Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7931 times
Status: Offline

Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2013, 18:21

Image

Iako je rođenje svakog djeteta čudesno, svakog se dana širom svijeta rodi oko 370 hiljada djece. Otkrijte neke od neobičnih običaja različitih kultura kroz historiju.

Bebe u kartonskim kutijama

Umjesto drvenih ili plastičnih kolijevki ili krevetića, u Finskoj su se djeca često stavljala u kartonske kutije, a to se ponekad radi i danas te se i dalje novopečenim majkama zna poklanjati mali madrac ili jastuk za kartonski kutiju. Ta je tradicija stara 75 godina, a započela je u doba siromaštva u kojem su stope smrtnosti bile visoke, a simbolizirala je i da sve bebe imaju jednak početak u životu.

Odrasli ne smiju puzati

Prema bugarskoj legendi, ako odrasli pužu pred djetetom, vrag može postati ljubomoran i pokušati nauditi ili čak ukrasti bebu. Da bi zle sile pomislile kako je dijete nepoželjno, odrasli mogu pljunuti na dijete govoreći "Neka se kokoši pokakaju na tebe".

"Hektolitri" supe od algi za majku

Nakon poroda, žene u Koreji trebale su strogo mirovati tri sedmice nakon poroda kako bi se oporavile. U tih 21 dan moraju jesti samo topla jela i napitke, čak i ako je porod bio usred ljeta. Također, novopečena majka tradicionalno treba jesti velike količine juhe od algi, koja bi trebala ubrzati oporavak nakon poroda.

U Kini ih se rano "trenira"

Nakon što beba i majka dođu iz bolnice, većinu roditelja najviše zaokupi režim spavanja i hranjenja. Kinezi tome dodaju i još nešto, a to je privikavanje bebe na kakicu. Ono započinje čim dijete može samo držati glavicu, što može biti i već sa dva mjeseca. Dijete se vodi na WC te tamo odrasli oponašaju zvukove vršenja nužde, hvale i zagrljaje, s ciljem da se dijete što prije odvikne od pelene.

Za krštenje torta još s vjenčanja

Ako mislite da ste vi držali svadbenu tortu u frižideru predugo, razmislite još jednom jer u Irskoj je tradicija čuvati gornji sprat vjenčane torte sve dok se dijete ne rodi. Torta se tada razmrvi po bebinoj glavi kao simbol "kruga života", a gosti mogu slobodno pojesti ostatke torte. To oni pametni ipak ne čine.

Bebina stopala ne dodiruju pod

U tropskoj državi Baliju postoji tradicija po kojoj stopala djeteta ne smiju dotaknuti pod prvih 105 dana njegova života. To doslovno znači da se dijete tri mjeseca mora stalno nositi i držati, a na taj poseban 105. dan, velikom se ceremonijom dijete spušta na pod i izražava mu se dobrodošlica u porodicu.

Hladno kupanje

Iako većina današnjih roditelja to ne bi napravila, na Gvatemali se majkama savjetovalo da bebe stave pod ledeno kupanje, kako bi se kod njih potaknuo dobar san. To su predlagali i stare Maje, koji su govorili da ledeno kupanje spriječava i nastanak osipa.

Brijanje kose

U Pakistanu se u prvih sedam dana djetetova života kosa treba posve obrijati, kao dio muslimanskog običaja nazvanog Aqiqag. Prema njemu, nakon brijanja će bebi kosa rasti brže te biti gušća. Roditelji potom trebaju izvagati odrezanu kosu te jednako toliko srebrnine dati u dobrotvorne svrhe.

Čuvanje pupčane vrpce

Nakon što djetetu otpadne pupčana vrpca, ona se u Japanu čuva u drvenoj kutiji te naziva heso. Ona se smatra simbolom veze između bebe i majke u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, a dijete ime dobija tradicionalno sedmog dana života.



(Vijesti.ba/Avaz)
online

Ruana
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Ruana » 27 Dec 2013, 18:34

Ovo za Pakistan, nije samo obicaj tamo, to je i kod nas ako radis po islamu. Ne znam za ovo " bolje raste kosa i bice gusca" koliko to ima uporiste u vjeri.?
Gdje su ovi nasi pokupili obicaj da ne valja djete godinu dana sisati?

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by mrki62 » 27 Dec 2013, 18:37

Gdje su ovi nasi pokupili obicaj da ne valja djete godinu dana sisati?
Malo logike :pusi
Prenosi se s koljena na koljeno a nova vjera je tek par koljena :sjedi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Sheval » 27 Dec 2013, 18:41

Ne nužno uz samo rođenje,ali negdje sam načuo da se muškoj djeci nešto vješa za surlu da se otegne.
Meni su element zavezali :oo

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Zagorka » 27 Dec 2013, 18:45

Krokodil Behko wrote:Image

. Da bi zle sile pomislile kako je dijete nepoželjno, odrasli mogu pljunuti na dijete govoreći "Neka se kokoši pokakaju na tebe".

[

(Vijesti.ba/Avaz)
:grana :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Ruana
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Ruana » 27 Dec 2013, 18:49

Haha ima ovdje jedna stara zena uvjek govori djeci "nista ne valjas koke te posrale"

Ruana
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Ruana » 27 Dec 2013, 18:53

mrki62 wrote:
Gdje su ovi nasi pokupili obicaj da ne valja djete godinu dana sisati?
Malo logike :pusi
Prenosi se s koljena na koljeno a nova vjera je tek par koljena :sjedi
Pa vidi mrle, moja vjera je stara vise od 1400 godina, a ova praznovjerja stara koliko i mahala.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Spanac_113 » 27 Dec 2013, 18:55

moja tetka je mojoj sestri to stalno govorila :valja
koke te pokakile :valja

a to za finsku nije neobican obicaj nego su ljudi pametni do jaja.
u doba visoke smrtnosti djece su fino svakoj trudnici davali, i jos daju i danas, paket u kojem je na dnu mali madrac, pelene, odjeca za djete za prvih godinu dana itd. s tim da su morale doci i registrovat se kod doktora. odma pala smrtnost novorodjenih. prvih 7-8 godina se odnosilo samo na siromasne a poslije na sve staleze. a posto je tradicija ostala i danas, postala je stvar nacionalnog ponosa i danasnji je premijer parlamenta na izborima davao izjave da je i on rodjen u 'kutiji'.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Zagorka » 27 Dec 2013, 18:58

čuj kokoši te posrale :sok ..........a da li se samo pljucne na bebu ili se baš onako hrakne?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by dacina_curica » 27 Dec 2013, 19:02

Ma skupljas ostatke bronhitisa jedno mjesec pa onda fino dijete okupas...protiv uroka, jelte. :oo

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Zagorka » 27 Dec 2013, 19:04

ma ja........pljuh........najpozeljnije dovesti kakvog sipljivog starca......hraaak :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by String » 27 Dec 2013, 19:05

Prvi kontakt bebe sa korupcijom, 50KM pod jastuk. :)
Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Blackhawk » 27 Dec 2013, 19:15

Ruana wrote:Ovo za Pakistan, nije samo obicaj tamo, to je i kod nas ako radis po islamu. Ne znam za ovo " bolje raste kosa i bice gusca" koliko to ima uporiste u vjeri.?
Gdje su ovi nasi pokupili obicaj da ne valja djete godinu dana sisati?
Po islamu je akika (klanje kurbana i nadijevanje imena djetetu), i sunecenje kod muske djece.. I to je obaveza da se radi..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by mrki62 » 27 Dec 2013, 19:24

Pa vidi mrle, moja vjera je stara vise od 1400 godina, a ova praznovjerja stara koliko i mahala.
Nisi razumila.
Pitanje je kad su tvoji prednici prešli na islam. Možda tek prije 200 godina.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Zagorka » 27 Dec 2013, 19:45

Blackhawk wrote:
Ruana wrote:Ovo za Pakistan, nije samo obicaj tamo, to je i kod nas ako radis po islamu. Ne znam za ovo " bolje raste kosa i bice gusca" koliko to ima uporiste u vjeri.?
Gdje su ovi nasi pokupili obicaj da ne valja djete godinu dana sisati?
Po islamu je akika (klanje kurbana i nadijevanje imena djetetu), i sunecenje kod muske djece.. I to je obaveza da se radi..
a ovo (ne) sisanje nije nigdje zapisano ako se ne varam?neki adet? :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Pasaga » 27 Dec 2013, 19:50

Zagorka wrote:
Blackhawk wrote:
Ruana wrote:Ovo za Pakistan, nije samo obicaj tamo, to je i kod nas ako radis po islamu. Ne znam za ovo " bolje raste kosa i bice gusca" koliko to ima uporiste u vjeri.?
Gdje su ovi nasi pokupili obicaj da ne valja djete godinu dana sisati?
Po islamu je akika (klanje kurbana i nadijevanje imena djetetu), i sunecenje kod muske djece.. I to je obaveza da se radi..
a ovo (ne) sisanje nije nigdje zapisano ako se ne varam?neki adet? :hm
....nikad cuo.....beli poznam mnogo tih obicaja iz raznih krajeva BH.
Jedino,prvo sisanje kad djete napuni godinu,tad se ko biva trazi kum
po mogucnosti koji radi barem u SLO..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Blackhawk
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Blackhawk » 27 Dec 2013, 20:31

Pa kod nas je obicaj taj, otkud kako ne znam, da se na prvi rodjendan dijete malo podsisa, nije to nikakvo sisanje nego et malo se otkine kose, i sto maze PAsaga, treba kum za to :)

Ruana
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Ruana » 27 Dec 2013, 20:43

Blackhawk wrote:Pa kod nas je obicaj taj, otkud kako ne znam, da se na prvi rodjendan dijete malo podsisa, nije to nikakvo sisanje nego et malo se otkine kose, i sto maze PAsaga, treba kum za to :)
Kod nas su to Srbi radili, a mi smo brijali glavu muskoj djeci i klali dva kurbana a zenskom djetetu jedan.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Pasaga » 27 Dec 2013, 20:45

Ruana wrote:
Blackhawk wrote:Pa kod nas je obicaj taj, otkud kako ne znam, da se na prvi rodjendan dijete malo podsisa, nije to nikakvo sisanje nego et malo se otkine kose, i sto maze PAsaga, treba kum za to :)
Kod nas su to Srbi radili, a mi smo brijali glavu muskoj djeci i klali dva kurbana a zenskom djetetu jedan.
eh sad,kad ovo Mrle procita..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Neobični običaji vezani za rođenje djeteta

Post by Pasaga » 27 Dec 2013, 20:45

Ruana wrote:
Blackhawk wrote:Pa kod nas je obicaj taj, otkud kako ne znam, da se na prvi rodjendan dijete malo podsisa, nije to nikakvo sisanje nego et malo se otkine kose, i sto maze PAsaga, treba kum za to :)
Kod nas su to Srbi radili, a mi smo brijali glavu muskoj djeci i klali dva kurbana a zenskom djetetu jedan.
eh sad,kad ovo Mrle procita..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests