Seksualni odgoj

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Maja » 02 Mar 2015, 10:36

Da meni roditelji pričaju o seksu auuuuu pa to bi mi ostavilo traume za čitav život :oo
Ne mogu to zamisliti nikako. Što sara kaže na scenu ljubljenja na TV mijenjao se program.
Ali valjda nije svaki odnos roditelja s djecom isti. Moj je bio takav kakav jeste.
Pa ipak, kad sam u jednom od prva tri razreda išla u sobu roditelja po novac za užinu vidjela sam ih u...zanosu...i znala sam šta rade.
Kako sam znala, ko mi je objasnio, kako i kad sam uopšte saznala na koji način dolaze djeca ne znam. Samo znam da nikad nisam vjerovala u rode i kupus. Oduvjek sam znala isinu.
I bez roditelja i bez seksualnog odgoja u školi i bez interneta u to vrijeme ja sam znala. Djeca to sve nekako saznaju :cudi
Ali naravno, nisam znala ništa o zaštiti i spolnim bolestima pa je iz tog razloga dobro uvesti seksualni odgoj ali ne prije sedmog razreda.

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by REMB » 02 Mar 2015, 10:43

Maja wrote:Da meni roditelji pričaju o seksu auuuuu pa to bi mi ostavilo traume za čitav život :oo
Ne mogu to zamisliti nikako. Što sara kaže na scenu ljubljenja na TV mijenjao se program.
Ali valjda nije svaki odnos roditelja s djecom isti. Moj je bio takav kakav jeste.
Pa ipak, kad sam u jednom od prva tri razreda išla u sobu roditelja po novac za užinu vidjela sam ih u...zanosu...i znala sam šta rade.
Kako sam znala, ko mi je objasnio, kako i kad sam uopšte saznala na koji način dolaze djeca ne znam. Samo znam da nikad nisam vjerovala u rode i kupus. Oduvjek sam znala isinu.
I bez roditelja i bez seksualnog odgoja u školi i bez interneta u to vrijeme ja sam znala. Djeca to sve nekako saznaju :cudi
Ali naravno, nisam znala ništa o zaštiti i spolnim bolestima pa je iz tog razloga dobro uvesti seksualni odgoj ali ne prije sedmog razreda.
Sve bih potpisao osim da se uvede taj predmet, jer se ima sasvim dovoljno prostora da se u sklopu postojećih predmeta obradi potrebna nastavna građa.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by greeneyes » 02 Mar 2015, 10:44

I ja mislim da to ima neki svoj prirodni tok. Jednostavno djeca to saznaju.
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Mala_Mu » 02 Mar 2015, 10:45

Zato po fb stranicama nicu svakakva debilna pitanju o sex-u :) ah :julia

Pogledajte malo stranicu "Pitaj sto god te zanima" anonimna :oo

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by REMB » 02 Mar 2015, 10:46

Svakako se na toj nastavi ne bi izačavala sama tehnika tog čina :oo
Stoga će uvijek biti nejasnoća po tom pitanju...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Maja » 02 Mar 2015, 10:48

REMB wrote: Sve bih potpisao osim da se uvede taj predmet, jer se ima sasvim dovoljno prostora da se u sklopu postojećih predmeta obradi potrebna nastavna građa.
Ne budi zatucan :oo Imala sam i ja biologiju pa ništa nisam naučila. Samo je JEDAN čas utrošen na spolne organe i to pričalo se o njima kao što se pričalo o plućima, bubrezima, mozgu.
Pažljivo se izbjegavao pojam sex.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by greeneyes » 02 Mar 2015, 10:49

Mala_Mu wrote:Zato po fb stranicama nicu svakakva debilna pitanju o sex-u :) ah :julia

Pogledajte malo stranicu "Pitaj sto god te zanima" anonimna :oo
To su, vjerujem, pitanja od osoba nalik Avi Karabatic, samo još dosta mladje pa za njih i ima nade. Mada nešto ni ne vjerujem da su ono istinita pitanja, ako i jesu onda stoji ovo što sam prethodno rekao. :kafa
Samo sabura

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by REMB » 02 Mar 2015, 10:50

Maja wrote:
REMB wrote: Sve bih potpisao osim da se uvede taj predmet, jer se ima sasvim dovoljno prostora da se u sklopu postojećih predmeta obradi potrebna nastavna građa.
Ne budi zatucan :oo Imala sam i ja biologiju pa ništa nisam naučila. Samo je JEDAN čas utrošen na spolne organe i to pričalo se o njima kao što se pričalo o plućima, bubrezima, mozgu.
Pažljivo se izbjegavao pojam sex.
Umjesto uvođenja novog predmeta uraditi reorganizaciju nastavne građe iz npr. biologije te spomenute sadržaje kolko treba.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Maja » 02 Mar 2015, 10:54

Pa ok. To bi moglo. Samo ne znam koliko bi nastavnici biologije bili za to :D Bolje su stručnije osobe.
Možda da određeni broj časova biologije ne predaje regularni nastavnik nego osoba specijalno određena za to :hm

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Mala_Mu » 02 Mar 2015, 10:55

Bolje sprjeciti ( ili bar pokusati ) nego lijeciti.. :julia


:noga

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by greeneyes » 02 Mar 2015, 11:05

Ma šta bi se dobilo s tim uvodjenjem predmeta vezanog za sexualnu obuku. Valjalo bi rulju držati pod kontrolom, još će mali mangupčići reći hajmo mi to sad i u praksi probati. Uostalom, kao i svi predmeti i taj bi im dosadio veoma brzo i samo bi to površno slušali i vjerovatno i zloupotrebljavali one koji ih pokušavaju naučiti čemu. Ja sam više za to da stručni ljudi svake godine održe par predavanja u svim školama nego da se uvodi taj predmet. Mislim da bi imalo bolji učinak i djeca bi pozornije pratila. Al' ajde, ko tebe pita moj Ahmede. :tuga
Samo sabura

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by REMB » 02 Mar 2015, 11:15

Maja wrote:Pa ok. To bi moglo. Samo ne znam koliko bi nastavnici biologije bili za to :D Bolje su stručnije osobe.
Možda da određeni broj časova biologije ne predaje regularni nastavnik nego osoba specijalno određena za to :hm
Nije to nikakva atomska fizika, hajmo bit realni.
A ko bi to od djece šta naučio, više bi bilo smijeha i šege nego ozbiljne nastave. Djeca bi pravo znanje o tome sticala drugim kanalima (kao i mi).

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Calla » 02 Mar 2015, 11:20

REMB wrote:
Maja wrote:Da meni roditelji pričaju o seksu auuuuu pa to bi mi ostavilo traume za čitav život :oo
Ne mogu to zamisliti nikako. Što sara kaže na scenu ljubljenja na TV mijenjao se program.
Ali valjda nije svaki odnos roditelja s djecom isti. Moj je bio takav kakav jeste.
Pa ipak, kad sam u jednom od prva tri razreda išla u sobu roditelja po novac za užinu vidjela sam ih u...zanosu...i znala sam šta rade.
Kako sam znala, ko mi je objasnio, kako i kad sam uopšte saznala na koji način dolaze djeca ne znam. Samo znam da nikad nisam vjerovala u rode i kupus. Oduvjek sam znala isinu.
I bez roditelja i bez seksualnog odgoja u školi i bez interneta u to vrijeme ja sam znala. Djeca to sve nekako saznaju :cudi
Ali naravno, nisam znala ništa o zaštiti i spolnim bolestima pa je iz tog razloga dobro uvesti seksualni odgoj ali ne prije sedmog razreda.
Sve bih potpisao osim da se uvede taj predmet, jer se ima sasvim dovoljno prostora da se u sklopu postojećih predmeta obradi potrebna nastavna građa.
Remb niti religija niti biologija ne moze na danasnjici predstaviti seksualnost u onom obliku u kojem treba taj predmet da ide
i ne trebaju se izostavljati ostale grane znanja,,pedagogija psihologija ginekologija i urologija!

po bioloskoj osnovi i bioloskom ucenju od 13 te moogu se djeca sva komotno seksati ,,
toliko o ovom predmetu!!A o religiji i moralnim nacelima necu ni da zapocinjem :jok
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by REMB » 02 Mar 2015, 11:22

U jednom od predhodnih postova sam upravo i spomenuo kako bi se ta građa trebala rasporediti na već postojeće predmete, i spomenuo sam kako biologiju, tako i sociologiju i psihologiju (znam šta pričam :oo)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Calla » 02 Mar 2015, 11:25

greeneyes wrote:Ma šta bi se dobilo s tim uvodjenjem predmeta vezanog za sexualnu obuku. Valjalo bi rulju držati pod kontrolom, još će mali mangupčići reći hajmo mi to sad i u praksi probati. Uostalom, kao i svi predmeti i taj bi im dosadio veoma brzo i samo bi to površno slušali i vjerovatno i zloupotrebljavali one koji ih pokušavaju naučiti čemu. Ja sam više za to da stručni ljudi svake godine održe par predavanja u svim školama nego da se uvodi taj predmet. Mislim da bi imalo bolji učinak i djeca bi pozornije pratila. Al' ajde, ko tebe pita moj Ahmede. :tuga

Za svaki predmet ce s e naci 10%koji ce slusati i kasnije napraviti nesto dobro od toga,,,

A los ucenik nece ne samo seksualni odgoj dobro prihvatiti takav ucenikk ni ostale predmete nece ozbiljno shvatiti niti pozorno slusati
,,zasto onda idu losi ucenici u skolu mogu komotno ostati kod kuce i gledati televizor svasta se os televizora moze nauciti i preko interneta ! :123 :zao
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Calla » 02 Mar 2015, 11:28

Remb vidjela sam ja da si ti to napomenuo i dizem palac na gore ali po skolskom sistemu
nemaju sve skole sociologiju i psihologiju ,,samo neke kao sto je medicinska ,,!Gimnazija,
u ekonomskoj,,masinskoj,elektrotehnickoj upravnoj gradevinskoj pa ovdje i sjede mozda najveci mangupi
(interesantno postaje saznanje da u ovakvim skolama se takvi predmeti ne spominju osim biologije)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by greeneyes » 02 Mar 2015, 13:00

Calla wrote:
greeneyes wrote:Ma šta bi se dobilo s tim uvodjenjem predmeta vezanog za sexualnu obuku. Valjalo bi rulju držati pod kontrolom, još će mali mangupčići reći hajmo mi to sad i u praksi probati. Uostalom, kao i svi predmeti i taj bi im dosadio veoma brzo i samo bi to površno slušali i vjerovatno i zloupotrebljavali one koji ih pokušavaju naučiti čemu. Ja sam više za to da stručni ljudi svake godine održe par predavanja u svim školama nego da se uvodi taj predmet. Mislim da bi imalo bolji učinak i djeca bi pozornije pratila. Al' ajde, ko tebe pita moj Ahmede. :tuga

Za svaki predmet ce s e naci 10%koji ce slusati i kasnije napraviti nesto dobro od toga,,,

A los ucenik nece ne samo seksualni odgoj dobro prihvatiti takav ucenikk ni ostale predmete nece ozbiljno shvatiti niti pozorno slusati
,,zasto onda idu losi ucenici u skolu mogu komotno ostati kod kuce i gledati televizor svasta se os televizora moze nauciti i preko interneta ! :123 :zao
Pa ruku na sce i ne idu da bi nešto naučili, već čisto zbog toga što moraju, da bi eto imali završenu neku školu. I ne samo loši učenici, već općenito, malo je onih koji uče radi znanja. A ovaj predmet bi morali pohadjati isključivo radi znanja, inače ovo seksualno obrazovanje ne bi imalo nikakavog značaja. :oo
Samo sabura

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by gospođa Brams » 02 Mar 2015, 13:21

Seksualni odgoj na satu biologije, kažete. Ha, ne znam kako je to kod vas izgledalo, kod nas je profesorica jedan sat govorila o dijelovima ljudskog reproduktivnog sustava, kao što je govorila i o bilo kojem drugom sustavu organa u ljudskom tijelu, nabrojala neke vrste kontracepcije, svi su se smijali na spomen riječi "penis" i "vagina" i to je bilo to.
Ja ne mislim da treba uvoditi čitav novi predmet, jer su učenici ionako preopterećeni, ali umjesto da se to uvaljuje u neke postojeće predmete profesorima koji nisu stručni za to, mislim da bi kroz nekoliko godina osnovne i srednje škole trebalo održati 5-10 predavanja nečega što bi predstavljao seksualni/zdravstveni odgoj.
Umjesto da se učenicima ukratko predstave gole činjenice o ljudskoj anatomiji, trebalo bi tom problemu pristupiti mnogo dublje. Pokušati djeci predočiti što točno znači odnos prema vlastitom tijelu, tjelesni integritet, zaista ih upoznati sa svim rizicima neodgovornog seksualnog ponašanja, pričati o emocionalnoj komponenti koja stoji iza svega toga. Reći im kako izgleda zdrava ljubavna veza između dvoje ljudi, kako se oduprijeti pritisku vršnjaka i partnera, objasniti im što upuštanje u seksualne odnose može značiti za njihovu psihu i kako odrediti jesu li spremni na to ili ne. To je naravno individualna stvar o kojoj će na koncu svatko pojedinačno odlučiti za sebe, ali barem im reći o čemu bi trebali razmišljati.
Isto tako, mislim da bi bilo jako korisno i koji sat odvojiti posebno djevojke i dječake i pozabaviti se nekim specifičnim pitanjima i problemima za oba spola. Mislim da je to posebno bitno djevojkama, budući da je ženski reproduktivni sustav kompleksniji, i djevojke često izvuku deblji kraj u nekim problematičnim seksualnim situacijama i odnosima, ne samo zato jer su podložnije spolnim bolestima nego zato i jer težina neželjene trudnoće u konačnici ipak pogađa njihovo tijelo.
Zar nije sramota da djevojke izlaze iz osnovne, pa i srednje škole, a da ne znaju što znači menstruacijski ciklus, što se događa s njihovim tijelom svaki mjesec, što su plodni i neplodni dani, kako se računaju, kako pratiti svoj ciklus, koje su promjene normalne a koje ne. Treba im reći i o važnosti pravovremenog odlaska ginekologu, o važnosti samopregleda grudi itd. Mislim da su to sve jako bitne stvari koje bi škola, kao između ostalog, odgojna ustanova, trebala imati u svom programu.

Dakle trebalo bi djeci, bez ulaska u ikakvu ideologiju i bez trunke indoktrinacije, objasniti što znači odgovorno seksualno ponašanje i zašto je bitno. Ne treba im sugerirati upuštanje u spolne odnose, ali im ne treba ni seks predstaviti kao nešto prljavo, neprihvatljivo i nešto o čemu se ne smije pričati. A roditelj će popuniti ostatak praznine, npr. dijete odgajano u vjeri će od roditelja čuti važnost apstinencije prije braka. Škola bi trebala pružiti nekakav objektivan okvir za razvijanje normalnog odnosa prema tijelu i vlastitoj seksualnosti.

To bi naravno trebala voditi stručna osoba kojoj nije problem prevaliti riječ "seks" preko usta.

I ja sam sve više manja sama naučila, i mnogi misle da to sve nije potrebno ako su oni uspjeli dogurati do dvadesetih bez klamidije, sifilisa ili HIV-a, ili pak neželjenog djeteta ili odrađenog abortusa, ali to ne znači da će svatko tako. Mene često naprosto zaprepasti koliko ljudi bolno ne znaju ništa o vlastitom tijelu, mehanizmu začeća i sigurnom seksu.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Calla » 02 Mar 2015, 14:44

greeneyes wrote:
Calla wrote:
greeneyes wrote:Ma šta bi se dobilo s tim uvodjenjem predmeta vezanog za sexualnu obuku. Valjalo bi rulju držati pod kontrolom, još će mali mangupčići reći hajmo mi to sad i u praksi probati. Uostalom, kao i svi predmeti i taj bi im dosadio veoma brzo i samo bi to površno slušali i vjerovatno i zloupotrebljavali one koji ih pokušavaju naučiti čemu. Ja sam više za to da stručni ljudi svake godine održe par predavanja u svim školama nego da se uvodi taj predmet. Mislim da bi imalo bolji učinak i djeca bi pozornije pratila. Al' ajde, ko tebe pita moj Ahmede. :tuga

Za svaki predmet ce s e naci 10%koji ce slusati i kasnije napraviti nesto dobro od toga,,,

A los ucenik nece ne samo seksualni odgoj dobro prihvatiti takav ucenik ni ostale predmete nece ozbiljno shvatiti niti pozorno slusati
,,zasto onda idu losi ucenici u skolu mogu komotno ostati kod kuce i gledati televizor svasta se od televizora moze nauciti i preko interneta ! :123 :zao
Pa ruku na sce i ne idu da bi nešto naučili, već čisto zbog toga što moraju, da bi eto imali završenu neku školu. I ne samo loši učenici, već općenito, malo je onih koji uče radi znanja. A ovaj predmet bi morali pohadjati isključivo radi znanja, inače ovo seksualno obrazovanje ne bi imalo nikakavog značaja. :oo



A tko nam je kriv sto smo nesposobni slusati i sto se inace pravimo kao nacija najpametniji

..jer samouki smo i sve znamo,,!! :zao
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96498
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34430 times
Been thanked: 21153 times
Contact:
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Rum » 02 Mar 2015, 14:52

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests