Bullying

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Bullying

Post by Maja » 18 Jul 2012, 17:37

Što je bullying?

Treba razlikovati bullying od onih čestih i svima poznatih situacija ruganja, naguravanja, svađa, koje obično nazivamo ‘dječija posla’, kada su dvije strane ravnopravne ili se nadmoć izmjenjuje od situacije do situacije, a emocionalni ton, iako ide od smijeha do ljutnje, zadržava blagi intenzitet.
Bullying treba razlikovati i od opasnih, nasilnih napada šakama, noževima ili drugim oružjem, koji se dogode iznenada kao oluja te obično uključuju tjelesne ozljede i intervenciju odraslih ili policije.
Bullying je kao kišica, koja pada i pada sitnim kapima i čini se kao da neće nikada stati. Žrtva strepi svaki dan očekujući nove nalete agresije. Bullying uključuje trajnu i vrlo često intenzivnu uznemirenost, bespomoćnost i patnju žrtve, dok je zlostavljač obično hladan, okrutan i kontrolira situaciju.
Dan Olweus, tvorac uspješnog programa prevencije bullyinga uvedenog najprije u Norveškoj pa u ostatku Europe i SAD-a, kaže da je osoba izložena bullyingu od strane jedne ili više drugih osoba ako često ili povremeno trpi takve njihove negativne postupke od kojih se teško može obraniti.
Bullying u svom pojmovnom određenju sadrži tri bitna elementa:
Agresivno i nepoželjno ponašanje zlostavljača prema žrtvi

Ponavljanje nepoželjnog ponašanja u određenim vremenskim intervalima
Neujednačen odnos moći i snage između zlostavljača i žrtve
Učenik koji je izvjesno vrijeme bio žrtva redovitog bullyinga još dugo može trpjeti slijedeće posljedice:

često depresivno raspoloženje
nisku razinu samopoštovanja
zdravstvene probleme
slabiji školski uspjeh
samoubilački poriv
Vrste bullyinga
Nasilje među školarcima se manifestira u raznim oblicima:
Verbalno nasilje koje obično sadrži ruganje i uvredljive nadimke upućene žrtvi nasilja
Izbjegavanje druženja i namjerno isključivanje žrtve iz društva
Fizičko nasilje u vidu udaranja, guranja, štipanja, pljuvanja i sl.

Zlonamjerno širenje laži, glasina i tračeva o žrtvi
Iznuđivanje novca ili vrijednih stvari od žrtve
Prisila i prijetnje žrtvi ako ne udovolji zahtjevu zlostavljača
Rasno nasilje
Seksualno nasilje
Elektronsko nasilje ( mobitel, Internet i društvene mreže)
Zašto neki učenici imaju potrebu zlostavljati druge?
Višegodišnjim sustavnim praćenjem bullyinga među mladima došlo se do slijedećih zaključaka:
Učenici koji zlostavljaju druge učenike imaju snažno izraženu potrebu za moći i (negativnom) dominacijom u grupi
Takvi učenici nalaze satisfakciju kada kod žrtve izazovu nelagodu pred drugima
Zlostavljač osim psihološke često dobiva i neku vrstu materijalne nadoknade za negativno ponašanje prema žrtvi.
Također je uočeno da učenici skloni zlostavljanju svojih kolega mnogo češće od ostalih učenika pribjegavaju slijedećim oblicima ponašanja u školi:

- često se tuku
- kradu ili uništavaju tuđu i školsku imovinu
- piju alkohol i puše
- imaju loše ocjene
- osjećaju se nelagodno u školi
- donose oružje u školu
Statistike pokazuju da mnoga djeca koja su zlostavljala drugu djecu u osnovnoj školi imaju ozbiljnih problema sa zakonom i policijski dosje do svoje 30. godine. Neki nikada ne završe školu.
Krug školskog nasilja
Bullying osim zlostavljača i žrtve te pogodne prilike za nasilje uključuje još jedan bitan element, a to je publika koja nasilje promatra.

Vrlo često promatrači reagiraju na zlostavljanje smijehom ili odobravanjem, čime zlostavljače ohrabruju, a ovi pak žude da budu u centru pažnje. Na taj način reakcija publike izaziva pojačanu patnju kod žrtve.
Mnogi se ipak, usprkos tome što se smiju, u sebi osjećaju loše i teško im je gledati zlostavljanje ali se boje istupiti iz grupe i riskirati da i sami postanu žrtva.

Ipak postoje i oni hrabri mladi koji preuzmu inicijativu i pokažu zlostavljaču da to što radi uopće nije zabavno.
Spomenuti psiholog, Dan Olweus, smatra da školsko nasilje ne ostavlja posljedice samo na žrtvi i zlostavljaču nego i na promatračima nasilja. Po nekim statistikama, jedan od pet učenika u prosječnom razrednom odjelu postaje žrtva nekog oblika bullyinga, ali i ostali učenici u razredu trpe zbog nasilja kao promatrači. Neki se zato osjećaju nesigurno u školi ili imaju česte napadaje straha, bespomoćnosti, čak krivice jer ne znaju kako pomoći. Neki su čak u iskušenju da se i sami pridruže nasilju. Različite reakcije na bullying Olweus je prikazao u svom poznatom sociogramu kruga školskog nasilja. Slova predstavljaju tipične uloge učenika u tom krugu u odnosu na žrtvu (engl. victim).




Ovaj video je pogledalo više od 8 miliona ljudi

[ytube][/ytube]

Malac koji je trpio bullying je uzvratio udarac i time postao heroj, dok su napadač i njegova porodica pali u nemilost javnosti. Sada malog koji je napao svi mrze, a on kaže kako je ovaj kojeg smatraju žrtvom prvi njega vrijeđao, te da je i sam bio žrtva bullyinga ranije.

[ytube][/ytube]

Kad sam gledala prvi dio prvo sam se šokirala kad je mali lupio od pod, ali kad sam vidjela da je ok, rekla sam e neka.
Ali poslije, gledajući drugi video hmmm čak iako napadač ne pokazuje kajanje, pitam se je li u redu što ga sada mrze toliki ljudi. Kako će se to odraziti na njega? Prije svega, ipak je dijete. Još ako je istina da je i sam prije bio žrtva, onda ne znam.


Gore u tekstu fino piše da se bullyng iliti nasilje ne tiče samo napadača i žrtve, nego i posmatrača.
Ako pritekneš u pomoć i sam možeš postati žrtva. Ako se ne miješaš, progoni te savijest. Ako se pridružiš napadaču ili ga bodriš, on dobiva još veću želju da maltretira jer mu godi podrška.

Kako spriječiti nasilje među djecom? Šta učiniti s ova dva dječaka?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2012, 17:51

Mislim da je toga, uvijek bilo i biće - na žalost.
Kad sam ja bio osnovac, bullying su vršili stariji od nas a išli sa nama
u razred, jer su po par puta, padali na godinu. Mislim da sam opisivao jednu scenu.
U neka doba, dodijalo mi je pa sa spucao šakom jednog takvog lika. Sila samo silu
razumije. Medjutim, ništa se nije promijenilo. Mene su zaobilazili ali su ostali i dalje,
bili meta napada.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Dust » 18 Jul 2012, 18:09

Drustvo jedino i samo jedino moze pomoci djeci tako sto ce edukovati roditelje. Taj proces ce biti u mnogo cemu neuspjesan, prvenstveno zbog toga sto bullies (ne 100%) dolaze iz porodica koje imaju samo jednog od roditelja, roditelj je ovisnik (alkohol, droga, ili kombinacija), siromastvo ....sto sve utice na njihovu potpunu nezainteresovanost njihove djece i odgoja. Bullies cesto koriste te napade kao zastitni mehanizam i neko dokazivanje sebi i svojim roditeljima: vidis, ja mogu i bez vas.

Djeca, i ona koja su napadana i ona koja napadaju, su ustvari zrtve.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bullying

Post by gejsha » 19 Jul 2012, 16:30

Kod mene je baš bila gadna generacija kada sam išla u osnovnu školu.
Bilo je par dječaka koji nisu imali oba ili jednog roditelja i to su obično djeca (čast izuzecima) koja su upuštana i neodgojena.
Najmrža mi je bila zima i vraćanje iz škole, jer bi nas djevojčice grudvali, a meni je škola bila baš udaljena od kuće.
Ali to nije bilo obično grudvanje kroz šalu, nego baš ono grudvanje da te pogodi i zaboli i da ti snijeg uđe pod jaknu i sav se stopiš.
Djeca nisu imala pojma koliko je to bilo opasno. Jednom mi je jedan, najgori od svih uzeo ruksak i odnio ga sa sobom u park.
A pred kraj osnovne su nas dječaci počeli dodirivati na neprimjeren način, sjećam se da smo uvijek bile kod pedagogice na razgovoru. Pred njom sve super ok, a kasnije opet isto. U tim situacijama sam uvijek željela da imam starijeg brata da ih istuče.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Biba » 27 May 2015, 20:40

..u mom selu...hbga nekome će tlak skočiti... dječaci su silovali psa...svega je bilo..mama jednoga dečka je najprije pljuvala po učiteljima a onda je jednog dana ugurala sina u učionicu i rekla : Eto ga vama pa ga hebite..svega je bilo
Mene su nekoliko puta dječaci pokušali tući i zastrašivati...nisam bila jaka ali nisam se dala...interesantno je bilo to što su se oni stvarno uplašili...i pobjegli
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Podrinjac » 27 May 2015, 23:35

mene da je ko dirao odmah bi aikido, džudžicu, kung fu, karate radili. Nema kod mene zajebancije. :jok

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Maja » 28 May 2015, 00:03

Biba wrote:..u mom selu...hbga nekome će tlak skočiti... dječaci su silovali psa...svega je bilo..mama jednoga dečka je najprije pljuvala po učiteljima a onda je jednog dana ugurala sina u učionicu i rekla : Eto ga vama pa ga hebite..svega je bilo
Mene su nekoliko puta dječaci pokušali tući i zastrašivati...nisam bila jaka ali nisam se dala...interesantno je bilo to što su se oni stvarno uplašili...i pobjegli
:grana

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Divlja_u_srcu » 28 May 2015, 11:18

Biba wrote:..u mom selu...hbga nekome će tlak skočiti... dječaci su silovali psa...svega je bilo..mama jednoga dečka je najprije pljuvala po učiteljima a onda je jednog dana ugurala sina u učionicu i rekla : Eto ga vama pa ga hebite..svega je bilo
Mene su nekoliko puta dječaci pokušali tući i zastrašivati...nisam bila jaka ali nisam se dala...interesantno je bilo to što su se oni stvarno uplašili...i pobjegli

:sok
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Nela » 28 May 2015, 13:33

Zasto uzimati tudje izraze? Zlostavljanje brate :D
Nazalost, toga je vazda bilo i uvijek ce biti. Ljudi koji su nesigurni u sebe obicno svoje frsutracije ispoljavaju na slabijem od sebe.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Biba » 28 May 2015, 13:57

Nela wrote:Zasto uzimati tudje izraze? Zlostavljanje brate :D
Nazalost, toga je vazda bilo i uvijek ce biti. Ljudi koji su nesigurni u sebe obicno svoje frsutracije ispoljavaju na slabijem od sebe.
Ma imala sa ja dvije kolegice.Jednu nitko nije podnosio u centralnoj pa ju šef doveo k meni a jedna mlada se s njom udružila, ma šaptale su i smišljale kak će mene zahebavati.Matoroj sam gotovo sve odrađivala, i šefove poruke je bila lijena otvoriti.Uvijek me pitala za veliko slovo u pravopisu i štošta a bila je mentorica..i kopirala sam joj i svašta ...Ukrase sam puno radila a ona je naređivala kako ih treba postaviti...djecu je čupala i tukla...Pustila ja njih dvije da vidim dole će.Dogovorile se one s trećom - studenticom da mala održi predaavanje kod mene a ona druga mlada da bude s njom.Meni ove dvije ništa nisu o tome rekle već sam saznala od studentice.Mlada kolegica bi pobjegla kad me vidi samo da me ne bi morala obavijestiti da želi u moju učionicu...Zatekla sam ju kako telefonira svojoj mami da mora neštoo ostati malo dulje u školi...Jooooj, onda mi je puko film...nisu ni jedna mogle doći do riječi i sve sam im njihove bezobrazluke serviralaa pod nos...Nisu mi ni zakoračile u moju učionicu a studentica je imala 3 minute da razmisli...Došla je i održala sat.A one dvije...Mlada se ispričala a sa starkom nisam govorila cijeli mjesec.Pomirile smo se i na kraju sam joj poklonila sva šarena jajca koja sam oslikavala jeer ona uživa u šokačkim motivima...Mlada mi se poslije uvlačila u ... nema više s kim rovariti...Zapamtile su i nije im više nikad palo na pamet.Mlada se žalila šefovoj ženi ali njemu nije.Pa znala je da će on saznati.Nikad mi šef ništa o tome nije rekao.Dobro pa nije... :heidi2
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bullying

Post by rethna » 28 May 2015, 15:05

Kad se jednom suprotstavis tim "frajerima" i zgrabis jednog za vrat pred svima na toj teritoriji ostajes gazda do kraja zivota.Isplati se skupiti hrabrosti pa i mozda cak rizikovati koji zub :ooo
Question everything.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Biba » 28 May 2015, 15:08

rethna wrote:Kad se jednom suprotstavis tim "frajerima" i zgrabis jednog za vrat pred svima na toj teritoriji ostajes gazda do kraja zivota.Isplati se skupiti hrabrosti pa i mozda cak rizikovati koji zub :ooo
:aplauzz nisam za nasilje al...ja udaram jezikom....po potrebi i po zasluzi :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Terasa svjesti » 28 May 2015, 15:13

Hm, dobra tema o zlostavljanju i nasilju i sam sam otvorio nešto slično ovdje pod nazivom fajteri. Pazite naziv nisam slučajno izmislio jer mlađi čovjek ne može dobro kotrolisati i rasuđivati o svojim emocijama .

Uzvrati i više će te poštovati .
Last edited by Terasa svjesti on 28 May 2015, 15:14, edited 1 time in total.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bullying

Post by storm » 28 May 2015, 15:13

rethna wrote:Kad se jednom suprotstavis tim "frajerima" i zgrabis jednog za vrat pred svima na toj teritoriji ostajes gazda do kraja zivota.Isplati se skupiti hrabrosti pa i mozda cak rizikovati koji zub :ooo
:ok
Kad najjacem razvalis čvalje... Sve je u najboljem redu zauvijek :D.
Takvi glupsoni samo taj jezik razumiju... Da sam cekao nadležne i dan danas bi valjda bio gazen.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bullying

Post by rethna » 28 May 2015, 15:20

storm wrote:
rethna wrote:Kad se jednom suprotstavis tim "frajerima" i zgrabis jednog za vrat pred svima na toj teritoriji ostajes gazda do kraja zivota.Isplati se skupiti hrabrosti pa i mozda cak rizikovati koji zub :ooo
:ok
Kad najjacem razvalis čvalje... Sve je u najboljem redu zauvijek :D.
Takvi glupsoni samo taj jezik razumiju... Da sam cekao nadležne i dan danas bi valjda bio gazen.
Ma ja i ti se sve bolje razumijemo :valja
Nema tu price sa takvima...

Ili jesi ili nisi......LAV :D. ako nisi lav onda prihvati da ces biti zebra do kraja.O nadleznim no comment. :grana
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bullying

Post by storm » 28 May 2015, 15:24

Nikad zebra :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mojper
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 20 Mar 2014, 23:29
Status: Offline

Re: Bullying

Post by mojper » 28 May 2015, 15:32

[ytube][/ytube]

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Bullying

Post by Hurija » 11 Mar 2021, 07:49

Jako dobra tema. Mnoge negativnosti i lose stvari prvenstveno kreću od kuće. Onda je tu okolina i zajednica pa tek onda škola.
Opcenito zbog pandemije Corona virusa ,iste stvari su trenutno zapostavljene i od strane ustanova nama ni edukacija kao ni predavanja na navedenu temu . Da bi se sprječio Bullying drustvo u cjelini mora biti budno .
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests