Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Imam:

brata/braću
10
36%
sestru/sestre
12
43%
i brata i sestru
6
21%
jedinac sam
0
No votes
 
Total votes: 28

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by rethna » 29 Jun 2015, 20:59

nevezano za godine često se dešava da su roditelji bolji prema djetetu koje ne živi s njima, a ono koje ih hrani im nije dovoljno dobro.
Sa ovim se slazem.Logicno je da su bolji prema onom "odsutnom" jer nedostaje,ipak kad dodje trenutak ili razlog za odlazak onog dijeteta koji se brigao/la cijelo vrijeme tek se onda shvati njegova tezina i bude se isti osjecaji kao i za onog drugog.
Question everything.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119603
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5620 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Online

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Maja » 01 Jul 2015, 22:45

rethna wrote:
nevezano za godine često se dešava da su roditelji bolji prema djetetu koje ne živi s njima, a ono koje ih hrani im nije dovoljno dobro.
Sa ovim se slazem.Logicno je da su bolji prema onom "odsutnom" jer nedostaje,ipak kad dodje trenutak ili razlog za odlazak onog dijeteta koji se brigao/la cijelo vrijeme tek se onda shvati njegova tezina i bude se isti osjecaji kao i za onog drugog.
Juče sjedimo vani i pričamo i pođe tata da ispriča PO TREĆI PUT preda mnom kako mu je neki čovjek dao 10 godina manje nego što ustvari ima. Ono ko hoće da se pohvali pa kad je počeo pričati ja uz povik ooooooooo napravila facepalm.
Tata pogleda u mene, krivo mu. Šta je, kaže, šta OČEŠ. Pa to si već dva puta pričao.
A sestra koja je pravi poltron reče, nije meni ispričao.
Kaže tata sestri, nedostaješ ti meni ovako za priču.
Misli tata da bi mu bolje bilo sa sestrom nego sa mnom a sestra dođe jednom mjesečno i normalno da će se ispričati s njim :cudi
A kad smo kupili krompir nedavno toliko je tata prosipao živce da su mu rekle kako svoju penziju treba na mene prebaciti jer sam, slušajući tako tatu svaki dan, pravi heroj.
Ma rekoh, ne treba mi čitava penzija, nek mi daje jedan postotak kao invalidninu :D.

Ali hajd ti roditeljima objasni da im ne bi bilo bolje s djetetom koji ne živi s njima i koji dođe jednom mjesečno, donese im kahve i kilo kocke i misli da je onog gore uhvatio za ono dole tobejarabi.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by rethna » 01 Jul 2015, 22:53

Maja wrote:
rethna wrote:
nevezano za godine često se dešava da su roditelji bolji prema djetetu koje ne živi s njima, a ono koje ih hrani im nije dovoljno dobro.
Sa ovim se slazem.Logicno je da su bolji prema onom "odsutnom" jer nedostaje,ipak kad dodje trenutak ili razlog za odlazak onog dijeteta koji se brigao/la cijelo vrijeme tek se onda shvati njegova tezina i bude se isti osjecaji kao i za onog drugog.
Juče sjedimo vani i pričamo i pođe tata da ispriča PO TREĆI PUT preda mnom kako mu je neki čovjek dao 10 godina manje nego što ustvari ima. Ono ko hoće da se pohvali pa kad je počeo pričati ja uz povik ooooooooo napravila facepalm.
Tata pogleda u mene, krivo mu. Šta je, kaže, šta OČEŠ. Pa to si već dva puta pričao.
A sestra koja je pravi poltron reče, nije meni ispričao.
Kaže tata sestri, nedostaješ ti meni ovako za priču.
Misli tata da bi mu bolje bilo sa sestrom nego sa mnom a sestra dođe jednom mjesečno i normalno da će se ispričati s njim :cudi
A kad smo kupili krompir nedavno toliko je tata prosipao živce da su mu rekle kako svoju penziju treba na mene prebaciti jer sam, slušajući tako tatu svaki dan, pravi heroj.
Ma rekoh, ne treba mi čitava penzija, nek mi daje jedan postotak kao invalidninu :D.

Ali hajd ti roditeljima objasni da im ne bi bilo bolje s djetetom koji ne živi s njima i koji dođe jednom mjesečno, donese im kahve i kilo kocke i misli da je onog gore uhvatio za ono dole tobejarabi.
Eh o ovome sam i mislio,i jos sam sebi dodatno pogorsavas situaciju ako pocnes pricati o tome i objasnjavati,na kraju ispadas i ljubomoran na bracu i sestre i jos vise padas u ocima roditelja :grana
Question everything.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by greeneyes » 01 Jul 2015, 22:58

Pa dobro, nije to ništa strašno, niti znači da nju voli više il' bilo šta slično. Čovjeku(mislim općenito, ne tvom tati) je valjda u krvi da podjahkad na taj način razmišlja, je l'. Vjerovatno i sebe mo'š katkad uhvatiti kako rasudjivaš isto. :oo
Samo sabura

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119603
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5620 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Online

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Maja » 01 Jul 2015, 23:01

Ma dobro, tema i jest različito ophođenje a ne ko koga voli više. A ako ćemo i o tome...četvero je djece od sestara, od 12 do 3 godine i nema šanse da bih jedno mogla izdvojiti, da nekog volim više, nekog manje. Tako da ne mogu ni zamisliti da bi roditelj dijelio djecu. Al opet nisu sva djeca ni zaslužila da ih se isto voli.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by rethna » 01 Jul 2015, 23:03

Slazem se, i da pricamo o ophodjenju jer je ono vidno drugacije sa onima s kojima se zivi i onima u daljini iako je ljubav ista,to je ono kao da su naviknuti na tebe i pomalo si im dosadan.
Question everything.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by navika » 01 Jul 2015, 23:15

Roditelji uvijk isto vole svu svoju djecu. U nekim odredjenim situacijama pokazivtat ce vise sklonosti prema jednim vec prema drugim, al to nikako ne znaci da im je srce priraslo vise jednom dijetu.
Mozda samo to dijete vise potrebuje njihovu paznju, ljubav il pomoc tada. A mozda i sami roditelji pokusavaju ispravit neke svoje ranije pocinjene ispade i greske prema djeci, il mozda nadoknadit propusteno.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Zagorka » 02 Jul 2015, 11:33

Moji svekar i svekrva mnogo odvajaju najstarijeg sina.Malo je poruzno da je to preocigledno.A moj je u sredini,a sto rece behkaga ko je u sredini.............. :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Biba » 06 Jul 2015, 21:12

Roditelji se ponekad različito odnose prema djeci. Ima toga i danas. Činjenica je da su Šokci više voljeli žensku djecu a Dalmatinci mušku. Davno, ne bih o sadašnjem vremenu. Gledala sam i slušala kako se moja baka ponašala...ali nije ni ona sasvim bila kriva...ona je odgajana tako...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by navika » 06 Jul 2015, 21:22

Kultura, obicaji, i nacin odrastanja mogu nekad da naprave snobove od nas. Tako su u Indiji najgore rijeci koje neko moze cuti - it is a girl, ( djevocica je) zbog obicaja velike otpremnine koju moraju dati njeni roditelji prilikom udaje djevojke.
Zato sebi vjecno ponavljam - nicije obicaje, pa ni svoje, ako se kose sa zdravom pamecu.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Biba » 06 Jul 2015, 21:44

navika wrote:Kultura, obicaji, i nacin odrastanja mogu nekad da naprave snobove od nas. Tako su u Indiji najgore rijeci koje neko moze cuti - it is a girl, ( djevocica je) zbog obicaja velike otpremnine koju moraju dati njeni roditelji prilikom udaje djevojke.
Zato sebi vjecno ponavljam - nicije obicaje, pa ni svoje, ako se kose sa zdravom pamecu.
U vrijeme kad je moja baka živjela...daleko u Evropi je bio otac dviju djevojčica...on je bio pametan i njegove kćeri su u ono vrijeme studirale medicinu...nailazile su na grdne kritike i samih studenata ali nisu se pokolebali...uvijek je bilo ljudi koji misle daleko ispred svoga vremena...Moja mama je dobila od svoje matere kamenje u glavi i riječi da šta će u školi, neće biti provesurica.....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Terasa svjesti » 07 Jul 2015, 16:49

navika wrote:Kultura, obicaji, i nacin odrastanja mogu nekad da naprave snobove od nas. Tako su u Indiji najgore rijeci koje neko moze cuti - it is a girl, ( djevocica je) zbog obicaja velike otpremnine koju moraju dati njeni roditelji prilikom udaje djevojke.
Zato sebi vjecno ponavljam - nicije obicaje, pa ni svoje, ako se kose sa zdravom pamecu.
:ok Dobro je ovo . Ovo ne mogu da shvatim a već sam pisao u najezivjim seksualnim običajima .

Sjećam se dešavanja u Bosanskim "vukojebinama" u ratnom periodu. Roditelji su radi interesa podavali strancima (čitaj dobrovoljcima "Mudžehedinima)" i oni su ženili neformirane djevojčice od 12 do cirka 14 godina .
Možda je u pitanju bila borba za egzistenciju i preživljavanje ali :rumenko
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by SaraSara » 07 Jul 2015, 17:02

Maja wrote:
rethna wrote:
nevezano za godine često se dešava da su roditelji bolji prema djetetu koje ne živi s njima, a ono koje ih hrani im nije dovoljno dobro.
Sa ovim se slazem.Logicno je da su bolji prema onom "odsutnom" jer nedostaje,ipak kad dodje trenutak ili razlog za odlazak onog dijeteta koji se brigao/la cijelo vrijeme tek se onda shvati njegova tezina i bude se isti osjecaji kao i za onog drugog.
Juče sjedimo vani i pričamo i pođe tata da ispriča PO TREĆI PUT preda mnom kako mu je neki čovjek dao 10 godina manje nego što ustvari ima. Ono ko hoće da se pohvali pa kad je počeo pričati ja uz povik ooooooooo napravila facepalm.
Tata pogleda u mene, krivo mu. Šta je, kaže, šta OČEŠ. Pa to si već dva puta pričao.
A sestra koja je pravi poltron reče, nije meni ispričao.
Kaže tata sestri, nedostaješ ti meni ovako za priču.
Misli tata da bi mu bolje bilo sa sestrom nego sa mnom a sestra dođe jednom mjesečno i normalno da će se ispričati s njim :cudi
A kad smo kupili krompir nedavno toliko je tata prosipao živce da su mu rekle kako svoju penziju treba na mene prebaciti jer sam, slušajući tako tatu svaki dan, pravi heroj.
Ma rekoh, ne treba mi čitava penzija, nek mi daje jedan postotak kao invalidninu :D.


Ali hajd ti roditeljima objasni da im ne bi bilo bolje s djetetom koji ne živi s njima i koji dođe jednom mjesečno, donese im kahve i kilo kocke i misli da je onog gore uhvatio za ono dole tobejarabi.
koliko puta mi je bilo krivo zbog takvih situacija....pokusavam da ne primjetim i ne reagujem, znam da mama pozeli sestre, da smatra da je njima teze jer imaju svojih obaveza, ne mislim da me manje voli, ali tako je to kada si sa njima tu i oni te jednostavno uzimaju zdravo za gotovo,
nisam ljubomorna...samo ponekad pozelim...
ali mozda je i obrnuto , mozda i roditelj od one djece sa kojima je ponekekad pomisli da ga to dijete ne voli i ne postuje kao ono koje nije kraj njih....ko ce znati :cudi

samo mi daje da ne povrijedim mamu dok je ziva, a koliko me voli i dal pravi razliku..o tome ne vrijedi razmisljat....:)
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Terasa svjesti » 09 Jul 2015, 15:56

Najmilije treba poštovati dok imaš priliku .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Biba » 09 Jul 2015, 20:30

Razumijem Saru...Treba poštovati ali činjenica jest da ponekad se ipak drukčije odnose. Razumijem stare ljude. Kod jih nekih sve kočnice popuste i tada nisu u stanju prikriti ono isto što su mogli kad su bili mlađi...najčešće se lošije odnose prema djetetu koje više vodi brigu o njima...ali ne svi :jok
Znam da moj otac nije mrzio brata, ali znam da je mene više volio iako sam prema njemu bila skroz direktna..jednom sam mu rekla ako se ne promijeni da ću ga se odreći...ma nisam to nikada pomislila učiniti ..ali trgnuo se...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Terasa svjesti » 09 Jul 2015, 20:33

:ne Bibo djeca je jednako vole i nema razlike .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Biba » 09 Jul 2015, 21:32

Terasa svjesti wrote::ne Bibo djeca je jednako vole i nema razlike .
Jesi siguran...pa donedavno sam gledala kao mater tuče djevojčicu jer je tražila da i njoj kupi čokolade...dobivao je samo sin...gdje ti živiš Terasa...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Terasa svjesti » 09 Jul 2015, 21:37

Bibo ja ti isto govorim iz iskustva . :stop
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by Ideja » 10 Jul 2015, 10:06

Maja wrote: Juče sjedimo vani i pričamo i pođe tata da ispriča PO TREĆI PUT preda mnom kako mu je neki čovjek dao 10 godina manje nego što ustvari ima. Ono ko hoće da se pohvali pa kad je počeo pričati ja uz povik ooooooooo napravila facepalm.
Tata pogleda u mene, krivo mu. Šta je, kaže, šta OČEŠ. Pa to si već dva puta pričao.
A sestra koja je pravi poltron reče, nije meni ispričao.
Kaže tata sestri, nedostaješ ti meni ovako za priču.
Misli tata da bi mu bolje bilo sa sestrom nego sa mnom a sestra dođe jednom mjesečno i normalno da će se ispričati s njim :cudi
A kad smo kupili krompir nedavno toliko je tata prosipao živce da su mu rekle kako svoju penziju treba na mene prebaciti jer sam, slušajući tako tatu svaki dan, pravi heroj.
Ma rekoh, ne treba mi čitava penzija, nek mi daje jedan postotak kao invalidninu :D.

Ali hajd ti roditeljima objasni da im ne bi bilo bolje s djetetom koji ne živi s njima i koji dođe jednom mjesečno, donese im kahve i kilo kocke i misli da je onog gore uhvatio za ono dole tobejarabi.
:D. ma naidju tako te situacije gdje sve previse emotivno shvatamo. Sestru ti je mozda iritiralo sto se usudjujes tako reci ocu da je to vec dva puta pricao (ona to vjerovatno nikad ne bi rekla jer ne zivi vise sa vama i nastoji da se sto manje prepire sa njim a ti i otac mozda vec navikli toliko jedno na drugo pa sve iskreno kazete bez snebivanja). Mislim da tvoj otac ne smatra da bi mu bilo bolje sa sestrom, cak sam sigurna da kada nisi prisutna a otac pred tvojim sekama prica nesto o tebi - i one u takvim trenucima osjete da otac vise voli tebe nego njih.

Ne zivim zajedno sa roditeljima i najstarije sam dijete. Ponekad sam znala cuti komentare seki da sam ja u stvari miljenica. Ne znam. Mislim da to nije tacno. Roditelji se vjerovatno cesto nadju u situaciji gdje im nesto izleti, pa se jedno dijete osjeca zapostavljeno. Ili osjete da je jednom djetetu trenutno vise potrebna pomoc ili paznja nego drugom. Sjecam se kad je seka bila u pubertetu a ja bas odselila od kuce, pocela raditi pa prestala, pa su mi roditelji slali novac dok se ne snadjem. Seka je svaki dan gundjala kako to da meni redovno salju novac a njoj se ne moze dati novac za te i te patike, za te i te hlace :DD Kasnije mi je cak jednom i rekla da misli da oni najvise vole mene i da se samo sekiraju sta ce biti sa mnom dok ostali nisu toliko bitni.
S druge strane kad je seka odrasla i nakon jednog teskog zivotnog perioda ponasala se prilicno nerazumno - roditeljima sam rekla da trebaju biti malo stroziji prema njoj i objasniti joj neka pravila. Dobila sam odgovor da to ne dolazi u obzir, jer je njoj sada potrebna prije svega podrska i ljubav. Moram priznati da sam uporedila puno slicnih situacija iz svog zivota i osjetila ljubomoru jer je odnos prema meni bio drugaciji. Kasnije sam shvatila da su u pravu. Oni su kao roditelji sazreli i nisu htjeli valjda iste greske praviti kao sa mnom. Kao roditelji vole je vise nego ja kao sestra i bolje su znali procijeniti sta joj treba.
Kad se u nekom razgovoru sa roditeljima i bracom/sestrama osjetimo manje voljeni ili cijenjeni, to nije nista strasno, samo previse licno sve dozivljavamo.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Kad se roditelji različito ophode prema djeci

Post by titicha » 15 Sep 2015, 21:33

Svako dijete je osoba za sebe i nisu isti,zato i različit model ophođenja. Istina da starija djeca možda malo ,,,teže,,prođu ali ljubav roditelja tu nije upitna. Djeca su različite osobe i zato svako dijete ,,traži,,drugačiji pristup u odgoju.
Biti roditelj,je nešto za što ne postoji univerzalno pravilo kako to odraditi i tanka je crta gdje roditelj,nenamjerno i nesvjesno može pogriješiti u odgoju.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests