Prirodan porod ili?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Čupava » 22 Jun 2018, 20:59

spacebound wrote: 22 Jun 2018, 16:12
Čupava wrote: 22 Jun 2018, 16:01 Pa svaka zena koja zatrudni svjesna je da se mora poroditi ... bol kao svaka bol.. najslađa je ta bol, a i osjećaj prirodnog porođaja ( naravno ako to zdravstveno stanje trudnice dozvoljava ) ... a sad kad bih opet trebala na porođaj opet bih prirodnim putem, i bez inekcije...
:respekt

Misljenja sam da i ne bi zenama trebalo ostaviti izbor da li zele carski ili ne vec da o tome odlucuju ljekari na osnovu toka poroda i mogucih komplikacija.
Najgora bol, koja se zaboravi vrlo brzo po porodu.Sve se vrati na mjesto, zaraste.Kod carskog reza to nije slucaj.
Ma naravno, ali žene nisu dovoljno informirane ..

Ja bih njih ok hoćeš na carski rez, nije problem, ali sve troškove da ona snosi.. a ne na teret države .. pa da vidimo koliko njih bi se odlučile na carski rez... :D.
.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by toxic » 22 Jun 2018, 21:08

Pa, ne bi se odlucile one koje ne mogu da finansiraju to. :cudi
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Mutevelija » 23 Jun 2018, 00:18

Carski rez se svakako plaća
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Divlja_u_srcu » 23 Jun 2018, 09:19

čuj trend :grana
ako ikad zatrudnim, odlučila bih se na carski rez, iz opravdanih razloga privatnih.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Nice try » 23 Jun 2018, 09:43

Pričao mi je moj stari ginekokog da žene odaberu carski rez često samo iz razloga jer ih je strah poroda. Doktori to odrade bez puno pitanja. A, one se počesto pokaju zbog svog izbora.
Prije se carski birao, kao način poroda, samo ako prirodnim putem nije nikako išlo.
Danas, čini mi se, svaki drugi porod tako završi.
Postao je previše dostupan i doktori ne prave pitanje oko toga. Tu je problem.
Treba više informirati trudnice, nastojati ih privoliti na prirodan porod. Takvo iskustvo ne treba propustiti. Taj osjećaj, kad nakon svega, ugledaš svoje dijete, nema cijene i nema opisa koji to može dočarati. Tada se stvara jedna posebna veza.
Zatim, oporavak traje mnogo kraće, a to je vrlo važno. Dojenje bebe i druge stvari koje čekaju mamu, mnogo je lakše savladati kad je porodilja svjesna i budna prvih sati i dana.
Ne znam, treba dobro razmisliti i ne dozvoliti da strah od nekoliko sati bolova, baci u stranu sve ostalo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25673
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4113 times
Contact:
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by ina » 23 Jun 2018, 10:32

Vec sama trudnoca je zajednicko putovanje... I da na kraju izaberem carski rez (ako nije potreban) ili inekciju.... Neka hvala....

A to sto doktori odobravaju olako carski rez... Ima svoje razloge.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Femea » 23 Jun 2018, 13:41

Ako je strah od boli krivac za ovaj trend onda je to zbog manjka informacija.Ne postoji bezbolan način.Kod prirodnog su to određene faze porođaja a kod carskog je to postoperativna bol, to je ta zvrčka o kojoj se malo govori.Kako god, nešto se pretrpjeti mora, bitno je da je krajnji ishod dobar i za bebu i za mamu.
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Zagorka » 23 Jun 2018, 14:34

Meraba....morel se tračat :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Femea » 23 Jun 2018, 14:39

Zagorka wrote: 23 Jun 2018, 14:34 Meraba....morel se tračat :D.
Ima mjesta da nas je dvjesta :hihi
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Zagorka » 23 Jun 2018, 14:48

Femea wrote: 23 Jun 2018, 14:39
Zagorka wrote: 23 Jun 2018, 14:34 Meraba....morel se tračat :D.
Ima mjesta da nas je dvjesta :hihi

E'o i kahva da bude sve kako treba :D.


Sad ozb na temu: ne znam ja u kojim se to bolnicama moze dobiti pukim hirom carski, kod nas se ne moze dobiti ni topla voda ni čiste gaze dovoljno.

Nit ima doktora sestre te kasape. Ako nemas da das mito nema ni sestara mozda cistacica navrati.

Evo u familiji slucaj, a to je bogzna koji da znam: zena otvorena dva prsta....nači nema sanse....al jok neda se njima u salu odoše leći a njoj haj na silu tiskaj....te da joj gel da se na silu otvori te daj joj drip da izazove vjestacke bolove i ujutro polumrtvu zenu na carski vode

E tako se kod nas drage moje dobije carski osim ako nisi nečija posebno zena i imas posebno para.


Moju sestru porodili a ostavili unutra posteljicu. Moja prijateljica je fizijatar kaze da nikad vise ostecenih beba nije bilo. Uopce ne paze kako izvlace.

Kako je gdje ne znam u nas je drzavna bolnica horor ja sam se svega nagledala dok sam obilazila sestru snahu itd toliko jezivih situacija čula da sam utekla u drugu drzavu privatno roditi.

A u privatnom kad vec platis imas hoces u vodi hoces na lopti hoces na carski a doktori prema tome koliko si otvorena kako je beba okrenuta itd savjetuju kako ti je najpametnije.

Valjda oni znaju najbolje.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Veca » 23 Jun 2018, 15:01

...pa, Zagorka, to su kasapini :sok ...najbolje je onda, kod kuce se poroditi, sa babicom!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by lejlamo » 23 Jun 2018, 15:03

a dobro, znaju oni kasapiti i kada se porađa prirodnim putem, često bez potrebe i traljavo urade epiziotomiju, koja također, može da boli kao rana kod carskog, da bude veliki rez i da je potreban duži oporavak...i o tome se slabo govori, kao i o postoperativnom oporavku kod carskog.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Zagorka » 23 Jun 2018, 15:05

Veca wrote: 23 Jun 2018, 15:01 ...pa, Zagorka, to su kasapini :sok ...najbolje je onda, kod kuce se poroditi, sa babicom!
To sam i ja rekla. Mojoj prijateljici ostavili nekoliko metara gaze. Kaze zena boli me al haj kontam normalno je. Ja čopaj čopaj imas sta da vidis kad sam pocela vući....zašili...kasnije infekcije i izvadi maternicu najzad...

Ja sam rekla ako ne budem imala priliku u pristojno porodiliste necu ni u nase drzavne radije cu kakvu nanu kod kuće makar su mi plahte čiste i niko ne galami:"nemoj da se dereš". Kaže ako jos jednom viknes ostaviću te nezašivenu.

A i u Hr drzavnim su samo malo bolji od naših.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Zagorka » 23 Jun 2018, 15:08

lejlamo wrote: 23 Jun 2018, 15:03 a dobro, znaju oni kasapiti i kada se porađa prirodnim putem, često bez potrebe i traljavo urade epiziotomiju, koja također, može da boli kao rana kod carskog, da bude veliki rez i da je potreban duži oporavak...i o tome se slabo govori, kao i o postoperativnom oporavku kod carskog.
Maltene da nema žene koju ne razrežu a to bi se trebalo raditi baš ako se procijeni da mora i naravno vrlo oprezno a ne fraknuti ko po gumenom stolnjaku.

Mojoj sestri dva puta po identičnom mjestu, dan danas osjeti to.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by lejlamo » 23 Jun 2018, 15:12

e, dobar opis
fraknuti ko po gumenom stolnjaku
da sebi olakšaju, a to što nakon toga dođe do još većeg razdora međice, nikom ništa. o preciznom i stručnom šivanju rane ne treba ni pričati. :dole

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Veca » 23 Jun 2018, 15:21

:sok ...boze dragi! ...pa nije onda ni cudo ako zene traze carski rez! :sok

...moja jedna sestra, ima dvoje djece i oba puta se porodila kod kuce sa babicom :) ...prije rata, bez ikakvih problema :srce ...mi, ostale sestre u bolnici...ja se porodila 2x, ni jednog momenta nisam razmisljala o carskom rezu, injekcijama itd, 2x pucala, silo se to i kad se ohladi ono sto se kaze, bez anestezije...ja tako htjela, bas na prirodan nacin, da svaku sekundu dozivim, heeeej, zivot je to :) ...drugi porod, Dino kao bio prenapredan, a nije htio van :ha ...moj Dr. mi kaze, gospodjo, moj prijedlog je da idete u bolnicu i da ga prisilite sa umjetnim bolovima natjerati van :ha ...ja sam poslusala doktora i tako uradila...meni su ti bolovi bili gori od "normalnih bolova.............a poslije prvog poroda, napravila sam sou, rekla sam onoj Dr. i babici da malo vise zasiju :plavi ...popadale su od smijeha! ...nema vecih bolova na kugli zemaljskoj, koji se brze zaborave! <3 ...ima i srecnica, hvala bogu, koje skoro i ne osjete porod, ali ja nisam od tih!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by srculence7 » 23 Jun 2018, 15:25

Kod nas isto ne može da se bira, čak insistiraju na prirodnom porođaju :lud
Meni je Sergej sve vreme bio karlično, nije se okrenuo, oni praktikuju čak i da okreću bebe, često dođe i do komplikacija, zaglave ih, ženi pocepaju i matericu i sl.
Bio je jedan slučaj sa blizancima, gde je jedan bio normalno, rođen prirodnim putem, a drugi karlično i nisu uspeli da okrenu pa su morali da rade i carski, izmaltretirali ženu...
Ja sam carskim i dobro sam se oporavila ali kao što sam već negde pisala, neke žene kao da su doživele saobraćajku...Imaš utisak da će ti popucati konci ali što pre počneš da se mrdaš i krećeš to je i oporavak brži.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by lejlamo » 23 Jun 2018, 15:27

rekla sam onoj Dr. i babici da malo vise zasiju :plavi
:D. :D. baš me nasmija....dobra si ti bila...humorom na takvo iskustvo :cool

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Zagorka » 23 Jun 2018, 15:31

srculence7 wrote: 23 Jun 2018, 15:25 Kod nas isto ne može da se bira, čak insistiraju na prirodnom porođaju :lud
Meni je Sergej sve vreme bio karlično, nije se okrenuo, oni praktikuju čak i da okreću bebe, često dođe i do komplikacija, zaglave ih, ženi pocepaju i matericu i sl.
Bio je jedan slučaj sa blizancima, gde je jedan bio normalno, rođen prirodnim putem, a drugi karlično i nisu uspeli da okrenu pa su morali da rade i carski, izmaltretirali ženu...
Ja sam carskim i dobro sam se oporavila ali kao što sam već negde pisala, neke žene kao da su doživele saobraćajku...Imaš utisak da će ti popucati konci ali što pre počneš da se mrdaš i krećeš to je i oporavak brži.

Ne znam što toliko insistiraju. Tako i kod nas. Kad počne umirati šalju je u salu.

Pa de brate vidi, ako ide ide. Ako ne ide sijeci. Ako je žena fino otvorena i dijete krenulo niko nije nenormalan da to zaustavlja.

Ali ako nije otvorena pa šta je na silu otvaraš pa cijepaš. Kako je to prirodan porod kad su umjetni bolovi?

Našeg druga tata je ginekolog (sad već rahmetli) najpoznatiji na ovim prostorima.
On je svojoj kćerki savjetovao carski jer se po njegovim riječima beba manje istraumatizira.

Sve ima za i protiv.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26711
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14767 times
Been thanked: 3952 times
Status: Offline

Re: U BiH je postao trend da žene traže carski rez

Post by Veca » 23 Jun 2018, 15:42

lejlamo wrote: 23 Jun 2018, 15:27
rekla sam onoj Dr. i babici da malo vise zasiju :plavi
:D. :D. baš me nasmija....dobra si ti bila...humorom na takvo iskustvo :cool


...joj. moja ti :ha ...prvi porod-dobila sam bolove oko 6h-ono ispocetka polako, ali bogme poslije 3-4h bilo je jako cesto, znaci cijeli dan kao pred sami porod...ja sama, vamo tamo, pravila sebi frizuru, nasminkala se kao za modni casopis :zubi :valja ...obukla se fino ...momak dolazi nekoliko puta da me vozi u bolnicu, ili da nazove hitnu :sok ...ma jok, nece veca ...eh oko 17h nisam vise stvarno mogla ni da se pokrenem i onda mu kazem da nazove hitnu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjjuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu iiiiiiiiiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, nekih par minuta do bolnice i moj Taifun se rodio u 18h16 minuta, cini mi se! :ha
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests