Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 31 Aug 2015, 18:17

Terasa svjesti wrote:Dobra tema i moglo bi se raspravljatri o istoj u nedogled . Hajde da se nadovežem malo ovdje i da se prvo upitamo jedno :

Da li smo se ikada zapitali: Sto je to čovjek? Po kojim kriterijima se moze definirati?

Pogledamo li zapadnu filozofiju, onda ćemo zapaziti , da se prvi susret sa "definicijom" čovjeka našao kod Grka.
Akmaion iz Krotona (500 prije Krista) definira čovjeka sljedećim : "Čovjek se razlikuje od drugih osjetnih bića po tome, jer on poima stvari, druga biča imaju osjetila i osjećaje, ali ne razmišljaju ."


Mislim da su u životu najvažniji sreća i zdravlje . Ostalo se sve nedoknadi .
Životinje imaju određenu inteligenciju.Dokazano je to...Čovjek jest najinteligentniji ...životinjama upravljaju nagoni i one to ne mogu promijeniti. Čovjekom ne upravljaju nagoni nego njegov duh...pisala sam da čovjek leluja...može biti znatno gori od životinje ali i biti svetac...to zavisi od duha i njegovog izbora..
Sreća je vertikala u čovjeku /naša sposobnost) a ne horizontala sretnih događanja...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 31 Aug 2015, 19:21

Znam jednog pun onih kurijih ociju, a srece ni na vidik.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 31 Aug 2015, 20:59

Melek wrote:Znam jednog pun onih kurijih ociju, a srece ni na vidik.
Ovo ti sad baš nije nimalo duhovito.
U prvom postu je autorica konradiktorna...Navodi Tolstojeve riječi - Tolstoj je jednom rekao: Ako želite biti sretni, budite. a poslije kaže da je sreća kratkotrajna. Pa koji bi to čovjek želi biti sretan samo na tren...Biti sretan je veliko umijeće :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 31 Aug 2015, 21:10

Biba wrote:
Melek wrote:Znam jednog pun onih kurijih ociju, a srece ni na vidik.
Ovo ti sad baš nije nimalo duhovito.
U prvom postu je autorica konradiktorna...Navodi Tolstojeve riječi - Tolstoj je jednom rekao: Ako želite biti sretni, budite. a poslije kaže da je sreća kratkotrajna. Pa koji bi to čovjek želi biti sretan samo na tren...Biti sretan je veliko umijeće :pusi
Biti sretan nije umijece nego splet okolnosti. "Ako zelite biti sretni, budite" zvuci tako digitalno za takvu jednu slucajnu stvar. Srecu ne mozemo stvoriti niti je prizvati. Ili imamo srece da smo sretni ili nemamo. To jedna stvar a druga - o mojoj duhovitosti - idi bre grickaj beton..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 31 Aug 2015, 21:16

Melek wrote:
Biba wrote:
Melek wrote:Znam jednog pun onih kurijih ociju, a srece ni na vidik.
Ovo ti sad baš nije nimalo duhovito.
U prvom postu je autorica konradiktorna...Navodi Tolstojeve riječi - Tolstoj je jednom rekao: Ako želite biti sretni, budite. a poslije kaže da je sreća kratkotrajna. Pa koji bi to čovjek želi biti sretan samo na tren...Biti sretan je veliko umijeće :pusi
Biti sretan nije umijece nego splet okolnosti. "Ako zelite biti sretni, budite" zvuci tako digitalno za takvu jednu slucajnu stvar. Srecu ne mozemo stvoriti niti je prizvati. Ili imamo srece da smo sretni ili nemamo. To jedna stvar a druga - o mojoj duhovitosti - idi bre grickaj beton..
Kojeg poznatog psihologa si pročitao...i tumačenje sreće, pa ja to studirala bona... Sreća ovisi i o našim sposobnostima i o našem karakteru a ne o količini ugodnosti... SREĆU UPRAVO MI SAMI STVARAMO :pusi Christa Meves...provjeri ak oćeš ;)
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 31 Aug 2015, 21:22

Biba wrote:
Melek wrote:
Biba wrote:
Melek wrote:Znam jednog pun onih kurijih ociju, a srece ni na vidik.
Ovo ti sad baš nije nimalo duhovito.
U prvom postu je autorica konradiktorna...Navodi Tolstojeve riječi - Tolstoj je jednom rekao: Ako želite biti sretni, budite. a poslije kaže da je sreća kratkotrajna. Pa koji bi to čovjek želi biti sretan samo na tren...Biti sretan je veliko umijeće :pusi
Biti sretan nije umijece nego splet okolnosti. "Ako zelite biti sretni, budite" zvuci tako digitalno za takvu jednu slucajnu stvar. Srecu ne mozemo stvoriti niti je prizvati. Ili imamo srece da smo sretni ili nemamo. To jedna stvar a druga - o mojoj duhovitosti - idi bre grickaj beton..
Kojeg poznatog psihologa si pročitao...i tumačenje sreće, pa ja to studirala bona... Sreća ovisi i o našim sposobnostima i o našem karakteru a ne o količini ugodnosti... SREĆU UPRAVO MI SAMI STVARAMO :pusi Christa Meves...provjeri ak oćeš ;)
Ti studirala ?!? Pa nema vece analfabete na forumu. Skoncentrisi se malo. I promijeni nick u Anal Fabette..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 31 Aug 2015, 21:26

Ej ti gore, dosta tvoga serendanja...sad je previše..nemaš pojma o čemu govorim a samo vrijeđaš. Ja znam da sam u pravu. Ja znam da znam, i ja sam sretna. Odhebi...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 31 Aug 2015, 21:29

Manje poklapaj i bices manje poklopljena.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Terasa svjesti » 31 Aug 2015, 21:40

Čitam pomenuto. Zdrava diskusija je Ok .

Moderna znanost definira čovjeka kao životinju sa posebnim svojstvima. Onda se formalno-logicki postavlja pitanje:
Da li postoji uopšte razlika izmedju čovjeka i životinje?

Mudri Aristotel je davno besjedio da životinje ne posjeduju spoznaju opšteg , nego isključivo poznavanje i memoriju pojedinačnog, tj. nečega konkretnog. :roll

Evo jedne po meni realne definicije čovjeka i vezana je naravno i za spoznaju sreće : Čovjek je životinja koja komplikuje
stvari i često ide protiv prirode, a priroda je jednostavna i dobronamjerna!

Još nešto čovjek ima spol, pa je muškarac ili žena :valja , samo je pitanje kako ispoljava i prihvata osjećaje.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 01 Sep 2015, 06:48

Terasa svjesti wrote:Moderna znanost definira čovjeka kao životinju sa posebnim svojstvima. Onda se formalno-logicki postavlja pitanje: Da li postoji uopšte razlika izmedju čovjeka i životinje?
Ima raznih definicija covjeka danas i ne moze se govoriti o opcenitoj definiciji istog od strane "moderne nauke". A meni najbliza je ona po kojoj je covjek - zivo bice (zivi organizam). A u ista spadaju i mikroorganizmi i zivotinje i biljke. Zasto da se sad covjek svrstava u grupu zivotinja (kreatura) kad se od njih izuzetno puno izdvaja s obzirom na nivo (terasu) svjesti koju posjeduje.
Terasa svjesti wrote: Mudri Aristotel je davno besjedio da životinje ne posjeduju spoznaju opšteg , nego isključivo poznavanje i memoriju pojedinačnog, tj. nečega konkretnog. :roll
Mozda je bio mudar ali vrlo vjerovatno nije bio prvi s tom konstatacijom. Evo, da jedan manje mudri Melek na to doda da na primjer jedna srna ima duboku memoriju svega oko 4 sata. Na primjer, kad joj jedan lovac ulovi lane, ona tuguje prvi sat, da bi vec 4. sat zaboravila da ga je ikad imala. Ljudi pamte s generacije na generaciju.
Terasa svjesti wrote: Evo jedne po meni realne definicije čovjeka i vezana je naravno i za spoznaju sreće : Čovjek je životinja koja komplikuje
stvari i često ide protiv prirode, a priroda je jednostavna i dobronamjerna!
Gledaj ovako: priroda je stvorila covjeka, dakle vrlo vjerovatno priroda hoce da je covjek takav kakav je i vjerovatno priroda ima neku nakanu stvaranjem covjeka kao takvog.

Summa summarum: niti su Jevrej Auschwitza, niti Srbin Jasenovca a niti Bosnjak Dretelja kreatori svoje srece, jer da jesu ne bi bili tamo. Jednostavno nisu imali srece, jer da jesu...
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Veca » 01 Sep 2015, 07:20

...samo jedno,ito ono trece! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Terasa svjesti » 01 Sep 2015, 08:25

Pročitao sam one Melokove komentare i dojmilo me je ono sa srnu .

Interesantno je jedno , ružne stvari nikada ne zaboraviš - mislim na čovjeka naravno .

Čovjek se protivi prirodi i uništava je . Sad bi mogli malo i o svjesti jeli . Onda bi uzgred otišli i na kloniranje recimo .

Mislim da je recept za sreću recimo eliksir i za dugovječnost , jer čovjek kada nije sretan ,običnim rječima razjeda se iznutra . :roll
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 01 Sep 2015, 09:17

Melek wrote:
Terasa svjesti wrote:Moderna znanost definira čovjeka kao životinju sa posebnim svojstvima. Onda se formalno-logicki postavlja pitanje: Da li postoji uopšte razlika izmedju čovjeka i životinje?
Da je čovjek životinja, imao bi isti takav naziv a nema
Gledaj ovako: priroda je stvorila covjeka, dakle vrlo vjerovatno priroda hoce da je covjek takav kakav je i vjerovatno priroda ima neku nakanu stvaranjem covjeka kao takvog.
Jesi li ti siguran da mrtva priroda može stvoriti inteligenciju. Prirodom vladaju zakonitosti ali neživo ne može stvoriti nešto živo
Summa summarum: niti su Jevrej Auschwitza, niti Srbin Jasenovca a niti Bosnjak Dretelja kreatori svoje srece, jer da jesu ne bi bili tamo. Jednostavno nisu imali srece, jer da jesu...
Malo si ti čitao o Auschwitzu...neki ljudi su i tamo uspijevali biti sretni u duši iako ćeš ti sad doletjeti i reći da ja pišem nebuloze...znam ja jako dobro što pišem :pusi možeš ti mene poklapati ali ne možeš me poklopiti...
Dobro se sjećam priče jednog koljača koji je zaklao puno ljudi. Ispričao je o jednom starcu koji je bio tako neobično smiren da je to koljača zaprepastilo...dugo je i poslije razmišljoa o tom starcu i nije mogao odgonetnuti...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Terasa svjesti » 01 Sep 2015, 09:21

Bibo idemo sa savjest . Mislim da ista proradi pa i kod najvećih krvnika .
Ljudski um je zamršen i u zlu isplivaju nažalost kreature i anunimusi . :roll
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 01 Sep 2015, 09:24

Jedna stvar je interesantna a to je nasa percepcija "Prirode". Nelogicno bi bilo od strane covjeka podcjenjivati istu, jednostavno zato sto je covjek sam plod prirode. Nelogicno je isto tako smatrati i samog sebe za nekakvu tamo gresku prirode, jer se to kosi sa mnogim stvarima. Priroda je superiornija u odnosu na covjeka, ona je inteligentnija, perfektnija i ona upravlja stvarima koje stvara. Ona ima najvisi nivo svijesti. Ona zna zasto nas je stvorila ovakve kakvi jesmo i tu sigurno postoji nekakva svrha i cilj. E sad, zasto covjek nije zivotinja? On iako danas ima i oblik i fizionomiju koji podsjecaju na neke zivotinjske vrste on to ipak nije. Jednostavno zato sto posjeduje ogromnu dozu fleksibilnosti. Danas-sutra covjek moze totalno da modifikuje samog sebe, bilo genetski bilo mehanicki ili elektronski, sve u cilju da tezi ka vecem cilju, da olaksa svoju egzistenciju i stvori put ka sopstvenoj sreci. Danas je covjek ovakav - a sutra onakav. Covjek se konstantno mijenja. E, sad, klasificirati covjeka medju kreature zbog zlih postupaka je isto tako nelogicno. I zivotinje, i ljudi i mikroorganizmi pa cak i biljke pokazuju ogromnu dozu okrutnosti a ta neracionalnost po kojoj sve okrutno ima da radi sa zivotinjama - to je vise stvar semantickog karaktera a ne logickog rasudjivanja. Zasto? Zato jer ako nam se maternji jezik razvio u pravcu nastajanja sinonima okrutno-zvjerski-zivotinjski onda nam je isti izvitoperio percepciju logike. A logika govori nesto sasvim drugo. Prema njoj je okrutno-prirodno, isto tako sto je i altruisticno-prirodno a ne samo zvjerski i ne samo zivotinjski. I svi mi u principu povrsno gledamo na stvari oko sebe. Ograniceni smo svojim culima, ogranicenoscu svoj jezika koji u principu kroji i ogranicava same nase misli itd itd. Dakle, sve je stvar nivoa (terase) svijesti koji posjedujemo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Terasa svjesti » 01 Sep 2015, 09:32

Svar je percepcije i tvoga okruženja Melek . Kada navikneš na neke ružne stvari, postaješ ravnudušan i "tup" .

Asimiliraš se da bi opstao . Boriš se da traješ . Ideš na čula recimo i lovac si . Uočio si kako pas ima razvijena čula .

Ista se sa vremenom i iskustvom razviju i kod čovjeka . Naravno uvjek pronicljivo analiziraš neku situaciju i na oprezu si .

Mislim na negativnosti i okruženje oko tebe .

Onda dolazi ispušni ventil i opet tražiš zadovoljstvo i sreću. Ideš dalje .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Melek » 01 Sep 2015, 09:42

Pogledaj ovu scenu (absorbiraj svaku rijec):
[ytube][/ytube]
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Terasa svjesti » 01 Sep 2015, 09:48

Nemam pristupa ovome isječku u BIH druže. Hej u filmovima je drugačije nego u stvarnosti.

Tamo su filmski efekti , muzika .U istima se nastoji dojmiti gledateljstvu a u stvarnosti . :D

Imam obaveza i veoma mi je drago na ugodnom ćaskanju. Budite pozdravljeni. :ruke
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by carobnjak N » 01 Sep 2015, 10:04

sreća je postavljena na pijedestal kao nešto najbitnije, a da se pri tome ne ulazi u rirodu tog stanja
Prvo, ona ne može zadržati intenzitet zbog ljudske prirode i prirode same želje koja nas motiviše u beskonačno kretnje ka apsolutnoj sreći (koju niko nije dotigao) jer ono što želiš, kad dobiješ brzo oćejfiš, i onda tvoj sreća (i nesreća isto) zavisi od dizanja ljestvice zadovoljstva koja te čine sretnim
Druga stvar je da uz sreću mora ići i tegoba, da bi uopće mogao da doživiš intenzitet sreće, kao što noć pojačava doživljaj dana
inače dan, dnevna svijetlost bez tmine, ne bi uopće bila primjećena
Sama sreća je po meni precjenjeno stanje , i puno više cijenim neki duboki mir, spokoj u kojem svaki strah iščezava
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 01 Sep 2015, 11:32

Terasa svjesti wrote:Bibo idemo sa savjest . Mislim da ista proradi pa i kod najvećih krvnika .
Ljudski um je zamršen i u zlu isplivaju nažalost kreature i anunimusi . :roll
Nije tome čovjeku proradila savjest već ga je šokirala smirenost čovjeka...rijetki su takvi....mnogi ljudi ne znaju što je sreća pa zbog toga i jesu nesretni.....Društvo je nametnulo materijalističko poimanje sreće i sve je svedeno na količinu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests