Prirodan porod ili?

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Prirodan porod ili?

Post by Maja » 26 Apr 2011, 22:12

šta mislite, odnosno šta bi vi više voljele, roditi prirodnim putem i pri tom se dooobro napatiti ili roditi carskim rezom, il uz pomoć injekcije (ne znam kako se zove) koja se daje u kičmu pa ne osjetite ništa. jeste li čuli za porod u vodi. kažu da je duplo lakše tako roditi.


koje su prednosti, a koje nedostaci ovakvih poroda?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Krokodil Behko » 26 Apr 2011, 22:15

Ja se bas i ne razumijem u porode..Ali cini mi se,s obzirom na ozbiljnost tog cina,da je najbolje,da ginekolozi,unaprijed i prije pocetka poroda,znaju detaljno stanje i situaciju.. I u skladu sa tim,pripreme najbolji i najbezbolniji moguci tretman za porodilju i bebu.. Dakle,mozda to treba da zavisi od slucaja do slucaja..
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by merylin » 26 Apr 2011, 22:31

Najlogičnije mi je roditi prirodnim putem,bez bilo kakve meicinske ili tehničke intervencije...ali ne daj Bože bilo kakvih komplikacija koje bi dovele u pitanje život djeteta...ne bih ni pitala šta će i kako da rade!

Tetka se porodila u vodi...kažu liječnici da dijete nježnije tim putem dolazi na svijet,jer se rađa iz vode u vodu,a rodilji je takođe olakšan porod zbog same relaksacije u toploj vodi,topla voda ublažava bolove,olakšava kretanje,a tu je u pitanju i osjećaj privatnosti!

Ovo je za mene neki idealan nači poroda...ako postoji idealan način,jel! :)
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
novembar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1050
Joined: 01 Apr 2011, 15:45
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by novembar » 30 Apr 2011, 05:25

ja sam rodila prirodnim putem al uz pomoc epidurala (to je ta inekcija sto ide u kicmu il' tu negdje u glavnom)
ja bi uvijek pristajala na prirodan put dok, ako su u pitanju neke komplikacije za djete ili same mene, onda bi kako god doktor misli najbolje.
Kako god, ipak je to najveca bol koja se tako brzo zaboravi :)
Mudrom mozes reci frtalj, pametnom pola, a budali moras reci sve.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Luna. » 30 Apr 2011, 11:39

ja sam uvijek govorila samo prirodno... nisam cak htjela ni epiduralnu anesteziju.
medjutim, kad sam sina radjala, a bio je bas krupna beba, u jednom mu je momentu glava zapela i na par sekundi, ni tamo ni ovamo... odmah su mu cim je " iscepio" izvadili krv iz pupcane vrpce, da vide da nije mozak bio predugo bez kisika...
sve je bilo u redu, ali meni je tad posalo jasno koliko se prilikom radjanja u stvari bebe napate. kod mog sina je i glava bila malo izduzena, zbog prolaska kroz rodni kanal (skoro pa neprimjetno, al´ meni je tad izgledalo k´o da mi je dijete felsavo :) ) i rekli su mi da je sasvim normalno kod krupnijih beba, za par dana se oblik glave normalno formira.
poslije toga sam rekla da bi sljedeci put, mada ne vjerujem da ce biti taj sledeci put :), carski rez...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by gejsha » 30 Apr 2011, 14:12

Ja bih voljela roditi u vodi,a znam da je kod nas to nemoguće.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by vučica » 30 Apr 2011, 20:38

prirodno je najbolje..imaš osjećaj za sve i kad rodiš to je nešto predivno..najljepši osjećaj na svijetu kad čuješ bebu kako plače...meni osobno je to bio naaaajljepši trenutak u mom životu....dok kod carskog reza nema tolikih emocija...i oporavak je puno duži nego kod prirodnog poroda....dakle ja svima preporučujem koji mogu da rode prirodno..
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by alma75 » 11 Nov 2011, 00:23

Ja sam to završila na carski rez (nije bilo namjerno), nakon toga sam rekla da bih ovako mogla još 10 ih roditi...
Fakat sam mislila da žene pretjeruju sa onim horor pričama o prirodnom porodu, ali sam se svega nagledala i naslušala u porodilištu, da sam rekla sebi da sam imala sreću.
A on priče oko veće povezanosti sa bebom ako je rodiš prirodno, ma dajjjjjjjj... prvi put kad je uzmeš u naručje ta povezanost dođe, sama od sebe!

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Voljena » 11 Nov 2011, 00:41

Za carski rez bih se samo odlucila u slucaju ne daj Boze komplikacija, inace ne bih. A sto se tice porodjaja u vodi, ma ako je lakse i brze, sto da ne.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Luna. » 11 Nov 2011, 09:06

i ja sam mislila da je taj porodjaj u vodi nesto posebno, dok nisam vidjela na tv kako to izgleda... bez veze
jedna velika kada napunjena vodom. meni ne izgleda uopste prakticno... babica sjedi na cosku kade, ne moze ti ni pric kako treba, ti se ne mozes okrenut ni ustat kako hoces... sad kad znam kako je se porodit, taj mi porodjaj u vodi izgleda prava patnja... a da je toliko super u praxi, do sad bi u svim bolnicama to nudili, bar na zapadu
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
senko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1389
Joined: 02 Oct 2011, 20:34
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by senko » 11 Nov 2011, 11:16

Citao sam negdje da ruske zene se poradjaju u bazenu i da je bezbolnije nego na suhom. Tj kao ribice.
:hm
Uzmi osmijeh i
daruj ga onome ko ga nikad nije imao.
Otkrij ljubav i
pokaži je čitavom svijetu.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Nela » 15 Nov 2011, 20:25

Ja fakat imam averziju prema doktorima, iglama, bolnicama i svemu ostalom vezano za to.
Vjerujem da kad budem abd trebala da ću se odlučiti na carski.
Ne znam nikoga da ga nije bilo strah poroda i što se tiče utisaka rijetke su koje su rekle da su imale lahak porod i da nisu i sebe i bebu napatile.
Porod u vodi se bar u Sarajevu, praktikuje samo u Općoj bolnici ali se rijetke odlučuju na to, i po priči babice koja gore radi bezveze je i isto što i "na stolu" samo komplikovanje pristupu.

Znam da se koristi epidurala anestezija ali ne znam koliki je procenat onih koje traže. Za spinalnu anesteziju ne znam da li i postoji kod nas.

Carski rez je klasična operacija i mislim da je dobro rješenje za one koji imaju veliki strah od poroda ili ne daj Bože neke komplikacije koje bi se javile prilikom prirodnog.

Mislim da svakoj ženi treba omogućiti da se porodi onako kako želi jer je to jedini ispravan način da i ona i beba budu što bolje.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

madame Bovary
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 15 Nov 2011, 19:57
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by madame Bovary » 15 Nov 2011, 21:53

Prirodno,uz epiduralnu.Ne znam ima li toga kod nas.Opet,doktori znaju kad mora carski.U zadnje vrijeme slusam da cesto rasijecu zene dole(brrrr)da im je lakse izvaditi,sta li.Skoro svaka je sivana kad izidje,to mi je malo scary.I desi se jednoj zeni da dvaputa po istom potrefe,i sad je boli,nakon desetak godina to.Meni su drzavne bolnice malo hm(opet ovisi od grada do grada).Ne znam ima li kod nas privatnih rodilista?Tamo valjda mozes birati,sta znam.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Nela » 15 Nov 2011, 23:00

u BiH nema privatnih porodilišta ali je isto tako grozno što su istrajni na prirodnom porodu, pa i onda kada se porodilja premori, kada više nema snage da gura pa se dijete zaglavi ili okrene, pa mu po mogućnosti oštete rukicu i sl. Ne želim nikoga da prepadam ali je nažalost, ovdje tako. A o rezanju i uzduž i poprijeko i da ne pričam. Uglavnom, iskustva porodilja su takva da bi se svaka opredijelila na c.r. a što se tiče epiduralne ovdje je rijetko upotrebljavaju, prje nekoliko godina kada su je tek uveli žena je poslije umrla - toliko o njihovoj stručnosti.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

madame Bovary
Na probnom
Na probnom
Posts: 13
Joined: 15 Nov 2011, 19:57
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by madame Bovary » 16 Nov 2011, 11:45

Nela wrote:u BiH nema privatnih porodilišta ali je isto tako grozno što su istrajni na prirodnom porodu, pa i onda kada se porodilja premori, kada više nema snage da gura pa se dijete zaglavi ili okrene, pa mu po mogućnosti oštete rukicu i sl. Ne želim nikoga da prepadam ali je nažalost, ovdje tako. A o rezanju i uzduž i poprijeko i da ne pričam. Uglavnom, iskustva porodilja su takva da bi se svaka opredijelila na c.r. a što se tiče epiduralne ovdje je rijetko upotrebljavaju, prje nekoliko godina kada su je tek uveli žena je poslije umrla - toliko o njihovoj stručnosti.
Cuj :hm znala sam da je lose,ali nisam znala toliko...a zar ona plava klinika u Tuzli,gdje li,nema privatno porodiliste? :hm

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Maja » 16 Nov 2011, 14:04

Danas je dženaza jednoj ženi ovdje blizu Stoca kod koje su se javile komplikacije pri porodu. Beba je bila teška 4,5kg, bio je težak porod i ne znam je li bilo još nekih problema prije, ali pri porodu joj je izgleda pukla materica i iskrvarila je. Iako je primila 17 doza krvi nisu je mogli spasiti. Počela je krvariti i u mozgu i na kraju su je skinuli s aparata.

Ne daj bože nikome. Zdrava odeš u bolnicu i ne izađeš iz nje. Beba je dobro, a ostao je i sin od 6-7 g. Ko je sad tu kriv, šta se sve desilo, je li se moglo spriječiti...ostaju samo nagađanja.
A da je bio carski rez ne bi se ovo desilo.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by gejsha » 16 Nov 2011, 17:29

Maja wrote:Danas je dženaza jednoj ženi ovdje blizu Stoca kod koje su se javile komplikacije pri porodu. Beba je bila teška 4,5kg, bio je težak porod i ne znam je li bilo još nekih problema prije, ali pri porodu joj je izgleda pukla materica i iskrvarila je. Iako je primila 17 doza krvi nisu je mogli spasiti. Počela je krvariti i u mozgu i na kraju su je skinuli s aparata.

Ne daj bože nikome. Zdrava odeš u bolnicu i ne izađeš iz nje. Beba je dobro, a ostao je i sin od 6-7 g. Ko je sad tu kriv, šta se sve desilo, je li se moglo spriječiti...ostaju samo nagađanja.
A da je bio carski rez ne bi se ovo desilo.
Vidjela sam na fb statuse,da se tražila krv za tu ženu.Baš mi je žao.Ne daj Bože nikome , užasno.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Nela » 16 Nov 2011, 20:22

Bože sačuvaj, ali je nažalost to tako mrcvare te dokle god dišeš tek kad vide da umireš rade c.r.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by alma75 » 19 Nov 2011, 23:19

Strašno...nema se više šta za reći

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Prirodan porod ili?

Post by Lanci » 21 Nov 2011, 00:54

PRIRODNO JE PRIRODNO!!! Carski rez je ipak operacija i radila bi to tek kad bi morala! Dajem glas PRIRODNOM porodu .I da,tada ces vidjeti svoju bebu odmah na licu mjesta a sta je velicanstvenije od toga?? Na carskom nemas tu mogucnost i nemas vjerovatno taj osjecaj,a mi zene smo po pririrodi hrabre -tako da to ne bi trebao biti problem-mislim na bol
ps:mada i carski ima svojih prednosti,naravno-stvar je izboraaa
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests