Kako bi vi pomogli siromašnima?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Hannibal » 19 Mar 2020, 12:15

dao bi im par tipova za kladijonicu
🐽

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by zvrk » 18 Apr 2020, 15:42

Treba prvo rijesiti sta je siromastvo a sta bogatsvo, bez toga, po meni... siromasni se smatra bogatim i bogati se smatra siromasnim.

Po meni, bogat je onaj koji pomogne (daje...) nekom kad zatrazi da mu se pomogne, (dadne) kad upitani ima i moze da mu pomogne ili dadne.

A siromasan je onaj koji ima i moze da pomogne i dadne kad je upitan od nekog kome treba pomoci ili dati, a nista od tog ne uradi.


Po meni, imati ili nemati nije znak nikakvog siromastva ili bogastva, vec sta raditi u tom stanju u kojem se nalazim???

Kad vidim sta rade oni za koje se kaze da su bogati... ako je to bogatstvo onda hvala lijepo, ne treba mi.

A kad vidim one za koje se kaze da su siromasni... to je nesto sto ne mogu otkrit, cini mi se da oni trebaju pomoci ovim za koje kazu da su bogati.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by insomnia » 18 Apr 2020, 16:15

Šio mi ga Đura
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Rockefeller » 19 Apr 2020, 00:04

Knjiga je pencilin za siromaštvo.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by zvrk » 20 Apr 2020, 13:04

Rockefeller wrote: 19 Apr 2020, 00:04 Knjiga je pencilin za siromaštvo.
Koja knjiga...?

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31581
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2680 times
Been thanked: 5127 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Matan » 20 Apr 2020, 13:15

Tako da bi citav svijet osiromasio..
bilo bi im onda puno lakse..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by vrhbosnica » 20 Apr 2020, 14:19

dadojović wrote: 27 Feb 2020, 20:43 Postoji ona mudra izreka koja otprilike glasi: ako daš siromahu ribu, pomogao si mu samo taj dan. Ako ga naučiš pecati pomogao si mu za cijeli život.
Najidealnija pomoć bila bi u pronalaženju posla ili učenju vještina koje, toj osobi, mogu pomoći pri zapošljavanju.
upravo sam ovo htjela napisati.sve sa ovom izrekom :hihi
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

rima
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 689
Joined: 08 Apr 2014, 22:51
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by rima » 20 Apr 2020, 14:43

silence wrote: 29 Sep 2012, 15:22 Jednokratna pomoč siromašnima nije nikakva pomoč. Ja kao pojedinac ne mogu pomoći siromašnima, mogu samo jednokratno ponekad da pomognem siromašne...
Prvo šta bih ja uradila je: SVRGNULA BIH OVU VLAST I POSTAVILA NAPREDNE LJUDE NA ČELO DRŽAVE!
Dalje, ispitala bih porijeko imovine svima za koje se sumnja da su imovinu stekli na nelegalan način. Sve nelegalno bih oduzela, a njih bi poslala na doživotnu robiju jer su nam upravo oni zajedno sa Vladajučom klasom proizveli ogroman broj siromašnih i Državu doveli na rub propasti. Pročitah da ima 85 multimilionera u BiH :sok. Pročitah još da su samo njih 5% milione stekli svojim radom,a da je ostatak pljačka, pljačka novca koji je bio namjenjen za razvoj. Znači, oduzela sve, pa onda krenula u izgradnju i obnovu uništenih nam firmi...a onda bi se tim otvorio ogroman broj radnih mjesta. Znači, automatski bi se smanjilo i siromaštvo. Dalje, treba stati ukraj ovom ogromnom mitu i korupciji. Pa gdje su neubirani porezi, poreske utaje... :sok . Gdje je rad na crno i neuplačivanje doprinosa...to znači da imamo prazne fondove, siromašne, a samim tim dobivamo i siromašne korisnike tih fondova, samo jedan - penzionere. Gdje je zaposlen radnik koji mjesecima ne prima nikakvu plaću ili primi neku mizernu plaću. Žalosno je da je RADNIK SIROMAŠAN!

Moja pomoć siromašnim će biti moj glas koji ću dati onom ko nudi ideje da se smanji siromaštvo u BiH. Jedino se na taj način može pomoći siromašnim i gladnim ustima... na dugoročno.
Potpisujem! Svaka cast. Post koji bi trebao svako procitat.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Rockefeller » 20 Apr 2020, 15:29

zvrk wrote: 20 Apr 2020, 13:04
Rockefeller wrote: 19 Apr 2020, 00:04 Knjiga je pencilin za siromaštvo.
Koja knjiga...?
Svako čitanje s ciljem. Izučavanje. To da ti neko donese knjigu gdje piše sve što trebaš znati je već promašena poenta.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Venera » 20 Apr 2020, 16:13

dadojović wrote: 27 Feb 2020, 20:43 Postoji ona mudra izreka koja otprilike glasi: ako daš siromahu ribu, pomogao si mu samo taj dan. Ako ga naučiš pecati pomogao si mu za cijeli život.
Najidealnija pomoć bila bi u pronalaženju posla ili učenju vještina koje, toj osobi, mogu pomoći pri zapošljavanju.
pa zato pomognes u skladu sa vlastitim mogucnostima, bitno je pomoci :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Hannibal » 20 Apr 2020, 17:42

zvrk wrote: 20 Apr 2020, 13:04
Rockefeller wrote: 19 Apr 2020, 00:04 Knjiga je pencilin za siromaštvo.
Koja knjiga...?
mein kampf
🐽

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by zvrk » 21 Apr 2020, 00:57

Rockefeller wrote: 20 Apr 2020, 15:29
zvrk wrote: 20 Apr 2020, 13:04

Koja knjiga...?
Svako čitanje s ciljem. Izučavanje. To da ti neko donese knjigu gdje piše sve što trebaš znati je već promašena poenta.

Kako ce doci do knjige ako ne moze doci do knjige...?

Kako ce izucavati ako nema osnovno za preziviti...?

Siromasnom ne treba ponuditi nikakvu knjigu da bi zivio i prezivio, vec mu treba dati pravo da ima mogucnost da je sam potrazi i uzme.


Nisu svi ljudi sposobni, ima i ne sposobnih i fizicki i psihicki, pa godine od malo godina do puno godina, pa uz to jos hiljade svakakvih cudesa koja nekog pogode... itd



I ona prica da covjeku ne treba dati ribu da jede, vec mu treba dati stap da sam hvata... ne slazem se ja stim,

covjeku treba dati i ribu i stap da vidi o cemu se radi, pa neka sam izabere u svojim mogucnostima koje ima i moze on sam da uradi i radi... jer ako ne moze sam da razumije zasta je stap nema od te pomoci nista, treba mu ribu davat.

Barem ja tako razmisljam... jos bi bilo super kad bi on sam upitao da mu napravim stap, jer mu ona riba koju mu donosim na usi pocela izlazit, hocu reci da sam od sebe razumije da treba neku promjenu napraviti ako mu se dadne mogucnost koju ako hoce moze da napravi...

eto tako ja nesto... nadodje mi od ovog svega

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by greeneyes » 21 Apr 2020, 01:08

Dao bih im zvrk bureka
Samo sabura

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Hannibal » 21 Apr 2020, 01:09

reko bi im da glasaju za sda
🐽

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Fuddo » 21 Apr 2020, 01:11

Kupio bih svima pametni plazma televizor da mu gledat netflix.
KuCe sad u pm po ovom kijametu.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by zvrk » 21 Apr 2020, 02:06

Ne mislim na ove sto im je zanimanje siromasan itd, vidjam ih svaki dan, spika i stav im svaki dan uznapreduje, tako da su ti stalno u poslu i rade :D.


Mislim na ove neke druge, koje je malo teze vidjet i primjetit od ovih radnika...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Rockefeller » 21 Apr 2020, 09:53

zvrk wrote: 21 Apr 2020, 00:57
Rockefeller wrote: 20 Apr 2020, 15:29

Svako čitanje s ciljem. Izučavanje. To da ti neko donese knjigu gdje piše sve što trebaš znati je već promašena poenta.

Kako ce doci do knjige ako ne moze doci do knjige...?

Kako ce izucavati ako nema osnovno za preziviti...?

Siromasnom ne treba ponuditi nikakvu knjigu da bi zivio i prezivio, vec mu treba dati pravo da ima mogucnost da je sam potrazi i uzme.


Nisu svi ljudi sposobni, ima i ne sposobnih i fizicki i psihicki, pa godine od malo godina do puno godina, pa uz to jos hiljade svakakvih cudesa koja nekog pogode... itd



I ona prica da covjeku ne treba dati ribu da jede, vec mu treba dati stap da sam hvata... ne slazem se ja stim,

covjeku treba dati i ribu i stap da vidi o cemu se radi, pa neka sam izabere u svojim mogucnostima koje ima i moze on sam da uradi i radi... jer ako ne moze sam da razumije zasta je stap nema od te pomoci nista, treba mu ribu davat.

Barem ja tako razmisljam... jos bi bilo super kad bi on sam upitao da mu napravim stap, jer mu ona riba koju mu donosim na usi pocela izlazit, hocu reci da sam od sebe razumije da treba neku promjenu napraviti ako mu se dadne mogucnost koju ako hoce moze da napravi...

eto tako ja nesto... nadodje mi od ovog svega
Danas su knjige dostupne svuda i svakom. Svaka biblioteka ima čitaonicu. Udješ, sjedeš i čitaš. Ako neko želi da promijeni svoje okolnosti mora mijenjati omjer napora sa kratkoročnim i dugoročnim ciljevima što znači da ako promil više uloži u neko buduće vrijeme, a promil manje u neko sadašnje taj promil će se kad-tad pokazati.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by dadojović » 21 Apr 2020, 10:14

zvrk wrote: 21 Apr 2020, 00:57
Rockefeller wrote: 20 Apr 2020, 15:29

Svako čitanje s ciljem. Izučavanje. To da ti neko donese knjigu gdje piše sve što trebaš znati je već promašena poenta.

Kako ce doci do knjige ako ne moze doci do knjige...?

Kako ce izucavati ako nema osnovno za preziviti...?

Siromasnom ne treba ponuditi nikakvu knjigu da bi zivio i prezivio, vec mu treba dati pravo da ima mogucnost da je sam potrazi i uzme.


Nisu svi ljudi sposobni, ima i ne sposobnih i fizicki i psihicki, pa godine od malo godina do puno godina, pa uz to jos hiljade svakakvih cudesa koja nekog pogode... itd



I ona prica da covjeku ne treba dati ribu da jede, vec mu treba dati stap da sam hvata... ne slazem se ja stim,

covjeku treba dati i ribu i stap da vidi o cemu se radi, pa neka sam izabere u svojim mogucnostima koje ima i moze on sam da uradi i radi... jer ako ne moze sam da razumije zasta je stap nema od te pomoci nista, treba mu ribu davat.

Barem ja tako razmisljam... jos bi bilo super kad bi on sam upitao da mu napravim stap, jer mu ona riba koju mu donosim na usi pocela izlazit, hocu reci da sam od sebe razumije da treba neku promjenu napraviti ako mu se dadne mogucnost koju ako hoce moze da napravi...

eto tako ja nesto... nadodje mi od ovog svega
Promakla ti je poanta.
Riba i pecanje su metafore.
Ako siromašnom daš 100 kuna ili kilu brašna (ribu) ti si mu pomogao, ali on i dalje ostaje siromašan. I time problem njegovog siromaštva nije riješen. Ali ako ga, na primjer, naučiš zidati, ljepiti pločice, popravljati klima uređaje (pecati) to mu može pomoći da popravi materijalni ststus, i riješi pitanje siromaštva.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Umihana » 21 Apr 2020, 10:45

U startu bi im trebalo pružiti neku minimalnu skrb, tipa socijalne pomoći, nekog smještaja, zdravstvene zaštite, i svakako neki vid posla...
Tako bi se podsticali da idu naprijed, pa da se i obrazuju...
Dijete koje nema dom, nema šta jesti, gdje spavati... Neće puno razmišljati o obrazovanju.
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
Iskra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10299
Joined: 16 Sep 2019, 11:43
Status: Offline

Re: Kako bi vi pomogli siromašnima?

Post by Iskra » 21 Apr 2020, 10:52

Edukacoja, obrazovanje = hljeb u ruke.
:srce Jer si moje, najmoje... :srce

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests