Mjesoviti brak?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Mjesoviti brak?

Post by Vucko » 09 Jun 2013, 23:18

Da ne bi okrenuli na zajebanciju da svatko ima mjesoviti brak (ona zena - ja musko) odmah da definisem.Ova stvar mi je pala na pamet prije nekog vremena kad sam poceo se zabavljati sa dijevojkom druge vjere (katolkinja).Naravno jos suvise smo mladi i nista nije ozbiljno, ali smo pricali tako o tim stvarima.Da li toga jos ima?I da li ima neko slicno iskustvo u privatnom/ prijateljskom zivotu?
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2013, 23:22

ako jos uvijek nije zobiljno , onda ok...a ako postane ozbiljno onda morate ozbiljni o razgovarati kako ko to zamislja...
ljubav i postovanje je svakako bitno,ali ima i drugih stvari kojr vam mogu pokvariti vasu idilu-roditelji, familija, osjecaj krivnje, pridavanje religiji puno veci znacaj nego sto treba... sta kad dodju djeca?

Sve su to bitne stvari, ali i ne moraju biti.Ali na nasem podneblju jesu... Ovdje niko ne benda religiju, i to mi se svidja. Postoje puno bitnije stvari
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Vucko » 09 Jun 2013, 23:29

Ja i ona smo vjernici, i u biti smo razgovarali o tome, to nije ozbiljno al kroz salu.Po pravilima islama - ja nju mogu ozeniti bez problema, po pravilima katolicanstva - ona se moze udati s tim da bi ja kao netko druge vjere morao da potpisem da ce dijeca da budu odgajana u duhu katolicanstva.To je ono sto sam ja pitao/procitao, svestena lica.Sad da li to jos ima kod nas ili je to sad izgubilo se vremenom?
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2013, 23:35

to ti ne znam reci...nisam vjernik, i bilo kakvo nametanje od strane onog drugog ne bih prihvatila
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Veca » 09 Jun 2013, 23:44

...ako ste oboje vjernici,odmah se nogirajte! :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Vucko » 09 Jun 2013, 23:51

Hahahhah jao utuce me na mjestu :( salu na stranu, iskreno ukoliko postoji dosta tolerancije jednog na spram drugog i ako se ne namecu stvari, ljudi mogu biti vjernici, jer bez obzira na sve ono glavno krovno vjerovanje je ''Jedan Bog''.Zapravo jako dobro funkcionisemo trenutno..za kasnije ne znam nemogu nista da kazem sto voda nosi.
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11740 times
Contact:
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Maja » 09 Jun 2013, 23:52

Vucko wrote:Ja i ona smo vjernici, i u biti smo razgovarali o tome, to nije ozbiljno al kroz salu.Po pravilima islama - ja nju mogu ozeniti bez problema, po pravilima katolicanstva - ona se moze udati s tim da bi ja kao netko druge vjere morao da potpisem da ce dijeca da budu odgajana u duhu katolicanstva.To je ono sto sam ja pitao/procitao, svestena lica.Sad da li to jos ima kod nas ili je to sad izgubilo se vremenom?
Kako će se izgubiti s vremenom? Pravila se nisu mijenjala 2000 godina, niti će se mijenjati.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Rockefeller » 09 Jun 2013, 23:55

Da ti ja kažem kako bih na tvom mjestu uradio. Ona može a i ne mora preći na islam, njena odluka. Djete bi imalo bosansko ime, moju vjeru i moje prezime. Odgajano bi bilo po običajima moje zajednice. Druga opcija po meni ne bi smjela dolaziti u obzir.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by komsija » 09 Jun 2013, 23:56

Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2013, 23:56

Vucko wrote:Hahahhah jao utuce me na mjestu :( salu na stranu, iskreno ukoliko postoji dosta tolerancije jednog na spram drugog i ako se ne namecu stvari, ljudi mogu biti vjernici, jer bez obzira na sve ono glavno krovno vjerovanje je ''Jedan Bog''.Zapravo jako dobro funkcionisemo trenutno..za kasnije ne znam nemogu nista da kazem sto voda nosi.
ok, oboje ste vjernici... hoc eli ona pristati da se uda serijatski? ili ti u crkvi? hoce li htjeti sunetiti sina? ili hoce sli ti krstiti svoju djecu , posto,ako je ozenis pristajes na to da djeca budu odgajana kao katolici?

komplikovanije je to nego sto mislis, bas zato sto ste vjernici, u nekim stvrima nema ustupaka
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Vucko » 09 Jun 2013, 23:57

Maja wrote:
Vucko wrote:Ja i ona smo vjernici, i u biti smo razgovarali o tome, to nije ozbiljno al kroz salu.Po pravilima islama - ja nju mogu ozeniti bez problema, po pravilima katolicanstva - ona se moze udati s tim da bi ja kao netko druge vjere morao da potpisem da ce dijeca da budu odgajana u duhu katolicanstva.To je ono sto sam ja pitao/procitao, svestena lica.Sad da li to jos ima kod nas ili je to sad izgubilo se vremenom?
Kako će se izgubiti s vremenom? Pravila se nisu mijenjala 2000 godina, niti će se mijenjati.

Ne mislim na to..nego da li se ta pojava mjesovitog braka izgubilo kod nas...na to mislim.

EDIT : Da ne pravim duple postove, tema je otvorena opceg kruga, niti se ja skoro mislim zenit..mrsko mi :D. nego opce pitanje.
Rokfeler, nece imati spansko ime, ali iskreno od nametanja bilo cega nema fajde, mislim da ipak tolerancija i dogovor je vazan.
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Julia-Klara » 10 Jun 2013, 00:00

pa opcenito i pricamo... mislim da prakticno dvoje ljudi razlicite vjere tesko mogu naci zajednicki jezik ako drze do svoje vjere... jako tesko!
drugacija je situacija kod ljudi koji nisu vjernici, jednostavnije je nekako
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11740 times
Contact:
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Maja » 10 Jun 2013, 00:01

Moj ti je savjet da ne razbijaš glavu ovim jer ne znaš šta će se sutra desiti. Možda ne ispadne ništa ozbiljno, možda sutra prekinete, a ti ćeš na kraju skontati da ti je čitava veza prošla u razmišljanju šta, kako... i da je to sve bilo uzalud. Uživaj i gotovo.
A ako počnete da razmišljate o braku onda tabirite i o ovome. Dogovorite se prije braka da poslije ne bi bilo problema.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Julia-Klara » 10 Jun 2013, 00:02

Maja wrote:Moj ti je savjet da ne razbijaš glavu ovim jer ne znaš šta će se sutra desiti. Možda ne ispadne ništa ozbiljno, možda sutra prekinete, a ti ćeš na kraju skontati da ti je čitava veza prošla u razmišljanju šta, kako... i da je to sve bilo uzalud. Uživaj i gotovo.
A ako počnete da razmišljate o braku onda tabirite i o ovome. Dogovorite se prije braka da poslije ne bi bilo problema.
i ja mu rekoh
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Vucko » 10 Jun 2013, 00:02

Naravno Majo, ja sam zapoceo temu o opcenitim gledistima, vjerovatno sredina danas osudzuje takve brakove, jer smo svi nekako postali vjernici preko noci, dok je unazad 30 g to bila cesta pojava.

Mali EDIT : Vi cure na pomen braka odmah bi da zenite, cekajte jos je rano da se napijete zadzabe na moj racun :pusi
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Rockefeller » 10 Jun 2013, 00:05

Slažem se sa tobom. Ovakvo nešto: "Pošto ćeš provesti sa mnom cijeli život, tvoj dragi će biti dobar i dijetu neće dati ime Muhamed... Zvaće se Ahmed." :zubi

Nema od tolerancije ništa. To je komplikovanje. Ako neke stvari ne možeš u oči reći onda bolje i ne petljat, jer će kad tad doći do nesporazuma. Na početku se jasne granice i pravila postavljaju. Ako joj se ne svidja jednostavno će otići.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Julia-Klara » 10 Jun 2013, 00:06

ja licno ne vidim ni danas problem u mjesovitim brakovima,ali malo je to sad sv epostalo ekstremno, svi su "vjernici", i boze sacuvaj da budes s "anam onim"... u biti , sve se svodi na ocuvanje ljudske rase, i ljubavi izmedju dvoje ljudi, koji su od krvi i mesa... ali... ima onih koji drugacije misle...

ono sto mene nervira je da se kod nas moze oprostiti i Svabo, i Amerikanac,bilo koji, bilo koje vjere, ali niposto da se ne mjesaju katolici/pravoslavci/muslimani... :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Vucko » 10 Jun 2013, 00:10

Zato jer Amerikanac, Svabo i ostali navedeni imaju drzavljanstvo pa se da i progurat...Znas kako stare mahaluse znaju zavikat : Eno ti se moja udala u Ameriki!
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11740 times
Contact:
Status: Online

Re: Mjesoviti brak?

Post by Maja » 10 Jun 2013, 00:11

Vucko wrote:Naravno Majo, ja sam zapoceo temu o opcenitim gledistima, vjerovatno sredina danas osudzuje takve brakove, jer smo svi nekako postali vjernici preko noci, dok je unazad 30 g to bila cesta pojava.
Sad će ovdje biti puno osuda i poruka tipa...ljudiiii kakva religija, kakva nacionalnost...samo je ljubav važna :srce :srce :srce

Nije u pitanju samo religija već i nacionalnost. Mogu oboje biti ateisti, ali ostaje to da je ona Bošnjakinja, a on Srbin (primjer).
Isto tako Fatima će rađe za snahu prihvatiti Helgu, katolkinju iz Njemačke, nego Maru, katolkinju iz Širokog. Tako isto i ostala dva naroda.
Da sam rođena negdje drugdje, da sam muško, da sam ovo ili ono...vjerujem da ne bih imala ništa protiv da mi je muž druge vjere (s tim da se ja svoje ama baš nikad ne bih odrekla). Ali, ali... Živim na relaciji Stolac-Mostar... ako išta znaš o ratu, znaš kakva je tu bila i JESTE situacija. Druga stvar, žensko sam, pa bih osim muža katolika/pravoslavca dobila i čitavu njegovu familiju i komšiluk gratis.
Znači, ako mi se desi da se zaljubim u nemuslimana...ne znam. Neću reći ni da bih bila s njim, ni da ne bih. Samo bih voljela da ne dođem u takvu situaciju.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by komsija » 10 Jun 2013, 00:16

Mjesoviti brfak? Dosta 'ebena situacija
Covjek se mora puno toga odreci i imati puno strpljenja da bi takav brak opstao
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests