ja otprilike ali tu je bio vec i kraj i proslo je bez problema...
i tako s vremnom navikne se covjek na vojsku a tu gdje sam bio drugih pola godien bilo mi je zaista ok pod tim uslovima...zaboravio na teske dane na pocetku i snijeg i sunce i masku,strazu nocu u sumi itd...poslije covjeku bude pomalo zao kad krene kuci jer se naviklo na sve drugo a odviklo od kuce..

jos samo da je to bila prava vojska mog naroda onda zaista ne bih zalio sto sam "oduho" godinu dzaba...ali vako kako je bilo i sta je poslije ispalo-zao mi je...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Maja » 03 May 2013, 13:41

Došao na OSUSTVO. Eto riječi za teme nepravilni i široko rasprostranjeni izrazi :oo

Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Konsultant » 03 May 2013, 21:19

Mister No wrote:Preobimno i prezastarjelo. Te 29. su takođe debelo zaostajale za Američkim F16 posebno u pogledu elektronike a da se ne spominje da je većina tih 29. bila neispravna jer nije bilo para za njihove redovne remonte. Mislim da Srbija sad ima svega par komada i to djelimično ispravnih.
Koliko je JNA savremena bila pokazalo je najbolje Kosovo, i kako je JNA prosla protiv Amera dole.
Sta smo imali svoje? M48, garonju i M56 smo kopirali od Njemaca a ovo novije od Rusa. Sto se tice teskog naoruzanja i to je kopirano. T84 je bio savremeniji. Raketne i radarske sisteme nismo radili osim nesto sitnije. FROG-7 je poznatija kao Luna- ne ova nasa Luna. :)
Avijacija nam je bila bazirana na Orlovima(radjeno u kooperaciji sa Rumunima) koji su dimenzionisanje za borbu po niskom brdovitom terenu ali to nije savremeni lovac. Uspjelo se nesto izvesti u Libiji, Nigeriji i jos po koju Africku zabit. Helikopteri su bili varijante francuske Gazele. Mi-8 su ruske krntije. Mig29 je bio osvjezenje ali ne dovoljno.
Rezime, imalo se po skladistima gvozdjurije ali ne i modernog naoruzanja, srecom ili ne. Izvozilo se klasicno naoruzanje, vrh su bile T84 koje smo njega su tusili po bliskom istoku i Gadafiju. Generali su novac trosili na razna odmaralista, uzivanje, plate,... i naravno rusko oruzje kojim bi zamazali svoje pasjaluke te jos tu uzimali proviziju. Vrlo malo toga je dizajnirano kod nas od 0.

Anyway, jos ni od koga nisam cuo nesto pozivitno o JNA, vec samo ispiranje mozga, nosanje puske, marsiranje i koji dan bojevog gadjanja za 12 mjeseci veselja. Koliko se toga shtancalo, bolje bi bilo da su trosili na obuku vojse nego kamaranje. Naravno bilo je tu druzenja i ponesto lijepog.

Kosovo? Eh ko je tu bolji. Srbija je vec godinama bila pod sankcijama. Tomu jos treba dodati stopiranje modernizacije vec 90tih i zabranu nabavke dijelova. Ovdje imate svjedocenja pilota koja su ucestvovala u odbrani. Skuckali su nesto MiG29 aviona medjutim pola je imalo neispravne uredjaje zbog dotrajalosti. PVO su imali zastarjel. Dodatno se su Ameri dogovorili s Rusima o ne isporucivanju modernih S300 modela. Ukratko, Srbija nije inace bila jaka i jos su joj svezali ruke. S druge strane za NATO je to vec bio domaci teren, imali su ludo dobre avione, AWACS-e, organizaciju, informacije iz Srbije,... sve skoro do savrsenstva.
U Vietnamu su Ameri zaglavili pravo, bili u mnogim stvarima jaci medjutim Zuti su ih istjerali naravno uz ogromne gubitke.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120148
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Krokodil Behko » 03 May 2013, 21:35

Konsultant wrote: Avijacija nam je bila bazirana na Orlovima(radjeno u kooperaciji sa Rumunima) koji su dimenzionisanje za borbu po niskom brdovitom terenu ali to nije savremeni lovac.
Uopšte nije u toj kategoriji. Orao je lovac-bombarder a to na šta ti misliš je kategorija lovac-presretač. S tim da je Orao loš lovac-bombarder.

Mig29 je bio osvjezenje ali ne dovoljno.
Rezime, imalo se po skladistima gvozdjurije ali ne i modernog naoruzanja, srecom ili ne.
Ne vrijedi ti avion ako nemaš satelite. Samo možeš izigravati metu onima koji ih imaju.
Tako ti je bilo 1999. godine kad su poslali dvije 29-ke iz Srbije da ovamo naprave nered. Jedan jedini američki avion ih srušio ko od šale. Nisu stigli ni da ga primjete.
Inače oni nisu spori. Lete oko 2.4 maha ali su doradjivani u zadnjih par decenija.
PVO su imali zastarjel. Dodatno se su Ameri dogovorili s Rusima o ne isporucivanju modernih S300 modela. Ukratko, Srbija nije inace bila jaka i jos su joj svezali ruke.
Znaš li šta su CVOJ i CVOJIN?

Eto to je bio domet JNA u borbi protiv neprijateljskih avijacija.
To su skraćenice za "Centar vazdušnog osmatranja i javljanja" i Centar vazdušnog osmatranja, javljanja i navodjenja" Samo ti ime kaže. Kako avioni tako i te PVO rakete su se navodile sa zemlje a o eventualnim naglim promjenama smijera kretanja neprijateljske avijacije moralo se javljati telefonima što je naravno - presporo.

Prebrojati puščetine i kojekakve odrndane Prage i T-55-ce pa na osnovu količine reći da je to velika sila nije baš ispravno.
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by harlekin » 03 May 2013, 23:52

nego da pitam ja vas koji ste sluzili u JNA,
kakav je osjecaj pogazit zakletvu?
ja sam sluzio u ovoj nasoj usranoj drzavi,ali nemogu zamislit kad bi me zatrebala da ne stanem uz nju :kafa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120148
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Krokodil Behko » 03 May 2013, 23:58

O čemu ti?
Jugoslavija nikada nije ni postojala kao država. To je bila zajednica država.
Ako mi ne vjeruješ pročitaj proglas sa zasjedanja ZAVNOBiH-a. Dakle zakletva
nije ni važila. Važi se zakletva BiH.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Mister No » 04 May 2013, 00:02

Kao mi pogazili zakletvu, pa se trebamo osjećati fujjj, joj ti aluzije :oo

Prestankom postojanja Yugoslavije prestala je da postoji i JNA, što će reć da je prestala da vrijedi i zakletva.
A patriotizam me davno prosao, pa neka ovo bude komentar na zadnju tvoju rečenicu.

Branio bi je kao Burek, svojski, al iz Njemačke, jer mi se ne bi dalo ovdje doć, zbog niza opravdanih razloga :zubi
High Hopes...

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by harlekin » 04 May 2013, 00:07

Mister No wrote:Kao mi pogazili zakletvu, pa se trebamo osjećati fujjj, joj ti aluzije :oo

Prestankom postojanja Yugoslavije prestala je da postoji i JNA, što će reć da je prestala da vrijedi i zakletva.
A patriotizam me davno prosao, pa neka ovo bude komentar na zadnju tvoju rečenicu.

Branio bi je kao Burek, svojski, al iz Njemačke, samo mi se ne bi dalo ovdje doć, zbog niza opravdanih razloga :zubi
alo nisam mislio omalozavat vas :hm
svi su ginuli za jugu,i mi bosanci smo je stvarali,i bila je i nasa drzava,znaci na neki nacin smo je izdali,ili bar one sto su poginuli za nju,nego kontam sigurno se sjecate onog osjecaja koji ste imali dok ste davali tu zakletvu,je vam zao tog?

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Mister No » 04 May 2013, 00:12

Koji to svi???

Takođe je vrlo upitno i u periodu 1941 - 1945 ko je sve ginuo za Jugu...ako je iko.
High Hopes...

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Toruk Makto » 04 May 2013, 00:20

Ja doso iz rova ceteres i druge ,a komsija sina dobio ,
sjecam se bacio mu ja crvenku na celo .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by komsija » 04 May 2013, 00:33

Nekada zivio u YU ali za tu YU nikakvih osjecanja nemam Mi smo bosanci i ne interesuje nas bivsa drzava
Neka Istorija biljezi sto treba a mi idemo dalje
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Sluzenje vojnog roka u bivsoj JNA

Post by Pasaga » 04 May 2013, 07:26

harlekin wrote:
Mister No wrote:Kao mi pogazili zakletvu, pa se trebamo osjećati fujjj, joj ti aluzije :oo

Prestankom postojanja Yugoslavije prestala je da postoji i JNA, što će reć da je prestala da vrijedi i zakletva.
A patriotizam me davno prosao, pa neka ovo bude komentar na zadnju tvoju rečenicu.

Branio bi je kao Burek, svojski, al iz Njemačke, samo mi se ne bi dalo ovdje doć, zbog niza opravdanih razloga :zubi
alo nisam mislio omalozavat vas :hm
svi su ginuli za jugu,i mi bosanci smo je stvarali,i bila je i nasa drzava,znaci na neki nacin smo je izdali,ili bar one sto su poginuli za nju,nego kontam sigurno se sjecate onog osjecaja koji ste imali dok ste davali tu zakletvu,je vam zao tog?
Ovo su ti malo zesci biseri..... :pusi :ble
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests