Virtualni svijet je postao stvarnost

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by carobnjak N » 25 Jul 2012, 11:07

Da da ,postao je stvarnost .
Nema smisla više ona izvlakuša "pa ovo je virtualno ,nije stvarno. Ja kad odem na of za mene ovo prestaje postojati" . Ne ,to nije tačno jer ne prestaje to biti dio našeg života i lažemo ako kažemo da mi zaboravimo sve kad odemo "of" i da nas se to više ne tiče i ne dotiče .
To je laž i mi to svi znamo :D
Virtuala je dio naših svakodnevnih razgovora ,prepliće se sa svim sferama našeg života ,od posla do intimnih trenutaka ,uvjek je tu . Svaki dan smo "prikopčani" satima i satima ,vezani smo i događaji iz virtualnog utječu na događaje iz nevirtualnog ,jer da kažem "realnog" to nebi imalo smisla pošto je i ovo dok vama pišem itekako realno i umanjivanje značaja toga je samo pokušaj da se napravi neka umjetna distanca ,koju smo eto u početku ulaska u ovaj virtualni svijet uzeli kao neko slabašno osiguranje ,da ako nam se desi nešto ružno možemo to obrisati . Ne možemo :jok
Ima ljudi koji varaju sami sebe pa govore kako su oni to eto u stanju razdvojiti i da su skroz drugačiji u "real life" . Ne ,nisi ti drugačiji samo je ovdje drugačije i opuštenija komunikacija ali ti si uvjek ti ;)
Mislim da je ova fraza "virtuala" poprimila novi oblik i da ta riječ kojom smo željeli opisati nešto što nije stvarno ,prerasla u nešto što je dio stvarnosti.
Šta vi mislite?
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Calla » 25 Jul 2012, 15:28

izgleda da je tako da ne mozemo virtualni svjet vise odvajati od realnog jer druzenje je druzenje,
sasvim svejedno da li je ono VT ili u RL,i ova izreka ti ostajes ti (kako Crobnjak napomenu, stoji)
jedina razlika izmedu ova dva svjeta lezi u tome koliko smo mi kao osobe dobri u glumatanju kako Behko rece.(mene licno bi glumatanje umorilo ,,zar nije lakse biti iskren otvoren i pokazati se onakvim kakvim zaista jesmo ,jer bih kad tad volila upoznati i neke forumase i forumasice Live )
u onom trenutku kada se sastanemo negdje u zivo ee najkasnije tada moramo otkloniti sve one maske koje smo stavljali na lice u virtuali..
Licno moram priznati da kada dodem na forum a dodem cesto to je u principu za vrjeme mog radnog vremena ,(dok mi ne dode pacijent u kancelariju)i koristim ovaj vas forum kao mjesto za opustanje zabavu i zezanje ..i moram priznati da sam ovdje za ova dva mjeseca naisla na hrpu ljudi koji su vrjedni i u reali za upoznati.(ova pohvala ide ponajvise moderatorima foruma jer ga odlicno moderiraju)!!
Virtualni svjet moze biti zabavan a i naporan kao i realni svjet ,
pozitivno u virtuelnom je to ako skljocnem na dugmic i ugasim ga (iskljucim se tog momenta )i nitko vise nije u mogucnosti da me dodiruje iz onog malog monitora ako mi ne pase ,
a ako mi pase zasto ne razmislim o njemu kao i o ljudima iz reale..
Za kvalitet osoba kakvi su stvarno vazi podjednako ,nema garancije ni za sta ni u reali ni u virtuali .
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by bubica » 25 Jul 2012, 17:01

Mnogo puta sam rekla: hvala Bogu pa nemam ove osobe u realnom zivotu u svojoj blizini, jer ima zajedljivih, frustriranih, dusevnih bolesnika, zlobnih i te ne malo.
Sretna sam takodje da poznajem par osoba sa kojima se jako dobro razumijem i sa kojima bih stvarno voljela se vidjeti. Susret virtualnog drustva i realnom zivotu znamo svi sta znaci, ustvari sta bi drugi rekli. Ja licno nemam sa tim problema, ako nekoga zelim sresti onda je to stvarno nna prijateljskoj osnovi. Kao sto sam birljiva u reali tako sam i ovdje. Ko jednom s oprostenjem usere motku taj nema vise sansi kod mene sto se virtuale tice u priv zivotu je drugacije, nemam u drustvu osoba koje vredjaju ili svoju zavidnost i zlobu ispoljavaju na nekome, takve sam izsortirala. Dugo vremena sam trebala da steknem novo i dobro drustvo oko sebe. Nije lahko steci drustvo za dva tri dana, tu treba malo vise vremena i strpljenja.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Sheval » 25 Jul 2012, 18:55

Kako kome.
Nego,ja sam mišljenja da će ljudi lagano početi sagorijevati,prezasićenost informacijama mnogi neće izdržati.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by nezaboravna » 25 Jul 2012, 19:06

:valja :valja U stvarnom zivotu sam kao i na internetu ,pisem sto mislim ,i uopste se ne interesujem za misljenja drugih osoba.Nije mi stalo ni do bilo cijeg ocjenjivanja i komentara mene i moje persone .Ja sebe najbolje poznajem i moj uži krug prijatelja s kojom imam blizak odnos i druženje.Bila sam na avazovom forumu gdje sam upoznala jako lose osobe s njima se družila cak i privatno preko MNS.To je bila kardinalna greska jer sam to druzenje zamsljala nekako drugacije prijatnije i jednu kariku koja nas spaja.Ta osoba je bila grozna ,prvo sto je bila mladza ,mogla sam joj majka biti.Toliko sam bljuvotina se naslusala o njenom privatnom zivotu ,o drugim ljudima o tudžim muzevima ma :bua :bua :bua .Toliko me je uznemiravala da sam uvijek bila umorna i do jutra s njom osvicala na MNS tako da sam je izbrisala iz adresa i zivota.Ne smije se covjek bas previse opustat i upoznavat s osobama preko interneta jer ja sam zamisljala nju kao pametnu a izgleda znala je dobro lagat i glumiti :lupa :lupa Takve osobe ne želim ni preko interneta da poznajem a prvatno pogotovo.Ali sto ljudi sto ćudi i sad da bi sav smrad koji je sama pricala spijunirala po adr. drugih ljudi naslonila na mene kao ja to prićala :bua :bua :D. :D. kako je jadna nema poima.Ovo je samo jedan od dozivljaja s interneta jer ljudi zaista nisu ono sto se vama prestavljaju,kad ih upoznate zgadi vam se sve,bar meni je tako bilo. :D. :D. :hihi :hihi
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by dacina_curica » 25 Jul 2012, 19:38

Hmmmm, mislim da sve ovisi o kakvoj komunikaciji u virtualnom svijetu je rijec. Ja licno forume mogu da iskljucim iz svakodnevnog zivota i to vrlo cesto i cinim. Kad mi je na poslu dosadno onda sjedim na netu ali kad obaveze zovu telefon ide u tasnu do daljnjeg. Kuci nikad ne tabirim o forumskim dogadjajima jer niti zelim niti to covu zanima. :) Eh sad, stvari kao FB su meni licno druga stvar i ne smatram ih "virtualnim" svijetom jer fb koristim iskljucivo za komuniciranje sa starom/novom RL rajom i familijom. Jednostavno mi je to laganiji i mnogo jeftiniji nacin komuniciranja jer smo svi toliko razbacani po svijetu da bih morala raditi iskljucivo za telefonski racun. :lup

Inace prije sam bila mnogo komunikativnija i otvorenija po pitanju upoznavanja ljudi s neta (i drago mi je da je tako jer sam stekla prijatelje za zivota na sUx-u :medo: ) ali nakon upoznavanja (RL) par sociopata sam sebi uvela restrikcije. :D.

A sto se tice ove "dvolicnosti" u virtualnom vs. RL svijetu - toga nema. :) Mozda sam malo vise rezervisana na netu nego u svakodnevnici ali to je to. Arsuz je uvijek arsuz, lokacija nebitna :D.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Heidi » 25 Jul 2012, 19:50

na forum pobjegnem da se odmorim od ovog svijeta oko mene :cool
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by carobnjak N » 25 Jul 2012, 21:50

Nije samo forum virtuala ,sve je što ima doticaja sa internetom ,od rada za neku veliku kompaniju do poljoprivrednika koji pronalaze na netu najbolji način kako profesinlano sijati neke kulture ili ih prodati ,svejedno .Uglavnom internet je dobra stvar koliko smo mi usmjereni ka dobrim stvarima...
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Zagorka » 25 Jul 2012, 22:48

Heidi wrote:na forum pobjegnem da se odmorim od ovog svijeta oko mene :cool
I meni dodje nesto k'o ispusni ventil :oo

Sta znam Carobni,velis sve sto ima veze netom je virtuala,pa nisam bas sigurna :hm ...rad za neku kompaniju bi podrazumijevao najvise vremena provedenog na skajpu,ali ja na skajp gledam kao na telefon,pa nije mi to drugi svijet bas....
Forum je virtualno druzenje,ovo je mozda kad razmislim najvise sto se priblizim necem virtualnom :hm
Ostalo:slanje poste elektronski gledam kao brzi oblik od standardnog,znaci samo kao nesto unapredjeno,i tako....
Koristim neke pogodnosti k'o i svi,imam neke svoje programe,i nije mi bas da mi se brkaju svjetovi...
Ali govorim samo o sebi,ako cemo o onima sto ne razlikuju ovo od stvarnosti,takvi ne razlikuju ni film od stvarnosti(k'o onaj betmen-ubica)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by dacina_curica » 25 Jul 2012, 23:08

Naravno internet je sastavni dio nasih svakodnevnih zivota ali ne vjerujem da se ljudi emotivno vezu za e-bay i slicno kao sto se vezu i ovise o forumima, FB, Twitter-u itd...

Forumi i sl. su zeznuta stvar jer ljudi sklapaju potencijalna virtualna prijateljstva/veze na osnovu neke idealne slike koju projeciraju na osobu "na drugoj strani signala", vrlo cesto ne razmisljajuci o tome da li je ta osoba bas takva ili iza ekrana sjedi neko potpuno drugi. Meni licno su uvijek najtezi bili emotivni vampiri, oni kojima treba konstantna paznja i koji covjeku oduzimaju vrijeme. Srecom, vremenom covjek opametni pa se kloni takvih ljudi. Sta ja znam, covjek jednostavno treba znati kako razdvojiti stvarno od "umisljenog" jer zaludjivanje je *ebena stvar :sok

Ja sam sama sebi napravila pravila za interakciju s ljudima na forumu, sta se moze, sta ne, s kim i koliko komunicirati i tako to... sve dok se pravila postuju i postoji red sve je ok. :) Ako krene u pogresnom pravcu oprostim se od interneta i to je to. :)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by bubica » 26 Jul 2012, 01:22

I tako moja ti, trla baba lan da joj prodje dan. :oo
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Lavlje_srce » 26 Jul 2012, 03:09

Zipa mova sad; postavljam radikalnu :oo (da ne kazem fundamentalnu :ooo), ali u mom iskustvu istinitu tezu;

Virtualni svijet je stvarniji od stvarnog! :sok

Jeste li dosli sebi?

Jeste? :)

Niste?

Odbacujete ovu ideju apriori?

Razmislite jos jednom. :p

Love you all. :pusa

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by blento59 » 26 Jul 2012, 03:17

sve od osobe do osobe
dok sam ovdje dodle i postojite
odem ,npr u prodavnicu -vi vise ne postojite
samo prodavnica i cijene
dakle individualno
za mene je ovo kao otici u kino ili gledati vijesti
postati rob bilo cega pa i inerneta , ne prilici nikome
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by carobnjak N » 26 Jul 2012, 03:20

Lahko je postaviti tezu ,treba je dokazati :p
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by blento59 » 26 Jul 2012, 03:25

kako ko
jos uvijek sam u realnom svijetu ma kakav bio
bez uvrede
ovo ,ponekad, nase lupetanje nema blage veze sa realnim zivotom
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by carobnjak N » 26 Jul 2012, 03:30

Ma nemoguće da ti dešavanja na VL uopće ne utječu na tebe ,pa ako te neko ovdje razljuti ili usreći da ćeš ti kad izađeš prestati biti ljut ili sretan. Ne kažem da će to biti sad nešto što će da se vidi na tebi ali mora da utječe na tebe
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by blento59 » 26 Jul 2012, 03:35

moj problem je sto sam realista
gledam svijet jebenim otvorenim ocima
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Lavlje_srce » 26 Jul 2012, 09:26

carobnjak Nurudin wrote:Lahko je postaviti tezu ,treba je dokazati :p
Ono sto zam htjela reci kada sam (polusaljivo) napisala da je 'virtuala stvarnija od stvarnosti' je da bez obzira na sposobnost glume online, ovdje se svi 'vidimo' vise nego u takozvanoj stvarnosti. To je zbog toga sto virtualno dijelimo stavove, a u reali na nase misljenje o nekome utjece dosta faktora; pocevsi od fizickog izgleda, preko drustvenog statusa do vjestine komunikacije itd. Ono sto se virtualno mnogo lakse uoci je neciji temperament i donekle karakter.

Dozivjela sam da mi se neko koga sam upoznala online javi nakon duzeg vremena jer 'dusa dusi putuje'. Mozda sam, ili sigurno jesam naivna, ali zbilja to vjerujem. Jos nisam sigurna da li virtualno treba ostati virtualno, ali kod mene ostaje u 99.9% slucajeva. Ni u tzv. stvarnom zivotu vecinu ljudi ne zelim poblize upoznati, ali je isto tako cinjenica da mi je misljenje manjine bitno i online.

U biti smatram da nema razlike izmedju virtualnog i nevirtualnog; razocarati se mozemo i u ljude koje upoznamo u stvarnosti mozda cak i vise nego u online osobe. Ljudi lazu, to je cinjenica. Ljudi glume, govore ono sto ne misle i misle ono sto ne govore i online i offline. Meni je bitno da sam u nekakvom kontaktu sa bosanskom zajednicom jer spadam u prokletu 'dijasporu'. Sve ostalo mi je manje bitno, ali autenticnost me zanima bez obzira na to gdje i s kim dijelim stavove.

p.s. Kod sebe sam primjetila da sam donekle samopouzdanija online nego offline. Tj. to je neka druga vrsta samopouzdanja. U drugim aspektima mislim da nema razlike.

U cemu se vi razlikujete online i offline?

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Sheval » 26 Jul 2012, 09:57

Aj ti to reci mojoj ženi.
Jebe se njoj za virtualu :D

Blackhawk
Status: Offline

Re: Virtualni svijet je postao stvarnost

Post by Blackhawk » 28 Jul 2012, 09:01

Isto je to sve.. I odavno je vec virtualno postalo realnost..
Iskreno meni ovo sve dodje kao da odem negdje na kafu sa nekim pa razgovaramo o svemu.. Isto tako i kad upoznam nekoga novog online, slicno kao i da se sreli negdje u nekoj situaciji u realnosti i upoznali se.

Mnogo mnogo ljudi sam upoznao po forumima, po chatovima, i dosta pravih prijateljstava sklopio, sto vjerovatno u realu nebi ni mogao, jer nisam bas tip koji se upoznaje "na prvu"
Naravno, i pored finih osoba, upoznas i neke koji bas i nisu fini, ali takvih je u mom slucaju vrlo malo..

U virtuali sam cak upoznao neke svoje i rodjake za koje nisam znao da i postoje, i sad su mi te osobe blize nego neki rodjaci s kojima sam odrastao..

Imam kolegicu, i ne sjecam se prije koliko sam je upoznao, ali davno davno, skoro prvi koraci na netu, dok je jos mirc bio super aktivan.. I prvi nas kontakt je bio na nekom kanalu gdje sam bio operator, i posvadjali smo se, sto mislim u zivotu da nisam se nekim svadjao, a uopste se nismo znali..
Nakon nekog vremena ona mi se ponovo javila, i izvinula se, jer je bila kriva, i od tad smo super prijatelji..
I uvijek kad imamo vremena nadjemo se i odemo na kaficu, na izlet skupa.. i jos uvijek traje to prijateljstvo.


Da pitam Maju, da li se sjeca Male plave sa onog foruma ?? Gdje je ona sad ?
Ona je bila jedna od boljih osoba koje sam upoznao... Zadnje sto cuo da se je udala, al ne znam jel istina to?

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests