Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Imam:

brata/braću
10
36%
sestru/sestre
12
43%
i brata i sestru
6
21%
jedinac sam
0
No votes
 
Total votes: 28

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Maja » 05 Aug 2011, 13:54

znate ono... pusti ga on je mali (vaš mlađi brat), ti si kriv što ga ne paziš, on je mali šta zna..

pa onda "kompleks srednjeg djeteta" i slično

jeste li ikad nešto takvo osjetili na svojoj koži

ne kažem da roditelji više vole najmlađe dijete, ili prvo, ali se, svakako, drugačije odnose prema njima.


nevezano za godine često se dešava da su roditelji bolji prema djetetu koje ne živi s njima, a ono koje ih hrani im nije dovoljno dobro.

jeste li ikad bili ljubomorni na brata ili sestru?

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Ledena » 05 Aug 2011, 18:40

ljubomorna sam samo bila kad mene okrive za sve sto se desi, a oni prodju nekaznjeno
jer sam ja najmladja.. Najmladja-najrazmazenija..
Onog najstarijeg brata svi vole najvise, ne znam sto, on je i belaj dijete i sve al opet svi njemu lete..
onaj srednji brat, ja nejsretniji od nas sviju,, najbolje se usrecio.. a ja.. tata me ne moze odbit sta god da trazim.. :zubi
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by merylin » 05 Aug 2011, 19:54

Imam mladju seku,iiii sta da vam kazem... oslonila se na mene koliko moze,hranu ne sprema nikada,pa i kada treba spremati kucu,prije nego se lati posla najprije cujem hiljadu i jedan prigovor...a roditelji ... pogotovo mama,uvijek nadje neko opravdanje ili nece da se svadja ili kaze da ne moram ni ja nista da radim ,ona ce sve sama da stigne.Onda tek pobudalim :D. i to su jedine stvari oko cega se ja i sestra cesto svadjamo.
Bila sam prvo ja ta koja je odvojeno zivjela od roditelja,i naravno kada smo zajedno gledaju da mi ugadjaju i nisam primjetila nikada da je sestra ljubomorna.Sada je obrnuta situacija,ona ne zivi sa nama,pa kada dodje kuci,ona je THE BIG BOSS!Nisam naravno ni ja ljubomorna,nismo na svu srecu nikada osjetile takvu vrstu emocija. :hop
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Krokodil Behko » 05 Aug 2011, 21:04

Imam 2 brata.. Ja sam srednji..
Ko u sredini g.... na ledini :D
Stariji je bio Stariji a mladji,malo razmazen.
Medjutim,nije bilo nekih podvajanja.. Bar ne
krupnijih.. Vjerovali ili ne,bio sam najmirniji djecak u mahali :D
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by komsija » 05 Aug 2011, 21:49

Krokodil Behko wrote:Imam 2 brata.. Ja sam srednji..
Ko u sredini g.... na ledini :D
Stariji je bio Stariji a mladji,malo razmazen.
Medjutim,nije bilo nekih podvajanja.. Bar ne
krupnijih.. Vjerovali ili ne,bio sam najmirniji djecak u mahali :D
Pa ni danas ne izgledas kao problem vec ozbiljan i kulturan covjek ccc
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by gejsha » 06 Aug 2011, 12:14

Imam stariju sestru i što kaže mery da ona više radi od svoje mlađe sestre , kod mene to baš i nije slučaj.ja i ona podjednako obavljamo kućne poslove,a uvijek sam je napadala da bi ona trebala više ,jer je starija od mene..
što se tiče popuštanja,možda su mi nekada popustili nešto što sam mlađa,ali nekada davno..baš se i ne sjećam toga.jer u zadnje vrijeme nisu.moja sestra je oduvijek bila ljubomorna na mene,već sam negdje ispričala kako me ujela kada sam imala tek nekoliko dana i uvijek je govorila roditeljima da više vole mene nego nju.ali ja nisam nikada osjetila da su pravili neku razliku.
dobro i nije neka razlika velika u godinama između nas dvije..
ne znam,često pomislim da njoj više dopuštaju neke stvari nego meni.ali ne samo zato što je starija,nego jedno vrijeme kada sam god trebala s dragim negdje,tata bi rekao kad ti se sestra tako ponašala,nije nikada.
nisam ja kriva što je kod njih veza drugačija i što nisu nigdje mnogo hodali.
Ali ipak nisam osjetila mnogo na svojoj koži to raličito ophođenje,npr znam kako je to kod nekih porodica zastupljeno,prijateljica mi se često žalila da je ona ono treće neplanirano dijete i da roditelji prave razliku između njih..i zaista znam da su joj sestrama više kupovali,a njoj šta ostane..to je tužno.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12122 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Maja » 24 Oct 2011, 19:18

Nas je četvero djece i oduvjek se znalo da je mezimica roditelja najstarija kćerka. Čak nije ni brat koji je najmlađi. Druga sestra je par puta osjetila nepravdu na svojoj koži, a ja sam se uvijek držala brata, tako da su se družile njih dvije a ja i brat koji smo mlađi.
Meni je uvijek bilo važno da me roditelji vole, a znam da su me voljeli. To što im možda nisam bila na prvom mjestu nije mi nikad bilo važno.
Jbg ako ćemo gledati realno uvijek je prvo dijete muteber. Prvi put osjetiš kako je to biti roditelj, vežeš se za bebu svim svojim bićem. Zanimljivo ti je da mu kupuješ slatku odjeću, igračke.. Čak i kad pođe u školu više radiš s njim, nego s ostalom djecom. Možda ostalu djecu voliš isto, ali starije je uvijek mezimče.
A najmlađe dijete se uvijek najviše štiti.

Kad sam se ja rodila rodica je rekla tati da sam muško :D.
Zamislite taj šok kad je tata saznao da nisam dugo očekivani sin, nego treća kćerka :plavi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2012, 23:39

Maja wrote: Zamislite taj šok kad je tata saznao da nisam dugo očekivani sin, nego treća kćerka :plavi
Kod nas je bilo suprotno.
Tri djeteta - tri sina. Moj otac,zelio je sina i prvi i drugi put.
kad je doslo na red trece dijete, nadao se da ce biti zensko ali nije.

A sto se tice razlicitog ophodjenja, nekada to ima veze i sa karakternim
razlikama kod djece. Neko je mirnije a neko ne. Neko je razmazenije a
neko ne.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Luna. » 06 Jan 2012, 10:11

brat i ja smo samo godinu i po razlike. ja sam starija ali nikad nismo imali drugaciji tretman, mada otac ne krije da sam mu ja uvijek bila zjenica u oku :) .. normalno da je i brat ali otac to objasnjava time da sam ja zensko i nekako uvijek trebam zastitu. njih dvojica vise imaju muski odnos... nekako smo oboje imali svoje mjesto kod roditelja, svako na svoj nacin drugacije, valjda i zbog toga sto je mala starosna razlika izmedju nas...

izmedju moje djece je razlika 7 godina i normalno da se drugacije odnosimo prema njima a svako volimo podjednako... sad se znaju posvadjat´ al´ se uvijek vidi koje je krivo, nekad vece, nekad manje dijete.. ne branimo ni jedno...

a imala sam prilike cesto vidjeti kod poznanika kako jedno dijete zapostavljaju i najcesce je to srednje dijete...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by gejsha » 29 Mar 2013, 18:30

Nedavno sam nešto razmišljala i svatila da su roditelji u djetinjstvu sestri kupili dvije jako skupe igračke za rođendan, a meni nisu nikada u tim godinama.. jedna od njih bila je nintendo koju smo naravno zajedno koristile, a druga neka skupa lutka koju je sestra "morala" imati, koja je mogla piškiti i piti tečnost na usta.
Shvatila sam da je to zato što sam mlađe dijete, ali osim te dvije stvari nikada u životu nisam osjetila neku razliku, sve je bilo isto i meni i njoj.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Hurem
Na probnom
Na probnom
Posts: 36
Joined: 31 Mar 2013, 19:03
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Hurem » 31 Mar 2013, 21:01

Evo ja sam najmladja, i imam 2 sestre i jednoga brata pa me nekad nervira sto je majka na bratovoj strani u nekim situacijama. Pa onda ja njoj kazem, kako ona njega voli najvise, itd..itd.
"Kad bi se skupile sve žene svijeta i povikale u glas ne bi nadglasale moj šapat."

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81109
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10152 times
Been thanked: 6993 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Julia-Klara » 06 Nov 2014, 11:21

uf, moja sestra je jos uvijek "mala" , i nekako su joj uvijek lakse gledali kroz prste dok su mene kaznjavali, cak i za ono sto ona napravi, jer sam morala biti primjer
ona namjerno nije htjela uciti na sat da bi se mogla igrati do mile volje, pa kad je naucila onda je bilo "zaigrala se i zaboravila na vrijeme" :rol

seki je uvijek bila pametnija, stalozenija, ozbiljnija, a ja sam ona koja je bila vjecito u oblacima, mastala, nidje veze sa realnoscu... ja sad svoje snove zivim i ostvarujem, a ona je jos uvijek ozbiljna i stalozenijja, pametnija :nokti
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Divlja_u_srcu » 07 Nov 2014, 08:27

To je ružan osjecaj i nekad bi mi bilo tesko a sad vise i nije, jednostavno sam se naučila da živim sa tim. Pogotovo sada, valjda sto on ima djecu s ja ne, bas me živo interesuje kako će se ponašati kad ja budem imala dijete.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by laganini » 07 Nov 2014, 08:30

ma to su nesvjesne reakcije roditelja...moja mlađa se do udaje pitala zašto je ne volim a sad imamo krasan odnos...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Divlja_u_srcu » 07 Nov 2014, 08:36

laganini wrote:ma to su nesvjesne reakcije roditelja...moja mlađa se do udaje pitala zašto je ne volim a sad imamo krasan odnos...

nebi se složila bas sa ovim. ajd neki to nesvjesno rade ali kad im ti uputiš pozornost na to i kažeš iskreno koliko te boli, oni opet po istom :grana onda to već nije nesvjesno već namjerno.
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by laganini » 07 Nov 2014, 08:40

ma nekad je komunikacija s nekim od dijece teža pa se stvara taj problem..a što kažeš kad je moja meni iskreno rekla što je muči i ja sam njoj iskreno i sad je ok...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by drugrankovic » 07 Nov 2014, 11:34

kad sazru, mjenjaju se normalno...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by ina » 29 Jun 2015, 17:37

Razlicita pravila i ponasanja prema djeci stvore u buducnosti i razlicite karaktere i ljude.

Bila sam ljubomorna kad je brat mogao izaci i biti vani koliko je zelio a ja ne.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Biba » 29 Jun 2015, 17:52

Nisamn ikad bila ljubomorna ali moj brat jest...možda sam sada malo :ovaj ...Ma nisam. Moj brat je sada daleko i dugo se još neće vratiti...postao je i bolji i pametniji od mene...sve zna i ...ka svetac je...ma ja sasvim razumijem moju mamu... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by storm » 29 Jun 2015, 19:48

Ja sam imao mnogo manje slobodnog prostora.....barem sam takav dojam imao :cudi
A i mladim se roditeljima malo više da baviti oko odgoja, idu nekim principima, idealima, kasnije više na rutinu odgajaju mlađu djecu....čini mi se.
Ljubav mislim, da je neupitna samo je možda u različitoj dobi, različito manifestiraju....
Najvažnije je kad se razdvoje djeca i roditelji.....tad se vidi, što si "uradio" za vrijeme odgoja... ako ste si super i dalje.... napravio si posao :ok
( imaš svo poštovanje i ljubav pa i prijatelja)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests