Samo je jedna mama

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Obukla se u burku i krenula u avanturu svog života

Post by Lavlje_srce » 05 Aug 2013, 13:38

Julia-Klara wrote:moja najbolja prijatlejica je bila udata za lika iz Egipta, bio je i on ovdje, i jedan pokupio djecu (blizance), i odveo ih u Kairo.
Ima vec tri godine kako ih nije vidjela, jednom jeste uspjela dobiti svekrvu na telefon,koja joj je rekla da ne smije komunicirati s njom,ali da su djeca dobro,
Poprilicno sam bila involvirana u cijeli slucaj, isla s njom kod advokata koji se bave ovakvim slucajevima, medjunardno pravo, ruska i egipatska ambasada, ali je zena u bezizlaznoj situaciji. Po njihovom zakonu zena nema nikakvo pravo na dijete, pogotovo ako je strankinja. Pri slucaju razvoda uvijek muz dobija dijete, a ako se njemu nesto dogodi djecu preuzima njegova porodica.
Brak je sklopljen u Egiptu, i samim tim podlijeze njihovim zakonima.Da je bilo gdje drugo mogli bi se osloniti na medjunarodno pravo,ali sada to ne pije vodu. U Egipat se ne smije usuditi jer joj je muz dobro povezan sa diplomatskim krugovima,pa je mogu uhapsiti na aerodromu.
POlako umire iznutra... Cuva sv enjihove stvari u jednom koferu, pere ih redovno, ponovo slaze, i kaze mi:"Moji su sinovi vec veliki,idu u skolu, a ja ih jos vidim kao djecake od 4 godine, i nadam se da ce moci nositi sve ono sto sam im kupila".... Strasno

Glavnoj junakinji nase price svaka cast, sretna je da je nisu uhvatili
Cula sam za vise slicnih prica (pa ti sad reci kako ne bi uzela u obzir anonimnog donora ;)).

Teske su to stvari, a kod osoba iz ovih zemalja sa stavom 'Bog pa Ja' jos teze. Mada ova praksa nije ogranicena na Arape i Irance, iako je medju njima najcesca. Cula sam ze primjere medju Italijanima i Spanjolcima koji su ucinili isto, ali u tom slucaju je zeni naravno lakse doci do djece jer je zakon barem donekle na njenoj strani.

U svakom slucaju ne daj Boze nikome ovakve sudbine.
Last edited by Lavlje_srce on 05 Aug 2013, 13:39, edited 1 time in total.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Obukla se u burku i krenula u avanturu svog života

Post by greeneyes » 05 Aug 2013, 13:39

Svaka cast Bondice. :aplauz
Samo sabura

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Obukla se u burku i krenula u avanturu svog života

Post by Bambi » 05 Aug 2013, 13:51

Eh što ti je majka :)

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Obukla se u burku i krenula u avanturu svog života

Post by Nela » 05 Aug 2013, 13:52

Sta sve majka nije u stanju uraditi za svoje dijete... Svaka cast ovoj zeni
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Obukla se u burku i krenula u avanturu svog života

Post by gejsha » 05 Aug 2013, 15:59

Ruana wrote:Sjecate li se one knjige i filma ne mogu se sjetiti kako se zvala "moja kcerka" ili nesto tako, mislim da je bilo u Iraku a on je bio doktor, sve je radjeno po istinitom dogadjaju ona je amerikanka. Sta je zena uradilla da vrati djete.
Ne znam svi smo razliciti, ali ovo sto kaze Katja ta majcinska ljubav daje snagu. Kad bi pjeske kao Senad isla ja bih isla nikakav ovozemaljski zakon ni strah me ne bi mogao zaustaviti.
Gledala sam taj film,ne bez moje kćerke tako nekako se zove, i ovo me baš podsjetilo na njega, jer znam da je i on sniman po istinitom događaju.
Samo što je u filmu žena živjela sa mužem i onda pobjegla s kćerkom, jer on više nije bio isti čovjek od kako su se vratili tamo.


Svaka čast ovoj ženi na hrabrosti :aplauz
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Osam laži moje majke

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2013, 22:20

Image

Moja majka nije uvijek govorila istinu. Slagala mi je osam puta u bitnim životnim trenucima!

Priča počinje sa mojim rođenjem. Rođen sam kao sin jedinac u veoma siromašnoj porodici. Siromašnoj do te mjere da nismo imali dovoljno hrane, a kamoli nešto više. U rijetkim prilikama zadesilo bi se da imamo malo krompira u kući. Majka bi pripremila skromni obrok i uvijek bi istresala svoj dio na moj tanjir govoreći: ‘Jedi, sine, ja nisam gladna.’

To je bila njena prva laž.

Kada sam malo odrastao, moja majka bi, po okončanju kućnih poslova, otišla do rijeke koja se nalazila ispod kuće, nadajući se da će uloviti ribu kako bih ja jeo zdravu hranu i razvijao se kao svako drugo dijete. Jednom prilikom, uspjela je uloviti čak dvije ribe. Požurila je u kuću i spremila obje ribe i stavila ih pred mene. Ja sam malo-pomalo jeo ribu, a moja je majka jela ono što je ostajalo iza mene na kostima. Vidjevši to, moje je srce zatreperilo i onu drugu ribu stavio sam pred majku, a ona ju je vratila rekavši:
”Sine, pojedi i ovu drugu, jer znaš da ja ne volim ribu.”

Ovo je bila njena druga laž.

Vrijeme je prolazilo i došao je dan mog polaska u školu. Kako nismo imali dovoljno imetka da se školujem, majka je otišla u jednu trgovinu odjeće i dogovorila se sa vlasnikom da prodaje odjeću po kućama uglednih i bogatih ljudi. Jedne hladne i kišovite noći, majka se duže zadržala na poslu. Čekajući je kod kuće, zabrinuo sam se i izašao da je potražim. Ugledao sam je kako nosi torbu sa odjećom i kuca na vrata tuđih kuća. Zovnuo sam je:
”Mamaaaaa, hajde dođi. Idemo kući, kasno je i hladno. Možeš nastaviti sutra ujutro!”
Ona se nasmijala i rekla: ”Sine moj, ja nisam umorna.”

Ovo je bila njena treća laž.

Došao je dan polaganja školskih ispita. Iako je bilo veoma vruće, majka je željela poći sa mnom u školu. Sunce je pržilo zemlju, a površina pijeska titrala je od toplote. Ušao sam u školu, a ona je ostala čekati u školskom dvorištu. Kada su se ispiti završili, izašao sam iz škole, a ona me dočeka u topli majčinski zagrljaj, ispunjen ljubavlju i milošću. U ruci je držala hladan i svjež sok koji je kupila radi mene. Kada sam ga počeo piti, okrenuo sam se i pogledao u nju: niz njeno čelo slivale su se kapljice znoja. Pružio sam joj čašu i rekao: ”Majko, pij”, a ona reče: ”Sine, samo ti pij. Ja nisam žedna.”

Ovo je bila njena četvrta laž.

Nakon smrti mog oca, majka je živjela teškim udovičkim životom. Preuzela je svu odgovornost za vođenje kuće, jednostavno – morala se brinuti o svemu. Život je postao teži, a mi smo često gladovali. Pored naše kuće živio je moj ujak, inače veoma dobar čovjek. On nam je često slao hranu da utolimo glad. Kada su komšije vidjele da je naše stanje postalo nesnošljivo, savjetovali su majku, koja je još uvijek bila mlada, da se uda za čovjeka koji bi nam pomagao. Međutim, moja je majka odbila ovaj savjet riječima: ”Ja nemam potrebe za ljubavlju.”

Ovo je bila njena peta laž.

Po završetku fakulteta, dobio sam dobro plaćen posao u jednoj firmi i odlučio sam da preuzmem brigu o kući. Kako je majčino zdravlje oslabilo, nije više mogla prodavati odjeću po kućama, tako da je počela prodavati povrće na tržnicama. Kada je odbila da prestane raditi, izdvojio sam dio svoje plate i dao joj, a ona je odbila primiti rekavši: ”Čuvaj, sine, svoje pare, ja imam dovoljno za sebe.”

Ovo je bila njena šesta laž.

Bez obzira što sam dobio posao, nastavio sam školovanje i ubrzo sam magistrirao. Postigao sam uspjeh i povećali su se moji prihodi. Jedna firma ponudila mi je dobar posao u svom sjedištu u Njemačkoj. Zbilja sam se obradovao i tako počeo i sanjati o novom srećnom životu. Nakon što sam otputovao i sredio svoje stanje, nazvao sam majku i pozvao je da živi kod mene. Ona nije htjela da me ometa i rekla mi je: ”Sine, ja nisam naučila da živim lagodno.”

Ovo je bila njena sedma laž.

Kako je vrijeme prolazilo, majka je sve više starila i ubrzo je oboljela od zloćudnog karcinoma. U tim teškim trenucima neko joj je morao pomagati. Šta sam mogao da uradim kada su između mene i moje voljene majke bile mnoge države? Ostavio sam sve i vratio se kući. Majku sam zatekao u postelji. Kada me je ugledala, pokušala je nasmijati se. Srce mi se cijepalo jer je bila iscrpljena i slaba. Nije to više bila ona majka koju sam poznavao…. Suze su se počele slijevati niz moje obraze, ali ona me i tada pokušala utješiti rekavši:
”Sine, ne plači, ja ne osjećam bol.”

Ovo je bila njena osma laž.

Nakon što je to izustila, zatvorila je oči i više ih nije otvorila. Svakome ko uživa blagodat živih roditelja, poručujem:
Čuvaj ovu blagodat prije nego što budeš tugovao za njenim gubitkom.
Svakome ko je izgubio svoju voljenu majku, poručujem:
Uvijek se prisjeti…

(Doznajemo.com/minber.ba/Autor: Dr. Mustafa Akkad/Preveo: Harmin Suljić)
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam laži moje majke

Post by paparaci » 19 Dec 2013, 00:53

jako, brate. jako! :tuga

citao sam ovo vec jednom, ali kao da je prvi put......
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

dacina_curica
Status: Offline

Re: Osam laži moje majke

Post by dacina_curica » 19 Dec 2013, 00:59

Tesko.......



P.S. Nazovi mamu! :)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Osam laži moje majke

Post by Rockefeller » 19 Dec 2013, 01:10

Što ja ne volim ovakve tekstove... :D

Baš se pitam rajšta oni ovo pišu :hm
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam laži moje majke

Post by paparaci » 19 Dec 2013, 01:17

dacina_curica wrote:Tesko.......



P.S. Nazovi mamu! :)
necu. iznenadicu je tako sto cu joj odjednom bahnuti na vrata. ;) :srce
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Osam laži moje majke

Post by Bambi » 19 Dec 2013, 01:17

:tuga uh...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Osam laži moje majke

Post by gejsha » 19 Dec 2013, 21:27

Prejako
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Trepavica
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Trepavica » 10 Jun 2014, 09:17

Nela wrote:Dala sam ovako naziv temi jer zaista mislim da je samo jedna mama i da je nezamjenljiva.

Zanima kako zovete roditelje svog muža ili svoje žene, da li je to mama i tata/babo ili imenima.
Moja kolegica na sva usta priča kako je njena snaha zove mama i kad bi je zovnula imenom da joj ova to ne bi oprostila.
Meni je to velika glupost. Roditelje svog muža zovem imenima. Zaista ih jako cijenim i volim i imam super odnos s njima. Nekako bi mi bilo ironija zovnuti svekrvu mamom kad ne osjećam da bi ona mogla zamijeniti moju mamu.

Šta vi mislite o tome?
Slazem se potpuno sa tobom u ovom postu i dodala bih , bitnije je imati postovanja prema osobama o kojima je rijec..nego od samog dozivanja...Cemu to da je zoves mama , a kad ti se pojavi na vrata i zvoni da joj ne otvoris...ili kada si joj potrebna da joj ne budes usluzi ....

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by laganini » 10 Jun 2014, 11:25

..ne znam jesam li napisa ali ne škodi:majčinska ljubav je neuvjetna ćaćinu triba zaslužit...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Dzagoda » 10 Jun 2014, 14:24

laganini wrote:..ne znam jesam li napisa ali ne škodi:majčinska ljubav je neuvjetna ćaćinu triba zaslužit...
Moj tata ne misli tako :zubi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by drugrankovic » 11 Jun 2014, 22:18

meni baka ispade ko majka... tako je zivot hteo... ali da majčino srce je nezamenjivo, i ko ti u majku dirne... tako poštuj i tuđu...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Biba » 19 Aug 2015, 14:51

Jedna je majka ako je majka. Priče o bezuvjetnoj ljubavi svake majke nisu istinite. Neke žene jednostavno nisu dobre majke. Ima slučajeva da su maćehe bolje. Majka nije ona koja je rodila već ona koja odgaja i voli. Imam u blizini primjer žene koja je posvojila dijete. i ona i suprug ga zaista vole. Ona mu je prava majka. U školi o djeci znamo puno. ima divnih maćeha.Ponekad su bolje i od bioloških očeve te djece.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Ledena » 28 Sep 2015, 15:34

Svoju svekrvu nikad necu zvat mama!
nit je smatram. Odnos nam je cao za cao.
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by vila » 28 Sep 2015, 15:50

Ledena wrote:Svoju svekrvu nikad necu zvat mama!
nit je smatram. Odnos nam je cao za cao.
Pa i ne trebas je zvati mama,,,to je meni tako fejkerski i bezveze
Ali onako,,postivati iz daljine,,,to trebas

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Samo je jedna mama

Post by Rum » 28 Sep 2015, 16:06

Ledena wrote:Svoju svekrvu nikad necu zvat mama!
nit je smatram. Odnos nam je cao za cao.
Jest opasna svekrva
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests