Seksualni odgoj

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Seksualni odgoj

Post by Maja » 26 Apr 2011, 22:32

mislite li da u škole treba uvesti zaseban predmet "seksualni odgoj" gdje bi se podučavalo djecu o samom spolnom činu, zaraznim bolestima, trudnoći, menstruaciji... ili da to bude u sastavu drugog predmeta npr biologije

kako ste vi saznali kako se dobivaju djeca :D
kako ste to objasnili svojoj djeci

je li bolje da djeca sve saznaju od roditelja ili u školi ili iz časopisa

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Ledena » 26 Apr 2011, 22:34

ja u svom razredu imam sexualni odgoj,, ima jedna drugarica, i ona poducava sve nas koji sjedino u tom redu, (do zida) hehe
moja mama nikad nije sa mnom pricala o tome,, skoro sve sam iz novina saznala..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Krokodil Behko » 26 Apr 2011, 22:36

To bi trebalo,ali kao pod-predmet u okviru nekog drugog predmeta ili mozda,kao jedan cas u par sedmica makar,a da u skolu dolazi neki ginekolog ili sta ja znam,ko bi to najbolje znao pribliziti djeci..
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by merylin » 27 Apr 2011, 09:12

Na zapadu opstoji već dugo zaseban predmet "Seksualni odgoj",ne znam zašto ne bi praktikovali takav predmet i kod nas...
Jeste da postoje razna mjesta gdje se adolescenti mogu informisati o ovoj problematici,net,časopisi i sl. ... ali treba čovjek biti svjestan da nisu baš svakom mladiću/djevojci dostupne informacije takve vrste,drugi razlog su konzervativni roditelji kojima ne pada na pamet da pričaju sa djetetom o toj temi!

Nama je tata pričao kako djecu donose rode :laugh neko vrijeme smo vjerovale u tu priču...
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by gejsha » 29 Apr 2011, 12:39

Mislim da bi trebalo uvesti taj predmet,ili u sklopu nekog predmeta održati bar ponekad časove iz seksualnog odgoja.Veliki je minus što to nema kod nas,pa omladina neupućena stupa u seksualne odnose i onda bude svega (postala majka sa 16,abortirala sa 17 itd da ne nabrajam...).Ne znam kako sam saznala kako se dobivaju djeca,zaista se ne sjećam,ali znam da o tome nisam razgovarala sa roditeljima i ni dan danas ne razgovaram.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by gejsha » 29 Apr 2011, 18:06

mandibulas wrote:@gejsha...ocit primjer i kontra-dokaz da se covjek (u ovom slucaju "zena") moze "naucen-a" rodit'

ne bi to bilo lose, ali da se ne zove seksualni odgoj (zeleni smo mi za toga) nego nekako drugacije, ali kontam o cem ce pricati cijelu godinu (osim ako nece i poze demonstrirati)???

Pa nemoraju cijelu godinu,bar da se nekoliko časova održi u sklopu nekog predmeta.Ja sam završila medicinsku školu pa smo u školi dosta o tome saznali,čak su nam jednom prilikom i kondome dijelili,ali bili smo premladi pa su svi završili u smeću ili su sipali vodu u njih.. i nisam se rodila naučena :lol
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by mrki62 » 29 Apr 2011, 18:12

gejsha wrote:
Pa nemoraju cijelu godinu,bar da se nekoliko časova održi u sklopu nekog predmeta.
Npr kod matematike ,................... jedan krevet a nas dvoje, kroz devet mjeseci bit će nas troje ,...... jesil na to mislila , ha :obrve
gejsha wrote: Ja sam završila medicinsku školu pa smo u školi dosta o tome saznali,čak su nam jednom prilikom i kondome dijelili,ali bili smo premladi pa su svi završili u smeću ili su sipali vodu u njih.. i nisam se rodila naučena :lol
Ako si savladala anatomiju , onda trebaš znati čemu služi pojedini dio tijela :ble
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by bmw » 29 Apr 2011, 22:06

zivotinje ne uce o tome i opet se nekako "snadju"...vidim "vole se".
I pored toga sam za to da se djeci objasni sve o tome na vrijeme.
Pricala mi je majka da je njoj njena majka rekla da ce zatrudniti cim se muskarac dodirne njenog tijela.
Jednom je dosla kuci vristajuci i kad su je upitali sta je, rekla je da je trudna. Upita je majka: "S kime bolan, nesreco jedna?"
Rece ona ime starog covjeka iz sela koji se nehotice naslonuo na nju u autobusu jer je vozac naglo zakocio.
E pa da se ne bi takve stvari desavale..
Dok je moj sin kad je imao 4 godine donio iz vrtica knjigu sa slikama kako musko i zensko "ono" rade i u detalje, kako sperma izadje kod muskarca i zena zatrudni.
Na papiricu je odgojiteljica napisala poruku za mene: "Primijetili smo da vase dijete ima jako ruznu sliku o tome da se razliciti polovi zblizuju i vole.Ne znamo zbog cega, razgovarajte s njime i objasnite mu sve.Evo vam kao pomoc ova knjiga. Hvala unaprijed!" Kaze meni moj mali: "Vidi mama evo se ciko pisa na tetu!"
Ja nisam znala odakle da krenem.

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Luna. » 30 Apr 2011, 00:44

meni je mati govorila da se pije neki caj i zena ostane trudna... kasnije su mi drugarice rekle, nije to budalo tako :)i objasne mi... ne znam kolka sam tad bila, mozda prvi razred...

mi smo sa svojm djecom od malih nogu o svemu opusteno razgovarali, tako je nekako i tema sex dosla... mislim da je kcerka bila jos u obdanistu kad smo joj neke stvaari objasnili, ali onako kako je ona to tad mogla shvatit...

ovjde djeca u skoli imaju vec od treceg razreda seksualni odgoj, ali ne kao poseban predmet, vec imaju temu sex otprilike 6 sedmica u godini i primjereno uzrastu, svake godine uce detaljnije...

znaci, ono osnovno nauce u skoli...
ja sam za to da se s djecom otvoreno razgovara i to onoliko koliko njih interesuje... i sto je najvaznije uvijek spontano, "usput"... moja su djeca tako naucila da je to normalno i ne ustrucavaju se pitat sta ih interesuje...

kcerka sad ima 16 godina i nemamo nikakvih tabu tema, pricamo otvoreno bas o svemu...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by gejsha » 30 Apr 2011, 14:09

mrki62 wrote:
gejsha wrote:
Pa nemoraju cijelu godinu,bar da se nekoliko časova održi u sklopu nekog predmeta.
Npr kod matematike ,................... jedan krevet a nas dvoje, kroz devet mjeseci bit će nas troje ,...... jesil na to mislila , ha :obrve
gejsha wrote: Ja sam završila medicinsku školu pa smo u školi dosta o tome saznali,čak su nam jednom prilikom i kondome dijelili,ali bili smo premladi pa su svi završili u smeću ili su sipali vodu u njih.. i nisam se rodila naučena :lol
Ako si savladala anatomiju , onda trebaš znati čemu služi pojedini dio tijela :ble
100% sam na to mislila :lol


Jesam,savladala sam je.To mi je bio omiljeni predmet :ble
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

glogi5
Na probnom
Na probnom
Posts: 86
Joined: 21 Apr 2011, 15:23
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by glogi5 » 30 Apr 2011, 19:31

obavezno uvesti jedan takav predmet......

za mene kao dijete je to bila naučna fantastika......

trebamo se svi angažirati da dijete to sazna....od roditeljskog doma,obrazovnih i vjerskih ustanova....svi smo odgovorni za to

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Maja » 02 May 2011, 00:21

ne mogu odoljeti a da ne stavim ovaj video koji sam dugo vremena imala u potpisu
pogledajte obavezno do kraja :klanja :klanja :klanja :plavi

[media]mTMlZSKEu-Y[/media]

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Ideja » 02 May 2011, 20:32

U današnje vrijeme interneta djeca i mladi lako mogu doći do informacija o seksu. Ali to ne znaci da su te informacije dovoljne za seksualno sazrijevanje. Mislim da je dobro da se uvede seksualni odgoj. Trebalo bi u sklopu tog predmeta dati veliku pažnju ljudskom tijelu tj. konkretno spolnim organima a ne isključivo samom činu, te da se sve ne svede na upotrebu kondoma. Djeca upijaju puno toga o seksu ali fali znanje o ljudskom tijelu. Npr. porazno je što uvijek iznova čujemo pitanje neke petnaestogodišnjakinje "Mogu li ljubljenjem ostati trudna?" Recimo ona zna da upotrebom kondoma neće ostati trudna ali ipak pita za nešto ovako smiješno.
U moje vrijeme sve j bilo skromno ali imali smo super nastavnika biologije, koji je za to vrijeme bio jako moderan i razuman čovjek. kao da je slutio sva naša pitanja, govorio nam je baš o svemu počev od samog akta, trudnoće, poza itd. Bili smo jako stidljivi pa nam je podijelio cedulje na koje smo anonimno mogli napisati pitanja a on nam potom odgovarao.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Republikanac
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 319
Joined: 14 May 2011, 17:14
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Republikanac » 18 May 2011, 03:14

kod nas je takva sredina da bi se uvodjenje tog predmeta ili podpredmeta u skole napravilo toliku frku da bi mame i tate pocele govoriti ranije ih tome uce kakva ce nam djeca izac ove curice ce da budu kurve i bla bla bla

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Krokodil Behko » 24 Jun 2011, 17:32

Image
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by gejsha » 16 Sep 2012, 19:11

Kad sam bila mlađa mislila sam da žena automatski zatrudni kada se uda :)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by gospođa Brams » 26 Sep 2012, 17:24

Seksualni odgoj navodno postoji u školama pod okriljem nekih drugih predmeta (biologija) ali iskreno, ja se nit ne sjećam toga, i nemam osjećaj da sam išla naučila o seksu u školi.

Ovdje u Hrvatskoj su velike kontroverze oko toga, planiran je bio seksualni odgoj u školama kao zaseban predmet, ali naravno da se pobunila Crkva, jer valjda ne želi da se đacima govori kako je seks nešto sasvim normalno i prirodno, da postoji sigurna kontracepcija, da ih se upozna sa spolnim bolestima i načinima kako se odgovorno seksualno ponašati, da postoje i različite seksualne varijacije, devijacije, različite seksualne opredijeljenosti i da to nije razlog da se nekoga gađa kamenjem i proglašava bolesnim, pa je, eto, uvođenje toga neslavno propalo.
Čini mi se i da je jedna katolička udruga htjela u škole dati nekakav svoj program, ali nasreću ni to nije prošlo, to bi tek bila čista indoktrinacija.

Osobno smatram da đaci, pogotovo srednjoškolci, imaju i ovako previše predmeta i gradiva, pa im ja nebi naturala dodatni predmet, nego bi po meni bilo ok odraditi nekih 5-6 sati na tu temu u srednjoj školi, ali znači bez ustezanja, sa stručnim osobama, gdje bi se đacima pružile sve informacije vezane za njihovu seksualnost, seks sam po sebi i sve što ide uz njega, moguće posljedice, kontracepcija, kako se odgovorno spolno ponašati, kako zavoljeti svoje tijelo i poštovati ga.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2013, 11:32

Samo znam da se nekada pred djecom nisu pričale eksplicitne priče a o seksualnom odgoju bilo kod kuće bilo u školi, nije bilo ni govora. Ali to me nije spriječilo da još kao osnovac zagledam u guzice srednjoškolki koje su mi prolazile pored kuće na putu do škole.
Nemam pojma otkud mi to tako rano ali je bilo tako.. Sasvim sigurno nisam to mogao vidjeti na TV u to doba jer nije ni bilo erotike...pa čak i kad naleti neka scena.. mati brže-bolje pretrči preko sobe da promijeni kanal.. Da se djeca ne kvare. I eto. Nismo se pokvarili. A za ovo danas nemam riječi. Možda bi bilo bolje da nema tog seksualnog odgoja. :)
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Mister No » 06 Apr 2013, 13:00

gejsha wrote:Kad sam bila mlađa mislila sam da žena automatski zatrudni kada se uda :)
:D.
High Hopes...

Vucko
Na probnom
Na probnom
Posts: 55
Joined: 23 Nov 2011, 23:01
Contact:
Status: Offline

Re: Seksualni odgoj

Post by Vucko » 13 Jun 2013, 16:50

Dok sam bio mali vjerovao sam u rode, sada...trazim rodu sto je zajebala adresu...
BLESAVO BLESAVIJE - JA :)

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests