Prirodan porod ili?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by navika » 05 Nov 2015, 00:14

Carski porod je sigurno bezbolniji, al je kasnije bolnije. Imam prijateljice kojima je trebalo i po dva mjeseca nakon carskog reza da se vrate u normalu,da povrate svoju normalnu boju lica i da boli prestanu.
Moje oboje djeci su na svijet dosli prirodnim putem, sin doduse uz pomoc epiduralne inj. On je bio krupniji od moje kcerkice i porod je bio bolniji i tezi, bez obzira sto sam uzela epidural.
Nekako sad mislim da mi je epidural vise odmogao, jer izgubis osjecaj za donji dio tijala i ne znas na pocetku uopste kad treba da tiskas bebu van. Onda, posto ne osjecas taj dio tijela vise, tesko se i fukusirat na njega, napinjes se i duvas, tiskas ali u sustini samo duvas obraze :)Mislim da je meni jedan sahat prosao u nekoj praksi :) I na kraju ta obamrlost tijela i silna iscrpljenost, koja je mene drzala danima, glavobolja... Bash mi je trebala njega. Dok kod mog prvog poroda, koji je bio ono bash posve prirodan, ja bjese ko pticica, lagana i sposobna :)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Biba » 05 Nov 2015, 08:29

Vjerujem da je poslije carskog reza tesko, ali ja sam imala vrlo tesku opraciju i rez je okomit. Nisu mi ni ranu dobro bili zasili, ali ja sam nakon operacije sat vremena ustala na noge lagane ko da se nista nije dogodilo i :spanac
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by storm » 05 Nov 2015, 08:34

Biba wrote:Vjerujem da je poslije carskog reza tesko, ali ja sam imala vrlo tesku opraciju i rez je okomit. Nisu mi ni ranu dobro bili zasili, ali ja sam nakon operacije sat vremena ustala na noge lagane ko da se nista nije dogodilo i :spanac
Priznaj da si ustala jer ti se strahovito pušilo :pusi

znam po sebi, nakon demontaže oka, ja dva sata poslije toga na pljugi :lupa
doktor skoro iskočio iz kože, jer sam 24h trebao ležati nepomično na trbuhu, glava strogo dolje :valja
jebeni idiot....ali sve je bilo ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26587
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14558 times
Been thanked: 3885 times
Status: Online

Re: Prirodan porod ili?

Post by Veca » 05 Nov 2015, 09:33

...oba su bila teska ali ih ne bi zamijenila ni za koji,drugi! :djed ...znaci,prirodni!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Biba » 05 Nov 2015, 09:46

storm wrote:
Biba wrote:Vjerujem da je poslije carskog reza tesko, ali ja sam imala vrlo tesku opraciju i rez je okomit. Nisu mi ni ranu dobro bili zasili, ali ja sam nakon operacije sat vremena ustala na noge lagane ko da se nista nije dogodilo i :spanac
Priznaj da si ustala jer ti se strahovito pušilo :pusi

znam po sebi, nakon demontaže oka, ja dva sata poslije toga na pljugi :lupa
doktor skoro iskočio iz kože, jer sam 24h trebao ležati nepomično na trbuhu, glava strogo dolje :valja
jebeni idiot....ali sve je bilo ok
Nisam tada bila ovisna o nikotinu. Morala sam lezati u sok sobi...kateter itd....
Ali odmah poslije operacije krajnika sam pušila. Bilo je ddozvolkeno na izlazu. Kad me mojmdoktor vidio, rekao je saamo - :sok Mozes li??? ?.Sta ne bi mogla :rol Zanijemila sam bila ali pusiti se moglo..... :lud :pusi
Poslije operacije zuci su me trazili da dobijem infuziju a ja vanka dimove odbijam......i portir me potero :sram ...a ja glavu kroz prozor i pusila u sobi...po noci....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by titicha » 05 Nov 2015, 18:10

Oba sina sam rodila prirodnim putem. I ok,osjecaj je neponovljiv.
Ali kad bi sad to trebala ponoviti (a ne dolazi u obzir) koristila bi
sve blagodati koje su u medjuvremenu izmislili i uveli pa makar neke
od njih bile i neprirodne.
Porod prirodnim putem zna se pretvoriti i u "mrcvarenje" zene

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by ina » 05 Nov 2015, 23:20

Imala sam fantasticnu trudnocu. Od prvih dana. Po rastu stomaka najcesce sam i primjecivala da sam trudna. Moze se gotov reci da sam radila do prije deset dana poroda, onoliko koliko sam smatrala odgovornim. Najdrazi su mi govorili zezajuci: pazi da se ne porodis na poslu ili u sopingu. Prelijep period zivota. Prije trudnoce sam imala jednu viziju o svemu i kontala: zasto patiti ako mozes ublaziti bol? a vec u trudnoci drugaciju.

Menstracija mi je uvijek bila neregularna tako da nisam znala dati tacan datum zadnje. Doktorska racunanja i nisu bila tacna a i ne mogu bas uvijek ni biti. Posljedice? Puna tri dana nespavanja, iscrpljenosti i gladi prije datog trenutka. Kad predjes sve termine porodis nazor. U mom slucaju je bilo potrebno inducirati porod, ne dva puta nego 4 puta gelom. I onda kazu prirodan porod, jah.
I tako zapocne taj ritual. Ne moze se opisati, mora se dozivjeti.
Nisam zeljela epiduralna analgeziju. Nisam zeljena carski rez (jedino da je bio zivot u pitanju). Zeljela sam biti dio svake sekunde. A i jesam . To je put koji prolazi i dijete koje se radja. Zajedno radite na tome. To kreira onu posebnu nit izmedju majke i djeteta. Sreca pa je muz bio citav porod sa nama i to mi je puno znacilo. Bilo je onih trenutaka koji su me odnijeli u trans. Nisam znala sta mi se desava. Onaj trenutak kad se odvojis od tijela i ponovo spojis, jos jaca. (ovo samo zene mogu razumjeti, bez ljutnje muski).

Neopisivo onom ko nije dozivio. Kad se rodio, puklo je nesto kao kad otvaras sampanjac. Njegov glasic je i bio za slavu. A poslije emoragija itd. Trebalo mi je vise od mjesec da stojim na nogama kako treba.
Nevjerovatno mi je zao samo sto mi ga nisu odma prislonuli na grudi.
Prirodni porod ili carski rez? Opet bih izabrala prvu opciju. Mozda bih samo vise poslusala samu sebe i ne bih dozvolila sve one indukcije. Ipak kad je prvi put, tu se umijesa strah, nesigurnost i doktorske impresije.
Opcija carskog reza bi dosla u obzir samo podmoranje. To je ipak hiruruski zahvat. I ne samo radi toga nego pogotovo radi vec spomenutih razloga. Sve mi se cini da ce carski rez preci u modu. Vec i jeste neka vrsta profita pa ga sugerisu/koriste i kad treba i kad bas i ne treba.
Mozda, kroz neko vrijeme, nece vise ni postojati prirodni porodjaji.

Porod u vodi? Mislila sam i na to ali nije mi bilo blizu. Kazu da je manje traumaticno za bebu.
Za manje bolove ne bih povjerovala.
Svijest ima sidrište.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3692 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by srculence7 » 01 Feb 2017, 16:36

I ja sam bila za prirodni ali sticajem okolnosti sam morala na carski. Mislim da je drugačiji osećaj kada se beba rodi prirodnim putem.Iako sam ja bila u spinalnoj anesteziji i videla bebu kada su je izvukli, danima sam imala neki čudan osećaj nedostajanja, verovatno zato što je više nisam osećala u stomaku kako mrda, ne znam kako je to kod prirodnog porođaja?
Brzo sam počela ustajati i bilo je sve ok u bolnici, nakon 2-3 dana od kada sam izašla, krenuli su bolovi u leđima, toga sam se i plašila, jer sam imala nekih problema s kičmom od ranije, mada me anesteziolog uveravao da ne bi trebalo da bude nekih posledica...I nije ih bilo u bolnici, dok su nam davali bocke protiv bolova, sad je malo drugačija priča :grana
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Nice try » 06 Feb 2017, 09:00

srculence7 wrote:I ja sam bila za prirodni ali sticajem okolnosti sam morala na carski. Mislim da je drugačiji osećaj kada se beba rodi prirodnim putem.Iako sam ja bila u spinalnoj anesteziji i videla bebu kada su je izvukli, danima sam imala neki čudan osećaj nedostajanja, verovatno zato što je više nisam osećala u stomaku kako mrda, ne znam kako je to kod prirodnog porođaja?
Brzo sam počela ustajati i bilo je sve ok u bolnici, nakon 2-3 dana od kada sam izašla, krenuli su bolovi u leđima, toga sam se i plašila, jer sam imala nekih problema s kičmom od ranije, mada me anesteziolog uveravao da ne bi trebalo da bude nekih posledica...I nije ih bilo u bolnici, dok su nam davali bocke protiv bolova, sad je malo drugačija priča :grana
Rodila sam svaki put prirodnim putem,i taj osjećaj nedostajanja bebe u stomaku,koji opisuješ,dešava se i nakon prirodnog poroda.Ipak,devet mjeseci bebe u stomaku,tijelo ne zaboravlja lako.
Ako se može birati vrsta poroda,ako je sve OK i carski nije nužan,svakako bih preporučila prirodni porod.Radi bržeg oporavka i nezaboravnog iskustva.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80426
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7134 times
Been thanked: 11564 times
Status: Online

Re: Prirodan porod ili?

Post by spacebound » 06 Feb 2017, 09:32

Maja wrote:šta mislite, odnosno šta bi vi više voljele, roditi prirodnim putem i pri tom se dooobro napatiti ili roditi carskim rezom, il uz pomoć injekcije (ne znam kako se zove) koja se daje u kičmu pa ne osjetite ništa. jeste li čuli za porod u vodi. kažu da je duplo lakše tako roditi.


koje su prednosti, a koje nedostaci ovakvih poroda?
Oba poroda prirodna.U trudnocama sam najvise strahovala od carskog reza, i do zadnjeg dana se molila da sve bude islo kako treba i da rodim prirodno, sto se i desilo.Da, bolovi su nesnosni, i koliko god muskarac ili zena koja nije radjala zamisli bol, on je jos jaci.Ipak to traje par sati i prodje, vremenom zaboravis.Carski rez je operacija, samim tim nosi veci rizik, duze traje oporavak(ukoliko ga poredimo sa normalnim prirodnim porodom), moguce komplikacije, i sve zene koje znam da su rodile na c.r. kazu da osjete svaku promjenu vremena u vidu ziganja ili probadanja.
Kod nas nema ni epiduralne ni poroda u vodi tako da o tome nije bilo mjesta za razmisljanje.
Srculence, sve osjetimo "prazninu" u stomaku, od trenutka kad posteljica izadje.

Meni nijednog nisu spustili na grudi odmah, samo mi ga pokazale i odnijele na kupanje i tek par sati kasnije mi ih donijele umotane ko' sarme.Jedva ih raspakovala da ih lijepo vidim i pomirisem :love
Exchan ❌️

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Cvrle » 20 Oct 2017, 21:35

Imam tri poroda iza sebe. Dva prirodna i jedan carski. Moje misljenje je - prirodno uvijek, carski samo u slucaju prijeke potrebe.
Prvi porod sam imala prirodan i hvala dragom Bogu bez imalo problema. Sam porod trajao je malo vise od pola sata.
Drugi porod je trajao malo duze, tacnije cijelu noc sam imala trudove, od 22 do 5 sati, ali opet hvala Bogu bez problema.
Eh treci porod se iskomplikovao, na dan termina malenom se omotala pupcanica oko vrata i jednostavno bile su u pitanju minute. Bez imalo razmisljanja prihvatila sam prijedlog doktora da idem na carski. Jos kad mi je rekao da imamo 10-15 minuta da ga izvadi inace... ma sta cekas...
Sad kad me zene pitaju koji bih porod izabrala, uvijek bih rekla prirodni. Jeste da vise boli sam porod, ali oporavak traje puuuuno krace. Dok carski, nista ne osjetis dok si pod anestezijom, al majcin sine kad se probudis... Moj fizicki oporavak je trajao 2 mjeseca, al psihicki... Ni dan danas nisam sigurna da sam se oporavila...
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Konsultant » 21 Oct 2017, 05:13

Prirodno nego sta.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80426
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7134 times
Been thanked: 11564 times
Status: Online

Re: Prirodan porod ili?

Post by spacebound » 21 Oct 2017, 07:05

Prvi porod pola sata od prve kontrakcije do rodjenje bebe?Ne mogu da vjerujem.
Exchan ❌️

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Chloe » 21 Oct 2017, 07:10

Čudno da nisam pisala na ovu temu ... :misli ... da nema još neka slična?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by storm » 21 Oct 2017, 08:16

spacebound wrote: 21 Oct 2017, 07:05 Prvi porod pola sata od prve kontrakcije do rodjenje bebe?Ne mogu da vjerujem.
Moja tetka prvi porod 20 minuta...isto nevjerojatno...
Ali kod drugog jedva spasili i nju i dijete nakon 12 sati teskog poroda.
Ocito je to jako razlicito cak i kod iste osobe :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Chloe » 21 Oct 2017, 09:20

:hm ... meni je prvi bio najteži, i svaki sljedeći lakši, baš onako "po pravilu". Jeste da sam kod treçeg poroda završila u KB u Bihaću, zbog bahatosti ginekologa i babice, apsolutno nije bilo potrebe zaa tim.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Cvrle » 21 Oct 2017, 09:21

Pa eto, kazu svaki slijedeci porod bude sve laksi, kod mene obrnuto, sve tezi.
Cak je cura bila najteza 4050 g, prvi momak 3860, drugi 3600 g.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80426
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7134 times
Been thanked: 11564 times
Status: Online

Re: Prirodan porod ili?

Post by spacebound » 21 Oct 2017, 09:25

Nisam rekla da joj ne vjerujem, Boze sacuvaj .Nego mi je nevjerovatno da ima sretnica kojima porod tako lako i brzo zavrsi.Moj prvi porod je trajao 8, drugi 22 sata.
Exchan ❌️

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Chloe » 21 Oct 2017, 09:34

Hvala Bogu, uprkos krupnim bebama da nisam imala komplikacija.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Nice try » 22 Oct 2017, 09:50

Kod mene nikad nije bilo ni brzo, ni bezbolno.
Prvi porod,od prvog truda do poroda 24 h,sve mi je bilo novo i nekako mi je brzo prošlo,a nisam ni imala neke velike bolove.Bez potrebe za šavovima i sl.Bio je to baš onako školski primjer poroda.
Drugi nešto slično što se tiče trajanja,porod računam od prvog truda do rođenja,s tim da sam imala jake bolove samo zadnjih pola sata i da sam jedva stigla sići do sale i leći na stol.
A treći je bio priča za sebe,najkrupnija beba,bolovi su trajali 48h,nije pomagao ni drip,ni doktorovo ubrzavanje poroda kopanjem po meni, ni ništa drugo.Bebica je išla po svome.Samo se sjećam da pred kraj, nakon dvodnevnih bolova,nisam više osjećala ni ruke,ni noge,niti sam šta vidjela,niti čula.Ne ponovilo se nikome :grana

Uprkos svemu,svakome bih preporučila prirodan porod.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests