Seksualni odgoj

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Odraz » 27 Jul 2020, 17:17

REMB wrote: 27 Jul 2020, 17:09 To su stvari koje se kroz zivot uce.
Niko te ne uci da jedes, da pijes, da dises, tako te niko ne treba da uci ni kako da jebes
Treba neke, ove sto idu na vjeronauk. :plavi :plavi :plavi

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by jelena... » 27 Jul 2020, 17:18

Mutevelija wrote: 27 Jul 2020, 16:37 Od prvog pa do 8 pa cak i u srednjoj zna biti.
Ma, nešto kontam sad kad si spomenuo tu paralelu sa vjeronaukom...

Dakle, mi djecu dijelimo od 7. godine života na času vjeronauke... pa djeca koja idu na islamsku vjeronauku idu kod jednog vjeroučitelja u jednu učionicu, djeca koja idu na pravoslavnu kod drugog, djeca koja idu na katoličku kod trećeg, a djeca roditelja koji izaberu alternativu idu kod četvrtog nastavnika...i sve to za vrijeme trajanja časa iz tog jednog predmeta.

Kad malo bolje razmislim... kod nas ne bi trebalo uvoditi baš mnogo tog seksualnog obrazovanja i definitivno ne kao nekakav zaseban predmet.

Bog zna kako bismo mi to organizovali.... :sok

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by jelena... » 27 Jul 2020, 17:32

REMB wrote: 27 Jul 2020, 17:09 To su stvari koje se kroz zivot uce.
Niko te ne uci da jedes, da pijes, da dises, tako te niko ne treba da uci ni kako da jebes
Je li ovo moguće...da ovo piše?

User avatar
Umihana
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1550
Joined: 12 Apr 2020, 03:47
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Umihana » 27 Jul 2020, 17:53

U predškolskoj dobi su mi premladi za tu vrstu predmeta... Neke stvari tipa da im se objasni šta je "intima", gdje ih se ne smije dirati i sl., valjda im spomenu usput? Ako ne u vrtiću, roditelji bi se sami toga trebali sjetiti...

Ne znam kako bi kod nas funkcionisao taj dio obrazovanja? Možda u okviru nekog predmeta koji bi obuhvatao više stvari, npr. kulturu izražavanja, nošenje sa konfliktima, pritiscima, vršnjačkim nasiljem, razvojem samopouzdanja, učenjem djece da se ne moraju svidjeti svima i udovoljavati društvu, da njihovo vrijednost ne limitira njihov fizički izgled, ni broj lajkova, i svašta nešto drugo uključujući i seksualno obrazovanje...
To bi bio zadatak za psihologa, da neko razgovara s njima, sasluša njihovo mišljenje...

Ako će samo odštampati knjigu i reći im da nauče činjenice, ne moraju se ni truditi...
Ništa živ čovjek ne može izgubiti što mu jedno proljeće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovjek trajno nesretan dok Bog daje da se duša liječi zaboravom, a zemlja obnavlja proljećem...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Mutevelija » 27 Jul 2020, 19:39

MunDzi wrote: 27 Jul 2020, 17:10
Mutevelija wrote: 27 Jul 2020, 16:45 Zato sto je prerano, i sex bi trebalo samo upraznjavati zbog njegove prvobitne vrijednosti a to je produzenje vrste.
A sta na to kaze majka priroda?
Jasno ti je da neke djevojcice znaju dobiti menstruaciju jako rano, cak sa 9 godina.
Hormoni rade i kod curica i djecaka, ali mozak ne razumije u potpunosti posljedice rane trudnoce.
Neki ce eksperementisati bez obzira sto ti mislis za sta je seks namjenjen - produzenje vrste.
Pa ce dijete biti sa stomakom do zuba - valjda da produzi ljudsku vrstu. :hm
Ili ce djete nekom drugom djetetu napraviti dijete.

Pravilno je edukovati, pa neka svako pravi svoje izbore.
Informacija zlata vrijedi.
Od zatupljivanja i guranja glave u pijesak nema bas puno koristi.
Pa nek se ne seksaju rano. :cudi ako hoce onda nek zaglave i sa 12, sami pali sami se ubili ali ne treba im govoriti :kafa

Rode donijele djecu do 15 godine eh kasnije saznaju iz biologije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42944
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14167 times
Been thanked: 12745 times
Status: Online

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Masamune » 27 Jul 2020, 20:15

jelena... wrote: 27 Jul 2020, 17:32
REMB wrote: 27 Jul 2020, 17:09 To su stvari koje se kroz zivot uce.
Niko te ne uci da jedes, da pijes, da dises, tako te niko ne treba da uci ni kako da jebes
Je li ovo moguće...da ovo piše?
NiĐe veze šta lik napisa. Najgore je što pod seksualnim obrazovanjem ljudi misle to je samo gurni ga i izvadi.
Jes ali malo morgen.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Melek » 27 Jul 2020, 20:26

Prvo obavezan sunnet, onda obrazovanje.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by jelena... » 28 Jul 2020, 10:49

MarlboroGold wrote: 27 Jul 2020, 20:15
jelena... wrote: 27 Jul 2020, 17:32

Je li ovo moguće...da ovo piše?
NiĐe veze šta lik napisa. Najgore je što pod seksualnim obrazovanjem ljudi misle to je samo gurni ga i izvadi.
Jes ali malo morgen.
Van pameti. Čuj niko nas ne uči da jedemo i pijemo. :lud


O građi reproduktivnih organa muškarca i žene, i funkciji istih, djeca uče u nižim razredima osnovne škole pa onda nešto opširnije u 9. razredu. Predavanje o menstruaciji, od strane medicinskih radnika, djeca imaju u 6. razredu, ali na ta predavanja idu samo djevojčice....dječaci nemaju ništa dok to predavanje traje ili idu na redovan čas koji im je planiran po rasporedu...To je valjda nešto što se njih ne tiče i za njih izgleda nema ništa što bi se moglo pripremiti na zadatu temu, prilagođeno njihovom uzrastu. Njima se ništa čudno i neobično ne dešava u tim godinama i do tad. :roll
E, u 9. razredu svi zajedno imaju predavanje o seksu, sva odjeljenja zajedno...opet dođe ekipa u bijelim mantilima, priča je isključivo bazirana na činjenicama i upozorenjima koja su djeci već uveliko poznata. I jednom u godini, kada se obilježava borba protiv vršnjačkog nasilja, spomene se i seksualno nasilje, a na kraju godine dođe i ekipa iz policije da održi predavanje o opasnostima koja vrebaju na internetu.

Uglavnom, to je to što se tiče obaveznog školovanja...mada sve zavisi od škole do škole i od nastavnika.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120474
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Krokodil Behko » 28 Jul 2020, 10:52

Treba Muteveliji javiti, da se usvaja zakon, o uvođenju seksualnog obrazovanja i u Vojsku BiH.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Mutevelija » 28 Jul 2020, 11:09

Lazes ne vjerujem ti nakon naslova onog :mmm


Ako laze Behko ne laze portal :mmm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by Mutevelija » 28 Jul 2020, 11:11

jelena... wrote: 28 Jul 2020, 10:49
MarlboroGold wrote: 27 Jul 2020, 20:15
NiĐe veze šta lik napisa. Najgore je što pod seksualnim obrazovanjem ljudi misle to je samo gurni ga i izvadi.
Jes ali malo morgen.
Van pameti. Čuj niko nas ne uči da jedemo i pijemo. :lud


O građi reproduktivnih organa muškarca i žene, i funkciji istih, djeca uče u nižim razredima osnovne škole pa onda nešto opširnije u 9. razredu. Predavanje o menstruaciji, od strane medicinskih radnika, djeca imaju u 6. razredu, ali na ta predavanja idu samo djevojčice....dječaci nemaju ništa dok to predavanje traje ili idu na redovan čas koji im je planiran po rasporedu...To je valjda nešto što se njih ne tiče i za njih izgleda nema ništa što bi se moglo pripremiti na zadatu temu, prilagođeno njihovom uzrastu. Njima se ništa čudno i neobično ne dešava u tim godinama i do tad. :roll
E, u 9. razredu svi zajedno imaju predavanje o seksu, sva odjeljenja zajedno...opet dođe ekipa u bijelim mantilima, priča je isključivo bazirana na činjenicama i upozorenjima koja su djeci već uveliko poznata. I jednom u godini, kada se obilježava borba protiv vršnjačkog nasilja, spomene se i seksualno nasilje, a na kraju godine dođe i ekipa iz policije da održi predavanje o opasnostima koja vrebaju na internetu.

Uglavnom, to je to što se tiče obaveznog školovanja...mada sve zavisi od škole do škole i od nastavnika.
To je kad su uveli devetogodisnje obrazovanje pa poceli od djece pravit debile.

Bas me zanima da li bi danasnja djeca smjelw gledati Tom I Jerrija a da ono sve ne isprobaju :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by jelena... » 28 Jul 2020, 11:51

Mutevelija wrote: 28 Jul 2020, 11:11

To je kad su uveli devetogodisnje obrazovanje pa poceli od djece pravit debile.

Bas me zanima da li bi danasnja djeca smjelw gledati Tom I Jerrija a da ono sve ne isprobaju :hm
Uh, kako bi ta djeca...

neke vamo, hajmoreći odrasle forumaše, pomela u raspravama na ove popularne, aktuelne teme

uključujući i ovu. :nokti

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by REMB » 28 Jul 2020, 13:15

A sto od djece pravimo debile i retarde. Eto mi odrasli brz tog predmeta (i jos napravili tu isu djecu) a oni nisu sposobni za to.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by ina » 28 Jul 2020, 13:29

Podrzavam, :ok naravno uz roditeljsku pratnju i školski adekvatan program za njihove godine.
Svijest ima sidrište.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by ina » 28 Jul 2020, 14:09

Šta je Mute, šta te to žulja..Ti si vjetovatno protiv (i imaš temeljne razloge).. Kad nisam ja im'o zašto bi i drugi :tuzna
Svijest ima sidrište.

User avatar
sherman_ll
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 575
Joined: 06 Dec 2018, 18:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Savjet stručnjaka: Seksualno obrazovanje treba uvesti još u predškolskim ustanovama

Post by sherman_ll » 28 Jul 2020, 14:30

Kad sam bio mali, svud sam zavirivo
Gacice sam skido da bi pisu diro
Carolije prave radio je on
Ja sa svojim pisom izgledo sam ko slon

Kada sam jos porasto vidio sam cuda
Neki medju nama bez pise i muda
To mi se i dopalo cak sam to studiro
A pravac sam biro da bi cure diro
Sherman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120474
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Seks pred djecom: Roditelji se zadovoljavali, djeca gledala, a turista snimao čin

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2022, 10:00




Da li osuđujete ovaj čin na javnom mjestu pred djecom?

Dvoje ljudi upražnjavalo je seksualne aktivnosti pred cijelom plažom, dok njihovo dijete stoji pored.

Izbezumljeni turisti koji su bili svjedoci dešavanja, nisu mogli da vjeruju šta se dešava, a pored svega su ih i snimili.

Snimak je ubrzo ugledao svjetlost dana i zgrozio kako prisutne tako i ljude širom svijeta, piše Hayat.ba.


Ovo nažalost nije usamljeni slučaj da roditelji pokazuju svoje nagone pred djecom.

Naime, jedan par iz Portugala malo je pretjerao u egzibicionizmu, te su u sred bijela dana imali seks u parku.


Image

Neko od prisutnih snimio je kako žena, čiji su intimni dijelovi pokriveni peškirom, sjedi na muškarcu dok njihova kćerkica sjedi pored njih mirno. Da apsurd bude još veći, žena je vidjela da ih neko snima, te je samo pogledala u snimatelja i osmjehnula mu se, pa nastavila da uživa u činu, koji se u ovom trenutku nikako ne može opisati kao intiman.

Par je naletio na velike optužbe, a kako prenosi Daily Mail, koji posjeduje ovaj snimak, portugalska policija krenula je u potragu za nepoznatim parom čim je ugledala ovaj neprimjeren video.

(SB)
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42944
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14167 times
Been thanked: 12745 times
Status: Online

Re: Seks pred djecom: Roditelji se zadovoljavali, djeca gledala, a turista snimao čin

Post by Masamune » 13 Jun 2022, 10:04

To je bolesno... hajd sex kao sex u javnosti kojima je to i neka vrsta fetiša, ali pred vlastitim djetetom ili djecom...
Last edited by Masamune on 13 Jun 2022, 10:05, edited 2 times in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20885 times
Status: Offline

Re: Seks pred djecom: Roditelji se zadovoljavali, djeca gledala, a turista snimao čin

Post by Shadow » 13 Jun 2022, 10:04

:grana
Mirno more

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Seks pred djecom: Roditelji se zadovoljavali, djeca gledala, a turista snimao čin

Post by ina » 13 Jun 2022, 10:24

:lupa Egzibicionisti malo je za reći..
Svijest ima sidrište.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests