Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 13:37

Tolstoj je jednom rekao: Ako želite biti sretni, budite.
Ljudi često sreću miješaju sa zadovoljstvom ili ugodnošću, što nije ispravno jer ugodnost je dugotrajnije stanje u kojem nam je život dobar i zadovoljni smo, dok je sreća kratki i trenutni osjećaj koji doživljavamo kada nam život iznenada postaje bolji.Sreća nikad ne traje dugo. Ona je intenzivan, ali prolazni osjećaj. Zadovoljstvo nakon sretnog događaja može potrajati duže, ali sama sreća je vrlo vremenski ograničena.Ponekad za sretne ljude slove oni ljudi koji vode kreativne živote pune raznolikosti i s iznova vidljivim ciljevima prema kojima mogu usmjeriti svoje napore. Za razliku od sretnih ljudi veliki broj pojedinaca još uvijek vodi beskrajno dosadne živote, radeći jedan te isti posao što prema njemu ne može učiniti ljude srećnima. Ja smatram da je sreća kompleksan pojam i zavisi od pojedinca. Ova sljedeća priča upravo to pokazuje:
Jednom davno jedan je čovjek šetao plažom u noći punog mjeseca. Šetajući tako, razmišljao je: Kada bih imao jedan lijep i skupocijen auto, kako bih bio sretan. Da imam lijepu veliku kuću, bio bih jako, jako sretan. Najsretniji bih bio da nađem perfektnu, zgodnu ženu.Hodajući tako saplete se u jednu vreću, punu kamečića. Počne se igrati sa kamenčićima i bacajući ih u more, pomisli za svaki: Da imam ovo, da imam ono. Tako sve dok nije ostao samo jedan jedini kamenčić. Odluči da ga zadrži i odnese kući. Kada stiže kući, vidio je da je kamenčić jedan vrlo vrijedan dijamant.Tako radimo mi ljudi. Sanjamo ono što nemamo, bez da cijenimo ono što imamo. Da samo malo bolje pogledamo, primjetili bi koliko smo sretni.Sreća je mnogo bliža nego što mislimo. Svaki kamenčić našega života bismo trebali bolje pogledati. Svaki kamenčić bi mogao biti vrijedan dijamant. Svaki naš dan bi mogao biti jedan dijamant, vrijedan i nenadoknadiv.
Svatko od nas može odlučiti da li da zadrži ili baci kamenčić.
Šta za vas predstavlja sreću u životu?
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by mailed » 11 Apr 2013, 18:05

Sreca za mene je da su moji najblizi dobro i zdravo, da djeci mogu pruziti sve sto je potrebno, da sa prijetiljima popijem kafu i nasmijem se.
Stan auto koje imam sad su mi dovoljni, vise mi ne treba. Zelim samo da sve to potraje zauvjek

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Zagorka » 11 Apr 2013, 19:24

and here we go again :oo

Za mene predstavljaju sreću u zivotu stvari tipa,kad me sestra nazove i kaze da joj je doktor rekao da su joj svi nalazi u redu.....

Kad mi muz vikendom nekad spremi kafu i doručak,kad ustanem a ono na stolu.....nije to da ja ne mogu,nego vam je drago kad neko nesto uradi za vas....

Kad navečer ležimo skupa,gledamo neku komediju.....kad mi mali od buraza kaze da me voli najvise na svijetu.....kad s prijateljima sjedim i šalim se....ili kartamo....

Eto,to meni predstavlja sreću u životu...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Sheval » 11 Apr 2013, 20:24

...

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Obrisan profil » 11 Apr 2013, 22:48

A sta je bolje?
Biti srecan, ili imati srecu?

Ruana
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Ruana » 11 Apr 2013, 22:51

Najbolje je imati vise srece nego pameti.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by STrendzer » 11 Apr 2013, 22:52

treba mu jedno oko...jer kad covjek bez ociju bude,tek tada skuzi koja je to sreca imati bar jedno oko...ogromna neopisiva sreca je to..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Julia-Klara » 11 Apr 2013, 22:53

sreca se ne spoznaje ocima, nego dusom
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by STrendzer » 11 Apr 2013, 22:55

Julia-Klara wrote:sreca se ne spoznaje ocima, nego dusom
oci prosiruju vidike duse.. i to neuporedivo..sasvim nova domenzija,reklo bi se..

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by mailed » 11 Apr 2013, 22:56

Julia-Klara wrote:sreca se ne spoznaje ocima, nego dusom
upravo htjedoh napisati da nam ne trebaju oci da bih prepoznali srecu

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by STrendzer » 11 Apr 2013, 23:02

ovo u vezi ociju sam naveo kao jedan od milion primjera...ali jedan prilicno slikovit i autentican..

User avatar
inna cash
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 11 Apr 2013, 12:57
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by inna cash » 11 Apr 2013, 23:05

Sreća se spoznaje najprije srcem :)
Zauzeti popravljanjem svijeta, ljudi su zaboravili popraviti sebe...

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by IM_ex » 11 Apr 2013, 23:16

A ako je srce ranjeno, je li moguce spoznati srecu?!
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by hojla » 11 Apr 2013, 23:34

jeste.....vrijeme liječi sve rane...a sreča ostaje.....
niko nam neće donijeti sreću doli mi sami .... samo je treba prepoznati..ona je uvijek tu pored nas

nekad se zove ljubav.....nekad kafa sa nekim...nekad zalazak sunca...nekad trčanje po kiši......nekad .......
a nekad samo penjanje na planinu......svako ima svoju sreću
Our solution mind revolution

Ruana
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Ruana » 11 Apr 2013, 23:36

hojla wrote:jeste.....vrijeme liječi sve rane...a sreča ostaje.....
niko nam neće donijeti sreću doli mi sami .... samo je treba prepoznati..ona je uvijek tu pored nas

nekad se zove ljubav.....nekad kafa sa nekim...nekad zalazak sunca...nekad trčanje po kiši......nekad .......
a nekad samo penjanje na planinu......svako ima svoju sreću
Bravo. :aplauzz

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Julia-Klara » 12 Apr 2013, 09:22

hojla wrote:jeste.....vrijeme liječi sve rane...a sreča ostaje.....
niko nam neće donijeti sreću doli mi sami .... samo je treba prepoznati..ona je uvijek tu pored nas

nekad se zove ljubav.....nekad kafa sa nekim...nekad zalazak sunca...nekad trčanje po kiši......nekad .......
a nekad samo penjanje na planinu......svako ima svoju sreću
:ljub eto, sta ti je iskusan covjek ... :ljub
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by komsija » 18 May 2013, 17:10

Sead Adanalić:


Kada si pod stresom, depresivan, tužan ili gnjevan, idi u prirodu, daleko od ljudi, sjedi na livadu, i ćuti, i ćuti, gledaj kako bilje raste, udiši mirise cvijeća i zemlje, slušaj cvrkut ptica i pjesmu zrikavaca, i misli, misli prostrano, o životu, misli, pa ćeš u jednom momentu osjetiti kao da popuštaju okovi koji su te stezali, da postaješ slobodan i lagan, tad počinješ da razumiješ život, da je svaki sadašnji trenutak tvoj, trenutak u kom osjetiš mir, mir sa životom, trenutak u kom spoznaješ ljepotu života.

facebook
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Dzagoda » 30 Mar 2014, 17:30

inna cash wrote:Tolstoj je jednom rekao: Ako želite biti sretni, budite.
Ljudi često sreću miješaju sa zadovoljstvom ili ugodnošću, što nije ispravno jer ugodnost je dugotrajnije stanje u kojem nam je život dobar i zadovoljni smo, dok je sreća kratki i trenutni osjećaj koji doživljavamo kada nam život iznenada postaje bolji.Sreća nikad ne traje dugo. Ona je intenzivan, ali prolazni osjećaj.
Šta za vas predstavlja sreću u životu?

Ne bih se slozila da je sreca kratkog daha:) Bas tako: ako zelite biti sretni, bicete:) Il se kaze biti cete!? Who cares:)))))) Genuinely sam sretna osoba:) Ne ocekujem nista, a opet imam tako mnogo. I tu apsolutno ne mislim ni na sta materijalno. Mogu da u svemu sagledam nesto lijepo, dobro, i mislim da mi to omogucava taj konstantni osjecaj srece:) Jer se stvarno tako osjecam. Zahvalna sam za sve lijepo u mom zivotu, duboko zahvalna, i nadam se da uzvracam ljepotu koju mi svi ljudi oko mene pruzaju. Cine me sretnom svake sekunde!
Banalan primjer: posao koji sad radim, pa pokusala sam da ga uzmem prije 5-6 godina. I kad sam dosla do glevne direktorice za interview, pazljivo me slusala, ispitivala, da bi mi na kraju rekla da ne moze da mi da posao. Ok, iskreno to sam i ocekivala, tad je bio preveliki skok. Na moje pitanje zasto, odgovorila je da je jedini razlog moj veliki entuzijazam :grana :grana :grana :grana Namsijala sam se, zahvalila, i otisla. Kad sam ponovo interview za istu poziciju prije par godina, novi art director mi je odmah dao poziciju, i kad sam ga pitala sta je uzrok tako brze odluke, rekao je "tvoj entuzijazam" hahahahahahaahhaahahahahhaha
Istina jeste da ako odlucimo da budemo sretni, sreca ce nas lakse pronaci:) I ako ne ocekujemo od drugih da nam je donesu:)
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Biba » 31 Aug 2015, 17:57

MORENA wrote:A sta je bolje?
Biti srecan, ili imati srecu?
Hojla reče da vrijeeme liječi sve rane. Vrijeme samo ne liječi ništa, nego se u nama događaju neke promjene i ugodniji događaji koji pomažu da oni ružni izblijede.
MORENA je postavila odlično pitanje...Imati sreće znači količinski imati više ugodnih događaja, ali to ne znači da ćemo nužno biti i sretni. Sreća nije horizontala-pojam ....što više ugodnih iskustava - to si sretniji. Sjetimo se Freuda, on je smatrao da seksualni užitak znači da će čovjek biti sretniji ...glupost..
Pogrešno se decenijama u društvu tumači sreća, pa čak i psihijatri i psiholozi su mnogi zakazali...tumače ju kao zbroj ugodnosti...
Sreća je u nama i ne ovisi o količini sretnih i ugodnih doživljaja...treba znati biti sretan pored svih nevolja koje nas snađu...Priča na početku je odlična - cijenimo ono što imamo, a ne kukajmo za onim što nemamo...to moramo otrpjeti...Rješenje - tko u trpljenju biva sposoban osjećati se sretnim- taj je "na konju"...taj zna što je sreća ....I u ponoć Sunce sja :ok :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Koliko bi čovjek trebao imati očiju da spozna sreću?

Post by Terasa svjesti » 31 Aug 2015, 18:03

Dobra tema i moglo bi se raspravljatri o istoj u nedogled . Hajde da se nadovežem malo ovdje i da se prvo upitamo jedno :

Da li smo se ikada zapitali: Sto je to čovjek? Po kojim kriterijima se moze definirati?

Pogledamo li zapadnu filozofiju, onda ćemo zapaziti , da se prvi susret sa "definicijom" čovjeka našao kod Grka.
Akmaion iz Krotona (500 prije Krista) definira čovjeka sljedećim : "Čovjek se razlikuje od drugih osjetnih bića po tome, jer on poima stvari, druga biča imaju osjetila i osjećaje, ali ne razmišljaju ."


Mislim da su u životu najvažniji sreća i zdravlje . Ostalo se sve nedoknadi .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests