Djeca i igracke

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Terasa svjesti » 07 Jul 2015, 09:04

Isto ovisi o tome kako će staratelj uputiti djete .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by ina » 13 Jul 2015, 19:08

I to je edukacija. Ne treba djecu propterecivati previse a ni kupovati besmislice.
Kad vidim da neko djetetu pokloni igracku u vidu oruzja sva kosa mi se digne na glavi.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Pasaga » 13 Jul 2015, 21:18

inasab wrote:I to je edukacija. Ne treba djecu propterecivati previse a ni kupovati besmislice.
Kad vidim da neko djetetu pokloni igracku u vidu oruzja sva kosa mi se digne na glavi.
:aplauzz :ruke
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Biba » 13 Jul 2015, 21:41

De nemojte baš prtjerivati. I ja sam se igrala kauboja i indijanaca ...doduše bez igračaka oružja, mi smo zamišljali...ne mora igračka pištolj značiti da će dijete nužno postati agresivno. Agresivna osoba odgaja malog agresivca na način da ga zanemaruje ili zlostavlja ili ako dijete gleda često agresivno ponašanje koje je njegova turobna starnost. Moj sin je imao male puške na vodu...nije nimalo agresivan...doduše on je volio igračke koje je mogao rastavljati i ponovo sastavljati...treba malo i znati interes djeteta...možda su videoigrice s pucanjem puno agresivnije i opasnije... :cudi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Bla » 13 Jul 2015, 21:56

Mi smo bili siromašni pa su nas od malena učili da otimamo od onih koji imaju i tražimo svoja prava
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Biba » 13 Jul 2015, 22:13

Bla wrote:Mi smo bili siromašni pa su nas od malena učili da otimamo od onih koji imaju i tražimo svoja prava
ma ja, kak da ne...ama ja sam se najljepše igrala s lutkom koju sam sama napravila od bundevica a poslije s lutkom kojoj sam krojila i šivala haljinice...mogla sam se satima igrati samo s jednom igračkom...a danas rditelji djeci nakupuju brdo igračaka a nerijetko se i ne znaju igrati..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Bla » 13 Jul 2015, 22:15

od lutaka/beba pamtim samo oči
koje smo skupljali

zakleo bih se da je bila negdje slična tema u kojoj smo već pisali ovo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Čarobni » 13 Jul 2015, 23:18

Danas se djeci sve više kupuju igračke, a sve manje posvećuje pažnja. Dijete se ne može igrati samo. Roditelji dođu umorni s posla i odmah dignu hampu na dijete "bježi tamo, umoran sam, idi se igraj" ili čitav dan vise na kompjuteru dok je dijete samo. To nije pravi način odgoja.

Nikakva igračka, koliko god ona bila skupa, ne može zamijeniti roditeljsku brigu i pažnju, međutim, to mnogi ne shvataju, pa pokušavaju kupiti dijete igračkom koja će mu dosadit za 5 dana.

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by SaraSara » 13 Jul 2015, 23:21

previse je uvijek previse
djeci treba i paznja i druzenje sa drugom djecom, i igracke

ali sve u granicama normale

ja sto vidim i sto mi se ne svidza (mada to nije moja briga,ali..) je to da su i djeca sve vise na kompjuterima tj internetu
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Bla » 13 Jul 2015, 23:24

Pa moram priznati da se ni moji roditelji nisu nešto posebno igrali sa mnom, ali smo se kao djeca igrali napolju s djecom, a sada uveli zapadne manire, silom prilika, pa se očekuje od roditelja da zamjene drugu djecu što je često nepraktično.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Nela » 14 Jul 2015, 13:48

Moje dijete fakat ima previse igracaka. Nesto smo mi kupili, nesto drugi. Ustvari mama mi je najgora. Svaki put mi se dijete od nje vrati sa kesom igracaka.
Ja joj kupujem edukativne stvari. Igra se i i uci. I te su joj najinteresantnije. Ovo ostalo za sat vremena padne u zaborav.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Biba » 14 Jul 2015, 13:57

Čarobni wrote:Danas se djeci sve više kupuju igračke, a sve manje posvećuje pažnja. Dijete se ne može igrati samo. Roditelji dođu umorni s posla i odmah dignu hampu na dijete "bježi tamo, umoran sam, idi se igraj" ili čitav dan vise na kompjuteru dok je dijete samo. To nije pravi način odgoja.

Nikakva igračka, koliko god ona bila skupa, ne može zamijeniti roditeljsku brigu i pažnju, međutim, to mnogi ne shvataju, pa pokušavaju kupiti dijete igračkom koja će mu dosadit za 5 dana.
:aplauzz ...Tako dolazi do razmaženost. S jedne strane dijete ima igračke u izobilju ali nema roditeljsku ljubav. Strašno je kad dijete shvati da je zanemareno a roditelji to ne prepoznaju i ne misle. Dijete se treba igrati i s ostalom djecom ali i znati se samo igrati. Roditelj bi trebao pratiti i promatrati dječju igru jer u igri upravo upoznaje svoje dijete pa čak i nešto nauči jer odrasli nerijetko i zaborave da su bili djeca...treba ih pustiti i promatrati, naravno i podučavati...pokazati djetetu da su uz njega i da ga vole. Dijete najbolje i najbrže uči u igri...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by vila » 14 Jul 2015, 14:01

Nela wrote:Moje dijete fakat ima previse igracaka. Nesto smo mi kupili, nesto drugi. Ustvari mama mi je najgora. Svaki put mi se dijete od nje vrati sa kesom igracaka.
Ja joj kupujem edukativne stvari. Igra se i i uci. I te su joj najinteresantnije. Ovo ostalo za sat vremena padne u zaborav.
Ma sva djeca imaju previse igracaka i nek imaju
Ipak od svih mogucih cuda koja su imala moja djeca,,,najvise su voljeli lego kockice
dok su manji one velike a kasnije sitne lego
jest da su preskupe ali stvarno se najvise igraju s tim
A i zanimljivo je i kreativno

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Ledena » 14 Jul 2015, 15:01

mi svom kupujemo ono sto je za njegov uzrast, mada on se malo igra i ostavi nije mu vise zanimljivo.,
vise se igra sa sarafcigerima kofol on nesto popravlja. i sto stalno uzima moj tel sam sebi nadje youtube i nadje pjesmice, a nema
ni 2g.
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Biba » 14 Jul 2015, 15:16

Ledena wrote:mi svom kupujemo ono sto je za njegov uzrast, mada on se malo igra i ostavi nije mu vise zanimljivo.,
vise se igra sa sarafcigerima kofol on nesto popravlja. i sto stalno uzima moj tel sam sebi nadje youtube i nadje pjesmice, a nema
ni 2g.
Moj sin je stalno nešto popravljao. Imao je svjetiljku koju smo zvali Skočko...ne znam što se bilo pokvarilo ali on ju je zaista popravio..imao je tada 7 godina. Bila sam zaista iznenađena :sok Puno je naučio od svoga djeda...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by ina » 14 Jul 2015, 16:59

Biba wrote:De nemojte baš prtjerivati. I ja sam se igrala kauboja i indijanaca ...doduše bez igračaka oružja, mi smo zamišljali...ne mora igračka pištolj značiti da će dijete nužno postati agresivno. Agresivna osoba odgaja malog agresivca na način da ga zanemaruje ili zlostavlja ili ako dijete gleda često agresivno ponašanje koje je njegova turobna starnost. Moj sin je imao male puške na vodu...nije nimalo agresivan...doduše on je volio igračke koje je mogao rastavljati i ponovo sastavljati...treba malo i znati interes djeteta...možda su videoigrice s pucanjem puno agresivnije i opasnije... :cudi

Delinkvent ili agresivac ili bilo koja poremecena licnost nije deformir'o osobnost jer mu je u djetinjstvu
bilo dozvoljeno igrati se rata. Nego i pogotovo zato sto je bio zanemaren u prvim godinama zivota, tokom
formiranja karaktera. To sigurno znas bolje od mene ali smatram i da nije nimalo lijepo da im serviramo u ruke i cist mozak, nesto sto rapresentira bol i krv i agresivnost.
I moj sin, kao i vecina djece ima puno igracki, ali sam protiv nekih na poseban nacin.
Ako se nadjem u situaciji da trazi pistolj ja mu ga sigurno necu kupiti a usput cu mu i objasniti razlog,
na najlaksi nacin koji bi moglo razumjeti dijete od 3 godine.
Desilo se i da je dobio na poklon nekoliko igracki koje mi se nisu svidjele ali mu ih nismo zabranili...
Pokusavamo uvijek da mu pricamo sto vise.
Nije lahko biti roditelj... i stvoriti od djeteta covjeka.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Nela » 14 Jul 2015, 22:46

vila wrote: Ma sva djeca imaju previse igracaka i nek imaju
Ipak od svih mogucih cuda koja su imala moja djeca,,,najvise su voljeli lego kockice
dok su manji one velike a kasnije sitne lego
jest da su preskupe ali stvarno se najvise igraju s tim
A i zanimljivo je i kreativno
I ona voli lego ali vise voli puzle. I stvarno za svoj uzrast dosta komplikovanu sliku slozi.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by srculence7 » 08 Oct 2016, 20:59

Kao klinka bila sam nešto fascinirana majmunima, tako da mi je i najdraža igračka bio majmunčić koji je mogao da stavi palac u usta i da se drugom rukom uhvati za uvo. Većinu igračaka su moji roditelji poklonili deci iz komšiluka,ostale samo neke najdraže.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by Maja » 08 Oct 2016, 22:36

srculence7 wrote:Kao klinka bila sam nešto fascinirana majmunima
A zato ti simpatišeš Ruma :D.



Joj šta mi je večeras :noga

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Djeca i igracke

Post by greeneyes » 08 Oct 2016, 22:45

Dje's tako reci. Pa nije Rum toliko star.











:valja :help
Samo sabura

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests