Djeca i internet

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Reactions: 34451
Status: Online

Djeca i internet

Post by spacebound » 16 Sep 2020, 06:41

Ponukana jednim clankom o yotuberima odlucih otvorit temu, pa da malo porazgovaramo o tome s koliko godina su nasa djeca pocela upoznavati "cari" interneta, koliko vremena provode za racunarom, tabletom... Sta tamo rade, koga gledaju, kakve igrice igraju, koliko paznje vi posvecujete pracenju sadrzaja koji prate? Kad ste im otvorili naloge na drustvenim mrezama, kojim? Imaju li vlastitu email adresu?
Kako podnose zabrane i kontrole?
1
1 Image
When life knocks you down stand the fuck up and say - You hit like a bitch!

Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Reactions: 20715
Status: Offline

Re: Djeca i internet

Post by Nice try » 16 Sep 2020, 09:36

Imamo net od 2007/8, ne sjećam se tačno. Moje su curice dugo samo igrale igrice, a poslije i crtiće, poneki dječiji film.
Tamo nekad kad su imale 13 i 15 napravile su nalog na Instagramu. Tada i nije bio toliko popularan i bila sam dosta mirna što se tiče toga. S vremenom se popularizirao, ali i one narasle, znaju sve dobrobiti i opasnosti. Email imaju, svaka poseban jer se ukazala potreba za tim, a inače smo imale jedan familijarni.
Ranije sam pregledala njihove profile, kontakte, pratioce, u zadnje vrijeme to ne radim.
Nisu mnogo na netu, u školu ne nose mobitel već tek kad završe sve obaveze, zadaće i slično. To je tako od početka.
Zabrane smo odredili odmah na početku i navikle su se na to. Nisam imala nikakvih problema s nerazumijevanjem i neslaganjem s njihove strane jer sam im sve lijepo objasnila. Zašto nešto ne može i čemu se izlažu.
1
1 Image
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Dori
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Reactions: 3489

Post by Dori » 16 Sep 2020, 09:55

Moj je jos mali, mada konta dosta toga. Cak mu ponekad ponudim iPad (imaj onaj djeciji YouTube. Ali nece. Radije se igra nesto sam.
Mada sam ga skoro nesto pitala, a on mi odgovorio:"ne znam, uzmi telefon pa trazi" :D. Znaci konta da tu ima dosta infomacija i da se dosta toga moze naci....

Skoro sam citala neki clanak, roditelji starije djece imaju problem sad u ovo Covid vrijeme, jer djeca previse vremena provode za kompjuterima, igrajuci igre i sta li vec, a ne mogu im reci da idu napolje ili rade nesto drugo.
Problem danasnje djece sto im danas i jeste sve on line....Od nastave, druzenja, svega. I kad bi izasli napolje, tesko naci nekoga kao sto je bilo nekada "prije interneta". Mi znamo izaci, proci tri cetiri igraista, nigdje djece....Upisali ga na fudbal, gledam te malce, motorika im skroz slaba. Mislim da je jedan od krivaca upravo taj famozni internet.... :cudi
1
1 Image
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Beni
Fuck you
Fuck you
Reactions: 9731
Mood:

Post by Beni » 16 Sep 2020, 10:19

Meni sestra kad salje od male slike ( 3 ipo godine ) uvijek joj tablet ili telefon u rukama, to youtube-a naveliko :lud
1
1 Image
FUCK YOU a friendly note to start the day

vrhbosnica
Inventar foruma
Inventar foruma
Reactions: 7655

Post by vrhbosnica » 16 Sep 2020, 10:44

Beni wrote:
16 Sep 2020, 10:19
Meni sestra kad salje od male slike ( 3 ipo godine ) uvijek joj tablet ili telefon u rukama, to youtube-a naveliko :lud
Meni se rodica zali da joj malom slabo ide citanje..
Kad god sam kod nje mali je u svojoj sobi igra igrice...
0
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

Beni
Fuck you
Fuck you
Reactions: 9731
Mood:

Post by Beni » 16 Sep 2020, 10:45

vrhbosnica wrote:
16 Sep 2020, 10:44
Beni wrote:
16 Sep 2020, 10:19
Meni se rodica zali da joj malom slabo ide citanje..
Kad god sam kod nje mali je u svojoj sobi igra igrice...
Sama je kriva sto mu ih je kupila
1
1 Image
FUCK YOU a friendly note to start the day

Koraci_u_noci
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Reactions: 2558

Post by Koraci_u_noci » 16 Sep 2020, 11:00

Kod mene prijatelj se hvali kako je sretan sto mu je curica pocela brojat na engleskom. A ne zna izgovorit jos nijednu rijec na nasem, iako joj je skoro tri godine. A sve to zato sto na yt gleda crtane na engleskom, kao nema dobrih na nasem. Gledam ja njega i sta cu, cestitam mu, rekoh super, bas mi je drago
1
1 Image
Pobjeci sad od svega zelim

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”