Osamostaljivanje mladih od roditelja

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Osamostaljivanje mladih od roditelja

Post by Maja » 18 Apr 2015, 14:25

Image
Među svim zemljama EU, mladi se najkasnije osamostaljuju u Hrvatskoj.
U prosjeku, mladi odlaze iz 'gnijezda' s 32 godine, pokazalo je istraživanje EUROSTAT-a.
Razlike u EU su drastične i tako Šveđani žive sami već s 19,6 godina, a Danci s 21.

– To je ozbiljan problem jednim dijelom uvjetovan tradicijom, a velikim dijelom materijalnom oskudicom. Upravo imam na predavanju studente iz cijelog svijeta kojima je teško objasniti da u nas u stanu od 60-ak kvadrata često žive tri generacije obitelji. To je naša sudbina jer država nikad nije mislila da treba uložiti u stanove za mlade te da je to investicija i budućnost zemlje. tumači prof. socijalne politike Gojko Bežovan, prenosi Večernji list.

No osim lošeg standarda za rekordno dug ostanak u roditeljskom domu kriva je i tradicija. Nakon Hrvatske, s roditeljima najdulje žive Slovaci ( 30,7), Maltežani (30,1) te Talijani (29,9). Regionalno gledano, s roditeljima se najdulje živi na Mediteranu "Italija nije siromašna, ali u njoj vlada lažni katolički moral u kojoj muška djeca ostaju živjeti s roditeljima pa ih se naziva mamonima" objašnjava prof Bežovan.

Iako je svugdje u EU se žene osamostaljuju ranije, razlika je najveća u Bugarskoj ( u kojoj žene odseljavaju s 26,8 a muškarci 31,3) Rumunjskoj (26,3 u odnosu na muških 30,7) i Hrvatskoj (30,2 naspram 33,7)

Danas.hr

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by kuplung » 18 Apr 2015, 14:26

Ne ostajes sto volis vec sto si primoran. Tesko je naci posla, plata ne pruza velike mogucnosti. Cijene nekretnina su visoke.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by storm » 18 Apr 2015, 14:28

Volimo guzicu grijati na roditeljski trošak :valja
Ja sam odletio sa 22 :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2015, 14:45

kuplung wrote:Ne ostajes sto volis vec sto si primoran. Tesko je naci posla, plata ne pruza velike mogucnosti. Cijene nekretnina su visoke.

Plus posljedice rata, plus ako i kupiš/napraviš, računaj i režije, održavanje i sl.
Plus da li će roditelji izdržati sami ako i odeš.. plus..plus.. plus, Ima toga mnogo.

Bit ćemo normalna zemlja, kad svugdje bude iznajmljivanje stambenog prostora po realnim cijenama i to namješteno ili polu-namješteno.
Ovako, onaj ko ima, on baš ima i dere podstanare samo tako. Tri stoje za jednosoban stan u SA, u stambenoj zgradi, pa ti vidi. Trebao bi postojati neki zakon o tim podstanarskim odnosima, pa ako i postoji, onda bi se trebao sprovoditi.

Što se namještaja tiče, još uvijek kad se selimo, želimo ponijeti svaku sitnicu jer "šta ako nam usfali, pa moramo opet kupiti". Ebeni sudoper se tretira kao dragocjenost. Sve je to odraz kokuzluka, pa tako da nije ni čudno što kod nas oko osamostaljivanja, nije kao u Njemačkoj.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Biba » 18 Apr 2015, 16:29

Pa imam ja informacije da neki mladi u Njemackoj doduse odleprsaju rano iz obiteljskog gnijezda ali i dalje traze financijsku potporu roditelja iako budu zaposleni...razmazeno bona..ali nisu svi takvi naravno...Ima i nasih koji itekeko odu ranije samo ako imaju kamo...odose u Irsku poprilicno iz moga kraja...ostaje samo matora raja... :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by kuplung » 18 Apr 2015, 17:11

Krokodil Behko wrote:Plus posljedice rata, plus ako i kupiš/napraviš, računaj i režije, održavanje i sl.
Plus da li će roditelji izdržati sami ako i odeš.. plus..plus.. plus, Ima toga mnogo.

Bit ćemo normalna zemlja, kad svugdje bude iznajmljivanje stambenog prostora po realnim cijenama i to namješteno ili polu-namješteno.
Ovako, onaj ko ima, on baš ima i dere podstanare samo tako. Tri stoje za jednosoban stan u SA, u stambenoj zgradi, pa ti vidi. Trebao bi postojati neki zakon o tim podstanarskim odnosima, pa ako i postoji, onda bi se trebao sprovoditi.

Što se namještaja tiče, još uvijek kad se selimo, želimo ponijeti svaku sitnicu jer "šta ako nam usfali, pa moramo opet kupiti". Ebeni sudoper se tretira kao dragocjenost. Sve je to odraz kokuzluka, pa tako da nije ni čudno što kod nas oko osamostaljivanja, nije kao u Njemačkoj.
Potpisujem. Mi 20 godina spavamo u zestokom snu. Prosjecna nam je plata 400 eura. U Austriji ili Njemackoj je bar oko 1500 eura cisto nakon poreza. Godisnja razlika 12-13 000 eura. Za 20 godina to dodje bruka para. Cijene opremanja stana skoro iste, odnosno proporcionalno kvalitetu. Kad nemas u novcaniku onda cuvas svaku stvar.

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Mika » 18 Apr 2015, 19:17

Nije samo do para, ima tu dosta i tradicije.

Iz onog sto sam ja vidjela oko sebe, u inostranstvu se drugacije gleda na familiju i rodbinske veze, cak i veze djece i roditelja. Vecina roditelja jedva ceka da im se djeca osamostale, ono svak sebi. Ukoliko su ta djeca zaposlena a jos uvijek zive u roditeljskoj kuci zahtjeva se od njih da ucestvuju u placanju rezija.
Mislim da je onda logicno da se oni osamostaljuju - ako moras placat kiriju onda radije u svom stanu gdje si sam sebi gazda.

Sto se mene tice moje mogu ostat kod mene dokle hoce, ja uvijek kazem najmanje do 30-e. :plavi
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by storm » 18 Apr 2015, 19:32

Ne znam za te tradicije.... kod mojih ( i po maminoj i po tatinoj strani ) to su bile velike obitelji... i djeca su odlazila uglavnom i prije 18te... nepisano je pravilo bilo da najmlađi sin ostaje doma...
Ma da su danas mladi u začaranom krugu, pa ti preostaje samo odlazak u inozemstvo ili ostanak uz roditelje ...
ja bi maknuo van ( ni dan danas me ta opcija ne napušta :D. )
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Maja » 18 Apr 2015, 20:46

Eto, spominjete Nijemce. I ja sam čula da odu od roditelja čim postanu punoljetni. I šta se onda desi? Lagano se počinju otuđivati pa sad naše žene idu u Njemačku da se brinu oko njihovih starih roditelja. Ako djeca dođu jedan dan vikenda da ih posjete super.
Stari spadnu na to da im guzice peru neki stranci s kojima se ne znaju ni sporazumjeti. Po čitav dan su sami, mole Boga da im skrati muke.
Ne kažem da djeca trebaju zapostaviti svoj život ali sve se to može malo bolje iskombinovati (unajmiti nekog ko će biti tu dok su djeca na poslu, putovanju i sl.).

A ovo što Ginger kaže
Ginger wrote:Ukoliko su ta djeca zaposlena a jos uvijek zive u roditeljskoj kuci zahtjeva se od njih da ucestvuju u placanju rezija.
meni je sasvim logično.

Po meni bi realno bilo da su djeca s roditeljima do braka, a poslije braka negdje bliže da su im pri ruci i ne znam zašto bi to bilo sramotno. Ali znam da većina djevojaka na to gleda kao na nešto negativno. Ako živi u roditeljskoj kući onda je neradnik, nesposoban i mamin sin. Ako živiš sam ne znači da si samostalan i obrnuto.
Ima onih koji samo prespavaju u svom stanu a mama im kuha i pere, čisti. A s druge strane imaš i one koji žive sa svojim roditeljima a ni po jednom osnovu nisu ovisni o njima.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Pasaga » 18 Apr 2015, 20:55

Maja wrote:Eto, spominjete Nijemce. I ja sam čula da odu od roditelja čim postanu punoljetni. I šta se onda desi? Lagano se počinju otuđivati pa sad naše žene idu u Njemačku da se brinu oko njihovih starih roditelja. Ako djeca dođu jedan dan vikenda da ih posjete super.
Stari spadnu na to da im guzice peru neki stranci s kojima se ne znaju ni sporazumjeti. Po čitav dan su sami, mole Boga da im skrati muke.
Ne kažem da djeca trebaju zapostaviti svoj život ali sve se to može malo bolje iskombinovati (unajmiti nekog ko će biti tu dok su djeca na poslu, putovanju i sl.).

A ovo što Ginger kaže
Ginger wrote:Ukoliko su ta djeca zaposlena a jos uvijek zive u roditeljskoj kuci zahtjeva se od njih da ucestvuju u placanju rezija.
meni je sasvim logično.

Po meni bi realno bilo da su djeca s roditeljima do braka, a poslije braka negdje bliže da su im pri ruci i ne znam zašto bi to bilo sramotno. Ali znam da većina djevojaka na to gleda kao na nešto negativno. Ako živi u roditeljskoj kući onda je neradnik, nesposoban i mamin sin. Ako živiš sam ne znači da si samostalan i obrnuto.
Ima onih koji samo prespavaju u svom stanu a mama im kuha i pere, čisti. A s druge strane imaš i one koji žive sa svojim roditeljima a ni po jednom osnovu nisu ovisni o njima.
Moj pogled na tu temu je dosta slican,majinom i gringovom.....
Ovdje kod tog osamostaljivanja,u vecini slucajeva...bar 70-80 % je iz objesti.
I moji su se ko osamostalili....svako malo su tu.
Otisli su radi skola....posla....
Baza im je uvjek ovdje i uopste se ne osjecaju da su napustili roditelje.
Dok ovi domaci,jedva cekaju da im vide ledja.
ZASTO?...isto iz objesti i bjesa.....
Po stare dane bave se onim sto je sramotno,neprirodno.....
Za koju godinu,kad iznemogu,ta djeca,bez obzira koliko bila daleko...dodju morbit jednom ili nijednom godisnje,na dan...jedva da ostanu prenocit.
Losiji,ruzniji i gori odnos jednih prema drugim...nevidjoh kud su me moje noge nosile.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by storm » 18 Apr 2015, 20:59

Malo je možda i do doba ulaska u brakove... danas se ta granica pomjerila dosta... nekad je norma bila 18-22 , danas je sve prije 25 rijetkost ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Mika » 18 Apr 2015, 21:47

Ne znam za Nijemce, ali pretpostavljam da je isto kao i ovde kod mene. I istina je, roditelji kad ostare strpaju se u staracke domove a djeca dodju jednom mjesecno da ih obidju.

Meni sasvim razumljivo jer ti isti roditelji ,na primjer, nece da cuvaju svoju rodjenu unucad ako im se ne plati. Ili jednostavno nece, zato jer su "oni odradili svoje" i sad po stare dane zele svoj mir i slobodu.

Normalno da ima izuzetaka, ali sto se tice tih nekih odnosa su nebo i zemlja u poredjenju s nama. Familija zivi nekih dvadesetak kilometara jedno od drugog i vidjaju se manje nego ja sa svojima koji su u Bosni. U posjetu se ne ide nenajavljen, cak ni kod roditelja.

Sto se tice djece i placanja rezija...

Imam prijatelje ovde, oboje rade. Imaju sina 23 godine, 2 metra u njemu, koji nit radi nit se skoluje a bogami ni ne pomaze nista u kuci.Spava do 3 svaki dan i grebe se za izlaske, cigare i gorivo od matere i babe - jer normalno oni su ti koji su mu i auto kupili.

Ja to ne bih sebi dozvolila, da gledam dijete da tako zivi svoj zivot i da iskoristava mene. U tom slucaju bi bilo izaberi - il se mijenjaj , il razguli.

Ne vjerujem da ce mi se to desiti, jer moja starija kcerka radi vec sad..Pocela je sa 16 godina, da zaradi sebi dzeparac. Pored toga studira. Imam srecu sto je takva i sve dok sam ja sposobna sama da placam rezije ja od nje necu trazit dinara.

Sutra da podje radit fulltime i zaradjivat platu ko i ja - ja vise volim da ona jedan dio toga ostavi sebi na stranu, za kasnije, a bogami i da potrosi na sebe.
Ima vremena kad ce placat rezije - citav zivot, pa ce bit de kupi u kucu..pa kupi djeci..
Jednom kad je obaveze stignu bice sama sebi na zadnjem mjestu.


I prvo nisam nista htjela komentarisat za ova poredjenja u vezi plata u Bosni, i plata u dijaspori..Negdje vec ima tema kako se dijasporci zale, nisam htjela da zavrsim tamo. Al htjela bih samo da pojasnim neke stvari, ako mogu.

Prosjecna plata u Holandiji je 33000 eura godisnje, trecina ide na porez. Znaci prosjecan covjek dobije na ruke jedno 1800 eura mjesecno.
Prosjecna cijena stana na iznajmljivanje je 750 eura. Ima dosta velikih razlika u gradovima, npr u Amsterdamu je puno veca - 1200 eura.
Zdravstveno osiguranje je izmedju 250 i 300 eura mjesecno, i obavezan si ga placat.
Struja i gas - ne znam prosjek, ja placam 220 eura svaki mjesec.

Ne kukam, boze sacuvaj, kazem samo da ne mozes tek tako lako poredit plate u Bosni i plate u dijaspori.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5508 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Maja » 18 Apr 2015, 21:58

Ma nisam ni ja mislila da djeca žive na grbači roditeljima nego da ne moraju odmah bježati iz kuće čim dobiju prvu platu.
Sve je to od slučaja do slučaja ali ja sam pisala pod pretpostavkom da je sve kako treba i sa strane djece i roditelja a ne kao slučaj tvog rođaka krpelja.
Što se tiče učestvovanja u plaćanju režija, ti si vjerovatno imala dovoljno pa nisi morala ništa tražiti od kćerke a i ona je radila samo za dzeparac ali većinom su to slučajevi (kod nas) kad roditelji imaju minimalne penzije ili radi samo jedan roditelj i ne bi bilo ok da svaki dinar potroše za režije i hranu a da dijete ne da ništa od svoje plate. Meni je to... ne znam.. Dat ćeš naravno dio plate, ne čitavu.

User avatar
Mika
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1613
Joined: 22 Mar 2015, 22:02
Location: Xavier's school for gifted youngsters
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Mika » 18 Apr 2015, 22:13

Ma kontam te Majo. Normalno je ako to neko postovanje ide s obe strane.

Nit bih ja dopustila da me odraslo dijete iskoristava kako stigne, nit bih ja njoj naplacivala kiriju samo zato jer je punoljetna i ima svoju platu, ko sto ljudi ovde rade svojoj djeci.

Dok muz i ja mozemo sami, njen dinar je samo njen. Ali zato ocekujem da pomogne na neke druge nacine.

Ne volim vidjeti odrasle ljude koji jos uvijek zive kod roditelja i koji ocekuju da im je sve gotovo i spremno, na tanjiru...Ti ljudi ce se kasnije namucit, jer nisu sposobni ni za sta.
Cuvajte se malih zena, to da valja naraslo bi.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Pasaga » 18 Apr 2015, 22:23

Ginger wrote:Ma kontam te Majo. Normalno je ako to neko postovanje ide s obe strane.

Nit bih ja dopustila da me odraslo dijete iskoristava kako stigne, nit bih ja njoj naplacivala kiriju samo zato jer je punoljetna i ima svoju platu, ko sto ljudi ovde rade svojoj djeci.

Dok muz i ja mozemo sami, njen dinar je samo njen. Ali zato ocekujem da pomogne na neke druge nacine.

Ne volim vidjeti odrasle ljude koji jos uvijek zive kod roditelja i koji ocekuju da im je sve gotovo i spremno, na tanjiru...Ti ljudi ce se kasnije namucit, jer nisu sposobni ni za sta.

To mu je samo medvjedja usluga.....
Ako je tako,sto prije ga najurit napolje,medju svoje vrsnjake...nek se snalazi...trazi alternative...
Svaki roditelj moze pomoc,a da bude gotovan,ni slucajno......
To mu moze samo pomoci da bude nesposoban snaci se ....osnovat familiju...
Takvi ljudi,i cure i momci...kasnije budu i agresivni ako im nije sve po taman....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by navika » 18 Apr 2015, 22:45

Nevidim ja nikakav problem u tome da djeca ostaju uz roditelje sve do stupanja u brak, ako se ne varam i u Bosni je takvo stanje... a ni u tome da pomognu snosit troskove zivota roditeljima ukolike rade puno radno vrijeme.
Nisam nikad zivila u skandinavskim zemljama, ali prema onom sto sam citala oni od samog rodjenja imaju drugaciji pristup djeci od nas...Ne rade sve za njih i uce ih jos od malih nogu kako se da se sami brinu o sebi....Tako da ih vecina za svoje punoljetno dijete moze reci da stvarno imaju odraslog covjeka...Dok kod nas stvari ne stoje tako.
Moje bi brige tek pocele da se moje dijete s 18-19 god osamostali.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Pasaga » 18 Apr 2015, 22:52

navika wrote:Nevidim ja nikakav problem u tome da djeca ostaju uz roditelje sve do stupanja u brak, ako se ne varam i u Bosni je takvo stanje... a ni u tome da pomognu snosit troskove zivota roditeljima ukolike rade puno radno vrijeme.
Nisam nikad zivila u skandinavskim zemljama, ali prema onom sto sam citala oni od samog rodjenja imaju drugaciji pristup djeci od nas...Ne rade sve za njih i uce ih jos od malih nogu kako se da se sami brinu o sebi....Tako da ih vecina za svoje punoljetno dijete moze reci da stvarno imaju odraslog covjeka...Dok kod nas stvari ne stoje tako.
Moje bi brige tek pocele da se moje dijete s 18-19 god osamostali.
:pusi .....stipu ba to....cista ubleha....
Ne prisiljava njih niko ni na sta...neka ih....
vec samo da budu aktivni u formiranju svog statusa,zvanja...od kojeg ce sutra moci imati svoju
egzistenciju i biti samostalan.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by kuplung » 18 Apr 2015, 23:08

Maja wrote:Eto, spominjete Nijemce. I ja sam čula da odu od roditelja čim postanu punoljetni. I šta se onda desi? Lagano se počinju otuđivati pa sad naše žene idu u Njemačku da se brinu oko njihovih starih roditelja. Ako djeca dođu jedan dan vikenda da ih posjete super.
Stari spadnu na to da im guzice peru neki stranci s kojima se ne znaju ni sporazumjeti. Po čitav dan su sami, mole Boga da im skrati muke.
Ne kažem da djeca trebaju zapostaviti svoj život ali sve se to može malo bolje iskombinovati (unajmiti nekog ko će biti tu dok su djeca na poslu, putovanju i sl.).
Tempo je takav, neko te forsira, koristi max radi profita, nisi kuci prije 6-7. Sta bi roditelji u takvom slucaju? Ne zaboravi, nisu svi roditelji bas u takom losem zdravstvenom stanju. Prosjecni starci kod nas su dobacili do Neuma, njemacki starci obilaze svijet. Itekako vole oni unucad. Njima je stardard, poslovni mogucnosti omoguce razdvojeni zivot. Ne mogu reci dobro je kod njih, dobro je kod nas.

Sto se tice troskova, trebas biti bas djon obraz, zivjeti u kuci s drugima, pri tome ne donijeti ni kifle.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by Bla » 19 Apr 2015, 12:41

Krokodil Behko wrote:Bit ćemo normalna zemlja, kad svugdje bude iznajmljivanje stambenog prostora po realnim cijenama i to namješteno ili polu-namješteno.
Ovako, onaj ko ima, on baš ima i dere podstanare samo tako. Tri stoje za jednosoban stan u SA, u stambenoj zgradi, pa ti vidi. Trebao bi postojati neki zakon o tim podstanarskim odnosima, pa ako i postoji, onda bi se trebao sprovoditi.
Recimo da stan košta 100-njak hiljada. 10-ak daš da ga opremiš. I onda počni da ga rentaš po 3 stoje.

U idealnim uslovima, da nikad nije prazan, i da ne moraš da dodatno ulažeš, da popraviš nešto, promijeniš dio namještaja, krečiš itd. sam sebe bi otplatio za 30 godina. :D.
A pošto su to idealni uslovi, realnije je da bi sebe otplatio za nekih 50-60 godina. ;)

I to samo ako je keširan a ne plaćen kreditom jer se onda sve cifre mogu uduplati.

Dobar biznis, al' samo za nekoga ko će ga naslijediti kada umreš. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Mladi u Hrvatskoj najdulje ostaju s roditeljima

Post by kuplung » 19 Apr 2015, 13:07

Bla, nekretnine su zlato. To sto spomenu je varijabilno, moze isto i skociti cijena. Sve je stvar procjene i mogucnosti kupca.

Glede zivota, sve zavisi kakav je ko. Negdje te okolina forsira na samostalnost, a negdje je bolje ostati u zajednickoj kuci do osnovanja svoje porodice. Nekako je autor imao cilj bocnuti te "mamine maze" ili ih vec nazovite kako zelite. Mali je stvarno procenat koji imaju materijalnu mogucnost, roditelje bez zdravstvenih problem i kao zele s njima zivjeti do 30. ili 35. god

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests